ویار چیست؟ در مورد ویار بارداری و چگونگی روبرو شدن با آن بخوانید ؟

0

ویار چیست؟ به هوس خوردن یک نوع غذای خاص در دوران بارداری به اصطاح ویار می گویند .

اگر بعد از بررسی علائم بارداری، مشخص شده که باردار هستید، به شما تبریک می گوئیم. این را بدانید که احتمالا به زودی ویار بارداری به سراغتان  خواهد آمد و چه بهتر اینکه از همین حالا این مقاله را مطالعه کنید تا اطلاع کافی دراین زمینه داشته باشید. مهم است بدانید که فقط شما نیستید که با ویار بارداری روبرو شده اید و طبق تحقیقات به عمل آمده ازسال ۱۹۷۰ تا به امروز، بین ۵۰ تا۹۰ درصد از خانمها در زمان بارداری شان به غذاهای خاصی ویار دارند که رایج ترین ویارها، ویار به آبمیوه ، شکلات، بستنی، شیرینی جات و میوه ها، غذاهای چرب و نشاسته دار مثل پیتزا، فست فود و نان است.

اگر با ویار بارداری روبرو هستید، اصلا نگران نشوید؛ چون استرس و نگرانی در دوران بارداری، اصلا اتفاق خوبی نیست. اگر نمی دانید چطور با ویار بارداری تان مواجه شوید، ما در کنارتان هستیم؛ اگر قصد دارید تا ویار بارداری را مهار کنید هم اطلاعات کافی در اختیارتان می گذاریم و راهکارهای تغذیه سالم برای برآورده کردن ویار بارداری را به شما می آموزیم.

ما در این مقاله سعی کرده ایم تا اطلاعات کافی و مناسبی را برای شما فراهم کنید. این را بدانید که ویار بارداری چیز ترسناک و خطرناکی نیست ولی در برخی مواقع و برای برخی ویارهای عجیب وغریب لازم است به دکتر مراجعه کنید.

اگرچه ویار دغدغه مهمی نیست و مشکل خاصی ایجاد نمی کند، اما زیاده روی در مصرف برخی موادغذایی باعث افزایش وزن بیش از حد شما در زمان بارداری و در نتیجه بروز مشکلاتی برای مادر و نوزاد خواهد شد. شما می توانید با مصرف به اندازه آنچه ویار کرده اید، بتوانید هم نیاز بدنتان را برآورده کرده و هم مانع از آسیب رسیدن به خودتان و نوزادتان شوید.

اما ممکن است این سوال برایتان پیش بیاید که دلیل ویار بارداری چیست و این ویار به چه معناست؟ در این گزارش ما اطلاعاتی درمورد دلایل احتمالی ایجاد ویار، زمان شروع ویار در یک خانم باردار، راهکارهای سالمی برای برآورده کردن ویار و همچنین راهکارهایی برای کاهش ویار برای شما گردآوری کرده ایم:

ویار بارداری چیست و از چه زمانی سراغ ما می آید؟

 • دلایل ایجاد ویار

این کاملا اتفاقی طبیعی است که در طول دوران بارداری هوس خوراکی خاصی را می کنید. حتی ممکن است دلتان چیزهایی بخواهد که تاپیش آن هرگز نمی خوردید.

طبق تحقیقات به عمل آمده، بین ۵۰ تا ۹۰% از بانوان آمریکایی در زمان بارداری شان، هوس نوعی خوراکی خاص را داشته اند. ولی پزشکان دقیقا نمی دانند که چرا خانمهای باردار ناگهان هوس طعم خوراکی خاصی را می کنند. ویار چیست ؟

احتمالا تغییرات ناگهانی در هورمونها باعث ایجاد ویار می شوند. شاید هم فعالیت بیش از اندازه بدن در طول دوره بارداری باعث می شود تا بدن شروع به خونسازی کند و به همین خاطر بدن شما نیاز و کمبودهای خود را به برخی مواد غذایی، به شکل ویار نشان می دهد.

ویار بارداری
ویار چیست؟ به هوس خوردن یک نوع غذای خاص در دوران بارداری به اصطاح ویار می گویند .
 • ویار از چه زمانی آغاز می شود؟

معمولا ویار بارداری از هفته دوازدهم به بعد بروز می کند. در اکثر خانمها ویار در سه ماهه ابتدایی بارداری ایجاد می شود و در سه ماهه دوم بارداری به اوجش می رسد و در سه ماهه سوم کمرنگ تر می شود. به ندرت پیش می آید که بعد از زایمان هم ویار مادر ادامه پیدا کند. پس خیالتان راحت باشد که بعد از تولد فرزندتان دیگر هوس خوراکی های عجیب وغریب نخواهید کرد. ویار اکثر خانمها معمولا برای یک تا دو روز ادامه می یابد و در روزهای بعد، آنها هوس خوراکی های دیگری خواهند داشت.

 • نفرت از غذا؛ حالتی برعکس ویار بارداری

حالت نفرت از غذا، حالتی دقیقا برعکس ویار است که هریک از این دو حالت ممکن است در زمان بارداری رخ دهد. تحقیقات حکایت از آن دارد که ویار هیچ ارتباطی با حالت تهوع و یا استفراغهای صبحگاهی ندارد ولی اجتناب از خوردن برخی غذاها ممکن است باعث ایجاد تهوع و استفراغهای صبحگاهی می شوند.

گوشت ماده ای است که بیش از هر ماده دیگری در خانمهای باردار ایجاد نفرت غذایی می کند. دیدن و بوی گوشت خام، بوی گوشت پخته و هرنوع پخت و پزی، ممکن است حال این افراد را بد کند. طبق نتیجه تحقیقاتی که در سال ۲۰۰۶ انجام شده، خانمهای بارداری که گوشت بیشتری مصرف می کنند، صبحها بیشتر دچار حال بدی و حالت تهوع می شوند. حالا چرا گوشت تا این حد حساسیت برانگیز است؟

چون گوشت دارای باکتری هایی است که ممکن است باعث بیماری مادر و فرزند شود. بدن خانم باردار هم با ایجاد حس نفرت از این ماده غذایی، بدین ترتیب از بدن او و جنین محافظت می کند.

 • ویارهای اصلی خانمهای باردار

معمولا ویار بارداری شخصی، بی زیان و حتی گاهی خنده دار هستند. بیشترین ویارهایی که گریبانگیر خانمهای آمریکایی می شود عبارتند از:

 • شیرینی جات؛ بستنی و شکلات
 • لبنیات مثل شیر و خامه
 • کربوهیدرات های نشاسته دار
 • میوه
 • سبزیجات
 • فست فود؛ غذاهای آسیای شرقی و پیتزا

بعضی خانمها هم ویار ترکیب های عجیب و غریبی از موادغذایی را دارند که گاهی سبب خنده می شود؛ حتی جوکی دراین رابطه ساخته شده که خانمی بستنی را با ترشی می خورده.

میوه، یکی از ویارهای بارداری
میوه، یکی از ویارهای بارداری است
 • آیا به خاطر ویار باید نزد پزشک رفت؟

برخی ویارها خطرناک هستند؛ چرا که نوعی نشانه به نظر می رسند. مثلا اگر در دوران بارداری، ویار به خوردن مواد آلوده، صابون و یا موادغیر خوراکی دارید؛ برخی خانمها ویار به بوی فلزات دارند و دلشان می خواهد آهن را بو کنند. حتما دراین مواقع به نزد پزشک بروید؛ چون ممکن است دچار بیماری خاصی شده باشید.

سه راه سالم برای برآورده کردن ویار بارداری

۱-میزان گرسنگی تان را کشف کنید

خیلی وقتها افراد به موادغذایی ناسالمی مثل بستنی و شکلات ویار دارند و شاید برای کنترل این ویار حسابی خود را تحت فشار گذاشته تا به سراغ این مواد نروند. شاید هم بعد از مصرف این موادغذایی احساس گناه کنند و وعده غذایی بعدی شان را به تاخیر انداخته و یا حتی آن را مصرف نکنند. این افکار «سفید یا سیاه»یا «صفر یا صد» راه مناسبی برای رویارویی با ویار نیستند. چون شاید در آن لحظه خانم باردار بتواند خودش را کنترل کند ولی مدتی بعد به طرز غیرقابل کنترلی به سراغ همان خوراکی خواهد رفت. دفعه بعد که ویار مثلا بستنی داشتید، این سوالها را از خودتان بپرسید:

*آخرین باری که بستنی خوردم چه زمانی بود؟

*آیا الان نشانه های گرسنگی را دارم؟ دلم قار و قور می کند و دست و پایم می لرزد؟

*یا اینکه از سرخستگی و بی حوصلگی دلم بستنی می خواهد؟

دکتر راشل هارتلی متخصص تغذیه دراین باره گفته:« خیلی وقتها ریشه این ویارها در گرسنگی فرد است. اگر واقعا گرسنه هستید، سعی کنید ویار خود را با یک تغذیه سالم و خوردن مقداری غذا و یا یک اسنک سالم برطرف کنید. اصلا چشمتان را برروی گرسنگی تان نبندید.»

۲- اندکی از آنچه ویار دارید بخورید

شاید درطول تمام روز در فکر یک تکه شکلات که در یخچال خانه دارید باشید. خودتان را از خوردن منع نکنید؛ چه باردار هستید و یا نه، نادیده گرفتن این ویار، باعث می شود که بیشتر و بیشتر آن خوراکی را بخواهید. دکتر هارتلی متخصص تغذیه دراین باره می گوید:« اجتناب از خوردن آنچه ویارش را دارید باعث می شود تا کلی خوراکی دیگری که واقعا دلتان نمی خواسته را بخورید. پس بهتر همان است که از اول سراغ آنچه ویار کرده اید بروید.»

آنچه ویار کرده اید را بخورید ولی به شیوه ای کاملا مدیریت شده. دکتر هارتلی ادامه داده:« من بیمارانم را ترغیب می کنم تا درکمال آرامش آنچه ویار کرده اند را آرام آرام بخورند تا بتوانند ویارشان را ارضا کنند.»

هرتکه ای که از این ماده غذایی می خورید، کمی صبر کنید و از خوردن آن لذت ببرید. این کار باعث می شود تا کنترل شده از خوردن این ماده غذایی لذت ببرید و بعد عذاب وجدان نگیرید. سعی کنید ویار بارداری تان را سرکوب نکنید.

مثلا اگر ویار شما به نحوی است که دوست دارید تا در هر وعده سیب زمینی سرخ شده بخورید، دقت کنید که زیاده روی نکنید. اکثر پزشکان بر این باور هستند که مصرف مواد غذایی پرنمک، چرب و پرکربوهیدرات اگر برای مدت کوتاهی ( دو سه روزه) باشد، مشکلی ایجاد نمی کند. ولی اگر برای مدتی طولانی غذاهای ناسالم پرچرب، شیرین و یا دارای مواد شیمیایی را استفاده می کنید، ممکن است این باعث افزایش وزن بیش از حد شما، دیابت دوران بارداری و مشکلات متعددی شوند.

۳- جایگزین سالمی برای ویارتان بیابید

اگر ویار موادغذایی پرکالری و ناسالم دارید، می توانید جایگزین های سالم تری برای آنها بیابید که باعث افزایش وزن شما نشود. مثلا اگر ویار سیب زمینی سرخ شده دارید، می توانید سیب زمینی خوشمزه ای را در فر با استفاده از روغن زیتون درست کنید. اگر دلتان پیتزا می خواهد ، یک تکه خمیر پیتزا را در داخل فر گذاشته ورویش را با پنیر، سبزیجات و پروتئین هایی مثل مرغ یا گوشت چرخ کرده بپوشانید. دلتان شیرینی می خواهد ؟ به سراغ هندوانه و یا آناناس بروید که هم طبیعی هستند و هم به بدنتان آبرسانی می کنند و هم شیرین هستند و مملو از ویتامین و موادمعدنی

مغزدانه ها از خوراکی های مفید در دوران بارداری
مغزدانه ها از خوراکی های مفید در دوران بارداری می باشد

راهکارهای کاهش ویار

شاید شما نتوانید مانع از بروز ویار بارداری شوید ولی می توانید از شدت و تعدد دفعات آن بکاهید. چون ویار ارتباط مستقیمی با افزایش وزن شما خواهد داشت.

 • تعداد دفعات بیشتری در طول روز خوراکی بخورید

وقتی گرسنه باشید ویار، بیشتر به سراغتان می آید. پس نادیده گرفتن ویار کار اشتباهی است. سعی کنید در طول روز به جای ۳ وعده غذا، ۵ یا ۶ وعده سبک بخورید تا در طول روز گرسنه نمانید. تنوع مواد غذایی مورد استفاده تان را بیشتر کنید. وعده های کوچک غذا مانع از ایجاد ویارهای شدید می شود.

میان وعده های سالم برای کاهش ویار بارداری
میان وعده های سالم برای کاهش ویار بارداری را بدانید .
 • در هر وعده و میان وعده پروتئین مصرف کنید

پروتئین باعث می شود تا موادمعدنی کافی برای رشد مناسب جنین فراهم شود و مانع از ایجاد ویار خواهد شد. به ویژه در وعده صبحانه حتما از پروتئین استفاده کنید. ترکیبی از پروتئین سالم مثل تخم مرغ، کره مغزدانه ها یا ماست یونانی با یک کربوهیدرات سالم با فیبر بالا و قند کم مثل نان تست سبوس دار و یا غلات عالی است.

 • آب بیشتری بنوشید

روزانه دست کم ۸ لیوان آب بنوشید. تشنه ماندن بدن باعث می شود که بدن شما احساس گرسنگی کند.

 • از صبحانه غافل نشوید

خیلی وقتها ویار بارداری ساعت ۱۰ صبح به سراغ شما می آید.اما اگر صبحانه خورده باشید از این ویار جلوگیری می کند. یک صبحانه ایده آل برای شما یک کاسه غلات، یک تخم مرغ آب پز، یک پرتقال ویک لیوان شیر است

صبحانه ای سالم نقش پررنگی درکاهش ویار دارد
صبحانه ای سالم نقش پررنگی درکاهش ویار دارد .
 • بخشی از زمانتان را به ورزش بگذرانید

یک ورزش سبک باعث می شود تا ویار کمتر به سراغتان بیاید. حتی پیاده روی های کوتاه هم مثمرثمر است.

 • درحالت گرسنگی به خرید نروید

قبل ازآنکه برای خرید به سوپرمارکت بروید، یک میان وعده کوچک بخورید. چون خریدکردن در هنگام گرسنگی یا ویار باعث می شود تا کلی خوراکی بی فایده خریداری کنید

 • گاهی وقتها تسلیم ویار شوید

قرار بر این نیست که همیشه مقابل ویار ایستادگی کنید. هفته ای یک یا دوبار تسلیم ویارتان شوید و آنچه هوس کرده اید را به صورت کنترل شده بخورید

 • خودتان را وسوسه نکنید

اگر هر روز در فریزر خانه یک جعبه بستنی ببینید، طبیعی است که ویار خواهید کرد. در نتیجه سعی کنید تا موادغذایی ناسالم را از مقابل چشمانتان دور کنید.

 • چرت زدن را فراموش نکنید

یکی از راه های مبارزه با ویار، استراحت کافی است. هرزمان که حس کردید ویار شما درحال آغاز شدن است یک چرت کوتاه بزنید. یک استراحت ۲۰ دقیقه ای هم می تواند انرژی شما را تجدید کند.

خوراکی هایی که باید از آن دوری کنید

اگر باردار هستید، باید از یک سری موادغذایی دوری کنید. خوراکی هایی مثل پنیر نرم، سوشی، تخم مرغ خام و یا گوشت نیم پز یا خام که دارای باکتری های مضری هستند و ممکن است باعث بروز بیماری هایی مثل لیستریا و یا توکسوپلاسموز شوند. البته پنیرهای سفت مثل چدار و پارمزان و سایر انواع پنیرهای سفت آزاد هستند. شیر غیرپاستوریزه، الکل، کافئین و نوشیدنی های انرژی زا از دیگر ممنوعیتهای دوران بارداری هستند.

البته مثلا مصرف کافئین تا ۳۰۰ میلی گرم در روز آزاد است ولی بیش از آن نباید مصرف شود. یک فنجان نسکافه بین ۶۰ تا ۸۰ میلی گرم کافئین دارد و یک فنجان چای، بین ۱۰ تا ۵۰ میلی گرم. کافئین یک قوطی کوکاکولا ۳۷۵ گرمی، بین ۴۸ تا ۷۵ میلی گرم است و کافئین یک فنجان قهوه اسپرسو: ۱۴۵ میلی گرم است.

ویار بارداری
ویار بارداری ناخواسته است و تحت کنترل مادر نمی باشد .

سخن آخر

نکته ای که باید مدنظر داشته باشید این است که برخلاف آنچه قدیمی ها می گویند، یک خانم باردار قرار نیست به اندازه دو نفر غذا بخورد. فراموش نکنید که جنین شما در ماه های ابتدایی اندازه یک دانه لوبیاست که معده اش ابعادی مینیاتوری دارد.

درست است که در دوره بارداری شما بیش از پیش گرسنه می شوید و ویار بارداری به سراغتان می آید ولی قرار نیست که هرچیزی که هوس کردید را به هر اندازه که دلتان می خواهد بخورید، چون این کار باعث ایجاد مشکلات وبیماری هایی می شود که مهمترین آن دیابت دوره بارداری است. بدن شما به موادمغذی نیاز دارد پس سعی کنید تا درتغذیه تان از موادغذایی سالم مثل میوه ها، سبزیجات، غلات، مغزدانه ها و نان سبوس دار استفاده کنید و مصرف پروتئین را هم فراموش نکنید.

ویار بارداری را هم نه سرکوب کنید و نه آنکه در مصرف آنچه ویار کرده اید زیاده روی کنید تا بتوانید به بهترین نحو ممکن دوره بارداری را پشت سر بگذارید و کارتان برای لاغری بعد از زایمان هم راحت تر باشد.

خدمات نظافت منزل توسط آقا در استادکار

نظافت منزل

 • شستن دیوار‌ها و پنجره‌ها
 • شستن و تی کشیدن کف
 • نظافت پذیرایی‌و نظافت اتاق‌ها
 • شستن سرویس بهداشتی و حمام
دریافت این خدمت از استادکار

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج + 20 =