روش‌های از بین بردن بوی تینر از روی لباس‌ها، دست‌ها و فرش

0

اگر به‌طور مرتب با رنگ‌های روغنی کار می‌کنید حتماً استفاده از تینر را هم تجربه نموده‌اید. تینر نوعی حلال برای رنگ‌های روغنی است که با کمک آن می‌توان غلظت این نوع رنگ‌ها را کاهش داد. همچنین این محصول در تمیز کردن قلم‌موها و رول‌های رنگ‌آمیزی و نیز دست‌ها پس از اتمام کار نقاشی کاربرد زیادی دارد. نکته منفی استفاده از تینر بوی تندوتیز و شیمیایی آن است که گاهی تا مدتی طولانی بینی را آزار می‌دهد. برای از بین بردن بوی رنگ و همچنین بوی تینر ترفندهایی وجود دارد. در این مقاله استادکار روش‌های از بین بردن بوی تینر از روی فرش، دست‌ها و پارچه را به شما ارائه می‌دهیم.

روش‌های از بین بردن بوی تینر از روی فرش

الکل

اگر در اثر حادثه‌ای مقداری تینر را روی فرش خود ریخته‌اید استفاده از الکل را برای از بین بردن بوی تینر امتحان کنید. پارچه سفید و تمیزی را آغشته به الکل نمایید و آن را به نقطه‌ای از فرش که آلوده به تینر شده است بمالید. این کار را بارها تکرار کنید. الکل تینر آغشته شده به بافت‌های فرش را جدا می‌کند و به‌سرعت بخار می‌شود. با بخار شدن الکل به‌احتمال فراوان بوی تینر نیز از بین می‌رود.

جوش‌شیرین و روغن عصاره‌ای

این راه‌حل برای از بین بردن بوی تینر از روی فرش شامل چند مرحله است. ابتدا یک پارچه خشک، سفید و پاکیزه را بردارید و تا جایی که می‌توانید لکه تینر را خشک نمایید. سپس یک روغن عصاره‌ای را انتخاب کنید و ۱۰ قطره از آن را با دو فنجان جوش‌شیرین ترکیب کنید. این ترکیب را روی لکه تینر بپاشید و اجازه دهید که ترکیب برای حداقل یک ساعت روی محل لکه باقی بماند. سپس فرش را به‌خوبی با جاروبرقی تمیز نمایید. جوش شیرین در کنار از بین بردن بوی تینر در نظافت خانه نیز کاربردهای فراوان دارد. 

روش‌های از بین بردن بوی تینر از روی لباس‌ها، دست‌ها و فرش
روغن های عصاره ای

باز کردن پنجره‌ها

ساده‌ترین روش برای از بین بردن بوی تینر از روی فرش باز کردن پنجره و همچنین قرار دادن یک پنکه در محل لکه برای تهویه هوا است. این روش نیاز به صرف زمان برای خلاص شدن از بوی تینر دارد. فقط فراموش نکنید که تینر مایعی اشتعال‌پذیر است. پس در جایی که آلوده به تینر شده دما را بالا نبرید و اجازه ندهید هیچ شعله یا جرقه‌ای روشن شود؛ زیرا در غیر این صورت خطر وقوع آتش‌سوزی وجود خواهد داشت.

روش‌های از بین بردن بوی تینر از روی دست‌ها

ترکیب بوراکس و صابون

بوراکس یا سدیم بورات پودری سفیدرنگ و متشکل از کریستال‌های نرم بی‌رنگ است که به‌راحتی در آب حل می‌شود. این ترکیب دارای کاربردهای گوناگون و وسیعی بوده و ماده متشکله بسیاری شوینده‌ها، مواد آرایشی و لعاب‌ها است. این پودر را می‌توانید با صابون دستشویی ترکیب کرده و با این ترکیب دست‌های آغشته به تینر خود را به‌خوبی بشویید. در نظر داشته باشید که هنگام شستن دست‌ها با این ترکیب و در اثر اصطکاک، مختصری گرما تولید می‌شود و اگر این اتفاق برای شما نیز افتاد نگران نباشید.

روغن زیتون

برای از بین بردن بوی تینر مقداری روغن زیتون را به دست‌های خود بمالید. درصورتی‌که روغن زیتون در خانه ندارید استفاده از روغن بچه جایگزین خوبی برای آن است. هر دو این روغن‌ها باقی‌مانده تینر را از دست‌های شما پاک می‌کنند و بوی بد آن را از بین می‌برند. پس‌ازآنکه دست‌های خود را به‌خوبی به روغن زیتون آغشته نمودید با دستمال‌کاغذی دست‌های خود را پاک‌کنید.

روش‌های از بین بردن بوی تینر از روی لباس‌ها، دست‌ها و فرش
روغن زیتون

ترکیب صابون و پوست پرتقال

پوست پرتقال دارای رایحه خوشایند و قوی است و با کمک آن می‌توانید بوی بد تینر را کاهش دهید. کافی است پوست پرتقال را خردکرده و آن را به همراه صابون دستشویی به دست‌های خود بمالید. با این کار بوی خوشایند پرتقال جایگزین بوی تینر می‌شود.

روش‌های از بین بردن بوی تینر از روی لباس‌ها، دست‌ها و فرش
پوست پرتقال

 روش‌های از بین بردن بوی تینر از روی لباس

عصاره وانیل

لباس‌ها و پارچه‌های آغشته به تینر را از سایر لباس‌های کثیف خود جدا کنید و آن‌ها را جداگانه در ماشین لباسشویی قرار دهید. نیمی از یک بطری کوچک عصاره وانیل را در ماشین لباسشویی بریزید و آن را روشن نمایید. اجازه دهید برنامه شستشوی ماشین لباسشویی تا نیمه پیش برود سپس آن را متوقف کنید. پس از گذشت چند ساعت آن را دوباره به کار بیندازید. در این مرحله کمی مواد شوینده را نیز اضافه کنید و اجازه دهید برنامه شستن لباس‌ها از سر گرفته شود.

سرکه سفید

برای از بین بردن بوی تینر استفاده از سرکه سفید را امتحان نمایید. لباس‌های آغشته به تینر را در ترکیبی از آب ولرم و دو قاشق غذاخوری سرکه سفید به مدت ۳۰ دقیقه خیس کنید. سپس آن‌ها را خارج کرده و با آب سرد شستشو دهید. روش دیگری که می‌توانید در پیش بگیرید ریختن سرکه سفید رقیق‌شده روی پارچه‌های آغشته به تینر و قرار دادن آن به مدت ۳۰ تا ۶۰ دقیقه در گوشه‌ای پیش از شستشوی آن‌ها است.

روش‌های از بین بردن بوی تینر از روی لباس‌ها، دست‌ها و فرش
سرکه سفید

مایع ظرف‌شویی

این روش از بین بردن بوی تینر از روی لباس‌ها نیز شامل چند مرحله است. ابتدا مقدار کمی پودر لباسشویی را مستقیماً روی لباس‌های بدبو و آغشته به تینر بریزید. اجازه دهید این مواد برای ۱۰ دقیقه روی لباس‌ها باقی بمانند. سپس با یک‌چهارم فنجان مایع ظرف‌شویی لباس‌ها را بشویید. فراموش نکنید که هرگز نباید لباس‌های آغشته به تینر را به همراه سایر لباس‌های خود بشویید زیرا بوی بد تینر به سایر لباس‌هایتان نیز منتقل می‌شود.

بیشتر بخوانید: اصول لکه بری پارچه و لباس

نظرات و پیشنهاد‌ها

بدون شک بوی تینر خیلی تند و زننده است و به‌محض آن‌که لباس‌ها، دست‌ها و فرش به آن آغشته شوند به‌سختی می‌توان بوی بد آن را از بین برد. در این نوشتار روش‌های از بین بردن بوی تینر را آموزش دادیم ولی این آموزش بدون نظرات و تجربه‌های ارزشمند شما خوانندگان عزیز وبلاگ استادکار کامل نمی‌شود. پس ما را از تجربه‌های خود در رابطه با از بین بردن بوی تینر بهره‌مند نمایید.

خدمات نظافت منزل توسط آقا در استادکار

نظافت منزل

  • شستن دیوار‌ها و پنجره‌ها
  • شستن و تی کشیدن کف
  • نظافت پذیرایی‌و نظافت اتاق‌ها
  • شستن سرویس بهداشتی و حمام
دریافت این خدمت از استادکار

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 + 10 =