اگرچه لیمو نیز همانند بسیاری از میوه‌های دیگر دارای خواص بسیار زیادی برای بدن است و گذشته از خواص آن می‌توان از طعم دلنشین آن لذت برد و یک لیموناد خوشمزه نیز با آن درست کرد، اما این میوه تنها به عنوان یک خوراکی برای ما مفید نیست. لیمو میوه‌ای شگفت انگیز است که کاربردهای متعددی، علاوه بر استفاده به عنوان نوعی خوراکی دارد. شاید برخی از این کاربردها، مثلاً استفاده از لیمو برای تمیز کردن ماکروفر یا ترکیب آن با برخی مواد دیگر برای ساخت یک ماسک صورت شاداب کننده، به گوش شما هم خورده باشند. اما به احتمال قریب به یقین کاربردهای لیمو باز هم فراتر از آن چیزی است که شما تا امروز شنیده یا خوانده‌اید. در این نوشتار بیشتر با کاربردهای لیمو در خانه آشنا خواهیم شد. پیشنهاد می‌کنیم برای آشنایی و بهره بردن از کاربردهای فوق‌العاده‌‌ی لیمو با ما همراه باشید.

کاربردهای لیمو در نظافت خانه

۱- دفع کننده‌ حشرات

کشتن حشرات با اسپری‌های حشره‌کش علاوه بر این‌که زیان بسیاری برای سلامت افراد خانواده دارد، در تخریب هرچه بیشتر محیط ‌زیست و البته گرفتن جان حشرات نیز نقشی منفی ایفا می‌کند! تقصیر حشرات نیست که ما در محل زندگی آن‌ها شهرسازی کرده‌ایم! پس بهتر است به جای استفاده از حشره‌کش‌های سمی، با استفاده از یک افشانه مقداری آب‌لیمو را در قسمت‌های مختلف آشپزخانه بپاشید. حشرات نمی‌توانند بوی لیمو را تحمل کنند و به سرعت از محیطی که بوی لیمو بدهد دور می‌شوند.

۲- تمیز کردن چاقوها و سینک ظرفشویی

یکی از دیگر کاربردهای لیمو استفاده از آن برای پاک کردن لبه‌های بُرنده‌ی چاقوها، بدون نگرانی از بریدن دستتان است. برای این کار ابتدا مقداری آب‌لیمو روی چاقو بریزید و پس از آن کمی نمک روی آن بپاشید، سپس با استفاده از چوب‌پنبه یا هر وسیله مشابه آن، تیغه‌ی چاقو را با حرکات رفت و برگشتی بشویید. ترکیب لیمو و نمک می‌تواند لکه‌های سرسخت روی فلزات را از بین ببرد. به خاطر داشته باشید که پس از پایان کار حتماً چاقو را به خوبی آبکشی کنید، چرا که باقی ماندن لیمو و نمک روی چاقو ممکن است باعث لکه شدن یا زنگ زدن چاقو شود.

با استفاده از همین روش می‌توانید سینک ظرفشویی و قسمت‌های فلزی اجاق‌گاز را نیز تمیز و براق کنید.

۳- تمیز کردن تخته‌ی خردکن

همان‌طور که می‌دانید، تخته‌ی خردکن کاربرد بسیار زیادی در آشپزخانه دارد. در برخی موارد، مثلاً هنگام قطعه‌قطعه کردن گوشت روی تخته، این احتمال وجود دارد که میکروب‌هایی روی تخته باقی بمانند که در صورت غفلت در شستن تخته شما را سخت بیمار کنند. برای تمیز کردن تخته‌ی خردکن و از بین بردن میکروب‌ها، کافی است یک لیمو را از وسط دو نیم کرده و روی تخته بکشید. در صورت در دسترس نبودن لیموی تازه می‌توانید مقداری آب‌لیمو را روی تخته بریزید و با استفاده از پارچه‌ای تمیز تخته را آغشته به لیمو کنید.

۴- از بین بردن علف‌های هرز

یکی از دیگر کاربردهای لیمو استفاده از آن برای از بین بردن علف‌های هرز رشد کرده داخل گلدان‌های خانه است. برای این کار مقداری آب‌لیمو را روی این گیاهان اسپری کنید، اما سخت مراقب باشید تا قطرات لیمو با گل و گیاه‌های شما تماس پیدا نکنند، چرا که لیمو می‌تواند باعث از بین رفتن این گیاهان نیز بشود.

۵- درخشان کردن لباس‌های سفید

کاربردهای لیمو
لیمو برای درخشان‌کردن لباس‌های سفید کاربرد دارد.

درخشان کردن لباس‌های سفید از جمله دیگر کاربردهای لیمو است. برای سفیدتر و درخشان‌تر جلوه دادن لباس‌های سفید لازم نیست تا حتماً از مایع سفیدکننده استفاده کنید. برای این منظور می‌توانید پیش از شستن لباس‌های سفید، یک قابلمه را پر از آب کنید و داخل آن مقداری آب‌لیمو بریزید، اجاق‌گاز را روشن کنید تا آب به دمای جوش برسد. در این هنگام اجاق‌گاز را خاموش کرده و لباس‌های سفید خود را داخل قابلمه قرار دهید و اجازه دهید برای یک ساعت در آن باقی بمانند و خوب خیس بخورند. پس از خارج کردن لباس‌ها از قابلمه، لباس‌ها را مثل همیشه بشویید. پس از خشک شدن لباس‌ها درخشان‌تر شدن آن‌ها را به‌خوبی مشاهده خواهید کرد.

۶- از بین بردن لکه‌های لباس

از جمله سایر کاربردهای لیمو که البته برای بسیاری از افراد آشناست، استفاده از آن به عنوان یک لکه‌زدا، برای لباس‌هاست. برای از بین بردن لکه‌های روی لباس‌ها و پارچه‌ها، مقداری آب‌لیمو را روی لکه بریزید و اجازه دهید پارچه برای یک ساعت در همین حالت باقی بماند. چنان‌چه پس از یک ساعت لکه پاک نشد، بار دیگر این کار را تکرار کنید.

۷- تمیزکردن ماکروویو

کاربردهای لیمو
لیمو؛ مفید برای تمیز کردن مایکروویو

استفاده از لیمو برای تمیز کردن جرم جمع شده در قسمت‌های مختلف ماکروویو، بدون استفاده از مواد شیمیایی یا اجسام تیز، که باعث خش برداشتن دستگاه می‌شوند، از دیگر کاربردهای لیمو در خانه است. برای این کار نصف فنجان آب را با ۳ قاشق چای‌خوری آب‌لیمو ترکیب کنید و در یک ظرف مخصوص ماکروویو بریزید. سپس ظرف را داخل ماکروویو قرار داده و دستگاه را به مدت ۱۰ دقیقه روشن کنید. این عمل باعث می‌شود تا جرم و لکه‌های سمج جمع شده در قسمت‌های مختلف ماکروویو نرم شوند. پس از پایان ۱۰ دقیقه و خاموش شدن دستگاه بدون باز کردن درب آن، اجازه دهید تا ماکروویو خنک شود، سپس جرم‌ها را به‌راحتی با استفاده از یک دستمال نرم پاک کنید.

۸- تمیز کردن حمام

برای تمیز کردن کاشی‌ها و شیرآلات حمام با استفاده از لیمو، مقداری آب‌لیمو را با یک چهارم فنجان بیکینگ‌پودر ترکیب کرده و با استفاده از یک اسفنج یا مسواک با حرکات دورانی قسمت‌های مختلف حمام را شست‌وشو داده، ضد عفونی کنید و علاوه بر این با بوی لیمو معطر سازید.

کاربردهای لیمو در تزئین و زیباسازی خانه

۹- استفاده از لیمو به عنوان ظرف دسر

یکی از دوست‌داشتنی‌ترین کاربردهای لیمو استفاده از آن به عنوان ظرف دسر است. دوست‌داشتنی هم از بابت زیبایی و خلاقیت این کار و هم از این بابت که شما را از شستن ظروف سرو دسر معاف می‌کند! احتمالاً برای شما هم مورد دوم اهمیت بسیار بیشتری نسبت به مورد اول دارد! برای استفاده از لیمو به عنوان ظرف سرو دسر ابتدا لیمو را به دو نیم تقسیم کنید و داخل آن را با دقت به‌گونه‌ای خالی کنید که پوست خارجی لیمو آسیب نبیند. سپس پوست لیموها را داخل فریزر بگذارید تا سفت شوند.

هر گونه دسر خنکی را می‌توان در این ظرف دسر طبیعی سرو کرد، اما بهترین کار، استفاده از همان لیموهایی است که از پوست لیمو جدا کردید. به عنوان مثال می‌توانید با ترکیب لیموها با بعضی میوه‌های دیگر و شکر بستنی میوه‌ای درست کنید آن را به عنوان دسر سرو کنید.

۱۰- تهیه‌ی قالب یخ‌های لیمویی

کاربردهای لیمو
قالب یخ لیمویی

استفاده از قالب یخ لیمویی در یک پارچ یا لیوان آب خنک، نه تنها ظاهری کاملاً زیباتر به میز ناهار یا شام می‌بخشد، بلکه عطر و طعم آب را نیز فوق‌العاده می‌کند. برای تهیه‌ی قالب‌های یخ لیمویی، قالب‌های یخ و قطعات لیمویی که در تناسب با هم باشند را انتخاب کرده و در هر کدام از قالب‌ها، یک قطعه لیمو و مقداری آب بریزید. قرار دادن یک برگ نعناع در این قالب، زیبایی آن را دوچندان می‌کند.

۱۱- خوشبوکننده‌ی طبیعی هوا

از جمله دیگر کاربردهای لیمو در خانه استفاده از آن برای ساخت خوشبوکننده‌های طبیعی خانه است.

برای تهیه‌ یک نوع خوشبوکننده طبیعی با لیمو، تعدادی برش لیمو را در یک ظرف شیشه‌ای مربا یا رب‌گوجه‌فرنگی و … قرار دهید، چند برگ رزماری کنار آن بگذارید و مقداری وانیل داخل شیشه بریزید و سپس ظرف را پر از آب کنید.

یکی از دیگر روش‌ها برای ساخت خوشبوکننده فضای خانه با لیمو، بدین صورت است که حدود شش لیمو را از وسط دو نیم کرده و آب آن‌ها را بگیرید. سپس آب‌لیمو را با یک مشت میخک ترکیب کنید و در یک قوری که حاوی آب داغ است بریزید و از عطری که خانه را خوشبو خواهد کرد لذت ببرید.

۱۲- تزئین گلدان گل‌های طبیعی

کاربردهای لیمو
استفاده از لیمو برای تزئین گلدان

برای تزئین ظرف گل‌های طبیعی، می‌توانید یک شیشه‌ بزرگ را انتخاب کرده و آن را با برش‌های لیمو پر کنید. سپس داخل ظرف آب بریزید و گل‌ها را داخل گلدان قرار دهید. این یک روش بسیار ساده و سریع برای تزئین فضای خانه، خصوصاً در مهمانی‌های عجله‌ای است! قرار دادن این گلدان وسط میز غذاخوری جلوه‌ای باشکوه به سفره‌ی شما خواهد بخشید.

کاربردهای لیمو برای زیبایی

۱۳- استفاده از لیمو برای درمان موهای خشک و آسیب‌دیده

برای تهیه‌ی این لوسیون، مقداری آب‌لیمو را با سه چهارم فنجان روغن زیتون و نصف فنجان عسل ترکیب کنید. ترکیب به دست آمده را روی موهای خود بمالید و روی موهایتان را با یک پلاستیک بپوشانید. پس از حدود ۳۰ دقیقه موهایتان را آبکشی کنید و با استفاده از یک شامپوی ملایم بشویید.

۱۴- درمان خارش سر با لیمو

یکی از کاربردهای لیمو در خانه استفاده از آن برای درمان خارش مکرر پوست سر است. لیمو می‌تواند PH پوست سر را به تعادل برساند و در نتیجه باعث کاهش ترشح چربی بیش از اندازه از پوست سر، که عامل خارش آن و همچنین ایجاد شوره است خواهد شد.

۱۵- ساخت سفیدکننده طبیعی با لیمو

برای ساخت سفیدکننده با لیمو دو قاشق غذاخوری آب لیمو را با دو قاشق غذاخوری آب‌گوجه‌فرنگی و دو قاشق غذاخوری شیر ترکیب کنید. این ترکیب را روی پوست صورت و بدن خود بمالید تا پس از مدتی نتیجه شگفت انگیز آن را ببینید.

۱۶- استفاده از لیمو برای داشتن پوستی صاف

کاربردهای لیمو
لیمو؛ مفید برای صاف‌شدن پوست

برای بهره بردن از یکی از دیگر کاربردهای لیمو برای پوست، یک موز رسیده و چند قطره آب‌لیموی تازه را در ظرفی با یکدیگر طوری ترکیب کنید تا حالتی کرم مانند پیدا کند. کرم به دست آمده را روی پوست خود بمالید و آن‌قدر صبر کنید تا کرم، خود روی پوست شما خشک شود. سپس صورتتان را بشویید و با تکرار این کار به تدریج پوستی کاملاً صاف داشته باشید.

۱۷- استفاده از لیمو برای رفع خشکی پوست

یکی دیگر از کاربردهای لیمو استفاده از آن برای رفع خشکی مفرط پوست است. برای این منظور یک قاشق چایخوری روغن گیاهی را با یک چهارم قاشق چایخوری آب‌لیمو ترکیب کنید. این ترکیب را روی قسمت‌های خشک پوست مانند دست‌ها، آرنج‌ها، قوزک‌پاها و … بمالید و پس از ۱۰ تا ۱۵ دقیقه آبکشی کنید.

۱۸- استفاده از آب‌لیمو برای درمان آکنه‌ی کیستیک

آب‌لیمو دارای خاصیت لایه‌برداری است. در صورت استفاده از آب‌لیمو در قسمت‌هایی از پوست که دارای آکنه‌ی کیستیک هستند، پوست مرده‌ی آن قسمت از بین خواهد رفت و این امر به بهبود سریع‌تر آکنه کمک می‌کند. تنها کافی است مقداری آب‌لیمو را روی محل آسیب‌دیده بمالید و پس از ۱۰ دقیقه آبکشی نمایید.

کاربردهای لیمو برای درمان‌های خانگی

۱۹- پیشگیری از اکسید شدن میوه‌ها

اکسیداسیون هنگامی رخ می‌دهد که ماده در مجاروت هوا، با آن فعل‌وانفعالات شیمیایی انجام داده و دچار تغییراتی شود که در اغلب موارد این تغییرات مثبت نیستند. به عنوان نمونه هنگامی که برخی میوه‌ها مانند سیب، پس از قارچ شدن برای مدتی داخل ظرف باقی بمانند، به‌تدریج به خاطر اکسیداسیون به رنگ قهوه‌ای روشن در‌می‌آیند. برای جلوگیری از چنین اتفاقی می‌توانید تنها چند قطره لیمو روی میوه‌ی قارچ‌شده بریزید تا از تغییر رنگ آن جلوگیری کرده و شادابی میوه را حفظ کنید.

۲۰- خواص لیمو برای کبد

جای دادن لیمو به هر شکلی در رژیم غذایی می‌تواند باعث سلامت بیشتر کبد شود. اسید سیتریک موجود در لیمو باعث افزایش تولید صفرا در کبد می‌شود و همین عامل خود دفع مواد سمی از بدن را سریع‌تر می‌کند.

۲۱- لیمو برای درمان ریفلاکس معده

کاربردهای لیمو
لیمو؛ مفید برای رفلاکس معده

نوشیدن مقداری آب همراه با آب‌لیمو می‌تواند در تسکین رفلاکس معده مؤثر باشد.

۲۲- درمان آنفولانزا با لیمو

ترکیب آب گرم، عسل و آب‌لیمو، یک از بهترین درمان‌های خانگی برای آنفولانزاست. اضافه کردن مقداری فلفل و دارچین به این ترکیب اثربخشی آن را بیشتر می‌کند.

۲۳- رفع مشکلات سوءهاضمه با لیمو

یکی از روش‌های درمانی قدیمی برای مشکل سوءهاضمه، نوشیدن مقداری آب گرم به همراه آب‌لیمو، هر روز صبح به صورت مستمر است.

۲۴- رفع مشکل سوزش سردل با لیمو

یکی از دیگر کاربردهای لیمو برای سلامتی استفاده از آن به عنوان یک درمان خانگی برای مشکل سوزش سردل است. برای رفع این مشکل نوشیدن جرعه‌ای آب گرم همراه با ۴ قاشق چایخوری آب‌لیمو کافی است.

۲۵- درمان سردرد شدید با لیمو

در صورتی‌که به سردرد شدیدی مبتلا شدید، می‌توانید برای تسکین درد، خمیری که از پوسته‌ی لیمو درست شده است را به مدت ۳۰ دقیقه روی پیشانی خود قرار دهید. ماهیت آرامش‌بخش لیمو و طراوت آن می‌تواند در تسکین سردرد شدید مفید باشد.

سخن پایانی در مورد کاربردهای لیمو در خانه

احتمالاً اکنون با این سخن که کاربردهای لیمو بسیار فراتر از آن چه که شما تا کنون شنیده‌اید هستند، موافق شده‌اید. لیمو میوه‌ای اعجاب‌انگیز است و آن‌چه در این نوشته آمد تنها بخشی از کاربردهای آن بود. به خاطر داشته باشید که سودمندی و خواص آب‌لیموی صنعتی یا آب‌لیمویی که مدت‌ها پیش گرفته شده و در واقع تازه نیست، به هیچ عنوان قابل مقایسه با آب‌لیموی تازه نیست. از همین روی بهتر این است که به جای خرید آب‌لیمو، همواره مقداری لیمو داخل یخچال داشته باشید، تا هنگام نیاز به آب‌لیمو از آب‌لیمویی تازه، که بر اثر قرار گرفتن در مجاورت هوا و بسیاری عوامل دیگر دچار تغییرات شیمیایی نشده، بهره‌مند شوید.

خدمات نظافت منزل توسط آقا در استادکار

نظافت منزل

  • شستن دیوار‌ها و پنجره‌ها
  • شستن و تی کشیدن کف
  • نظافت پذیرایی‌و نظافت اتاق‌ها
  • شستن سرویس بهداشتی و حمام
دریافت این خدمت از استادکار

آرش شمسی
آرش شمسی رسما یک نویسنده و فیلسوف تمام عیاره. او در حوزه فلسفه مطالعات عمیقی داشته و تونسته در این زمینه کتاب نیز چاپ و منتشر کنه. آرش بیشتر فراغتش رو به مطالعه کتاب و یادگیری مفاهیم دیجیتال مارکتینگ اختصاص میده. یکی از تخصص‌های پنهان آرش، تعمیر وسایل منزل و تاسیساتی است. این استعداد آرش در استادکار کشف شد و تونستیم از آرش کمک بگیریم و کمک کنیم تا شما هم وسایل منزلتون رو به راحتی بشناسید، نگهداری کنید و یا به خوبی تعمیر کنید. آرش خیلی موسیقی گوش میده و اتفاقا به همه سبک موسیقی آشنایی داره اما طرفدار سرسخت بلک متال هست. مطالب آرش نثر خاصی دارند که پیشنهاد میکنیم حتما اونها رو مطالعه کنید و از دست ندید.