چگونه عمر باتری موبایل هوشمند خود را افزایش دهیم؟

0

از زمانی که موبایل وارد بازار شده است تا به امروز، عمر باتری موبایل همیشه مساله مهمی برای کاربر آن بوده است. چه موبایل‌های قدیمی و چه موبایل‌های هوشمند امروزی که شاید حجم باتری آن‌ها چندین برابر حجم باتری گوشی‌های قدیمی شده باشد. در هر حال عمر باتری موبایل هنوز مساله مهمی است. امروزه هنوز کاربران تلفن‌های هوشمند به دنبال راهی هستند که عمر باتری موبایل هوشمند خود را افزایش دهند. استادکار در این پست برای شما راهکارهایی برای این کار ارائه می‌دهد.

این نکته را در نظر داشته باشید که این راهکارها برای افزایش عمر باتری گوشی‌های اندروید ارائه شده است. ابتدا بد نیست درباره عملکرد باتری‌های اندروید نکاتی را بدانید.

باتری‌های اندروید چگونه کار می‌کنند

افزایش عمر باتری موبایل هوشمند
درباره باتری‌های گوشی‌های اندروید بیشتر بدانید.

اغلب گوشی‌های هوشمند باتری لیتیوم یونی دارند. این بدین معناست که باتری‌ها حافظه ندارند و می‌توانند از هر سطحی شارژ شوند. یعنی نیازی نیست باتری موبایل هوشمند شما کاملا خالی شده یا پس از آن کاملا ۱۰۰% شارژ شود.

اما این نوع باتری‌ها از مشکلات ولتاژ پایین آسیب می‌بینند. بنابراین بهتر است به جای شارژ یا خالی کردن کامل باتری آن را به طور نیمه شارژ کنید. یعنی مثلا بگذارید باتری موبایل هوشمند شما به ۲۰ درصد برسد سپس تا ۹۰ درصد آن را شارژ کنید. اما نکته‌ای که باید در نظر داشته باشید این است که تعداد دفعاتی که باتری شارژ می‌شود به روی عمر باتری موبایل هوشمند تاثیر می‌گذارد. بنابراین باید با بهینه سازی مصرف باتری موبایل تا جایی که می‌توانیم از خالی شدن باتری موبایل هوشمند خود جلوگیری کنیم تا دائما مجبور به شارژ کردن گوشی خود نباشیم.

همچنین، باتری‌های موبایل‌های هوشمند امروزه دیگر قابل تعویض نیستند. به نظر نمی‌رسد در این روند تغییری نیز ایجاد شود. بنابراین همچنان موبایل‌هایی در دست خواهیم داشت که اگر عمر واقعی باتری آن کم شود، حتی اگر باتری ۳۰۰۰ میلی آمپری داشته باشد، به مشکل برخورد خواهیم کرد. پس بهتر است این راهکارها را برای افزایش عمر باتری موبایل هوشمند امتحان کنید تا بتوانید مدت زمان بیشتری از تلفن هوشمند خود استفاده کنید.

 1. پس زمینه مشکی عمر باتری موبایل هوشمند را افزایش می‌دهد

اگر تلفن همراه شما دارای صفحه نمایش AMOLED است (همانند بسیاری از گوشی‌های موبایل سامسونگ)، از بک گراند تیره استفاده کنید. تصاویر تیره و مشکی موجب می‌شود صفحه نمایش‌های AMOLED باتری کمتری برای نمایش پیکسل‌های رنگی مصرف کنند که همین موجب افزایش عمر باتری موبایل هوشمند شما خواهد شد. پیکسل‌های مشکی نوری ندارند، هر چه نور کمتری در صفحه نمایش وجود داشته باشد باتری کمتری برای نمایش آن مصرف می‌شود. این مساله در مورد تصاویر متحرک نیز صدق می‌کند. اگر اسکرین سیور یا پس زمینه متحرک دارید نیز به طور ناخودآگاه گوشی شما باتری بیشتری مصرف می‌کند. بنابراین اگر باتری موبایل هوشمند شما زود به زود خالی می‌شود، یکی از روش‌ها برای حل این مشکل تغییر تصویر پس زمینه است.

افزایش عمر باتری موبایل هوشمند
پس زمینه تیره موجب می‌شود باتری کمتری توسط صفحه نمایش موبایل مصرف شود.
 1. اپلیکیشن‌های موبایل خود را به روز رسانی کنید

دلیلی وجود دارد که دولوپرها همیشه نسخه جدیدی از اپلیکیشن‌های موبایل ارائه می‌دهند. یکی از دلایل آن بهینه سازی حافظه و باتری است. وقتی اپلیکیشن‌های موبایل خود را همیشه به روز کنید، به مصرف باتری موبایل هوشمند خود کمک می‌کنید. همچنین بسیار مهم است که اپلیکیشن‌هایی که استفاده نمی‌کنید را از روی گوشی خود پاک کنید. چرا که گاهی ممکن است این اپلیکیشن‌ها در پس زمینه فعال باشند و حافظه و عمر باتری شما را مصرف کنند.

وقتی مطمئن شدید که تمامی اپلیکیشن‌های موبایل شما به روز رسانی شده‌اند، هر یک رو به طور مجزا چک کنید و ببینید آیا برای عمر باتری شما بهینه سازی شده‌اند یا خیر. این کار بسیار ساده است. فقط کافیست به تنظیمات (Settings) وارد شوید و گزینه باتری (Battery) را انتخاب کنید. از اینجا به روی سه نقطه که در گوشه راست بالای صفحه وجود دارد بروید و سپس بهینه سازی باتری (Battery Optimization) را انتخاب کنید. از اینجا می‌توانید ببینید کدام اپلیکیشن‌ها بهینه شده اند و یا آن‌ها را تغییر بدهید. شما فقط می‌توانید اپلیکیشن‌هایی که سیستمی نیستند را تغییر بدهید.

 • این نکته را در نظر داشته باشید، با توجه به مدل گوشی هوشمند و نسخه اندروید آن ممکن است نحوه دسترسی به این قسمت کمی متفاوت باشد. اما به طور کلی برای دسترسی به بخش بهینه سازی باتری باید وارد Settings یا تنظیمات گوشی شوید.
افزایش عمر باتری موبایل هوشمند
اپلیکیشن‌های موبایل را همیشه به روز رسانی کنید.
 1. از اپلیکیشن‌های نسخه “Go” یا “Lite” استفاده کنید

برای افزایش عمر باتری موبایل هوشمند خود می‌توانید از نسخه Lite برخی از اپلیکیشن‌های محبوب استفاده کنید. گوگل نیز اپلیکیشن‌های سبک‌تر و بهینه‌تری را با پسوند Go ارائه کرده است. این نسخه از اپلیکیشن‌ها در حقیقت نسخه سبک‌تری از اپلیکیشن اصلی هستند که فقط ویژگی‌های اصلی اپلیکیشن را در بر دارند و برای اینکه به طور ساده‌تر یا حتی اقتصادی‌تر استفاده شوند طراحی شده‌اند. بسیاری از اپلیکیشن‌های شبکه‌های اجتماعی نظیر فیس بوک، توییتر و اینستاگرام را می‌توانید در نسخه Lite از Play Store دانلود کنید.

افزایش عمر باتری موبایل هوشمند
نسخه سبک‌تر اپلیکیشن‌های موبایل را دانلود کنید.
 1. از Greenify استفاده کنید

برخلاف برخی از اپلیکیشن‌های اندروید  که فقط مدعی هستند عملکرد گوشی را بهتر کرده و عمر باتری موبایل هوشمند شما را افزایش می‌دهند، اپلیکیشن Greenify واقعا این کار را انجام می‌دهد. اپلیکیشن Greenify به شما این امکان را می‌دهد سایر اپلیکیشن‌هایی که استفاده نمی‌کنید را به حالت خواب در آورید تا از مصرف بی دلیل باتری توسط این اپلیکیشن‌ها جلوگیری کنید. این اپلیکیشن با این کار می‌تواند عملکرد باتری موبایل هوشمند شما را بهتر کند. از آنجایی که بسیاری از اپلیکیشن‌های اندروید هستند که با اینکه از آن‌ها استفاده نمی‌کنید در پس زمینه موبایل شما همچنان فعال هستند و باتری مصرف می‌کنند، این اپلیکیشن یک ابزار موثر برای بالا بردن عمر باتری موبایل هوشمند شما خواهد بود.

افزایش عمر باتری موبایل هوشمند
برنامه greenify با بهبود عملکرد گوشی و اپلیکیشن‌های آن موجب می‌شود باتری موبایل دوام بیشتری داشته باشد.
 1. نور صفحه نمایش را خودتان تنظیم کنید

شاید شما هم همانند بسیاری افراد دیگر نور صفحه نمایش را به روی روشنایی خودکار یا Auto Brightness قرار داده‌اید. در حالیکه بسیاری فکر می‌کنند با این کار به افزایش عمر باتری موبایل هوشمند خود کمک کرده‌اند لازم است بدانید در اغلب مواقع این تنظیمات خودکار، نور بیشتر از چیزی که شما نیاز دارید ارائه می‌دهد. بنابراین بهتر است که نور صفحه نمایش را خودتان تنظیم کنید و دقت داشته باشید در این تنظیمات هر چه نور صفحه شما بیشتر باشد، صفحه نمایش باتری بیشتری مصرف می‌کند. پس بهتر است نور صفحه نمایش را کمتر از سطح Auto Brightness قرار دهید و فقط زمانی که لازم است نور صفحه نمایش را بالاتر ببرید این کار را انجام دهید در غیر این صورت بالا بودن روشنایی صفحه نمایش به طور مداوم خیلی سریع باتری شما را خالی می‌کند. صفحه نمایش تلفن همراه بزرگترین خورنده‌ی باتری گوشی است!

افزایش عمر باتری موبایل هوشمند
نور صفحه نمایش را به درستی تنظیم کنید.
 1. ویبره گوشی و نوتیفیکیشن‌های اپلیکیشن‌ها را قطع کنید

ویبره گوشی را قطع کنید مگر اینکه واقعا مجبور هستید از این طریق نسبت به پیام‌ها یا تماس‌های تلفنی آگاه شوید. معمولا انرژی بیشتری برای ویبره موبایل مصرف می‌شود تا زنگ خوردن آن. همچنین صدای صفحه نمایش که با هر بار تایپ کردن به گوش می‌رسد یا ویبره‌ای که هنگام تایپ کردن هرچند خفیف احساس می‌شود، همه این‌ها از مواردی هستند که برای افزایش عمر باطری موبایل هوشمند باید غیرفعال باشند.

همچنین نوتیفیکیشن‌هایی که در نوار بالای صفحه نمایش داده می‌شوند نیز از جمله مواردی هستند که باتری موبایل شما را مصرف می‌کنند. در واقع هر بار که پیامی برای شما به روی یکی از اپلیکیشن‌ها می‌آید و در بالای صفحه قرار می‌گیرد، تا زمانی که شما آن را نگاه نکنید دائم به شما اطلاع می‌دهد که پیامی برای بازدید دارید. این کار از طریق چراغ کوچکی که بالای صفحه نمایش قرار دارد به شما اطلاع داده می‌شود. همین خاموش و روشن شدن چراغ کوچک نوتیفیکیشن‌ها، حتی زمانیکه صفحه نمایش شما خاموش است، موجب مصرف باتری گوشی می‌شود. بنابراین نوتیفیکیشن‌های اپلیکیشن‌هایی که نیاز ندارید را قطع کنید تا گوشی شما دائم در حال چراغ زدن و مصرف باتری نباشد.

 1. نیازی نیست به صورت ۲۴ ساعته به اینترنت متصل باشید

زمانی که می‌خوابید احتیاجی به اینترنت ندارید، بنابراین بهتر است در این زمان Wi-Fi و موبایل دیتای گوشی خود را قطع کنید. حتی اگر از جمله افرادی نیستید که دائم در طول شبانه روز با شما تماس بگیرند، می‌توانید گوشی خود را از حالت زنگ خوردن به حالت بی صدا قرار دهید یا در حالت Airplane بگذارید تا به کل نه پیامی دریافت کنید نه تماسی و هر زمان که شما خواب هستید تلفن همراه شما نیز کمی استراحت کند.

 1. گول ویجت‌های مختلف را نخورید

ویجت‌های موبایل می‌توانند جذاب و سرگرم کننده باشند. اما در عین حال باتری موبایل هوشمند شما را نیز تغذیه می‌کنند. بنابراین اگر وجود ویجتی واقعا ضروری نیست، بخصوص ویجتی که دائم به اینترنت متصل است، آن را کنار بگذارید. برخی ویجت‌ها دائم در حال سینک کردن اطلاعات شما هستند، حتی ویجت آب و هوا نیز اینچنین است یا ویجت‌هایی که برای برنامه‌های مختلف از جمله توییتر یا جیمیل وجود دارند. ضرورتی برای وجود این ویجت‌ها نیست بنابراین بهتر است لطفی به باتری موبایل خود کرده و این نوع ویجت‌ها را از گوشی خود کنار بگذارید.

اگر نمی‌دانید چطور ویجت‌های فعال روی صفحات مختلف تلفن همراه خود را غیرفعال کنید فقط کافیست روی صفحه نمایش چند ثانیه انگشتتان را نگه دارید تا یک صفحه خالی روی آن ظاهر شود. سپس ویجت را از روی صفحه کشیده و به داخل سطل آشغالی که در صفحه نمایان می‌شود بیندازید.

 1. از حالت ذخیره باتری استفاده کنید

بسیاری از گوشی‌های هوشمند دارای حالت ذخیره باتری یا Power Saver هستند. شما می‌توانید از این ویژگی استفاده کنید تا باتری موبایل هوشمند شما به طور بهینه‌تری مصرف شود. وابسته به اینکه از چه مدل گوشی استفاده می‌کنید این گزینه می‌توانید Battery Saver یا Power Saver باشد. فقط کافیست تا آن را فعال کنید تا هر بار باتری موبایل هوشمند شما به کمتر از حد معمول رسید، گوشی به طور خودکار برنامه‌ها و ویژگی‌های تلفن همراه شما را که در حال مصرف باتری هستند را تحت نظر بگیرد. این می‌تواند شامل مصرف CPU، یا روشنایی رنگ صفحه نمایش باشد.

وقتی گوشی به حالت ذخیره باتری وارد می‌شود حتی ممکن است به شما اجازه ندهد از اینترنت یا دیتای موبایل استفاده کنید و نور صفحه نمایشتان را نیز کم کند. با این کار این امکان را بوجود می‌آورد که گوشی مدت زمان بیشتری روشن باقی بماند تا شاید به جایی برای شارژ کردن آن برسید.

 1. دما نیز در عمر باتری موبایل هوشمند شما تاثیر گذار است

تقریبا همه مواردی که درباره افزایش عمر باتری موبایل هوشمند گفته شد مربوط به کارکرد خود گوشی می‌شد. اما یک عامل خارجی نیز وجود دارد که در برخی مواقع ممکن است منجر به کاهش سریع عمر باتری و حتی خاموش شدن گوشی بدون خالی شدن شارژ آن شود. آن هم دمای هواست. هرچند در کشور ما شاید خیلی با دمای زیر صفر درجه یا بالای ۴۵ درجه مواجه نشویم اما هستند شهرها  و مناطقی که ممکن است دمای بالاتری داشته باشند بخصوص در فصل‌های گرم سال. در حقیقت باتری لیتیومی بین صفر تا ۴۵ درجه عملکرد خوبی دارد. اما اگر در دمای زیر صفر درجه قرار بگیرد میزان قدرتی که در باتری وجود دارد کاهش می‌یابد چرا که فلز لیتیومی و یون‌های لیتیومی داخل باتری محدودیت حرکت در الکترودها و الکترولیت‌ها خواهند داشت.

این موضوع درباره دمای بالای ۴۵ درجه نیز صدق می‌کند. هرچند با کمی تفاوت. دمای بالاتر حرکت یون‌ها را بیشتر می‌کند که این نیز عملکرد صحیحی برای یک باتری نیست. در دمای خیلی زیاد حتی تخریب باتری نیز شتاب بیشتری می‌گیرد و موجب می‌شود در طولانی مدت باتری نتواند مقدار زیادی شارژ نگه دارد و با زود شارژ خالی کردن گوشی مواجه شوید.

هرچند دما تحت کنترل ما نیست و شاید این مورد از جمله مواردی نباشد که ما بتوانیم برای آن کاری انجام دهیم اما راهش این است که در دمای خیلی زیاد گوشی خود را در معرض نور مستقیم خورشید قرار ندهیم. در دمای خیلی کم یا فضاهایی که ممکن است برف و یخبندان باشد شاید بهتر باشد برای گوشی خود محافظ و پوشش مناسبی تهیه کنیم تا هم از آسیب دیدن بدنه آن جلوگیری کرده باشیم هم تا حدودی بتوانیم دمای باتری آن را متعادل‌تر نگه داریم.

 

 سخن پایانی

عمر باتری موبایل هوشمند به موارد مختلفی بستگی دارد که به برخی از آن‌ها در این مطلب اشاره کردیم و راه حل‌هایی برای افزایش عمر باتری موبایل هوشمند ارائه دادیم. اگر این موارد را رعایت کنید حداقل تا ۴۰% باتری تلفن همراه شما عملکرد بهتری نسبت به قبل خواهد داشت و دوام بیشتری خواهد آورد. با توجه به اینکه باتری‌های تلفن‌های هوشمند امروزی تعویض نمی‌شوند، باید تمام تلاشمان را بکنیم تا از باتری در برابر خراب شدن جلوگیری کنیم و عمر باتری را افزایش دهیم.

 • آیا این نکات برای شما مفید بود؟ شما برای افزایش عمر باتری تلفن‌های هوشمند چه پیشنهادی دارید؟

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

19 − 18 =