دردهای خطرناک ؛ دردهایی که نباید نادیده‌شان بگیرید

0

از زمانی که انسان در این کره زندگی کرده، «درد» با زندگی او عجین بوده و به همین سبب «درد»، چه از نوع جسمی و چه از نوع روحی، مفهومی غریب نیست. اما در میان دردهایی که گریبان انسان‌ها را می‌گیرند برخی می‌توانند خطرناک باشند و وضعیتی وخیم را موجب شوند. این دردهای خطرناک را نباید نادیده گرفت و باید خیلی سریع برای رسیدگی به آن‌ها اقدام کرد. در ادامه به ۷ مورد از دردهای خطرناک که باید فوری مورد رسیدگی قرار گیرند خواهیم پرداخت.

دردهای خطرناک

۱- درد شدید بین کتف‌ها

خطر: حمله قلبی

درد شدید بین کتف‌ها، که البته عمدتاً در میان خانم‌ها بروز می‌دهد، در صورتی که همراه با تهوع، یا درد فک یا تنگی نفس باشد می‌تواند بسیار خطرناک باشد. این درد در برخی موارد نشانه‌ای از حمله‌ی قلبی است و نباید نادیده گرفته شود. در چنین شرایطی فردی که درد را تحمل می‌کند نباید خود پشت ماشین نشسته و به بیمارستان برود، همچنین نباید یکی از نزدیکان او را با ماشین شخصی به بیمارستان ببرد، بلکه بهترین کار این است که با اورژانس تماس گرفته شود تا آمبولانس به محل آمده و پرستاران خیلی سریع اقدامات لازم را انجام دهند.

۲- سردرد رعدآسا

خطر: آنوریسم (بیرون‌زدگی دیواره‌ی رگ)

ممکن است در گذشته بارها با سردردهای خفیف تا متوسط دست‌به‌گریبان شده باشید و حتی گاه ممکن است سردرد شدید را نیز تجربه کرده باشید. اما آن چیزی که مهم است این است که سردردی که خیلی ناگهانی رخ می‌دهد و خیلی هم سریع به سردردی شدید تبدیل می‌شود از جمله دردهای خطرناک است که باید فوری مورد رسیدگی قرار گیرد. تفاوت اصلی سردرد میگرن با سردرد رعدآسا این است که سردرد میگرن به تدریج شدید می‌شود و حساسیت به نور را نیز در پی دارد، اما سردرد رعدآسا خیلی سریع شدید می‌شود و خبری از حساسیت به نور نیز نیست.

دردهای خطرناک
سردرد شدید و ناگهانی از جمله دردهای خطرناک است و باید خیلی سریع مورد رسیدگی قرار گیرد.

در این وضعیت نیز باید با اورژانس تماس بگیرید. به خاطر داشته باشید که نباید خودتان تا بیمارستان رانندگی کنید و همچنین نباید اطرافیان‌تان با ماشین شخصی شما را به بیمارستان برسانند. بهترین گزینه تماس با اورژانس و سررسیدن آمبولانس است.

در چنین وضعیتی احتمال آن که خونریزی مغزی در اثر آنوریسم ایجاد شده باشد وجود دارد. درصورتی‌که خیلی سریع به این وضعیت پرداخته نشود ممکن است شرایط بسیار بدی رخ دهد. این نکته را نیز مدنظر داشته باشید که در صورت بروز سردرد رعدآسا نباید از آسپرین استفاده شود چرا که اگر خونریزی رخ داده باشد آسپرین اوضاع را بدتر خواهد کرد.

۳- درد مبهم گوشه پایین سمت راست شکم

خطر: آپاندیسیت

این درد معمولاً از مرکز شکم آغاز می‌شود و به تدریج در گوشه پایینی سمت راست شکم افزایش می‌یابد. در چنین شرایطی احتمال آپاندیسیت وجود دارد. آپاندیسیت التهاب آپاندیس است و اگر به موقع به آن رسیدگی نشود حتی می‌تواند مرگبار باشد. در چنین شرایطی اگر شکم‌تان را فشار دهید درد آن کم‌تر از موقعی است که بخواهید خیلی سریع از حالت سکون به حرکت درآیید.

دردهای خطرناک
محل دست راست در این تصویر مکانی است که در صورت آپاندیسیت درد خواهد گرفت.

۴- درد وسط کمر همراه با تب

خطر: عفونت کلیه

هیچوقت فکر نکنید که درد کمر، همراه با تهوع و تب می‌تواند ناشی از مشکل معده باشد. در چنین شرایطی احتمال آن که عفونت شدید کلیه رخ داده باشد و باکتری‌های دستگاه ادراری در کلیه گسترش پیدا کرده باشند زیاد است. بنابراین باید درد وسط کمر به همراه تب را یکی از دردهای خطرناک قلمداد کنید و برای رسیدگی سریع به آن با اورژانس تماس بگیرید.

۵- کرامپ قاعدگی که با مصرف دارو بهتر نمی‌شود

خطر: آندومتریوز

کرامپ قاعدگی به مجموعه دردهایی گفته می‌شود که زنان پیش از قاعدگی یا در حین آن تجربه می‌کنند. این دردها معمولاً با مصرف داروهای مسکن بهبود می‌یابند اما در صورتی که قرص مسکن خورده شود و درد همچنان پابرجا باشد احتمال آندومتریوز وجود دارد. آندومتریوز به معنای رشد بافت داخلی رحم در خارج از رحم مثلاً در لگن است.

دردهای خطرناک
آندومتریوز می‌تواند همراه با ناباروری باشد. ۵۰ الی ۶۰ درصد زنانی که پریودهای سنگین دارند به آندومتریوز مبتلا هستند.

۶- درد یک نقطه از ماهیچه ساق پا

خطر: ترومبوز وریدی عمقی (DVT)

در صورتی که یک نقطه از ماهیچه پای شما دردناک باشد و قرمز نیز شده باشد احتمال ترومبوز وریدی عمقی وجود دارد. این عارضه اگر زود تشخیص داده شود و به خوبی مورد رسیدگی قرار گیرد احتمالاً مشکلی شدید را در پی نخواهد داشت اما در صورتی که خیلی سریع به آن رسیدگی نشود خطر آمبولی ریوی وجود دارد (آمبولی ریوی می‌تواند مرگبار نیز باشد).

کسانی که قرص‌های ضد بارداری مصرف می‌کنند و یا آن که برای مدتی طولانی در اتومبیل یا هواپیما نشسته‌اند ممکن است به ترومبوز وریدی عمقی دچار شوند.

سخن آخر

دردهای خطرناک دردهایی هستند که می‌توانند نشانه‌ای از مشکلات جدی باشند. بنابراین این دردها نباید به هیچ عنوان نادیده گرفته شوند. ۶ دردی که در بالا به آن‌ها اشاره شد را همواره در ذهن داشته باشید و در صورت بروز هر یک از آن‌‌ها برای خودتان و یا اطرافیان‌تان خیلی سریع با اورژانس تماس بگیرید.

منبع: today

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

16 + 5 =