شستن کفش با لباسشویی

شستن کفش کتانی در ماشین لباسشویی : نکات و ترفندها

آیا می‌توان کفش را در ماشین لباسشویی شست؟ این پرسشی است که در این نوشتار به آن پاسخ خواهیم داد و در صورت پاسخ مثبت خواهیم گفت که به چه نحوی می‌توان از ماشین لباسشویی جهت شستن کفش استفاده کرد. بنابراین در صورتی که شستن کفش در لباسشویی برای‌تان مسئله است، این نوشتار را تا انتها بخوانید تا به پاسخ پرسش‌های‌تان در این زمینه دست پیدا کنید.

آیا می‌توان کفش کتانی را در ماشین لباسشویی شست؟

پاسخ این پرسش در مورد برخی از کفش‌ها، خصوصاً کفش‌های کتانی مثبت است. برای حصول اطمینان از این‌که آیا کفشی قابل شست‌وشو در ماشین لباسشویی هست یا نه، بهتر است به برچسبی که در آن به مواد اولیه‌‌ای که کفش از آن‌ها ساخته شده، نحوه‌ی شست‌وشوی کفش و … اشاره شده مراجعه کنید.

البته برخی از کفش‌ها فاقد این برچسب هستند، برای کسب آگاهی در مورد نحوه‌ی شست‌وشوی این کفش‌ها بهتر است هنگام خرید در مورد امکان شستن کفش در ماشین لباسشویی از فروشنده سوال کنید. به طور کلی کفش‌های کتانی و نایلونی قابل شست‌وشو با لباسشویی هستند اما کفش‌های جیر یا چرم مصنوعی قابلیت شست‌وشو با لباسشویی را ندارند و بایستی با استفاده از دیگر روش‌ها شسته شوند. البته باید دقت داشت که برای شستن کفش در لباسشویی لازم است ماشین لباسشویی قابلیت شست‌وشو با دور کند را داشته باشد.

نحوه‌ی صحیح شستن کفش در ماشین لباسشویی

پیش از شستن کفش در ماشین لباسشویی بهتر است برخی نکات را در نظرداشته باشید و علاوه بر این اقداماتی را برای شست‌وشوی بهتر کفش، محافظت از آن و همچنین جلوگیری از آسیب دیدن لباسشویی انجام دهید. در ادامه اشاره‌ای به این نکات و اقدامات خواهیم داشت.

۱- آماده کردن کفش برای شستن در ماشین لباسشویی

نخستین اقدام برای شستن کفش در لباسشویی آماده کردن آن برای قرار دادن در ماشین لباسشویی است. بهتر است چنان‌چه کفش شما بیش از اندازه کثیف است پیش از قرار دادن آن در ماشین لباسشویی با کشیدن یک پارچه روی آن یا با استفاده از یک مسواک موادی مانند گل و خاک را از کفش جدا نموده و با برعکس نگاه داشتن کفش و تکان دادن آن موادی که احتمالاً داخل کفش هستند را خالی کنید.

پس از انجام این کار در صورتی‌که کفش شما بنددار است، لازم است تا بندهای آن را پیش از شستن کفش در لباسشویی جدا کنید. باز نکردن بندها باعث می‌شود تا مواد شوینده و آب به خوبی به تمامی قسمت‌های کفش نرسند. علاوه بر بندها درصورتی‌که کفش شما دارای کفی قابل جدا شدن است، بهتر است آن را نیز از داخل کفش بیرون آورید.

بیشتر بدانید تمیز کردن لاستیک ماشین لباسشویی

۲- انتخاب بهترین برنامه برای شستن کفش با لباسشویی

بهترین برنامه‌ی شست‌وشو برای شستن کفش با لباسشویی استفاده از برنامه‌ای است که از دور کند و حرکات ملایم و همچنین آب سرد برای شست‌وشو استفاده کند. استفاده نکردن از برنامه‌هایی با چرخش‌های شدید کمک می‌کند تا کفش‌ها در حین شست‌وشو کمتر با یکدیگر و همچنین با دیواره‌ی دیگه‌ی لباسشویی برخورد داشته باشند و در نتیجه احتمال آسیب دیدنشان حین شست‌وشو بسیار کمتر شود. علاوه بر این استفاده از آب سرد از باز شدن احتمالی الیاف کفش و همچنین رنگ دادن آن‌ جلوگیری می‌کند.

۳- محافظت از کفش حین شست‌وشو با لباسشویی

یکی از بهترین روش‌ها برای جلوگیری از برخورد مداوم کفش‌ها به یکدیگر و نیز به بدنه‌ی داخلی لباسشویی، قرار دادن چند حوله داخل لباسشویی همراه با کفش‌هاست. وجود این حوله‌ها داخل لباسشویی، مانع برخوردهای شدید کفش‌ها شده و از آسیب دیدن آن‌ها جلوگیری می‌کند. بدیهی است که حوله‌هایی که بدین منظور به کار می‌روند، نباید حوله‌هایی باشند که قرار است مجدداً برای مصارف شخصی مورد استفاده قرار گیرند.

برای شستن بند کفش‌ها می‌توان آن‌ها در کیسه‌های مخصوص شستن اشیاء کوچک در لباسشویی قرار دهید. چنان‌چه به این کیسه‌ها دسترسی ندارید می‌توانید بندها را داخل تکه‌ای پارچه‌ی نازک پیچیده و با استفاده از سنجاق‌های کوچکی مانع از باز شدن پارچه شوید.

۴- مقدار شوینده‌ی مناسب برای شستن کفش در لباسشویی

مقدار شوینده‌ی مناسب برای شستن کفش در ماشین لباسشویی بستگی به شدت کثیف بودن کفش‌ها دارد. اما به طور کلی استفاده از ظرفیت معمولی محفظه‌ی شوینده‌ی ماشین لباسشویی برای شستن کفش در آن کفایت می‌کند. بهتر است از استفاده‌ی بیش از اندازه از مواد شوینده برای شستن کفش در لباسشویی خودداری نمایید چرا که این امر ممکن است باعث آسیب دیدن رنگ کفشتان شود.

۵- نحوه‌ی صحیح خشک کردن کفش‌ها پس از شستن کفش‌ها در ماشین لباسشویی

باید دقت داشته باشید که به هیچ عنوان از خشک‌کن لباسشویی برای خشک کردن کفش‌ها پس از شستن آن‌ها با ماشین لباسشویی استفاده نکنید. این کار می‌تواند باعث بروز آسیب‌های جدی به کفش‌های شما و ماشین لباسشویی‌تان شود. بهترین روش برای خشک کردن کفش‌ها پس از شستن کفش در لباسشویی قرار دادن آن در مجاورت هوای خنک است. بهتر است کفش‌ها را به صورت وارونه قرار دهید تا از تجمع آب داخل کفش جلوگیری به عمل آمده و عمل خشک شدن سریع‌تر انجام شود.

دقت داشته باشید که استفاده از سشوار هم همانند استفاده از خشک‌کن لباسشویی می‌تواند به کفش شما آسیب برساند. به طور کلی بهتر است هنگام خشک شدن کفش‌ها صبور باشید و چنان‌چه وقت کافی برای خشک شدن آن‌ها ندارید، شستن کفش در لباسشویی را به زمان دیگری موکول کنید.

علاوه بر این برای خشک شدن بندها نیز می‌توانید آن‌ها را در جایی مناسب آویزان کنید. توصیه می‌شود از گره زدن بندهای خیس یا قرار دادن آن‌ها داخل کفش خودداری نمایید.

سخن آخر

دیدیم که امکان شستن کفش در لباسشویی وجود دارد و در بالا نیز به نحوه‌ی انجام این کار پرداخته شد. با رعایت نکاتی که در بالا گفته شد می‌توانید بدون دغدغه‌ی خاصی اقدام به شست و شوی کفش خود با لباسشویی کنید و از دردسرهای شستن کفش با دست رها شوید. در آخر آن که اگر شما تجربه‌ای در این زمینه دارید لطف می‌کنید اگر آن را به واسطه‌ی درج نظر در قسمت نظرات با ما و سایر کاربران در میان بگذارید.

خدمات خشکشویی لباس و اتوشویی

خشکشویی لباس و اتوشویی

  • خشکشویی لباس مجلسی، عروس، نامزدی و لباس شب
  • خشکشویی مانتو، چادر، شال و روسری
  • خشکشویی و اتوکشی کت و شلوار، پالتو، کاپشن و لباس های زمستانی و...
دریافت این خدمت از استادکار

آرش شمسی
آرش شمسی رسما یک نویسنده و فیلسوف تمام عیاره. او در حوزه فلسفه مطالعات عمیقی داشته و تونسته در این زمینه کتاب نیز چاپ و منتشر کنه. آرش بیشتر فراغتش رو به مطالعه کتاب و یادگیری مفاهیم دیجیتال مارکتینگ اختصاص میده. یکی از تخصص‌های پنهان آرش، تعمیر وسایل منزل و تاسیساتی است. این استعداد آرش در استادکار کشف شد و تونستیم از آرش کمک بگیریم و کمک کنیم تا شما هم وسایل منزلتون رو به راحتی بشناسید، نگهداری کنید و یا به خوبی تعمیر کنید. آرش خیلی موسیقی گوش میده و اتفاقا به همه سبک موسیقی آشنایی داره اما طرفدار سرسخت بلک متال هست. مطالب آرش نثر خاصی دارند که پیشنهاد میکنیم حتما اونها رو مطالعه کنید و از دست ندید.