علت اصلی زرد شدن برگ گیاهان آپارتمانی چیست؟

0

نگهداری از گل های آپارتمانی و مراقبت از آنها کار دوست داشتنی و البته دشواری است. گاهی برای شما پیش می آید که گل و گیاه تان به یکدفعه شادابی و طراوت خود را از دست می دهند و دچار بیماری می شوند و یکی از شایع ترین این بیماری ها، زرد شدن برگ گیاهان. و یا به اصطلاح سوختن نوک برگ گیاهان است. اما علت اصلی زرد شدن نوک برگ گیاهان چیست؟

علت اصلی زرد شدن برگ گیاهان آبیاری نامناسب است

تفاوتی ندارد این گیاهان در آپارتمان باشند و یا در باغچه خانه تان آنها را نگهداری کنید، علت اصلی زرد شدن برگ گیاهان به دلیل آبیاری نامناسب است. آبیاری کم یا زیاد، شایع ترین علت زرد شدن برگ گیاهان است.

نگهداری و مراقبت از گیاهان آپارتمانی

بهترین زمان برای آبیاری گیاهان، در طول روز است. زمانی که گیاه بتواند آب را از طریق ریشه ها جذب کند و بهترین شیوه آبیاری گیاهان آپارتمانی، آبیاری کامل است یعنی شما به میزان کافی و نیاز گیاه، به اوآب بدهید. خروج آب اضافی از گلدان را هم کنترل کنید و اگر با وجود آبیاری کافی و لازم، آب اضافی از انتهای گلدان خارج نشد، حتما باید گلدان را زهکشی کنید.

اگر از میزان درستی آبیاری گیاه مطمئن هستید و بازهم گیاه شما دچار زردی برگ و یا سوختگی نوک برگ شده است، باید به سراغ علت های دیگر بروید. نشانه های زیر را بررسی کنید و برای حل مشکل گیاهان خود، با توجه به نشانه هایی که در ادامه خواهیم گفت، عمل کنید:

علت اصلی زرد شدن برگ گیاهان

بررسی علت های زرد شدن برگ گیاهان

  1. برگ های کاملا زرد+ پیچش یا حلق آویز شدن به داخل + افتادن برگ ها از ساقه

همگی نشانه خاک خشک است. این مشکل زمانی پیش می آید، که خاک گلدان به اندازه کافی آبیاری نمی شود. برای آبیاری یک زمان بندی مشخص و منظم در نظر بگیرید و همیشه سعی کنید آبیاری گیاه را تا جایی ادامه دهید که آب اضافی از انتهای گلدان خارج شود.

  1. زرد شدن تدریجی برگ ها + سیاه شدن ساقه ها

این مشکل نشانه ی آبیاری زیاد است. وقتی شما به گیاه خود بیش از اندازه آب می دهید، ریشه گیاه همیشه مرطوب است و فرصت انتقال مواد غذایی به ساقه و برگها را ندارد. برای آبیاری گیاه، زمان بندی دقیق و منظمی تعیین کنید. معمولا دو روز در هفته برای گیاهان آپارتمانی پیشنهاد می شود.

ممکن است ابتدا کمی به نظرتان این میزان آبیاری کم باشد، ولی مطمئن باشید مشکل گیاه با آبیاری زیاد، بیشتر خواهد شد. پس دست نگه دارید و کمی صبور باشید. حدودا دو هفته زمان نیاز است که گیاه دوباره مراحل رشد و بازسازی خود را به دست بگیرد.

  1. لکه های سفید روی برگ + کوچک شدن اندازه برگ ها

این نشانه وجود آفت های گیاهی است. در این زمان شما می توانید با هرس کردن گیاه و جدا کردن برگ های آفت زده، اسپری آفت کش های موجود در بازار، و یا تکان دادن گلدان در یک فضای باز، آفت ها را از برگها دور کنید.

زرد شدن برگ گیاهان

  1. لکه های بزرگ زرد+ زرد شدن ساقه برگ ها

نداشتن نور کافی، علت اصلی این مشکل است. گاهی زرد شدن برگ گیاهان؛ به دلیل نداشتن نور کافی است. شما نور خورشید را از گیاهان خود دریغ کرده اید.  بعضی از گیاهان؛ دیوانه ی نور آفتاب هستند و تصور کنید شما آنها در یک گوشه دنج و بدون نور رها کرده باشید. چه اتفاقی گیاه تان می افتد؟ پس دست به کار شوید و برای گلدان تان که تشنه ی نور خورشید است، جایی مناسب فراهم کنید. پشت پنجره یا تراس خانه را نگاهی دوباره بیندازید.

نگهداری و مراقبت از گیاهان

  1. زرد شدن برگهای قدیمی + خیلی سبز شدن برگهای جدید

اگر برگهای قدیمی گیاه شما؛ زرد شده باشد و برگهای جدید، خیلی سبز رشد می کنند، بدون شک نشانه ی کمبود مواد مغذی است. شما ممکن است فرض کنید که گیاه شما در حال حاضر، تمام مواد مغذی مورد نیاز خود را از خاک دریافت می کند. اما این نشانه به شما می گوید که خاک گیاه شما، نیتروژن کافی ندارد. دست به کار شوید و مواد مغذی را به گیاه خود برسانید.

یک پیشنهاد خوب و کم هزینه برای تقویت خاک گلدان؛ این است که از پوست های تخم مرغ که در طول هفته استفاده می کنید، کمک بگیرید. پوست های تخم مرغ را دور نیندازید. آنها را در یک ظرف جمع آوری و پس از خشک شدن آنها، پودرشان کنید و پای گلدان هایتان بریزید و کمی خاک را جابه جا کنید تا با خاک گلدان ترکیب شوید. این کار دو مزیت مهم برای گیاه شما به فراهم دارد. اول اینکه کلسیم مورد نیاز گیاه تامین می شود و دوم اینکه خاک گلدان شما، زهکشی شده است.

تقویت خاک گلدان

جمع بندی؛

وقتی با مشکل زرد شدن برگ گیاهان آپارتمانی خود روبه رو می شوید، دستپاچه نشوید و همان اول سراغ آفت کش ها و تعویض گلدان نروید. می توانید از خدمات باغبانی استادکار راهنمایی و کمک بگیرید. در بعضی از فصول که درختان و باغچه شما نیاز به سم پاشی دارد، می توانید از خدمات باغبانی برای رسیدن به بهترین نتیجه در کمترین زمان ممکن استفاده نمایید.

سمپاشی باغچه و فضای سبز

سمپاشی باغچه و فضای سبز

  • نابود کردن انواع آفت‌ها
  • قارچ‌ها و علف‌های هرز
  • ازبین بردن انواع حشرات، موریانه و...
دریافت این خدمت از استادکار

در قدم اول آبیاری گیاه را کنترل کنید و طبق همان دسته بندی که در ابتدا توضیح دادیم، نوع گیاه و میزان آبیاری آن را تامین کنید. در مرحله بعد، اگر چنانچه هنوز با مشکل زرد شدن برگ گیاهان روبه رو هستید، به تامین مواد مغذی و پس از آن به تعویض گلدان و بررسی آفت های گیاه بپردازید. گیاهان برای رشد و ریشه دوانی به خاک مناسب و آبیاری صحیح نیازمند هستند. این شرایط را برای داشتن گیاهان با طراوت و شاداب مهیا سازید. موفق باشید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 + نه =