هرآنچه باید درباره ورزش در دوران بحران کرونا بدانید

0

ورزش در دوره کرونا مسئله‌ای است که در این ایام ذهن بسیاری از ما را درگیر خود کرده است. ورزش در دوره کرونا مفید است یا مضر؟ چرا باید در دوران کرونا ورزش کنیم؟ چگونه می‌توان در دوره کرونا ورزش کرد؟ همه‌ این‌ها می‌توانند سوالاتی باشند که در ذهن ما شکل می‌گیرند. به طور حتم همه شما از اهمیت ورزش برای سلامت جسمی و روحی انسان باخبر هستید. در این نوشتار همراه ما باشید تا با بایدها و نبایدهای ورزش در دوره کرونا بیش‌تر آشنا شوید.

چرا باید در دوران کرونا ورزش کنیم؟

اهمیت ورزش در دوره کرونا و فواید آن برای سلامتی جسمی و روحی افراد مسئله‌ای واضح و مهم است. فعالیت فیزیکی از هر نوعی که باشد وقتی با اصول و استانداردهای لازم متناسب با شرایط فیزیکی هر فرد انجام شود، منجر به قوای جسمی بالاتری می‌شود.

امروزه شیوع بیماری‌های واگیردار یکی از مسائل و نگرانی‌هایی است که در ابعاد جهانی، افراد را درگیر خود کرده است. می‌توان گفت در شرایطی مثل شیوع بیماری‌های واگیردار مثل کرونا، تقویت سیستم ایمنی مورد مهمی است که باید به آن توجه کنیم. یکی از فواید ورزش و فعالیت فیزیکی تقویت سیستم ایمنی بدن است.

همچنین بر اساس تحقیقات علمی، ورزش کردن می‌تواند از ابتلای افراد به اختلالات روحی نظیر افسردگی، وسواس فکری و غیره جلوگیری کند. اهمیت این امر در ایام قرنطینه کرونا، پررنگ‌تر می‌شود، زیرا افراد مدت زمان زیادی را در منزل سپری می‌کنند و این اتفاق ممکن است باعث ایجاد بی‌حوصلگی و افسردگی شود. پس بهتر است در دوران کرونا، ورزش کردن و فعالیت فیزیکی را فراموش نکنید.

بیشتر بخوانید: راهکارهایی موثر برای تقویت سیستم ایمنی بدن در برابر کرونا

اهمیت ورزش برای مقابله با بیماری کرونا | نقش ورزش در تقویت سیستم ایمنی بدن در دوران شیوع ویروس کرونا
تقویت سیستم ایمنی یکی از کارکردهای بسیار مهم ورزش و فعالیت فیزیکی است که باید به آن توجه کرد. تقویت سیستم ایمنی از جمله فواید ورزش در دوره کرونا است.

فواید ورزش برای بدن

همانطور که می‌دانید ورزش کردن و فعالیت جسمانی-فیزیکی نقش بسیار مهمی در سلامتی جسمی و روحی ما دارد. در ادامه این مطلب، به برخی از فواید ورزش اشاره می‌کنیم:

 • افزایش نرخ متابولیسم پایه بدن
 • جذب بیش‌تر مواد مغذی دریافتی از خوراکی‌ها
 • تقویت سیستم ایمنی
 • جلوگیری از ابتلا بیماری‌های مختلف
 • بهبود عملکرد سیاهرگ‌های بدن
 • گردش بهتر خون در بدن
 • تقویت روحیه و بهبود بیماری‌های روحی
فواید حرکات ورزشی برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا | انجام تمرینات ورزشی در خانه در دوران کرونا | اهمیت ورزش در خانه
انجام حرکات ورزشی فواید بسیار گوناگونی دارد. فواید این حرکات به خصوص در دوره شیوع بیماری‌های واگیردار پررنگ‌تر می‌شود.

چطور در دوران کرونا ورزش کنیم؟

ورزش در دوره کرونا. بله ورزش در این دوره، مسئله‌ای که باید به آن بسیار توجه کنید. همانطور که گفته شد ورزش مقاومت بدن را در برابر بیماری‌ها افزایش می‌دهد. بنابراین، در این ایام که همگی به نوعی درگیر ماجرای کرونا و پیامدهای آن هستیم، باید توجه بیش‌تری به ورزش داشته باشیم.

همانطو که می‌دانید تا کنون همه‌ باشگاه‌ها و سالن‌های ورزشی به دلیل جلوگیری از انتشار ویروس کرونا تعطیل بوده و این مورد ممکن است باعث کاهش زمان ورزش برای عده‌ای شده باشد. به دلیل آنکه آینده ادامه‌ درگیری جامعه با کرونا هنوز مشخص نیست، باید نکات مربوط به تداوم فعالیت‌های فیزیکی را در نظر بگیرید.

چطور در دوران کرونا ورزش کنیم؟ ورزش خانگی برای مقابله با ویروس کرونا | اهمیت فعالیت بدنی منظم در ایام کرونا
پیشگیری کرونا از جمله مواردی است که باید به آن توجه کرد. تغذیه مناسب در کنار انجام حرکات ورزشی می‌تواند بدن شما را در مقابل بیماری‌ها مصون نگه دارد.

ورزش در خانه در دوره کرونا

ورزش در خانه در دوره کرونا. حتی بدون نیاز به وسایل ورزشی خاص. این روزها شما می‌توانید با ساده‌ترین امکانات در منزل ورزش کنید. در کنار تمرین‌های گوناگونی که ممکن است شما از قبل به یاد داشته باشید، استفاده از ویدئو‌های ورزش در خانه، اپلیکیشن‌های آموزشی و کلاس‌های آنلاین و حرفه‌ای که برخی مربیان برگزار می‌کنند، راهکارهای مناسبی برای انجام حرکات ورزشی در دوره کرونا در منزل است.

اگر وسایلی نظیر دوچرخه ثابت، تردمیل، دمبل، کش مقاومتی و غیره را در منزل دارید، می‌توانید شرایطی مشابه با باشگاه را در منزل ایجاد کرده و ورزش کنید.

حتی در نبود این موارد نیز می‌توان تمرین‌های ورزشی را در خانه انجام داد. از هر وسیله سنگینی مثل بطری آب معدنی که در خانه دارید، می‌توانید به عنوان دمبل استفاده کنید.

توجه کنید به دلیل عدم حضور مربی و وسایل استاندارد، حرکات ورزشی را با رعایت اصول و ایمنی انجام دهید تا دچار مشکلات جسمی نشوید. شما می‌توانید تمرین‌های ورزشی مختلفی مثل تمرین‌های هوازی، حرکات کششی، یوگا و غیره را بر اساس علاقه و شرایط فیزیکی خود انتخاب کرده و در منزل انجام دهید.

ورزش در خانه در دوره کرونا | انجام حرکات ورزشی در منزل در دوران کرونا
شما می‌توانید با انتخاب حرکات ورزشی مناسب در منزل باعث تقویت سیستم ایمنی بدن و همچنان بالا بردن روحیه خود شوید. پس با مطالعه در مورد تمرین‌های مناسب در خانه به انجام فعالیت ورزشی در خانه در دوره کرونا بپردازید.

این ویدئو چند حرکت ورزشی مفید که قابل انجام در خانه هستند را به شما نشان می‌دهد:

ورزش در محیط بیرون در دوره کرونا

همانطور که اشاره کردیم انجام حرکت‌های ورزشی اصولی موجب قوی‌تر شدن سیستم ایمنی و مقاومت بیش‌تر بدن در مقابل ویروس کرونا می‌شود. اگر شما قصد ورزش در خارج از منزل را دارید، حتما باید نکات گوناگونی را در نظر داشته باشید:

 • شما از میان تمرین‌ها می‌توانید ورزش دو و پیاده‌روی در یک مسیر خلوت را انتخاب کنید، چون رعایت فاصله اجتماعی برای جلوگیری از ابتلا به کرونا امری ضروری است.
 • تا جای ممکن از وسایلی مثل ماسک و دستکش استفاده کنید.
 • در مسیر پیاده‌روی احتمالا شما با سطوح و افراد ارتباط مستقیمی ندارید، اما بهتر است بعد از بازگشت، ضدعفونی کردن را فراموش نکنید.
 • گوشی، دسته کلید، دست و صورت و لباس‌ها مواردی هستند که بهتر است بعد از بازگشت به خانه آن‌ها را تمیز و ضدعفونی کنید.
ورزش در محیط بیرون در دوره کرونا | ورزش و پیاده روی در دوران شیوع کرونا | فاصله گذاری اجتماعی هنگام ورزش و پیاده روی در فضای بیرون
پیاده‌روی یکی از ورزش‌های بسیار مناسب و در دسترس برای همه افراد است. شما می‌توانید در دوره کرونا پیاده‌روی را به عنوان ورزش روزانه خود انتخاب کنید.

ورزش در باشگاه در دوره کرونا

این روزها ممکن است برخی باشگاه‌ها با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و موارد بهداشتی، فعالیت خود را آغاز کنند. اگر اصرار به ورزش کردن در باشگاه را دارید، باید تمام موارد بهداشتی را با دقت تمام، رعایت کنید.

 • استفاده از ماسک، دستکش، به همراه داشتن ژل و اسپری ضدعفونی کننده از موارد مهمی هستند که باید به آن‌ها توجه کنید.
 • در مرحله‌ اول رعایت نکات بهداشتی در باشگاه برای ورزش در دوره کرونا، به عهده مسئولین و کارکنان آن باشگاه است؛ در این زمینه کارکنان باشگاه‌ها باید محیط و وسایل ورزشی را به طور کامل ضدعفونی کنند. شما نیز بهتر است وسایل ورزشی را پیش از استفاده با وسایلی مثل پنبه آغشته به الکل، پد الکلی و مواد ضدعفونی کننده مناسب، ضدعفونی کنید.
 • از برخورد دست با دهان، چشم و گوش‌ها به طور جدی جلوگیری کنید.
 • بهتر است مدت زمان ورزش در باشگاه خیلی طولانی نشود و همچنین حتما پس از بازگشت به منزل تمام موارد بهداشتی را رعایت کنید.
ورزش در باشگاه در دوره کرونا | نکات بهداشتی ورزش در باشگاه ورزشی برای پیشگیری از انتقال ویروس کرونا | خدمات ضدعفونی باشگاه ورزشی در مقابل کرونا
اگر می‌خواهید در دوره کرونا در باشگاه ورزش کنید، حتما نکات بهداشتی لازم را در نظر بگیرید تا از ابتلا به بیماری کرونا در امان باشید.

ورزش برای مبتلایان به کرونا

ممکن است این سوال برای بسیاری از شما پیش بیاید: آیا مبتلایان به کرونا اجازه ورزش دارند؟

طبق تحقیقات انجام شده، دوره نقاهت بیماری کووید-19، حدودا دو تا سه هفته است. سیستم ایمنی بدن شخص مبتلا، در این بازه زمانی در حال بازسازی و ترمیم است، بنابراین توصیه می‌شود که انجام فعالیت‌های ورزشی روزمره به طور موقت قطع شود. اما برخی تمرین‌های تنفسی ملایم که تحت نظارت پزشک انجام می‌شود، می‌تواند در روند بهبود سریع علائم کرونا موثر باشد.

به یاد داشته باشید که پیشگیری از ویروس کرونا، نیازمند مواردی است که سیستم ایمنی را تقویت می‌کند. مصرف مواد غذایی غنی از ویتامین‌های مختلف به خصوص ویتامین سی و دی، انجام فعالیت‌های ورزشی و کنترل استرس می‌تواند فرد را از ابتلا به کرونا در امان نگه دارد. در مورد درمان کرونا و کاهش علائم آن، حتما با پزشک خود در ارتباط باشید و بر اساس توصیه و تجویز پزشک به درمان کرونا بپردازید.

ورزش برای مبتلایان به کرونا | نقش ورزش و فعالیت فیزیکی در درمان کرونا | آیا مبتلایان به کرونا اجازه ورزش دارند؟
افراد مبتلا به کرونا بهتر است برای مدت کوتاهی، انجام فعالیت‌های ورزشی را کنار بگذارند و به سیستم ایمنی بدن خود اجازه ترمیم و بازسازی دهند.

گفتار پایانی

در این نوشتار، شما مطالب و نکات مختلفی را در مورد مسئله ورزش در دوره کرونا مطالعه کردید. همانطور که گفته شد، ورزش و فعالیت فیزیکی یکی از راهکارهای تقویت سیستم ایمنی بدن و جلوگیری از ابتلا به بیماری‌ها به خصوص بیماری‌های واگیردار است.

پیشنهاد می‌شود که برای پیش‌گیری از کرونا در کنار رعایت تمام موارد بهداشتی و تغذیه‌ای، تمرین‌های ورزشی مناسب با شرایط، سن و روحیات خود را انتخاب کرده و تا جای ممکن به طور روزانه انجام دهید تا از ابتلا به بیماری کرونا در امان باشید. اگر نکته یا تجربه‌ای درباره ورزش در دوره کرونا دارید با ما در میان بگذارید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شانزده + شانزده =