آیا شما هم جزو آن دسته از افراد هستید که قبل از خروج از خانه سیستم‌های گرمایشی را به حال خود رها می‌کنید و به امید اینکه با ورودتان به خانه با محیطی گرم روبرو شوید، دمای آن را پایین نمی‌آورید؟ تا به حال به این موضوع فکر کرده‌اید که این کار می‌تواند چه هزینه‌ها و مشکلاتی برایتان به بار بیاورد؟

قبل از هر چیزی بهتر است بدانید که آشنا بودن به تنظیم دمای سیستم گرمایشی و همچنین به‌کارگیری روش‌های درست برای جلوگیری از هدر رفتن انرژی می‌تواند به شما کمک کند که هم در مصرف سوخت صرفه‌جویی کنید و هم با احساس امنیت بیشتری خانه خود را ترک کنید. بهتر است در ادامه با استادکار همراه باشید تا با اهمیت کاهش درجه دمای سیستم گرمایشی بیشتر آشنا شوید. با استادکار همراه باشید .

چرا باید دمای سیستم گرمایشی خانه را قبل از خروج تنظیم کنیم؟

تصور کنید که قرار است برای تعطیلات به یک مسافرت چند روزه بروید و یا اصلا شب را در خانه یکی از آشنایان سپری کنید و چند ساعت یا چند روزی در خانه نیستید. اگر دمای سیستم گرمایشی‌تان را همانطور که هست به حال خود رها کنید، یقینا مقدار انرژی زیادی هدر خواهد رفت و در آخر ماه نیز باید هزینه اضافی زیادی را برای مصرف انرژی، آن هم زمانی که خودتان خانه نبودید، پرداخت کنید. به همین منظور بهتر است دمای سیستم گرمایشی را تا حدود ۱۲ درجه سانتی‌گراد کم کنید تا هم خانه‌تان هوای مطبوع و گرمی داشته باشد و هم انرژی کمتری از دست برود.

شواهد و اطلاعات زیادی مبنی بر این وجود دارد که تنظیم دمای پکیج می‌تواند به شما کمک کند تا در کنار صرفه جویی در مصرف انرژی تا میزان زیادی در هزینه‌ها نیز صرفه‌جویی کنید و از طرفی امنیت خانه‌تان را نیز به مقدار زیادی افزایش دهید. برخی افراد عنوان می‌کنند که قبل از خروج از خانه در فصل سرما بهتر است که سیستم‌های گرمایشی را به طور کامل خاموش کنید؛ اما ما به شما می‌گوییم که این کار قطعا به ضررتان تمام خواهد شد و بهتر است این موضوع را به یاد داشته باشید که خاموش کردن سیستم‌های گرمایشی خود می‌تواند موجب دردسرهای زیادی برایتان شود.

بیشتر بدانید محصولات ارگانیک و آنچه شما باید بدانید

تنظیم دمای پکیج می‌تواند به شما کمک کند تا در کنار صرفه‌جویی در مصرف انرژی تا میزان زیادی هزینه‌ها را نیز کاهش دهید.
تنظیم دمای پکیج می‌تواند به شما کمک کند تا در کنار صرفه‌جویی در مصرف انرژی تا میزان زیادی هزینه‌ها را نیز کاهش دهید.

زمانی که در اوج سرما سیستم‌های گرمایشی را به طور کامل خاموش می‌کنید، امکان منجمد شدن در لوله‌ها افزایش پیدا می‌کند و در نتیجه احتمال ترکیدن لوله‌ها نیز وجود خواهد داشت؛ بنابراین برای جلوگیری از چنین اتفاقی بهتر است حتما شیر ترموستات سیستم گرمایش خود را طوری تنظیم کنید که دمای آن در حدود ۱۲ سانتی‌گراد باشد و با همین میزان گرما مانع یخ زدن آب در لوله‌ها شود.

تصورات اشتباه در مورد تنظیم دمای پکیج

اگر تنها کمی در مورد اهمیت کاهش درجه دمای سیستم گرمایشی جستجو کنید، ‌متوجه خواهید شد که نه تنها اطلاعات زیادی در مورد این موضوع در دسترس نیست بلکه در بسیاری از مقالات نیز به اشتباه و بدون داشتن منابع معتبر مطالبی در مورد این موضوع ذکر شده است. عده‌ای بر این باورند که برای اینکه سیستم گرمایشی بیش از حد متحمل فشار نشود، باید همیشه درجه حرارت آن را به طور ثابت نگه دارند، که این موضوع کاملا اشتباه است.

قرار دادن سیستم گرمایشی در حالتی یکنواخت و ثابت نیز می‌تواند در درازمدت موجب ایجاد فشار مضاعف در دستگاه شود و مصرف انرژی را نیز تا میزان زیادی افزایش دهد. در واقع هر چقدر ترموستات را روی دمای پایین‌تری تنظیم کنید، مصرف انرژی و هزینه‌های ناشی از آن نیز کاهش می‌یابد. تنها موضوعی که هیچ‌گاه نباید از یاد ببرید این است که در هوای سرد و برفی، هیچگاه دما را آنقدر کم نکنید که آب در لوله‌ها منجمد شود و همیشه آن را در دمای متعادلی حفظ کنید.

به علاوه زمانی که شما سیستم گرمایشی خود را خاموش می‌کنید، درواقع باید دوباره به همان میزان انرژی مصرف کنید تا محیط خانه‌تان بار دیگر گرم شود. زمانی می‌توان از صرفه‌جویی در سوخت و هزینه‌ها صحبت کرد که با پایین آوردن دما، هم از سرد شدن خانه جلوگیری کنید و هم در مدت زمانی که سیستم گرمایشی در حالت دمای پایین قرار دارد، فشار کمتری به دستگاه وارد شود.

بیشتر بدانید ۵ تا از مشکلات رایج تلویزیون خانگی

زمانی که سیستم گرمایشی خاموش شود، باید مدت زمان و انرژی زیادی را صرف کرد تا محیط خانه‌ بار دیگر گرم شود.
زمانی که سیستم گرمایشی خاموش شود، باید مدت زمان و انرژی زیادی را صرف کرد تا محیط خانه‌ بار دیگر گرم شود.

مهم‌ترین نکاتی که باید در مورد تنظیم دمای سیستم‌های گرمایشی خود بدانید

زمانی که در خانه هستید، به جای اینکه دمای ترموستات را مدام کم و زیاد کنید، بهتر است دما را در حالت متوسط و معقولی به طور ثابت قرار دهید و در کنار آن از اتلاف انرژی از طریق باز و بسته نکردن درب و پنجره‌ها، عایق کردن پنجره‌ها، استفاده از پنجره‌های دوجداره و بستن دریچه کولر و همه منافذی که موجب ورود هوای سرد به خانه می‌شوند، جلوگیری کنید و محیط خانه را در حد مطلوبی گرم نگه دارید.

امروزه برخی ترموستات‌ها با فراهم کردن امکان تنظیم خودکار دما توسط کاربر در ساعات مختلف روز تا میزان زیادی به صرفه‌جویی در انرژی کمک می‌کنند و از طرفی در برخی از مدل‌ها نیز می‌توان دمای سیستم‌های گرمایشی را تنها از طریق گوشی‌های هوشمند از راه دور و حتی زمانی که فردی در خانه نیست تنظیم نمود.

بیشتر بدانید آموزش نحوه تنظیم دمپر شومینه

امروزه می‌توان دمای برخی از سیستم‌های گرمایشی را تنها از طریق گوشی‌های هوشمند از راه دور و حتی زمانی که فردی در خانه نیست تنظیم نمود.
امروزه می‌توان دمای برخی از سیستم‌های گرمایشی را تنها از طریق گوشی‌های هوشمند از راه دور و حتی زمانی که فردی در خانه نیست تنظیم نمود.

خاموش کردن سیستم‌های گرمایشی به طور کامل را فراموش کنید، زیرا با این کار محیط خانه در هر لحظه سردتر و سردتر می‌شود و بعد از ورودتان به خانه باید آنقدر دما را زیاد کنید تا دوباره هوای خانه‌تان گرم شود و همان انرژی ذخیره شده را برای گرم کردن مصرف کنید. از طرفی این کار موجب می‌شود تا فشار بیشتری نیز به دستگاه وارد شود. در کنار همه اینها هیچ‌کس دوست ندارد زمانی که در یک روز سرد زمستانی وارد خانه می‌شود، بیش از ۱ ساعت برای گرم شدن خانه صبر کند و شاید بهتر است دمای داخل خانه‌تان را طوری تنظیم کنید که با ورود به خانه تنها بعد از چند دقیقه احساس آرامش و گرما را تجربه کنید.

راهکارهایی برای کاهش هزینه‌های گرمایشی

حال که تا حدودی با اهمیت کاهش درجه دمای سیستم گرمایشی آشنا شدید، باید بدانید شما تنها با به کار بردن راهکارهایی ساده اما موثر می‌توانید از اتلاف انرژی جلوگیری کنید و هزینه‌های تامین گرمایش خانه‌تان را نیز کاهش دهید.

  • از پنجره‌های دارای عایق و یا دوجداره استفاده کنید و در زمستان‌ها اطراف پنجره‌ها را با عایق مخصوص بپوشانید و از ورود هوا به داخل خانه جلوگیری کنید.

بیشتر بدانید راهنمای نصب و نقشه سیم کشی آیفون تصویری

عایق کردن پنجره‌ها می‌تواند از ورود هوای سرد به خانه جلوگیری کند.
عایق کردن پنجره‌ها می‌تواند از ورود هوای سرد به خانه جلوگیری کند.
  • شکاف‌های موجود در خانه را شناسایی کنید و آنها را به خوبی بپوشانید. این شکاف‌ها ممکن است در محل نصب چراغ‌ها و لوستر، دریچه کولر، پشت کمدها و اطراف هواکش‌ها باشند.
دریچه کولر راه مناسبی برای ورود سرما به داخل خانه است.
دریچه کولر راه مناسبی برای ورود سرما به داخل خانه است.
  • بهتر است در فصل سرما لباس مناسب به تن کنید و از لابه‌های لباس بیشتری استفاده کنید. در واقع به جای اینکه دما را زیاد کنید و لباس تابستانی بپوشید، با تنظیم سیستم گرمایشی روی دمای مطلوب لباس بیشتری بپوشید.
در زمستان سعی کنید لباس بیشتری بپوشید و دمای سیستم گرمایشی خود را روی درجه مطلوبی قرار دهید.
در زمستان سعی کنید لباس بیشتری بپوشید و دمای سیستم گرمایشی خود را روی درجه مطلوبی قرار دهید.
  • اگر در خانه شومینه دارید و از آن استفاده نمی‌کنید، حتما دریچه آن را ببندید تا هوای سرد وارد خانه نشود.
باز بودن دریچه شومینه می‌تواند از ورود هوای سرد به خانه جلوگیری کند.
باز بودن دریچه شومینه می‌تواند از ورود هوای سرد به خانه جلوگیری کند.
  • زمان‌هایی که خانه هستید، دمای سیستم گرمایشی را در حد متعادل نگه دارید و از زیاد و کم کردن مداوم آن اجتناب کنید.
متعادل بودن دمای پکیج می‌تواند از اتلاف انرژی و فشار مضاعف بر دستگاه جلوگیری کند.
متعادل بودن دمای پکیج می‌تواند از اتلاف انرژی و فشار مضاعف بر دستگاه جلوگیری کند.
  • حداقل یک بار در سال سیستم‌های گرمایشی خود را سرویس کنید؛ برای این کار می‌توانید از متخصصان حرفه‌ای استادکار کمک بگیرید تا بررسی کارکرد و تعویض فیلتر و تعمیر وسیله گرمایشی‌تان هم امنیت بیشتری داشته باشید و هم از سالم بودن دستگاه و عدم اتلاف انرژی مطمئن شوید.

خدمات تعمیر و سرویس پکیج در تهران

تعمیر و سرویس پکیج

  • تعمیر پکیج دیواری و زمینی
  • نصب و راه اندازی پکیج
  • سرویس کامل پکیج
  • لوله کشی و تعویض قطعات پکیج
دریافت این خدمت از استادکار

مژده عاشوری
مژده شرف عاشوری مترجمِ ورزشکار تیم استادکاره! مژده لیسانسش رو مترجمی زبان انگلیسی و فوق لیسانسش رو فیزیولوژی ورزش خونده. مژده به نوشتن و در کنارش به فتوشاپ و ادیت عکس و ویدئو علاقه داره. مژده عاشوری به کارهای هنری علاقه داره و معمولا بخش عمده ای از زمانش رو به درست کردن کاردستی و کارهای هنری اختصاص میده. مژده در مورد کارهای هنریش میگه: «من دوست دارم همه چیز رو با خلاقیت و فکر خودم درست کنم و از کپی برداری متنفرم» مژده یکی از نویسندگان توانمند استادکار هست که میتونه در موضوعات مختلفی مثل دکوراسیون، مد و زیبایی، تغذیه و ورزش و هر موضوعی که براش جذابیت داشته باشه نویسندگی کنه. خودش میگه که: «من همیشه تنوع در نویسندگی رو بیشتر از تمرکز در یک موضوع خاص دوست دارم» مژده عاشوری یکی از طرفداران اصلی مثبت اندیشیه و کتابهای متعددی در زمینه کنترل ذهن، نیروی اراده و رازهای موفقیت مطالعه کرده. او به شدت به مثبت بودن اعتقاد داره و فکر میکنه اگر هر انسانی آرزوهاش رو دنبال کنه و در این مسیر خوش بین باشه و بخواد که پیشرفت بکنه، حتما میتونه. پیشنهاد میکنیم که مطالب مژده رو از دست ندین.