آیا به دستگاه تصفیه آب خانگی نیاز داریم؟ نکات مهم برای انتخاب و خرید

0

در صورتی که چشم ما قادر به تجزیه مواد بوده و ترکیبات مخلوط در آب آشامیدنی را تشخیص می‌داد، به لزوم خرید دستگاه تصفیه آب خانگی پی می‌بردیم. متاسفانه هرگز تصفیه آب شهری قادر به از بین بردن تمامی فلزات سنگین معلق در آب نبوده و حتی نمی‌تواند تمامی میکروب‌ها را حذف کند.

اگر به کتری‌ها یا چای سازهای خود نگاه کنید، متوجه رسوبات سنگین در کف آن‌ها خواهید شد. این بخشی از آن چیزی است که با نگاه کردن به یک لیوان آب معمولی درک نخواهید کرد.

شاید بتوانیم از کنار آلودگی‌های میکروبی آب‌های آشامیدنی با تخفیف عبور کنیم، اما حضور فلزات سنگین از جمله سرب و نیترات، آثار سوء جبران ناپذیری بر جای خواهد گذاشت.

راهنمای خرید دستگاه تصفیه آب خانگی
چرا باید دستگاه تصفیه آب خریداری کنیم؟

از آن گذشته کلر موجود در آب آشامیدنی که برای از بین بردن میکروب‌ها به کار برده می‌شود، مضرات خاص خود را دارد.

البته این بدان معنی نیست که دستگاه‌های تصفیه آب شهری کارایی نداشته و یا مسئولین آن سهل انگاری می‌کنند. بلکه در حقیقت به کار بردن چنین تصفیه‌های ریز و دقیق برای مصارف شهری و در ابعادی که آب شهری تأمین می‌شود، هزینه‌ای سرسام آور داشته و هیچ دولتی قادر به پرداخت و پوشش آن نخواهد بود.

به همین علت در سراسر دنیا و حتی کشورهای کاملا پیشرفته، استفاده از دستگاه‌های تصفیه آب خانگی رواج دارد.

فلزات سنگین از طریق فاضلاب‌های شهری، و پساب زباله‌های صنعتی به آب اضافه می‌شوند. به جز نیترات؛ آرسنیک، سرب و سایر فلزات سنگین نیز در آب آشامیدنی یافت می‌شوند. تنها میزان این فلزات در مناطق مختلف ممکن است متفاوت باشد.

در صورتی که از دستگاه‌های اندازه گیری سختی آب با نشانگر TDS استفاده کنید، می‌توانید میزان حضور فلزات سنگین در آب آشامیدنی خود را به دست بیاورید.

این عدد در مناطق مختلف شهری متفاوت بوده و به همان نسبت لزوم استفاده از دستگاه‌های تصفیه آب نیز افزایش می‌یابد.

تعمیر دستگاه چای ساز و کتری برقی و قهوه ساز

تعمیر چای‌ساز، قهوه‌ساز و اسپرسو‌ساز (این خدمت موقتا متوقف شده)

  • تعمیر دستگاه های قهوه ساز خانگی و صنعتی
  • تعمیر کتری برقی و چای ساز
  • تعمیر دستگاه اسپرسو ساز
دریافت این خدمت از استادکار

چرا باید دستگاه تصفیه آب خانگی بخریم؟

آب آشامیدنی با میکروب‌ها و فلزات سنگین، نه تنها در دراز مدت می‌تواند زمینه ابتلا به بیماری‌های صعب العلاج چون انواع سرطان‌ها و بیماری‌های دیگر را ایجاد کند؛ بلکه مشکلات ذهنی و مغزی نظیر آلزایمر و …  نیز به وجود می‌آورد.

به طور مثال در تحقیقات مشاهده شده است که نوزادان و کودکان، به شدت از فلزات سنگین موجود در آب‌های آشامیدنی صدمه دیده و این روی رشد مغزی آن‌ها تاثیرات مخرب چشمگیری برجای خواهد گذاشت.

فیلترهای دستگاه تصفیه آب خانگی
راهنمای خرید دستگاه تصفیه آب خانگی

حین خرید دستگاه تصفیه آب خانگی به چه مواردی توجه کنیم؟

جنس مواد اولیه ساخت دستگاه فیلتر آب خانگی

اصلی ترین نکته‌ای که حین خرید دستگاه تصفیه آب خانگی باید به آن توجه داشته باشید، توجه نکردن به تبلیغات است. همین طور خرید دستگاه‌های تصفیه آب خانگی ارزان قیمت که از مواد اولیه نامرغوب و درجه دوم ساخته شده‌اند، نیز اشتباه مهلکی خواهد بود. به حدی که توصیه می‌کنیم به جای استفاده از دستگاه‌های تصفیه آب خانگی، همان آب آشامیدنی لوله کشی را بنوشید.

برخی از دستگاه‌های تصفیه آب خانگی از مواد اولیه درجه دوم و پلاستیک‌های بازیافتی ساخته شده و خود این مواد به آب آشامیدنی خواص منفی وارد خواهند ساخت. به همین دلیل حین خرید دستگاه تصفیه آب خانگی حتما به داشتن استانداردهای لازم توجه داشته باشید.

تعداد مراحل تصفیه در دستگاه‌های تصفیه آب خانگی

حتما در تبلیغات دستگاه‌های تصفیه آب مشاهده کرده‌اید که این دستگاه‌ها در تعداد مراحل گوناگون به فروش می‌رسند. به طور مثال دستگاه تصفیه آب ۵ مرحله‌ای، ۶ مرحله‌ای یا ۷ مرحله‌ای و …

اما لازم به ذکر است که تنها دستگاه‌های تصفیه آب ۵ مرحله‌ای استاندارد هستند و هر نوع دیگری غیراستاندارد بوده و به جای فایده، مضر خواهد بود.

دستگاه تصفیه آب خانگی و نکات مربوط به آن
هنگام خرید دستگاه تصفیه آب خانگی باید به چه نکاتی توجه کرد؟

برای یک دستگاه تصفیه آب خانگی استاندارد و مفید به مراحل فیلتر آب زیر احتیاج خواهیم داشت:

فیلتر مرحله یکم: فیلتر مرحله یکم و دوم وظیفه حذف کردن گل و لای را دارد.

فیلتر مرحله دوم: فیلتر مرحله دوم نیز مشابه فیلتر مرحله اول عمل کرده و شن و ماسه و زنگ زدگی لوله‌های پوسیده را برطرف می‌سازد.

فیلتر مرحله سوم: فیلتر مرحله سوم از جنس کربن بوده و این کربن می‌تواند کلر و ترکیبات وابسته به آن و نیز گازهای شیمیایی موجود در آب را حذف کند.

فیلتر مرحله چهارم: فیلتر مرحله چهارم که اصلی ترین و تاثیرگذارترین فیلتر دستگاه تصفیه آب خانگی است و سموم و فلزات سنگین را حذف می‌کند. این فیلتر را به نام RO یا اسمز معکوس می‌شناسیم.

فیلتر مرحله پنجم: اما مرحله نهایی نیز دوباره یک فیلتر کربن است که برای رفع بوی ناخوشایند و زلال سازی کامل آب، به کار برده می‌شود.

دستگاه‌های تصفیه آب خانگی که مراحل بیشتری دارند، به طور مثال دستگاه‌های شش یا هفت مرحله‌ای؛ به جز موارد فوق سنگ معدنی داشته و املاح و مواد معدنی به آب وارد می‌سازند.

خدمات لوله کشی آب و فاضلاب

لوله‌کشی آب و فاضلاب

  • لوله کشی آب سرد و گرم
  • لوله کشی فاضلاب و سرویس بهداشتی
  • نشت یابی لوله فاضلاب و رفع ترکیدگی فاضلاب
  • لوله کشی فاضلاب آشپزخانه، سرویس بهداشتی و توالت
دریافت این خدمت از استادکار

به واقع فیلتر کردن آب، باعث می‌شود که املاح و مواد معدنی موجود در آن نیز حذف شود. برخی از سازندگان دستگاه‌های تصفیه آب خانگی، با اضافه کردن سنگ معدنی در فیلترهای مراحل ۶ یا ۷، اقدام به اضافه کردن املاح به آب می‌کنند. در حالی که این عمل به هیچ وجه پشتوانه علمی نداشته و علاوه بر آن، خود به نوعی منبع تولید باکتری و میکروب‌های مختلف محسوب می‌شود.

به همین دلیل است که پیشتر ذکر کردیم تنها دستگاه‌های تصفیه آب خانگی پنج مرحله‌ای استاندارد بوده و قابل اعتماد هستند.

ما به دنبال اضافه کردن چیزی به آب آشامیدنی نیستیم؛ بلکه می‌خواهیم ناخالصی‌ها و مواد سنگین آب را حذف کنیم. با این حساب هر سازنده و برندی که ادعای افزودن خواصی به آب آشامیدنی را داشته باشد؛ باید از فهرست خرید شما خط بخورد.

لزوم استفاده از دستگاه تصفیه آب خانگی
لزوم استفاده از دستگاه تصفیه آب خانگی

جنس فیلترهای دستگاه تصفیه آب خانگی

فیلتر کربن اهمیت بسیاری دارد و حتما باید جنس آن از الیاف طبیعی مانند پوست نارگیل یا چوب بامبو باشد. در صورتی که فیلتر کربن از جنس ذغال سنگ باشد، استفاده از آن فیلتر و دستگاه تصفیه آب؛ به مراتب مضر بوده و بدتر فلزات سنگین را به آب وارد می‌کنیم.

میزان TDS استاندارد آب آشامیدنی

اما همان طور که بالاتر نیز اشاره کردیم، میزان سختی آب با نشانگر TDS سنجیده می‌شود. برای این که آب آشامیدنی شما در سطح استاندارد قرار داشته باشد، TDS آن به هیچ وجه نباید بیشتر از ۵۰۰ باشد. همین طور TDS کمتر از ۵۰ نیز توصیه نمی‌شود. بهترین عدد و حد مطلوب برای میزان سختی آب یا همان TDS، چیزی بین ۸۰ تا ۱۵۰ اعلام شده است.

مزایای خرید دستگاه تصفیه آب خانگی

با این توصیفات با خرید دستگاه تصفیه آب خانگی از مزایای زیر بهره‌مند خواهید شد:

– حفظ سلامت خود و اعضای خانواده
– نوشیدن آبی گواراتر و خوش طعم‌تر
– محافظت از کلیه‌ها به دلیل حذف رسوبات
– کاهش هزینه‌های پزشکی ناشی از مشکلات گوارشی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

20 + 17 =