چطور خانه پایدار داشته باشیم؟

0

زمینی که در آن زندگی می‌کنیم، امانتی در دست ماست. انسان باید ضمن استفاده از نعمت‌‌ها و منابع موجود، تمام تلاش خود را برای استفاده بهینه از منابع انرژی و حفظ محیط زیست داشته باشد، زیرا نسل‌های آینده نیز به اندازه ما در استفاده از این منابع حق دارند. گاهی فکر می‌کنیم که برای حفظ محیط زیست و داشتن خانه پایدار نیاز به انجام کارهای بزرگ است. در صورتی‌که با برخی اقدامات ساده به حفظ محیط زیست خود کمک زیادی می‌کنیم. فقط باید کمی خوش‌فکر باشیم. در ادامه اقدامات ساده‌ای برای ایجاد خانه‌ای پایدار به شما معرفی می‌شود. این اقداماتی بسیار ساده، به ما کمک می‌کنند تا محیط زیستی بهتر و خانه‌ای پایدارتر داشته باشیم.

خرید از فروشگاه‌های محلی راهی برای ساخت خانه پایدار

در صورتی‌که قصد خرید لوازم یا مواد مورد نیاز منزل را دارید، بهتر است اول سعی کنید خریدهای خود را از دست‌فروش‌های خیابانی انجام دهید. خرید از دست‌فروش‌های محلی نه‌تنها راهی برای تقویت اقتصاد محلی است، بلکه به شما کمک می‌کند خانه پایدار داشته باشید. بر اساس تحقیقات صورت گرفته، خرید از مراکز محلی اثرات محیطی خرید را به‌شدت کاهش می‌دهد. در جوامعی که مشاغل محلی رواج بیشتری دارند، مسافت جابه‌جایی با اتومبیل به میزان 26 درصد کاهش می‌‌‌یابد، زیرا برای خریدهای محلی نیاز به جابه‌جایی کمتر با اتومبیل است. به همین دلیل تاثیر کمتری بر تخریب محیط زیست دارد.

برای پیدا کردن مراکز خرید محلی این امکان را دارید که از پلتفرم‌هایی از قبیل اینستاگرام و فیس‌بوک استفاده کنید. پرس‌وجو از ساکنان محله‌ای که در آن سکونت دارید، همسایه‌ها یا سایر افرادی که در محیط زندگی شما هستند، در این رابطه کمک زیادی به شما می‌کند. خرید از این قبیل مراکز نه‌تنها کمک می‌کند خرید خود را بدون نیاز به حمل و نقل انجام دهید، بلکه به‌نوعی حمایت از صنایع کوچک نیز به شمار می‌رود.

راهکارهای داشتن سبک زندگی و خانه پایدار با خرید از فروشگاه‌های محلی خرد
با خرید از فروشگاه‌های محلی گامی برای داشتن خانه پایدار برداریم.

دریافت خدمات آنلاین و استفاده از اپلیکیشن‌های مختلف

امروزه با توجه به اپلیکیشن‌های موجود دیگر نیازی به مراجعه حضوری برای دریافت بسیاری از خدمات نیست. بسیاری از خدمات مختلف از قبیل تعمیر خودرو، خشکشویی، سفارش غذا و بسیاری از خدمات دیگر را تنها با ثبت سفارش و بدون نیاز به حمل و نقل انجام دهید. با دریافت خدمات خودرو و سایر خدمات با این روش در این صورت علاوه بر اینکه در زمان خود صرفه‌جویی می‌کنید، به کاهش ترافیک شهری و حفظ کیفیت هوا نیز کمک بسیار زیادی کرده‌اید.

بیشتر بخوانید: برای بهبود کیفیت هوای خانه این 12 راهکار را پیش بگیرید

قبل از خرید تحقیقات کامل انجام دهید

در صورتی‌که کیفیت محصولات فروشگاه‌های نزدیک محل زندگی شما برای خریدهایتان مناسب نبوده و نیاز به خرید از فروشگاه‌های اینترنتی دارید، بهتر است قبل از خرید تحقیقات خود را کامل کنید. خرید اینترنتی خود را نیز از فروشگاه‌ها یا مراکز نزدیک به محل زندگی خود انجام دهید. در بخش سوالات متداول سایت‌ها اطلاعات بسیار زیادی در مورد محصولات مورد نظر خود به‌‌ دست می‌آورید. علاوه بر این در بخش توضیحات محصول نیز اطلاعات مفیدی در مورد محصولات ارائه می‌شود که حتما در این بین نیز به بخشی از اطلاعات مورد نظر خود دست پیدا می‌کنید.

گاهی لوازم دست دوم بخرید

گاهی برای اینکه لوازم و محصولات مورد نیاز خود را بخرید، مجبور هستید مسافت طولانی را با اتومبیل طی کنید. در چنین شرایطی خرید از فروشگاه‌های فروش کالاهای دست‌دوم ممکن است کمک کند تا نیاز خود را رفع کنید و دیگر نیازی به طی مسافت طولانی نباشد. این روش علاوه بر اینکه به حفظ محیط زیست شما و داشتن خانه پایدار کمک می‌کند، از نظر اقتصادی نیز مقرون به صرفه بوده و در اقتصاد خانواده نیز موثر است.

خرید و فروش وسایل و لوازم دست دوم با رویکرد توسعه پایدار
با اقداماتی ساده مانند خرید و فروش لوازم دست دوم، خانه‌ پایدار و زمینی سالم خواهیم داشت.

از خرید برخی مواد شیمیایی اجتناب کنید

برخی مواد و محصولات مورد استفاده در محیط زندگی ما آسیب‌هایی جدی به محیط وارد می‌کنند. از آنجایی‌که این مواد باعث آسیب‌های جدی به محیط زیست و سلامتی ما می‌شوند تا حد ممکن باید از این محصولات اجتناب شود. گفته شده مواد شیمیایی ضد حریق پس از نفوذ در اسباب و لوازم منزل، وارد بدن ما می‌شود. بدیهی است ورود چنین موادی به بدن، آسیب‌ زیادی به سلامتی  انسان می‌زند.

در صورتی‌که این مواد شیمیایی وارد طبیعت شوند، پس از ورود به جریان آب‌های زیرزمینی یا رودخانه‌ها وارد دریاها می‌شوند. این ترکیبات پس از ورود به آب دریا به بدن موجودات آبزی راه پیدا می‌کنند و تجمع این مواد در بدن موجودات آبزی حیات آن‌ها را به خطر می‌اندازد. در صورتی‌که انسان از این موجودات آبزی به‌عنوان ماده غذایی استفاده کند، مواد شیمیایی وارد بدن انسان می‌شوند. بنابراین استفاده از این مواد شما را از هدف خانه پایدار دور کرده و در سلامتی جسم نیز اثرات منفی دارد.

برای شناخت بیشتر نسبت به کیفیت محصولات ضد حریق در ساختمان‌ها از قبیل منازل مسکونی، به پایگاه اطلاعاتی UL SPOT مراجعه کنید. در این پایگاه اطلاعات کاملی در رابطه با کیفیت هزاران محصول از نظر تاثیر بر کیفیت هوای داخل منزل و سایر موارد مرتبط با سلامتی عنوان شده است. در رابطه با سایر محصولات و کالاهای مورد استفاده در داخل منزل نیز استانداردی مانند این وجود دارد. به عنوان مثال تشک‌ها نیز گواهینامه‌ای از نظر تاثیر بر کیفیت هوای داخل منزل دارند که تحت عنوان CentiPureUS نامیده می‌شود. در سایت تولیدی یا فروشگاه مربوط باید اطلاعاتی در این رابطه ارائه شده باشد.

راهکارهای داشتن خانه پایدار با استفاده نکردن از فرآورده‌های ضدحریق
استفاده از محصولات ضد حریق اثرات منفی بر سلامتی داشته و ما را از داشتن خانه پایدار محروم می‌کند.

بیشتر بخوانید: کدام نکات در خرید تشک خوشخواب مهم‌اند؟

دانلود اپلیکیشن استادکار

  • نسخه IOS استادکار
  • نسخه اندروید استادکار
  • دریافت از اپ استور و سیب اپ
  • دریافت از گوگل پلی، کافه بازار و مایکت
دریافت این خدمت از استادکار

به جنس محصولات و کالاهای محیط زندگی خود دقت کنید

محصولات و کالاهای محیط زندگی ما از متریال و جنس مختلف هستند. برای اینکه خانه پایدار داشته باشید، باید از محصولات طبیعی بیشتری در خانه‌های خود استفاده کنید. در رابطه با برخی محصولات این امکان را دارید که جنس پشم، پنبه، کتان و بامبو را انتخاب کنید. همچنین در محصولاتی که چوب به کاررفته، محصولات تهیه‌شده با چوب طبیعی را جایگزین چوب مصنوعی کنید.

چوب طبیعی زیست‌تخریب‌ناپذیر بوده و اثرات منفی چوب‌های مصنوعی بر محیط زیست را ندارد. چوب طبیعی نه‌تنها اثرات تخریبی بر محیط زیست را ندارد، بلکه در برابر ساییدگی نیز مقاومت بالاتری نشان می‌‌دهد. جایگزین کردن محصولات سیلیکون به جای محصولات تهیه‌شده از وینیل، سومین پلیمر پلاستیکی جهان نیز اقدامی در راستای داشتن خانه‌ای پایدار است.

از محصولات و مواد قابل استفاده مجدد (Reusable) استفاده کنید

بر اساس تحقیقات انجام شده سالانه 300 میلیون تن پلاستیک در سراسر دنیا تولید می‌شود. نیمی از این مقدار به ظروف یک‌بار مصرف برمی‌گردد. بطری‌های آب، نایلون‌های پلاستیکی و کاغذهای پوستی (Parchment paper) بخش مهمی از این قبیل کالاها را تشکیل می‌دهند.

برای داشتن خانه پایدار در صورت امکان محصولات با استفاده مجدد را جایگزین محصولات یک‌بار مصرف کنید. با این کار ساده علاقه و احترام خود به محیط زیست را نشان می‌دهید. شما حتما در رابطه با برخی محصولات انواع با استفاده مجدد را جایگزین انواع یک‌بار مصرف کرده‌اید. این بار پا را فراتر گذاشته و گامی بلندتر برای نشان دادن علاقه‌تان به محیط زیست بردارید. برای مثال ورقه‌های سیلیکونی با قابلیت استفاده مجدد را جایگزین کاغذهای پوستی بر پایه سلولز کنید.

همچنین توصیه می‌کنیم از بطری‌های آب با قابلیت استفاده مجدد به‌جای بطری‌های یک‌بار مصرف استفاده شود. علاوه بر این برای کاهش حجم زباله استفاده از حوله‌های کاغذی قابل استفاده مجدد توصیه می‌شود.

در صورتی‌که درخواست برای این قبیل محصولات در بازار کم شود، تولید آن نیز کاهش می‌یابد. تولیدکنندگان این قبیل کالاها نیز چاره‌ای ندارند جز اینکه اهداف اقتصادی خود را با هدف توسعه پایدار منطبق کنند. توسعه پایدار ارتباط‌دهنده دو مفهوم مهم توسعه و محیط زیست است. در واقع با توسعه پایدار، انسان ضمن استفاده از منابع مختلف به منظور ارتقاء کیفیت زندگی خود، آسیبی به محیط زیست و منابع طبیعی وارد نمی‌کند.

زیان‌های ظروف یک‌بارمصرف برای طبیعت | استفاده از ظروف قابل استفاده مجدد با رویکرد توسعه پایدار
برای داشتن خانه پایدار ظروف قابل استفاده مجدد را انتخاب کنیم.

بیشتر بخوانید: چگونه به سبک پسماند صفر کمک کنیم

معماری پایدار

علاوه بر اقدامات بالا، معماری پایدار نیز اقدامی دیگر در راستای داشتن خانه پایدار است. در معماری پایدار که از تحولات ایجاد شده در معماری است، ساخت و ساز بناها بر اساس اصول پایداری و صرفه‌جویی در مصرف انرژی صورت می‌گیرد. با توجه به بحران‌های ایجاد شده در زندگی صنعتی، معماران و طراحان برای مقابله با این مشکلات به معماری پایدار به منظور جلوگیری از آلودگی محیط زیست و بهینه‌سازی مصرف انرژی روی آورده‌اند.

راهکارهای کاهش آلودگی محیط زیست با رویکرد معماری پایدار و ساختمان سبز
معماری پایدار اقدامی موثر برای کاهش آلودگی محیط زیست و برخورداری از خانه پایدار است.

بیشتر بخوانید: این راهکارها برای صرفه جویی در مصرف انرژی به کار می آیند

کلام آخر

با تغییرات کوچک در سبک زندگی و برخی اقدامات ساده این امکان را داریم که نقش مهمی در حفظ محیط زیست و استفاده بهینه از منابع انرژی داشته باشیم. استفاده از امکانات دنیای مجازی برای دریافت خدمات و انجام خریدها به ما کمک می‌کند که حمل و نقل کمتری در شهر داشته و به این ترتیب به کاهش ترافیک شهری و آلودگی هوا کمک کنیم.

دقت در انتخاب محصولات مورد نیاز، پرهیز از استفاده مواد زیست‌تخریب‌پذیر و ظروف یک‌بار مصرف و معماری پایدار در ساخت و سازها از دیگر اقداماتی هستند که به ما کمک می‌کنند برای خود و نسل آینده خانه پایدار بسازیم.

با نصب اپلیکیشن استادکار می‌توانید در زمانی کوتاه و بدون نیاز به مراجعه به مراکز خدمات مورد نیاز خود را درخواست دهید. استادکار در حال حاضر طیف وسیعی از خدمات از قبیل خدمات وسایل نقلیه، خدمات اداری، نظافت و بهداشت، اسباب‌کشی و باربری، تاسیسات ساختمان، دکوراسیون ساختمان، دیجیتال و نرم افزار، پزشکی و سلامت، خدمات اداری را ارائه می‌دهد.

خدمات کارواش سبز روشویی و توشویی ماشین های سواری و شاسی بلند در منزل و محل کار

کارواش سبز در محل

  • شستشوی انواع خودروهای شاسی بلند
  • شستشوی انواع خودروهای سواری
  • توشویی و روشویی انواع خودرو
  • واکس و پولیش داشبورد و لاستیک
دریافت این خدمت از استادکار

منبع: housebeautiful

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 × سه =