نکاتی مهم درباره‌ی استفاده از اسکاچ و سیم ظرفشویی آشپزخانه

0

اسکاچ و سیم ظرفشویی از جمله پرکاربردترین اشیائی هستند که در آشپزخانه وجود دارند. شاید اگر یک بار به تعداد دفعاتی که در طول شبانه‌روز از اسکاچ استفاده می‌کنید، دقت کنید بیشتر به کاربرد بسیار زیاد این اشیاء پی ببرید. بسیاری از ما از کلیت چند و چون استفاده از اسکاچ و سیم ظرفشویی آگاه هستیم، اما در این بین برخی نکات کوچک اما مهم وجود دارند که آن‌چنان که باید مورد توجه قرار نمی‌گیرند، در حالی‌که غفلت از این نکات کوچک گاه ممکن است بسیار خطرناک باشد! یکی از مهم‌ترین این نکات دقت به پاکیزگی اسکاچ و سیم ظرفشویی برای حفظ سلامتی و پیشگیری از ابتلا به برخی از بیماری‌هاست. گذشته از این، نکات دیگری نیز درباره استفاده از اسکاچ و سیم ظرفشویی وجود دارند که در ادامه قصد داریم تا حد امکان به مهم‌ترین آن‌ها نگاهی داشته باشیم.

همان‌طور که گفتیم یکی از مهم‌ترین نکات درباره استفاده از اسکاچ و سیم ظرفشویی دقت به پاکیزگی آن‌هاست. به همین سبب تصمیم گرفتیم تا ابتدا بحث در مورد استفاده از اسکاچ و سیم ظرفشویی را با این نکته آغاز کنیم و با تفصیل بیشتری پیرامون این نکته سخن بگوییم و سپس به سایر موارد مربوط به استفاده از اسکاچ و سیم ظرفشویی بپردازیم.

حفظ پاکیزگی اسکاچ و سیم ظرفشویی

گفتیم که بهتر است برای توضیح در مورد استفاده از اسکاچ و سیم ظرفشویی ابتدا بحث را با پاکیزگی آن‌ها آغاز کنیم. اسکاچ‌ها در انواع و اشکال مختلفی در دسترس هستند و هر یک از افراد متناسب با نیاز یا شاید عادت خود بیشتر از یکی از انواع آن استفاده می‌کنند. در سال‌های تقریباً دور اسکاچ‌ها به شکل یک صفحه‌ی نسبتاً باریک سمباده‌مانند، که اغلب هم رنگ سبز داشتند، بودند. این اسکاچ‌ها زیاد کف نمی‌کردند و علاوه بر این برای شستن ظروف حساسی مانند ظروف تفلون و بلورهایی که امکان خش‌دار شدن آن‌ها وجود دارد، مناسب نبودند.

برخی از افراد نیز به جای این اسکاچ‌ها از اسفنج یا همان ابر استفاده می‌کردند که در حال حاضر نیز در تولید برخی از انواع اسکاچ به کار می‌رود. اسفنج‌ها اگرچه مشکل زبر بودن بیش از اندازه را ندارند اما از طرفی آب بسیار زیادی را جذب خود می‌کنند و آب و کف جذب شده توسط آن‌ها هرگز به صورت کامل خالی نمی‌شود.

در حال حاضر علاوه بر این دو نوع اسکاچ اشکال دیگری نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. اسکاچ‌هایی که به صورت ترکیبی از اسکاچ‌های زبر قدیمی و اسفنج به صورت دولایه طراحی شده‌اند، اسکاچ‌هایی که با استفاده از کاموای نازک بافته شده‌اند، اسکاچ‌هایی که با استفاده از الیاف نازک ابریشم‌مانند ساخته شده‌اند، اسکاچ‌های اسفنجی با روکشی از نوعی توری با الیاف پلاستیک و … نمونه‌هایی از اسکاچ‌هایی هستند که در حال حاضر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

همان‌طور که گفتیم هر فردی با توجه به نیاز و عادت خود یکی از انواع اسکاچ را مورد استفاده قرار می‌دهد، اما آن‌چه در این بین حائز اهمیت است، این است که تمامی انواع اسکاچ کم و بیش می‌توانند به مکانی مناسب برای رشد و تکثیر انواع میکروب، قارچ، کپک، جرم و … تبدیل شوند. تمامی اسکاچ‌ها دارای دو فاکتور اساسی‌ای هستند که برای تکثیر بسیاری از انواع میکروب‌ها لازم و کافی‌اند: محیط مرطوب و مواد غذایی. از این نظر برخی از اسکاچ‌ها نسبت به دیگر انواع مناسب‌تر هستند. به عنوان مثال اسکاچ‌های اسفنجی به دشواری تمامی آب و کفی را که حین شست‌وشو به خود جذب کرده‌اند از دست خواهند داد و همین رطوبت باقی مانده در اسکاچ خود عاملی است که آن را برای رشد میکروب‌ها آماده‌تر می‌کند.

اشریشیا کلی (E.coil)، سالمونلا و … از جمله رایج‌ترین میکروب‌هایی هستند که در تحقیقات آزمایشگاهی، روی سطح اسکاچ‌ها پیدا شده‌اند. هر دو نوع باکتری یعنی اشریشیا کلی و سالمونلا باکتری‌هایی هستند که در بدن حیوانات خون‌گرم وجود دارند و به واسطه‌ی شستن باقیمانده‌ی مواد غذایی حاوی گوشت، تخم‌مرغ و … روی اسکاچ جای می‌گیرند.

گفتیم که سطح تمامی انواع اسکاچ کم و بیش مکان‌هایی مناسب برای رشد میکروب‌ها هستند. اما خوشبختانه راهکارهایی وجود دارند که با استفاده از آن‌ها می‌توان تا حد زیادی میکروب‌های موجود در شیارهای و سوراخ‌های اسکاچ را از بین برد. در ادامه به برخی از این راهکارها اشاره می‌کنیم.

نحوه‌ی صحیح تمیز کردن انواع اسکاچ

اسکاچ را با استفاده از ماکروویو تمیز کنید!

نتیجه‌ی آزمایشی که محققان دانشگاه فلوریدا در سال ۲۰۰۶ طراحی کردند، نشان‌دهنده‌ی این حقیقت است که تقریباً تمامی میکروب‌های موجود اسکاچ پس از قرار دادن آن در ماکروویو به مدت ۴ دقیقه به کلی غیرفعال می‌شوند. در این تحقیق دانشمندان چند اسفنج و اسکاچ را در پسابی که شامل انواع ویروس، باکتری‌های مدفوع، انگل‌های تک‌یاخته‌ای، درون‌هاگ‌های باکتریایی که شامل یکی از مقاوم‌ترین آن‌ها به نام باسیلوس سرئوس بود، غوطه‌ور ساختند و سپس تلاش کردند تا تأثیر ماکروویوهای معمولی را در از بین بردن این پاتوژن‌ها مورد بررسی قرار دهند.

نتیجه‌ی تحقیق نشان داد که تنها پس از گذشت ۲ دقیقه ۹۹ درصد از این پاتوژن‌ها غیرفعال می‌شوند. البته برای غیر فعال شدن باسیلوس سرئوس نیاز به ۴ دقیقه زمان بود. به هر روی بر اساس این تحقیق می‌توان نتیجه گرفت که با قرار دادن اسکاچ داخل ماکروویو به مدت ۴ دقیقه، حداقل ۹۹ درصد از میکروب‌هایی که در پساب مورد آزمایش قرار داشتند، که شامل مقاوم‌ترین میکروب‌هایی بودند که عموماً در آلوده‌ترین محل‌ها پیدا می‌شوند، غیر فعال می‌شوند و این نشان‌دهنده‌ی این حقیقت است که استفاده از ماکروویو برای برطرف کردن آلودگی‌های موجود روی اسکاچ روش بسیار مؤثری است.

استفاده از اسکاچ و سیم ظرفشویی
پاکیزه‌کردن اسکاچ به‌واسطه‌ی ماکروفر

روش استفاده از ماکروویو برای ضد عفونی کردن اسکاچ

برای ضد عفونی کردن اسکاچ با استفاده از ماکروویو مراحل زیر را دنبال کنید:

 1.  جذب آب حداکثری: ابتدا تمامی موادغذایی موجود روی سطح اسکاچ را از آن جدا کنید و آن را با آب بشویید. سپس اسکاچ را به مدت ۳۰ ثانیه زیر شیر آب بگیرید تا اسکاچ با تمام ظرفیت خود آب جذب کند. در حین نگه داشتن اسکاچ زیر شیر آب یا پس از آن اسکاچ را فشار ندهید و اجازه دهید اسکاچ تا حد امکان آب به خود جذب کند.
 2. مایکروویو به کمک شما می‌آید: پس از مرحله‌ی اول اسکاچ را داخل ظرفی که مناسب برای استفاده در ماکروویو باشد قرار دهید. دقت داشته باشید که این ظرف باید دارای درب باشد اما طبق یک قانون کلی در مورد استفاده از ماکروویوها، درب ظرف را کامل نبندید و اجازه دهید تا منفذی برای خروج هوای گرم داخل ظرف باقی بماند. بهتر است پیش از قرار دادن اسکاچ داخل ظرف آن را در یک کاغذ مناسب برای استفاده در ماکروویو بپیچید.
 3. آب را درون ظرفی بریزید: سپس ظرفی که اسکاچ در آن قرار دارد را به همراه نیم فنجان آب داخل ماکروویو قرار دهید. دقت داشته باشید که ظرف حاوی آب برای استفاده در ماکروویو مناسب باشد. ظرف حاوی آب و ظرف اسکاچ را تا حد امکان نزدیک به هم و همچنین تا حد امکان در مرکز صفحه‌ی گرداننده‌ ماکروویو بگذارید. قرار دادن فنجان در کنار ظرف اسکاچ برای حصول اطمینان از تأمین رطوبت کافی برای اسکاچ و جلوگیری از آتش گرفتن آن است.
 4. یک فرایند جذاب: ماکروویو را به مدت یک دقیقه روشن کنید. پس از گذشت یک دقیقه درب ماکروویو را باز کرده و از خیس بودن اسکاچ اطمینان حاصل نمایید. در صورت خیس نبودن اسکاچ آن را مجدداً خیس کنید. سپس ماکروویو را برای ۱ دقیقه دیگر مجدداً روشن کنید. در انتهای ۱ دقیقه‌ی دوم درب ماکروویو را باز کرده و اجازه دهید تا ظرف اسکاچ به مدت حداقل ۱۰ دقیقه داخل ماکروویو باقی بماند تا خنک شود. چنان‌چه احساس کردید که اسکاچ دارای بوی بدی است می‌توانید مجدداً، ضمن حصول اطمینان از خیس بودن اسکاچ، بار دیگر آن را داخل ماکروویو دهید. بسیاری از اسکاچ‌ها به طور کلی بر اثر حرارت دیدن بوی بدی شبیه به بوی پلاستیک می‌دهند، اگر چنین بویی احساس می‌کنید نیازی به استفاده از ماکروویو برای بار سوم نیست.
 5. بچلانیدش: پس از گذشت ۱۰ دقیقه از پایان کار، ظرف اسکاچ را از ماکروویو خارج کنید و باقیمانده‌ی آب موجود در اسکاچ را با فشار دست از آن خارج نمایید. دقت داشته باشید که ممکن است اسکاچ حتی پس از گذشت ۱۰ دقیقه هنوز هم داغ باشد، پس پیش از در دست گرفتن آن از خنک شدنش اطمینان حاصل نمایید.

نکته‌ مهمی که در استفاده از ماکروویو برای ضدعفونی کردن اسکاچ بایستی مورد توجه قرار گیرد این است که پیش از قرار دادن اسکاچ داخل ماکروویو لازم است تا از خیس بودن و رطوبت کافی آن اطمینان حاصل کرد، چرا که قرار دادن اسکاچ خشک می‌تواند منجر به آتش گرفتن اسکاچ داخل ماکروویو شده و خراب شدن دستگاه و حتی خطر آتش‌سوزی را به دنبال داشته باشد.

نکته‌ی بسیار مهم در استفاده از ماکروویو برای ضدعفونی کردن اسکاچ

روش استفاده از ماکروویو برای ضدعفونی کردن اسکاچ، تنها برای آن دسته اسکاچ‌هایی مناسب است که در ساخت آن‌ها از هیچ فلزی استفاده نشده باشد. به عنوان مثال بسیاری از سیم‌های ظرفشویی و اسکاچ‌هایی که دارای سیم ظرفشویی نیز هستند، نمی‌باید با استفاده از این روش ضدعفونی شوند، چرا که به طور کلی قرار دادن هر شئ فلزی داخل ماکروویو باعث آسیب دیدن دستگاه شده و به احتمال زیاد باعث بروز آتش‌سوزی می‌گردد.

برای ضدعفونی کردن این گونه اسکاچ‌ها از روش‌هایی که در ادامه می‌آیند استفاده کنید.

سفیدکننده یا سرکه هم می‌توانند اسکاچ را ضدعفونی کنند

برای ضدعفونی کردن اسکاچ و سیم ظرفشویی با استفاده از این روش مراحل زیر را دنبال نمایید:

 1. مقداری مایع سفیدکننده را در یک ظرف آب بریزید. نسبت مقدار مایع سفیدکننده و آب بایستی ۱ به ۹ باشد. مقدار کلی محلول و ظرفی که محلول در آن ریخته می‌شود بایستی به گونه‌ای باشند که اسکاچ کاملاً در محلول غوطه‌ور گردد. استفاده از دستکش به منظور جلوگیری از تماس سفیدکننده با پوست و پوشاندن مجاری تنفسی حین استفاده از آن اکیداً توصیه می‌شود.
 2. با استفاده از دست یا کفگیر چندین بار سطح اسکاچ را به سمت کف ظرف فشار دهید تا محلول به خوبی جذب آن شود. اجازه دهید تا اسکاچ به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه در محلول غوطه‌ور بماند. طی این مدت چندین بار اسکاچ را از ظرف خارج کرده و با فشار دست آب آن را خارج کنید و مجدداً اسکاچ را داخل ظرف حاوی محلول آب و سفیدکننده قرار دهید.
 3. در انتها اسکاچ را از محلول خارج کرده و به مدت حداقل ۳۰ ثانیه زیر آب گرم آبکشی نمایید. دقت کنید تا تمامی محلول جذب شده توسط اسکاچ از آن خارج شود.
 4. چنان‌چه پس از آبکشی اسکاچ بوی بدی از آن به مشامتان رسید، می‌توانید مقداری سرکه به محلول اضافه کنید و مراحل گفته شده را بار دیگر تکرار کنید.

توجه داشته باشید که برای ضدعفونی کردن اسکاچ با استفاده از این روش می‌توانید از همان ابتدا به جای استفاده از سفیدکننده از سرکه استفاده کنید.

ماشین ظرفشویی اسکاچ را هم می‌شوید!

نکته‌ی دیگری که در این نوشتار در ارتباط با استفاده از اسکاچ و سیم ظرفشویی باید به آن اشاره کنیم این است که یکی از روش‌های مفید دیگر برای ضدعفونی کردن اسکاچ قرار دادن آن در قسمت بالایی ماشین ظرفشویی و استفاده از برنامه‌ای است که بتواند اسکاچ را با بالاترین دما و طولانی‌ترین زمان ممکن بشوید. با استفاده از این روش می‌توان تا حد بسیاری میکروب‌های موجود در اسکاچ را از بین برد. قابلیت استفاده از این روش برای تمامی انواع اسکاچ نیز از جمله دیگر مزایای آن است.

استفاده از اسکاچ و سیم ظرفشویی

دیگر نکات مفید درباره نحوه‌ی استفاده از اسکاچ و سیم ظرفشویی

 1. اسکاچ و سیم ظرفشویی اشیائی نیستند که بتوان برای مدت زمانی طولانی از آن‌ها استفاده کرد. بهتر است اسکاچ و سیم ظرفشویی را هفته‌ای یک بار یا نهایتاً دو بار در هفته عوض کنید.
 2. در صورتی‌که از اسکاچ بوی بدی به مشام می‌رسد یا رنگ آن تغییر کرده بلافاصله آن را دور انداخته و از اسکاچ جدیدی استفاده کنید.
 3. پس از پایان شست‌وشوی ظروف، اسکاچ را نیز با دقت بشویید و آبکشی کنید. دقت داشته باشید تا آبی که حین شست‌وشو جذب اسکاچ شده تا حد امکان از آن خارج شود. سپس اسکاچ را داخل جااسکاچی قرار دهید و بدون پوشاندن روی آن اجازه دهید تا به خوبی خشک شود.
 4. از جااسکاچی‌هایی استفاده کنید که امکان جریان هوا در اطراف اسکاچ را فراهم سازند. قرار گرفتن اسکاچ در جااسکاچی‌های بسته مانع از خشک شدن آن شده و احتمال رشد میکروب‌ها را در اسکاچ افزایش می‌دهد.
 5. هرگز از اسکاچی که برای شست‌وشوی ظروف مورد استفاده قرار می‌گیرد، به عنوان وسیله‌ای برای شستن یا پاک کردن تخته‌گوشتی که روی آن گوشت خام را برش داده‌اید، استفاده نکنید. این کار باعث انتقال باکتری‌هایی مانند اشریشیا کلی، سالمونلا و … به دیگر ظروف شده و منجر به بروز بیماری‌های مختلفی خواهد شد.

نکته‌ دیگر در ارتباط با استفاده از اسکاچ و سیم ظرفشویی آن که در صورت استفاده از یک اسکاچ برای شستن تخته‌گوشت یا هر ظرفی که در تماس با گوشت خام بوده، دیگر از آن برای شستن و پاک کردن سطوحی مانند اجاق گاز، ماکروویو، سینک و … استفاده نکنید.

سخن آخر

همان‌طور که گفتیم بسیاری از ما از کلیت چگونگی استفاده از اسکاچ و سیم ظرفشویی آگاهی داشته آن‌ها را در کارهای روزمره‌ی خود در نظر داریم. به عنوان مثال تقریباً همه‌ی ما می‌دانیم که استفاده از سیم ظرفشویی برای ظروف تفلون باعث آسیب دیدن آن می‌شود یا استفاده از یک اسکاچ بایستی تنها مختص شستن ظروف باشد و نباید از آن برای شستن اشیاء دیگر استفاده کرد. از همین روی تلاش کردیم تا در این نوشته به نکاتی اشاره کنیم که کمتر مورد توجه قرار گرفته‌اند و تلاش کردیم راهکارهایی عملی برای ضدعفونی کردن اسکاچ و سیم ظرفشویی، که احتمالاً شما هم شنیده‌اند که جزو آلوده‌ترین اشیاء هستند و از این بابت کم یا زیاد نگران شده‌اید، را در اختیار شما قرار دهیم.

مسلماً آن‌چه در این نوشته در مورد استفاده از اسکاچ و سیم ظرفشویی آمد تمامی نکات مهم درباره استفاده از اسکاچ و سیم ظرفشویی را در بر نداشت. چنان‌چه شما با نکات بیشتری در زمینه‌ی استفاده‌ از اسکاچ و سیم ظرفشویی آشنا هستید، آن‌ها را با ما و کاربران در میان بگذارید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × 1 =