اصول لکه بری پارچه و لباس  

0

هیچکس دوست ندارد لباس زیبایی که خریداری کرده است بخاطر یک لکه دیگر قابل استفاده نباشد. اما گاهی هر قدر هم محتاط باشید در هر حال ممکن است لباس شما یا کودکانتان دچار لکه چای، چربی، یا حتی چمن و جوهر شود. خوشبختانه راهکارهایی برای از بین بردن هر یک از این لکه‌ها وجود دارد. با دانستن اصول لکه بری پارچه و لباس می‌توانید بسیاری از لباس‌هایتان را از شر لکه‌ها خلاص کنید.

اصول لکه بری پارچه و لباس

 • از بین بردن لکه رنگ از روی لباس

لکه‌های رنگ تا زمانی که تازه باشند خیلی ساده از بین می‌روند اما وقتی مدتی از آن بگذرد لکه بری آن دشوار خواهد شد. اگر امکانش وجود دارد، به محضی که لباس یا پارچه توسط رنگ لکه‌دار شد آن را زیر آب سرد بگیرید و با توجه به نوع پارچه با داغ‌ترین درجه آب بشویید. اگر نتوانستید خودتان با این روش لکه بری کنید شاید نیاز باشد لباس را به خشکشویی ببرید تا با مواد خاص نسبت به لکه بری آن اقدام کنند.

اصول لکه بری پارچه و لباس
چطور لکه رنگ را از روی لباس پاک کنیم؟
 • از بین بردن لکه چای از روی لباس

لکه چای از جمله لکه‌هایی است که شاید زیاد با آن مواجه شده باشید. اما جای نگرانی نسبت به این نوع لکه وجود ندارد. همانند روش قبلی، برای لکه بری لباس‌هایی که با چای لکه دار شده‌اند کافیست قسمتی از لباس را که لکه دارد زیر آب سرد بگیرید. یک ظرف کوچک بردارید و در آن مقداری آب و مایع شوینده بریزید. سپس لباس را در آن قرار دهید و بگذارید حداقل ۵ دقیقه بماند. اغلب در این مدت لکه به راحتی از بین رفته است اما اگر همچنان باقی ماند تا ۳۰ دقیقه می‌توانید لباس را در آب و مایع شوینده بگذارید و سپس آن را بشویید. یک روش خارق العاده دیگر برای لکه بری لکه چای استفاده از جوش شیرین است. بنابراین می‌توانید در ترکیبی که گفته شد جوش شیرین را اضافه کرده یا جایگزین مایع شوینده کنید. این پودر می‌تواند به خوبی لباس شما را تمیز کند.

اصول لکه بری پارچه و لباس
اصول لکه بری برای از بین بردن لکه چای از روی لباس چیست؟
 • از بین بردن لکه جوهر از روی لباس

این امکان نیز وجود دارد که جوهر یک روان نویس روی لباس شما بریزد. قبل از اینکه بخواهید از آن لباس دست بکشید ابتدا نسبت به لکه بری آن اقدام کنید. هرچند همه جوهرها یکسان نیستند و با یک روش پاک نخواهند شد. اما برای اغلب آن‌ها این روش کارساز خواهد بود. ابتدا یک دستمال کاغذی زیر قسمتی که لکه جوهر روی آن ریخته قرار دهید. سپس مقداری الکل به روی لکه بزنید. اگر لکه قسمت زیادی از لباس را گرفته بود بهتر است به مدت ۱۵ دقیقه آن را خیس کنید. سپس با یک اسفنج روی لکه بکشید تا زمانی که از بین برود. در نهایت آن را آب بکشید و همانند همیشه در لباسشویی با آب گرم بشویید.

اصول لکه بری پارچه و لباس
چطور لکه جوهر را از روی لباس پاک کنیم؟
 • از بین بردن لکه بستنی از روی لباس

بستنی و سایر مواد لبنی لکه‌های پروتئینی ایجاد می‌کنند. اگر لکه به تازگی ایجاد شده تا زمانی که خشک نشده است با آب سرد آن را بشویید. اما اگر لکه خشک شده است ابتدا سعی کنید تا روی لکه را برس بکشید تا قسمت‌هایی که به خورد پارچه نرفته از بین برود. سپس بگذارید چند ساعت در آب سرد و مواد شوینده خیس بخورد. سپس در لباسشویی با آب گرم آن را بشویید.

از بین بردن لکه بستنی از روی لباس
لکه بستنی چطور از روی لباس پاک می‌شود؟
 • از بین بردن لکه چربی از روی لباس

چربی یکی از سخت‌ترین لکه‌ها است که برخی از افراد دیگر از لکه بری آن نا امید می‌شوند. اما راهی برای از بین بردن لکه چربی از روی لباس وجود دارد. از نشاسته ذرت برای از بین بردن لکه چربی استفاده کنید. مقداری نشاسته را روی قسمتی از لباس که لکه چربی دارد بریزید و بگذارید چند دقیقه بماند تا به خوبی چربی را به خود جذب کند. سپس آن قسمت از پارچه را به هم بمالید تا چربی به خوبی از پارچه جدا شود. در نهایت آن را بشویید.

راهکاری برای از بین بردن لکه چربی از روی لباس
چطور لکه چربی را از روی لباس پاک کنیم؟
 • از بین بردن لکه رژ لب از روی لباس

این اتفاق شاید بارها برای خانم‌ها پیش آمده باشد که یقه لباس یا قسمتی از پیراهنشان در اثر برخورد به رژ لبی که زده‌اند لک شده باشد. اما جای نگرانی نیست. لکه رژ لب از جمله لکه‌های ترکیبی محسوب می‌شود. یعنی هم می‌تواند چرب باشد هم خواص لکه‌های دیگر را داشته باشد. لکه بری جای رژ لب کار سختی نیست. فقط کافیست ابتدا با دستمال کاغذی روی جای لک دستمال بکشید. سپس در حالیکه سمت لک شده‌ی لباس را روی یک کاغذ قرار داده‌اید، پشت لباس کمی مایع ظرفشویی که خاصیت چربی زدایی بالایی داشته باشد بریزید و با یک مسواک تمیز که استفاده نمی‌کنید روی آن بکشید. لباس را داخل ماشین لباسشویی بیندازید و روی دور متوسط با آب گرم بشویید.

معمولا با این کار لکه از بین خواهد رفت اما اگر کمرنگ شده بود اما کاملا از بین نرفته بود این مراحل را تکرار کنید تا کاملا از بین برود.

راهکارهای از بین بردن لکه رژ لب از روی لباس
راهکارهای از بین بردن لکه رژ لب از روی لباس
 • از بین بردن لکه خون از روی لباس

ممکن است در اثر بریدن قسمتی از بدنتان لکه خون روی لباستان باقی بماند. برای از بین بردن لکه خون باید از آب اکسیژنه یا هیدروژن پراکسید استفاده کنید. این ماده اغلب بعنوان سفید کننده استفاده می‌شود اما این ماده همچنین یک لکه بر قوی برای پارچه و لباس است. بنابراین برای لکه بری لباس، آن را در مقداری هیدروژن پراکسید خیس کنید. با دست یا نوک یک چاقو سعی کنید به آرامی لکه را از پارچه جدا کنید. سپس مقدار دیگری هیدروژن پراکسید روی لکه بریزید و در نهایت آن را در لباسشویی بیندازید. لکه قهوه را نیز می‌توانید با هیدروژن پراکسید به راحتی لکه بری کنید.

معمولا بهتر است لکه‌هایی همانند لکه خون را به محضی که ایجاد شدند بشویید تا زودتر از بین بروند. از بین بردن این گونه لکه‌ها پس از خشک شدنشان دشوارتر است. یک روش دیگر برای از بین بردن لکه خون استفاده از نوشابه یا آب گاز دار است. فقط کافیست تا پارچه یا لباس لک شده را در آب گاز دار خیس کنید و بگذارید تا صبح بماند سپس آن را در لباسشویی بشویید.

اصول لکه بری پارچه و لباس
چطور لکه خون از روی لباس پاک می‌شود؟
 • از بین بردن لکه چمن از روی لباس

کودک شما در پارک بازی می‌کند و به روی چمن‌ها می‌غلتد یا خودتان در فضای سرسبز به روی چمن‌ها می‌نشینید و بعد متوجه می‌شوید قسمتی از لباستان لک شده است. برای لکه بری این لباس راه ساده‌ای وجود دارد. برای از بین بردن لکه چمن از روی لباس فقط کافیست از خمیر دندان استفاده کنید. فقط مطمئن باشید که از نوع خمیری آن استفاده می‌کنید نه ژلی. مقداری خمیردندان روی جای لک بزنید و با یک مسواک تمیز که استفاده نمی‌کنید روی آن بکشید. سپس مسواک را بشویید و از آن برای جمع کردن خمیر از روی لباس استفاده کنید. در صورت لزوم این مراحل را تکرار کنید تا لکه از بین برود. سپس لباس را در لباسشویی بشویید تا کاملا تمیز شود.

از بین بردن لکه چمن از روی لباس
چطور لباسی که در چمن لک شده را تمیز کنیم؟
 • سخن پایانی

اغلب افراد تا جایی که می‌توانند از لکه شدن لباس‌هایشان جلوگیری می‌کنند. اما بدون شک این کار را نمی‌توان همیشه برای کودکان انجام داد و مانع کثیف و لک شدن لباس‌هایشان شد. اگرچه اکثر لکه‌ها به راحتی با انواع مواد شوینده لکه بر از بین می‌روند اما همچنین از مواد طبیعی و روش‎های مختلفی می‌توانید برای لکه بری استفاده کنید. فقط به یاد داشته باشید هر چه لکه‌ها تازه‌تر باشند راحت‌تر تمیز می‌شوند بنابراین هر لباسی که لک شد همان موقع بهترین زمان برای از بین بردن لکه روی لباس خواهد بود.

همچنین در صورتیکه خود زمان کافی برای از استفاده از روش‌های ذکر شده و از بین بردن لکه روی لباس‌ها ندارید، می‌توانید از خدمات خشکشویی و اتوشویی استادکار استفاده کنید.

خدمات خشکشویی لباس و اتوشویی

خشکشویی لباس و اتوشویی

 • خشکشویی لباس مجلسی، عروس، نامزدی و لباس شب
 • خشکشویی مانتو، چادر، شال و روسری
 • خشکشویی و اتوکشی کت و شلوار، پالتو، کاپشن و لباس های زمستانی و...
دریافت این خدمت از استادکار
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

9 + 19 =