۰ تا ۱۰۰ اصول نورپردازی در عکاسی و اهمیت آن

0

یکی از مهم‌ترین مهارت‌هایی که یک عکاس باید برای خلق عکس‌های زیبا داشته باشد، توانایی درک ویژگی‌های مختلف نور و آشنا بودن با نورپردازی در عکاسی است. مشخص کردن جهت نور، کیفیت و میزان آن و در نظر گرفتن مقدار درخشندگی در هر قسمت از سوژه باید به‌طور حرفه‌ای سنجیده و تنظیم شود. درواقع به‌کارگیری حرفه‌ای ترفند نورپردازی در عکاسی به افراد کمک می‌کند تا ویژگی‌های مورد نظرشان در سوژه را به بهترین و زیباترین حالت ممکن به نمایش بگذارند و خالق اثری حیرت‌انگیز از برخورد نور و سایه شوند.

در این مقاله با استادکار قصد داریم تا با اصول نورپردازی آتلیه و هر آنچه که لازم است در مورد نورپردازی در عکاسی بدانیم، بیشتر آشنا شویم؛ با ما همراه باشید.

اهمیت نورپردازی در عکاسی

اگر نگاهی به عکس‌های حرفه‌ای در شبکه‌های اجتماعی بیندازید، می‌بینید که زیباترین عکس‌ها معمولاً یا در ساعات مشخصی از روز که نور خورشید تلالو درخشانی دارد گرفته‌شده‌اند و یا به شکلی ماهرانه از نورها برای خارق‌العاده به نظر رسیدن سوژه استفاده کرده‌اند. درواقع این درخشش و گرمای نور است که به عکس‌ها جلوه‌ای زیبا می‌بخشد و شما نیز برای گرفتن یک عکس بی‌نظیر کاری جز آشنا شدن با ترفند نورپردازی در عکاسی ندارید. برجسته کردن برخی از ویژگی‌های سوژه و انتقال سایه به نواحی مختلفی که کمتر باید مورد توجه مخاطب باشد تنها با نورپردازی در عکاسی قابل‌ اجرا است.

تأثیر نور بر حالات عکس

 در هوای ابری که نور از لابه‌لای ابرها درخشش خاصی پیدا می‌کند، هنگام غروب و یا طلوع خورشید که جهت نور از زاویه مشخصی از آسمان پیداست، با ایجاد نوری نرم و ایجاد سایه زیبای منحصر به‌ فردی به عکس می‌بخشد و از طرفی در طول روز که آفتاب از قسمت بالا تابیده می‌شود نیز الگوی مناسبی برای عکاسی طبیعی محسوب می‌شود و در اصول نورپردازی آتلیه نیز برای گرفتن عکس‌های طبیعی نور را از بالا به سوژه می‌تابانند. زمانی که نور از قسمت پایین به سوژه بتابد، حسی سرشار از ترس و تهدید را در عکس به وجود می‌آورد؛ و تابیدن نور از جلو به سوژه ضمن مشخص کردن جزئیات به عکس حالتی دو بعدی می‌بخشد.

در عکاسی این درخشش و گرمای نور است که به عکس‌ها جلوه‌ای زیبا می‌بخشد.
در عکاسی این درخشش و گرمای نور است که به عکس‌ها جلوه‌ای زیبا می‌بخشد.

انواع نورپردازی عکس

نورپردازی در عکاسی به عوامل متعددی بستگی دارد. اینکه شما قرار است یک عکس پرتره از سوژه بگیرید یا در میان یک منظره‌ای سوژه شما همانند یک قهرمان بدرخشد و مشخص شود. این که قصد عکاسی از یک درخت را دارید و یا می‌خواهید جزئیات یک سوژه را به بهترین شکل ممکن مشخص جلوه دهید و هزاران عامل دیگر که می‌تواند روی الگوی نورپردازی و زاویه عکاسی شما از سوژه مؤثر باشد. اما به طور کلی با فراهم کردن وسایل نورپردازی عکاسی و همچنین عکاس در نور طبیعی و درخشش نور خورشید و در نظر گرفتن انواع نورپردازی می‌توانید نتیجه فوق‌العاده‌ای در عکاسی به دست آورید.

بیشتر بدانید بهترین راه ها برای دانلود از یوتیوب

نورپردازی یک طرفه در عکاسی

همان‌طور که از نام این نوع از نورپردازی مشخص است، نور از یک طرف به سوژه می‌تابد و بیشتر در عکاسی پرتره و برای دو نیم کردن چهره به صورتی که نصفی از صورت نور و نصف دیگر آن سایه باشد، به کار می‌رود. این نوع تصاویر دراماتیک بیشتر برای عکاسی چهره هنرمندان و موسیقیدان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد و حالتی مردانه به چهره می‌بخشد.

نورپردازی یک‌طرفه برای عکاسی پرتره مورد استفاده قرار می‌گیرد.
نورپردازی یک‌طرفه برای عکاسی پرتره مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نورپردازی کوتاه در عکاسی

این مدل نورپردازی به‌عنوان یک ترفند نورپردازی در عکاسی و برای عکس‌های پرتره مورد استفاده قرار می‎گیرد. در این نوع نورپردازی باید با توجه به ابعاد، نوع قرار گیری سوژه و دوربین جهت نور مشخص شود. از طرفی نوع نوری که در این عکس به سوژه می‌تابد به سبک و حسی که قرار است عکس به مخاطب منتقل کند نیز بستگی دارد. به‌ طور کلی در نورپردازی کوتاه نور طوری به‌صورت فرد تابیده می‌شود که رو به دوربین نیست و مقدار کمی از آن در تصویر دیده می‌شود و بخشی از صورت با سایه، تاریک می‌شود.

در این سبک نورپردازی نیمی از صورت فرد در سایه و نیمی به‌وسیله نور مشخص می‌شود.
در این سبک نورپردازی نیمی از صورت فرد در سایه و نیمی به‌وسیله نور مشخص می‌شود.

نورپردازی متقاطع در عکاسی

در این نوع نورپردازی در عکاسی، بیشترین تأکید بر روی بافت و فرم سوژه است و معمولاً برای نشان دادن حجم و نقش یک سوژه مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای نورپردازی متقاطع منبع نور را در کنار سوژه و به‌صورت مورب قرار می‌دهیم. فاصله نور تا سوژه باید به‌گونه‌ای باشد که روی هیچ قسمتی از سوژه حباب نور ایجاد نشود و برای این کار می‌توان از دو منبع با میزان نور کمتر استفاده نمود.

نورپردازی متقاطع برای نشان دادن حجم و نقش یک سوژه مورد استفاده قرار می‌گیرد.
نورپردازی متقاطع برای نشان دادن حجم و نقش یک سوژه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نورپردازی پروانه‌ای در عکاسی

این نوع نورپردازی در عکاسی بیشتر برای پرتره چهره مورد استفاده قرار می‌گیرد و در آن نور در مقابل صورت و کمی بالاتر از آن قرار می‌گیرد، به‌ طوری که سایه بینی بر روی لب بالایی قابل مشاهده است. علت نام‌گذاری این نوع نورپردازی نیز به دلیل ایجاد سایه پروانه‌ای زیر بینی است. خانم‌هایی با صورت لاغر و چانه باریک بهترین سوژه‌ها برای این سبک از نورپردازی هستند. زیرا ایجاد سایه کوچک زیر بینی موجب گردتر و پرتر نشان دادن چهره می‌شود.

بیشتر بدانید نحوه اسکرین شات گرفتن با انواع گوشی ها

این نوع نورپردازی نور در مقابل صورت و کمی بالاتر از آن قرار می‌گیرد
این نوع نورپردازی نور در مقابل صورت و کمی بالاتر از آن قرار می‌گیرد

نورپردازی رامبراند در عکاسی

این نورپردازی که ابتدا در نقاشی‌های یک نقاش هلندی مورد استفاده قرار گرفت، به نام او یعنی رامبراند شهرت دارد. در این نوع نورپردازی که برای عکس‌های پرتره مورد استفاده قرار می‌گیرد عکس باید در آتلیه و با وسایل نورپردازی عکاسی گرفته شود. به این صورت که نور از یک سمت سوژه، طوری تابیده می‌شود که نیمی از صورت را روشن می‌کند و مثلثی روشن روی گونه فرد ایجاد می‌شود. این نوع عکاسی بیشتر برای افرادی که گونه‌ای برجسته دارند مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این نوع عکاسی بیشتر برای افرادی که گونه‌ای برجسته دارند مورد استفاده قرار می‌گیرد.
این نوع عکاسی بیشتر برای افرادی که گونه‌ای برجسته دارند مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نورپردازی لوپ در عکاسی

در نورپردازی لوپ یک سایه کوچک زیر بینی و روی گونه ایجاد می‌شود و منبع نور با زاویه‌ای حدود ۴۵ درجه از بالا و کنار دوربین قرار می‌گیرد. در زمان‌هایی که عکس به منبع نور دسترسی نداشته باشد، این نوع نورپردازی انتخاب مناسبی است.

در نورپردازی لوپ یک سایه کوچک زیر بینی و روی گونه ایجاد می‌شود.
در نورپردازی لوپ یک سایه کوچک زیر بینی و روی گونه ایجاد می‌شود.

نورپردازی اسپرت در عکاسی

نورپردازی اسپرت بیشتر برای نشان دادن حجم عضله‌ها و اندام ورزشکاران مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این روش نور از پشت به سوژه تابانده می‌شود و منبع نور باید نزدیک به پشت سوژه قرار بگیرد.

نورپردازی اسپرت بیشتر برای نشان دادن حجم عضله‌ها و اندام ورزشکاران مورد استفاده قرار می‌گیرد
نورپردازی اسپرت بیشتر برای نشان دادن حجم عضله‌ها و اندام ورزشکاران مورد استفاده قرار می‌گیرد

نورپردازی در داخل چشم

در این نوع نورپردازی که به آن کچ لایت گفته می‌شود، نور به داخل چشم فرد تابانده می‌شود و حس زنده بودن به تصویر می‌بخشد. ایجاد دایره نور بر روی چشم‌ها از مهم‌ترین ویژگی‌های این نوع نورپردازی است.

در این نوع نورپردازی نور به داخل چشم فرد تابانده می‌شود و حس زنده بودن به تصویر می‌بخشد
در این نوع نورپردازی نور به داخل چشم فرد تابانده می‌شود و حس زنده بودن به تصویر می‌بخشد

اصول نورپردازی آتلیه

عکاسی در آتلیه باید به وسیله نور مصنوعی و استودیویی صورت بگیرد و مهارت بازی با نور و شناخت انواع نورپردازی در این نوع عکاسی اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد. خلق اثری خیره‌کننده در استودیوی عکاسی وابسته به تکنیک‌هایی است که باید با تنظیم نور دوربین، قرار دادن منبع نور در زاویه مناسب و عکاسی از زاویه مناسبی از سوژه اجرا شود. در این نوع عکاسی معمولاً عکس‌ها از زاویه‌ای نزدیک‌تر و با جزئیات بیشتری عکاسی می‌شوند. یکی دیگر از اصول نورپردازی آتلیه استفاده از رفلاکتور برای تنظیم انعکاس نور بر سوژه است که باید با توجه به میزان نور و زاویه سوژه تنظیم شود.

 

مهارت بازی با نور و شناخت انواع نورپردازی در عکاسی در آتلیه اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد
مهارت بازی با نور و شناخت انواع نورپردازی در عکاسی در آتلیه اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد

نورپردازی عکاسی در خانه

عکاسی در خانه یعنی گرفتن یک عکس بی‌نظیر با کمترین امکانات که این موضوع نیز به مهارت و توجه زیادی نیاز دارد. بهتر است بدانید برای گرفتن یک عکس حرفه‌ای حتماً هم لازم نیست که به انواع و وسایل گران‌ قیمت عکاسی مجهز باشید. بلکه تنها با به کار بردن ترفندهایی ساده می‌توانید عکس‌هایی جذاب و حرفه‌ای بگیرید.

برای تنظیم نور می‌توانید از چراغ‌های خانه و یا چراغ مطالعه استفاده کنید و جهت نور را مشخص کنید. برای اینکه عکس حرفه‌ای‌تری بگیرید زوایای دوربین را از جهات مختلف امتحان کنید. برای انعکاس بهتر نور فلش از یک چتر که ترجیحاً سفید، نقره‌ای یا طلایی است استفاده کنید.

عکاسی در خانه یعنی گرفتن یک عکس بی‌نظیر با کمترین امکانات که این موضوع نیز به مهارت و توجه زیادی نیاز دارد.
عکاسی در خانه یعنی گرفتن یک عکس بی‌نظیر با کمترین امکانات که این موضوع نیز به مهارت و توجه زیادی نیاز دارد.

کلام آخر

برای اینکه بتوانید عکسی زیبا و حرفه‌ای خلق کنید باید عکاسی را بارها و بارها تمرین کنید و از هر زمانی برای عکس گرفتن استفاده کنید. در زمان‌های متفاوت روز و در مکان‌های مختلف با در نظر گرفتن زوایای نور عکاسی کنید و یاد بگیرید برای خلق آثاری خارق‌العاده در کنار تکنیک‌های کاربردی، از حستان نیز به‌ خوبی بهره ببرید.

دانلود اپلیکیشن استادکار

  • نسخه IOS استادکار
  • نسخه اندروید استادکار
  • دریافت از اپ استور و سیب اپ
  • دریافت از گوگل پلی، کافه بازار و مایکت
دریافت این خدمت از استادکار

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

14 − 11 =