راهکارهای مختلف برای درمان شپش موی سر

0

در گذشته اغلب مردم بر این باور بودند که شپش‌ها مخصوص موهای حیوانات هستند، اما امروزه این تصور نادرست دیگر وجود ندارد چرا که چه حیوان خانگی داشته باشید چه نه ممکن است این موجودات ریز لابه‌لای موهایتان پدیدار شوند. اما نکته مهم این است که چطور از شر آن‌ها خلاص شوید. راهکارهای بسیاری برای این کار وجود دارد که به کمک آن می‌توانید به درمان شپش بپردازید. با استادکار و راهکارهای ساده خانگی برای از بین بردن شپش‌ها همراه باشید.

علائمی که نشان وجود شپش در موهای سر است

 • معمولا شپش‌هایی که لابه‌لای موهای انسان لانه می‌کنند شروع به گازگرفتن پوست سر یا گردن خواهند کرد. هرچند این گاز گرفتن اصلا دردناک نیست اما منجر به خارش شدید در سر می‌شود.
 • ریزش مو می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد که یکی از آن وجود شپش در سر است.
 • شپش‌ها ممکن است روی پوست شما، در ناحیه گردن، سرخی و التهاب ایجاد کند.
راهکارهای مختلف برای درمان شپش موی سر
خارش سر بخصوص در ناحیه گردن یکی از علائم وجود شپش در موهای فرد است.

راهکارهای خانگی درمان شپش موی سر

بسیار مهم است که خیلی سریع نسبت به درمان شپش سر اقدام کنید چرا که شپش‌ها نیز به همین سرعت زیاد می‌شوند و می‌توانند دردسر شما را نیز بیشتر کنند.

 1. درمان شپش با محلول جوش شیرین و آب

یک قاشق غذاخوری جوش شیرین را با دو پیمانه آب گرم ترکیب کرده و در یک بطری اسپری بریزید. بطری را به خوبی تکان دهید تا محلول کاملا ترکیب شود. محلول را کاملا به موهایتان، بخصوص به ریشه‌ها و پوست سر، بزنید. یک کلاه رنگ به روی موهایتان بگذارید و ۱۵ دقیقه منتظر بمانید تا جوش شیرین به خوبی به روی شپش‌ها تاثیر بگذارد.

سپس موهایتان را با آب گرم بشویید و با یک شانه دندانه دار از ریشه تا نوک موهایتان را همزمان با شستن سر، شانه بزنید. این کار موجب می‌شود جوش شیرین نیز به طور کامل از موهایتان خارج شود و تاثیری که به روی موهایتان گذاشته موجب می‌شود دیگه شپش‌ها فضایی برای رشد لابه‌لای موهای شما نداشته باشند.

پس از اینکه موهایتان را شستید با یک حوله تمیز موها را خشک کنید و خیلی سریع نسبت به از بین بردن شپش‌های احتمالی در خانه اقدام کنید. این کار را یک هفته بعد نیز دوباره تکرار کنید تا هیچ شپشی در موهایتان باقی نماند.

راهکارهای مختلف برای درمان شپش موی سر
اگر از بطری‌هایی که قبلا حاوی مواد شوینده و پاک کننده بوده‌اند برای اسپری محلول‌های از بین بردن شپش استفاده می‌کنید حتما کاملا و با دقت آن‌ها را بشویید تا هیچ ماده شیمیایی داخل آن باقی نمانده باشد.
 1. استفاده از روغن درخت چای

برخی شامپوهای مخصوص درمان شپش سر وجود دارند که می‌توانید تهیه کنید. اما در میان آن‌ها شامپوهایی که در ترکیبشان روغن درخت چای دارند برای از بین بردن شپش‌ها تاثیرگذارترند. اگر می‌توانید این روغن را به طور طبیعی تهیه کرده و به موها و پوست سرتان بمالید اگر نه استفاده از شامپویی که مخصوص درمان شپش است و روغن درخت چای دارد ساده خواهد بود.

 1. درمان شپش با مایع ظرفشویی

یک راهکار قدیمی برای درمان شپش سر استفاده از مایع ظرفشویی است. هرچند باید هنگام انتخاب مایع ظرفشویی دقت کنید که خیلی حاوی مواد شیمیایی و قوی نباشد که پوست سرتان را خشک کند. از این روش برای درمان شپش حیوانات خانگی بیشتر استفاده می‌شود اما اگر برای موهای خود یا فرزندتان از این روش استفاده کردید آن را خیلی زود به زود تکرار نکنید چرا که مایع ظرفشویی حاوی ترکیباتی است که موجب خشک شدن پوست می‌شود.

 1. درمان شپش به کمک سرکه سیب

سرکه سیب یکی دیگر از مواد طبیعی مناسب و کاربردی برای درمان شپش است. از آنجایی که این مایع یک ماده اسیدی است می‌تواند به راحتی تخم‌های شپش‌ها را نابود کرده و موهایتان را از تبدیل شدن به محلی برای رشد و زندگی شپش‌ها ایمن کند. مقداری سرکه سیب را با آب گرم ترکیب کنید و به روی موهایتان بزنید. می‌توانید این کار را با یک برس رنگ مو انجام دهید. سرکه را به خوبی به ریشه و پوست سرتان و ساقه موهایتان بزنید و سپس یک کلاه رنگ مو بر سر کنید و ۱۵ دقیقه منتظر بمانید. در این مدت سرکه سیب به خوبی موهایتان را از شر شپش‌ها خلاص کرده‎ است. پس از برداشتن کلاه به حمام بروید و با آب گرم موهایتان را شسته و شانه بزنید. بهتر است برای اطمینان یکبار دیگر این کار را هفت یا ده روز بعد تکرار کنید.

راهکارهای مختلف برای درمان شپش موی سر
سرکه سیب خاصیت اسیدی دارد و به خوبی می‌تواند شما را از شر شپش‌های سر خلاص کند.
 1. درمان شپش با نمک

شاید جالب باشد بدانید می‌توانید به کمک نمک، شپش‌ها را از بین ببرید. نمک خاصیت خشک کنندگی دارد و وقتی آن را لا به لای موهایتان بزنید شپش‌ها از آن تغذیه کرده و بدنشان خشک می‌شود. محلول نمک و آب را به موهایتان اسپری کنید تا از شر شپش‌ها خلاص شوید.

 1. استفاده از لیمو برای از بین بردن شپش‌ها

لیمو نیز یکی از مواد طبیعی اسیدی است که استفاده‌های بسیاری دارد. می‌توانید لیمو را با مقداری آب ترکیب کرده و به موهایتان اسپری کنید تا خاصیت اسیدی این ماده طبیعی شپش‌ها را از بین ببرد. همچنین می‌توانید برای تمیزکردن خانه از شپش‌ها نیز از همین ترکیب استفاده کنید.

راهکارهای مختلف برای درمان شپش موی سر
لیمو خواص بسیاری دارد، از جمله آن می‌توان به قدرت بالای این ماده طبیعی برای از بین بردن شپش‌ها اشاره کرد.

چند نکته برای از بین بردن شپش‌ها از خانه:

 • اگرچه شپش‌ها فقط در بدن میزبان زنده می‌مانند، اما حضور آن‌ها در محیط خانه نیز می‌تواند موجب شود بارها و بارها میزبانی برای رشد و تکثیر پیدا کنند. بنابراین بسیار مهم است که محیط خانه نیز کاملا عاری از هر شپشی باشد.
 • اگر حیوان خانگی دارید حتما بدن او را با شامپو‌های مخصوص از بین بردن شپش بشویید.
 • وسایل خانه، روتختی‌ها و رومبلی‌ها را با آب داغ بشویید تا اگر تخم شپش‌ها در آن‌ها پنهان شده با این کار از بین برود.
 • خانه را به خوبی جاروبرقی بزنید. می‌توانید از پودرهای مخصوص از بین بردن شپش به روی فرش‌ها یا پشت مبلمان استفاده کنید. بگذارید این پودرها چند ساعت بمانند و دوباره جاروبرقی بزنید.
 • اگر متوجه شدید خانه شما مورد هجوم آلودگی شپش‌ها قرار گرفته و هر چه این راهکارها را امتحان می‌کنید باز هم شپش‌ها حضور دارند شاید لازم باشد با یک شرکت سمپاشی مشورت کنید.
سمپاشی مسکونی

سمپاشی منازل و ساختمان

 • سمپاشی منزل، آپارتمان، مغازه و رستوران
 • سمپاشی بیمارستان، ادارات، شرکت و مراکز تجاری
 • سمپاشی اماکن مسکونی و عمومی
دریافت این خدمت از استادکار

سخن پایانی

وجود شپش در موها اغلب در بین کودکان شایع است. شپش‌ها به هر طریقی ممکن است وارد موهای فرد شوند اما این شما هستید که می‌توانید با روش‌های مختلف درمان شپش نسبت به از بین بردن آن‌ها اقدام کنید. اما دقت داشته باشید که از بین بردن شپش فقط از سر فرد کافی نیست بلکه باید تمام خانه خود را نیز تمیزکنید تا هیچ شپشی برای رشد مجدد باقی نماند.

منابع: fleabites ، livestrong

خدمات نظافت منزل توسط آقا در استادکار

نظافت منزل

 • شستن دیوار‌ها و پنجره‌ها
 • شستن و تی کشیدن کف
 • نظافت پذیرایی‌و نظافت اتاق‌ها
 • شستن سرویس بهداشتی و حمام
دریافت این خدمت از استادکار
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوزده − 18 =