چطور بوی آشپزخانه را از بین ببریم؟  

0

بارها پیش آمده که بوی غذای دیشب هنوز در خانه تان مانده و یا بنا به هر دلیلی فضای آشپزخانه شما بو گرفته است. اما شاید خیلی از ما ندانیم که چطور باید بوی آشپزخانه را از بین ببریم. جدای از باز کردن پنجره و بهره گیری از سیستم تهویه، راهکارهای متفاوتی هستند که به شما کمک می کنند تا بتوانید بوی آشپزخانه را سریعتر از بین برده و بوی خوبی به محیط آشپزخانه بدهید.

در این گزارش قصد داریم تا راهکارهای ساده ای را برای از بین بردن بوی آشپزخانه و بخش های مختلف آشپزخانه با شما در میان بگذاریم.

چون همیشه این بوی غذاها نیست که محیط آشپزخانه را آزاردهنده می کند. شاید بوی بد داخل یخچال و یا سینک ظرفشویی هم باعث ایجاد بوی بدی در محیط آشپزخانه شود. از همین رو در این گزارش در ابتدا در مورد راهکارهای ساده برای از بین بردن بوی آشپزخانه صحبت می کنیم و بعد به صورت تخصصی درمورد از بین بردن بوی یخچال، بوی سینک و حتی بوی بد موادغذایی از جمله ماهی برروی دستانتان نکاتی را متذکر می شویم و در نهایت راهکارهایی برای پیشگیری از ایجاد بوی آشپزخانه به شما ارائه خواهیم کرد.

از بین بردن بوی آشپزخانه

 • تست کردن نان

اگر بوی شام شب گذشته هنوز در محیط آشپزخانه حس می شود و قصد دارید تا این بوی نامساعد را از بین ببرید، قبل از هرچیز باید ظرفی که غذا داخل آن سوخته را بشوئید و در ادامه بهترین کار این است که یک تکه نان را در داخل تستر خانه، تست کنید. این کار باعث می شود تا بوی آشپزخانه از بین برود. نان را حسابی تست کنید ولی دقت کنید که نان آتش نگیرد. چون دراین صورت محیط آشپزخانه بوی نان سوخته خواهد گرفت.

تست کردن نان برای از بین بردن بوی آشپزخانه
تست کردن نان برای از بین بردن بوی آشپزخانه
 • یک کاسه سرکه، جوش شیرین یا دانه های قهوه

برای از بین بردن بوی آشپزخانه، می توانید یک کاسه کوچک را روی کانتر آشپزخانه قرار داده و در داخل آن سرکه، جوش شیرین و یا دانه های قهوه بریزید. اجازه دهید که این کاسه از شب تا صبح روی کانتر بماند. صبح که بیدار شدید، از بوی نامطبوع محیط آشپزخانه خبری نخواهد بود.

 • جوشاندن سرکه و یا لیمو

یکی دیگر از راهکاری پیش روی شما برای از بین بردن بوی آشپزخانه، این است که آب و سرکه را به نسبت مساوی مخلوط کرده و آن را بجوشانید. جوشاندن این ترکیب، به شما کمک زیادی خواهد کرد تا این بوی نامطبوع را از بین ببرید. می توانید به جای سرکه، آب لیمو همراه با پوست لیمو یا پوست پرتغال استفاده کنید.

 • سرکه دشمن بوی بد سیگار

یکی از راه های رها شدن از بوی بد سیگار در محیط آشپزخانه، استفاده از سرکه است. در یک کاسه کم عمق کمی سرکه بریزید. سرکه به خوبی بوی بد سیگار را به خودش جذب می کند.

 • دانه قهوه

دانه های نکوبیده قهوه هم می توانند برای از بین بردن بوی آشپزخانه کمک زیادی به شما کنند. به ویژه برای از بین بردن بوی سیگار می توانید روی این دانه های خوشبو و خوش رنگ حساب ویژه ای باز کنید.

دانه قهوه برای از بین بردن بوی آشپزخانه
دانه قهوه برای از بین بردن بوی آشپزخانه
 • جوشاندن ادویه ها

شما می توانید در یک قابلمه مقداری آب ریخته و با جوشاندن کمی ادویه های خوشبو مثل دارچین یا میخک بوی خوبی به محیط آشپزخانه بیاورید.

از بین بردن بوی یخچال

اگر یکی از ماده های غذایی داخل یخچال خانه فاسد شده و محیط یخچال بوی نامطبوعی می دهد، خیلی راحت می توانید این بوی بد را از بین ببرید.

جوش شیرین

یکی از کاربردهای جوش شیرین، از بین بردن بوی بد یخچال است. یک پیمانه جوش شیرین را در یک ظرف درباز بریزید و این ظرف را داخل یخچال قرار دهید و بگذارید تا یک روز تمام در یخچال بماند تا بوی بد را به خود جذب کند.

قهوه

اگر بوی محیط یخچال تند است، یک بشقاب را با دانه های قهوه استفاده نشده پر کنید و اجازه دهید تا این بشقاب چند روزی در داخل یخچال بماند.

زغال

برای از بین بردن بوی ترشی در داخل یخچال، زغال معجزه می کند. چند تکه زغال را در یک بشقاب گذاشته و چند روزی این بشقاب را در درون یخچال بگذارید تا این بوی نامساعد از بین برود.

قراردادن زغال در یخچال
قراردادن زغال در یخچال

آب لیمو

کار دیگری که می توانید انجام دهید این است که تمام موادغذایی داخل یخچال را خارج کنید و یخچال را از برق بکشید. یک قابلمه روی شعله گاز بگذارید؛ آب یک لیمو را گرفته و پوست لیمو را هم در داخل قابلمه بیندازید و یک لیوان آب هم اضافه کنید. وقتی مخلوط شما گرم شد، آن را داخل یک کاسه بریزید و کاسه را در داخل یخچال قرار دهید و در یخچال را ببندید. چند دقیقه صبر کنید. گرمای آب لیمو باعث می شود تا بوی بد یخچال از بین برود و رسوب های روی دیواره ها و قفسه های یخچال سست خواهد شد و راحت تر می توانید محیط داخل یخچال را تمیز کنید.

از بین بردن بوی بد سینک

۱- اگر دستگاه زباله خردکن دارید

بوی بد دستگاه زباله خرد کن (دفع زباله) قطعا باعث ایجاد بوی نامساعدی در محیط آشپزخانه خواهد شد. پس قبل از هرکاری باید منبع ایجاد این بوی بد را از بین ببرید. برای از بین بردن بوی بد دستگاه زباله خردکن چند اقدام متفاوت می توان انجام داد:

 • آب گرم و مایع ظرفشویی

درپوش سد معبر آب در سینک را بگذارید و اول سینک را پر از ترکیب آب گرم و مایع ظرفشویی کنید و بعد درپوش سدمعبر سینک را باز کنید تا آب سریعا به پایین برود.

 • تکه های یخ، نمک دانه درشت و پوست لیمو

اگر بوی بد برطرف نشد، باید مطمئن شوید که تیغه های دستگاه دفع زباله تمیز است و تکه های باقیمانده غذا به آنها نچسبیده. چند تکه یخ و نمک دانه درشت را در مسیر دستگاه ذفع زباله بریزید و آب را به شدت فراوانی عبور دهید. می توانید برای اضافه کردن بوی تازگی و طراوت، چند تکه پوست لیمو هم در مسیر قرار دهید.

 • تکه های لیمو و سرکه

یک عدد لیمو را به قطعات کوچک تقسیم کنید و آنها را در قالبهای شیرینی کوکی بریزید. رویشان سرکه سفید ریخته و این قالبها را یک شب تا صبح در داخل فریزر قرار دهید. صبح این تکه یخ ها را از قالبها خارج کرده و در مسیر دستگاه دفع زباله بریزید و آب را با جریان کم باز کنید.

۲- اگر دستگاه زباله خردکن ندارید

اگر زیر سینک ظرفشویی تان دستگاه زباله خردکن ندارید، برای از بین بردن بوی بد سینک ظرفشویی می توانید از این روش ها استفاده کنید:

 • آب جوش

هروقت پاستا می پزید، منتظر سرد شدن آب داخل قابلمه برروی گاز نشوید و آن را داخل سینک بریزید. همین آب جوش خالی می تواند بوی بد سینک را برطرف کند وتا حدودی گرفتگی های لوله ها را نیز برطرف خواهد کرد.

آب جوش برای جوشاندن پاستا
آب جوش برای جوشاندن پاستا
 • جوش شیرین، سرکه و آب جوش

یک پیمانه جوش شیرین و دو پیمانه سرکه را با هم مخلوط کرده و چند دقیقه صبر کنید. سپس آن را داخل سینک ریخته و بعد رویش آب جوش بریزید. می توانید به این ترکیب، نمک دانه درشت هم اضافه کنید.

 • جوش شیرین، آب لیمو و آب جوش

آب لیمو هم مثل سرکه در ترکیب با جوش شیرین، حسابی کاربردی خواهد بود. می توانید همان روند قبل را با آب لیمو انجام دهید.

 • سرکه داغ

سرکه معجزه های زیادی در زمینه نظافت دارد. دفعه بعد که قهوه ساز خود را با سرکه تمیز کردید، سرکه ای که در داخل مخزن قهوه ساز جوشانده بودید را در داخل سینک بریزید.

 از بین بردن بوی بد موادغذایی برروی دستانتان

اگر در آشپزخانه ماهی پاک کرده اید و دستانتان بوی ماهی گرفته است، یک لیمو را از وسط نصف کرده و آب آن را روی دستانتان بریزید . دستانتان را به هم بمالید و بعد آب بکشید.

لیمو از بین برنده قوی بوی آشپزخانه
لیمو از بین برنده قوی بوی آشپزخانه

یک راهکار دیگر این است که یک قاشق چایخوری مایع دستشویی را در کف دستتان بریزید. یک قاشق غذاخوری شکر به مایع ظرفشویی اضافه کنید و دستانتان را به هم بمالید و بعد آب بکشید.

برخی از سرآشپزها هم بوی بد ماهی را با استفاده از لمس کردن ظروف استلس استیل از بین می برند. دستانتان را به یک قابلمه استینلس استیل بمالید و بعد دستانتان را بشوئید.

راهکارهای پیشگیری از بوی آشپزخانه

۱- نظافت سریع آشپزخانه

بعد از آشپزی، سریعا آشپزخانه را تمیز کنید. زباله ها را در سطح آشغال بریزید تا نمانند وبو نگیرند.

۲- ظرفها را درحین آشپزی یا بعد از آن بشویید

ظرفهای آشپزی تان را یا سریعا بشویید و یا در داخل ماشین ظرفشویی قرار دهید. اگر ظرفها به خیس خوردن نیاز دارند، درآنها آب گرم و مایع ظرفشویی ریخته و در داخل سینک قرار دهید.

۳-روغن باقی مانده در قابلمه ها را سریعا دور بریزید

اگر مرغ، ماهی یا سبزیجات را سرغ کرده اید، خیلی سریع روغن باقیمانده در کف ماهیتابه را دور بریزید.

۴- کانترها، کابینت و کف آشپزخانه را تمیز کنید

برای خودتان برنامه ای تعریف کنید که در هنگام آشپزی، تدریجا کانترها، کابینت و کف آشپزخانه را تمیز کنید. لکه های کف زمین را سریع پاک کنید تا بو نگیرند.

۵-اسکاچتان را هر دوهفته یک بار دور بیندازید

حوله های آشپزخانه را هرهفته بشوئید و اسکاچ ها را هردو هفته یک بار دور بریزید و یا دست کم ضدعفونی کنید. هر پارچه یا اسکاچ نمناکی می تواند باعث جذب باکتری شود و سریعا کپک خواهد زد.

اسکاچ ظرفشویی
اسکاچ ظرفشویی

۶-باقیمانده غذا را سریعا در یخچال بگذارید

باقیمانده وعده های غذایی تان را سریعا در ظرفهای دربسته ریخته و در داخل یخچال قرار دهید. این کار باعث می شود تا بوی غذا هرچه زودتر از فضای آشپزخانه برود.

۷- نصب یک هواکش روی سقف آشپزخانه یا پنجره آن

سیستم تهویه نه تنها بوهای بد را از بین می برد، بلکه کیفیت هوای آشپزخانه را هم بهبود می بخشد. اگر در فکر بازسازی خانه هستید، حتما به فکر نصب یک دستگاه تهویه برای آشپزخانه تان باشید. حالا چه یک هود باشد و چه یک هواکش ساده.

خدمات نظافت منزل توسط آقا در استادکار

نظافت منزل

 • شستن دیوار‌ها و پنجره‌ها
 • شستن و تی کشیدن کف
 • نظافت پذیرایی‌و نظافت اتاق‌ها
 • شستن سرویس بهداشتی و حمام
دریافت این خدمت از استادکار

سخن پایانی

شما باید این نکته را به خاطر داشته باشید که هرزمان که با بوی بدی در آشپزخانه روبرو می شوید، می توانید به سراغ راهکارهای طبیعی برای از بین بردن بوی آشپزخانه بروید و نیازی نیست که سریعا از اسپری های خوشبو کننده استفاده کنید.

ما سعی کردیم تا راهکارهای متفاوتی را برای از بین بردن بوی بد در بخشهای مختلف آشپزخانه به شما ارائه دهیم و امیدواریم که این راهکارها به شما در این راستا کمک کنند. اگر تجربه متفاوتی دارید، حتما ما را در جریان تجربیاتتان بگذارید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × دو =