راهکارهای موثر برای درمان سوختگی درخانه

0

حتما برای شما نیز پیش آمده دستتان با جسم داغ همانند یک ماهیتابه روی گاز برخورد کند و بسوزد یا حتی آب جوش یا روغن داغ به روی دستتان بریزد. اگرچه همه انواع سوختگی را نمی‌توان در خانه درمان کرد، اما سوختگی‌های ساده در خانه درمان پذیر هستند. با استادکار همراه باشید تا با راهکارهای خانگی درمان سوختگی آشنا شوید.

شدت و درجه سوختگی را بشناسید

ابتدا لازم است با چهار دسته بندی متفاوت سوختگی آشنا شوید تا بدانید سوختگی شما از کدام نوع است:

 • سوختگی درجه یک: کمترین میزان سوختگی که فقط لایه خارجی پوست را دربر می‌گیرد. علائم آن شامل قرمز شدن پوست، کمی تورم، پوسته شدن پوست و درد می‌شود. معمولا درمان سوختگی درجه اول بین ۷ تا ۱۰ روز طول می‌کشد.
 • سوختگی درجه دو: کمی میزان سوختگی نسبت به سوختگی درجه اول بیشتر است اما همچنان به قدری عمیق نیست که عفونت ایجاد کند. شدت قرمزی در این نوع سوختگی بیشتر است و پوست دچار درد و سوزش شدیدتری است. تاول نیز یکی دیگر از علائم سوختگی درجه دو است. درمان سوختگی درجه دو معمولا بین ۲ الی ۳ هفته طول می‌کشد.
 • سوختگی درجه سوم: این نوع سوختگی را دومین نوع سوختگی شدید می‌دانند که به تمامی لایه‌های پوست نفوذ می‌کند.
 • سوختگی درجه چهارم: این نوع سوختگی فراتر از لایه‌های پوستی می‌رود و ممکن است سوختگی به استخوان نیز نفوذ کرده باشد.

سوختگی درجه سوم و چهارم نیاز به مراقبت پزشکی دارند. سوختگی نوع دوم نیز در صورتی که به عفونت ختم نشود به راحتی در خانه قابل درمان خواهد بود. علاوه بر شدت، میزان و سطحی از پوست که دچار سوختگی شده‌ است نیز در درمان خانگی تاثیرگذار است. بعنوان مثال اگر کل بدن شما دچار سوختگی درجه دو شده باشد بهتر است به پزشک مراجعه کنید اما اگر بخش کوچکی از پوست دستتان دچار چنین سوختگی شد ه باشد به راحتی در خانه قابل درمان خواهد بود.

بیشتر بدانید درد سینه در خانمها نشانه چیست؟

راهکارهای خانگی درمان سوختگی

همانطور که گفته شد، سوختگی‌های سطحی در خانه قابل درمان هستند. با درمان‌های خانگی سوختگی می‌توانید از ورم کردن محل سوختگی، سوزش و ماندن جای آن روی پوستتان جلوگیری کنید.

 1. درمان سوختگی پوست با آب ولرم

اولین کاری که پس از سوختگی ملایم پوست باید انجام دهید شستن پوست با آب ولرم است. نیاز نیست از آب خیلی سرد استفاده کنید فقط کافیست به مدت ۲۰ دقیقه دستتان را در آب ولرم قرار دهید. سپس محل سوختگی را با صابون و آب به آرامی بشویید.

راهکارهای موثر برای درمان سوختگی درخانه
اگر در خانه هستید به محضی که دستتان دچار سوختگی شد آن را زیر آب ولرم بگیرید.
 1. کمپرس سرد

یک کمپرس سرد یا دستمال مرطوب تمیز روی محل سوختگی بگذارید تا درد را کاهش داده و تورم آن را کم کند. می‌توانید بین ۵ الی ۱۵ دقیقه کمپرس سرد را روی محل سوختگی بگذارید. سعی نکنید بیش از حد از کمپرس سرد استفاده کنید چرا که ممکن است موجب خارش در محل سوختگی شود.

راهکارهای موثر برای درمان سوختگی درخانه
کمپرس سرد می‌تواند برای کاهش التهاب سوختگی بسیار موثر باشد.
 1. پماد آنتی بیوتیک

انواع کرم‌ها و پمادهای آنتی بیوتیک می‌توانند از عفونت پوست هنگام سوختگی جلوگیری کنند. اگر سوختگی پوست شما به طوری است که کمی تاول زده است روی آن پماد آنتی باکتریال Bacitracin یا Neosporin بزنید و یک گاز استریل روی آن قرار دهید. اما نباید زیاد آن را بسته نگه دارید این کار برای جلوگیری از آلوده شدن و عفونت انجام می‌شود.

 1. آلوورا ماده‌ای مفید برای درمان سوختگی

آلوورا را با نام «گیاه سوختگی» نیز می‌شناسند چرا که تاثیر بسزایی به روی درمان سوختگی درجه یک و دو دارد. آلوورا ضد التهاب است و مانع رشد باکتری‌ها در محل سوختگی می‌شود. برای درمان سوختگی کافیست ژل آلوئه ورا را از برگ آن جدا کرده و به طور مستقیم روی ناحیه سوخته بمالید. اگر ژل آماده آلوئه ورا تهیه می‌کنید به دنبال ژلی بگردید که درصد بالایی از آن آلوورای خالص است و محصولاتی که مواد افزودنی نظیر رنگ یا عطر دارند را تهیه نکنید.

بیشتر بدانید راهکارهای خانگی رفع گرفتگی گردن

راهکارهای موثر برای درمان سوختگی درخانه
آلوئه ورا یکی از موثرترین گیاهان برای درمان سوختگی است.

ژل آلوئه ورا یک ماده موثر برای درمان آفتاب سوختگی نیز است. اگر در فصل تابستان در اثر ماندن در معرض نور خورشید بدن شما دچار سوختگی شد حتما آلوئه ورا به روی محل سوختگی بمالید.

 1. عسل

جدا از طعم خوشی که دارد، عسل می‌تواند ماده‌ای موثر برای درمان سوختگی‌های سطحی باشد. به دلیل خاصیت ضد التهابی و ضدعفونی کنندگی که دارد، مالیدن عسل طبیعی به روی محل سوختگی می‌تواند به درمان آن و بخصوص کاهش التهاب پوست کمک کند.

راهکارهای موثر برای درمان سوختگی درخانه
عسل یکی از بهترین مواد برای درمان سوختگی بخصوص التهاب و عفونت است.

چند نکته که برای درمان سوختگی باید بدانید

 • پوستی که دچار سوختگی شده است، هرچند سوختگی درجه یک و بسیار سطحی، در برابر نور خورشید بسیار حساس است. بنابراین بهتر است هنگام خارج شدن از خانه، بخصوص در روزهای آفتابی، محل سوختگی را بپوشانید.
 • سوختگی ممکن است منجر به تاول شود. به تاول‌ها کاری نداشته باشید و سعی نکنید آن‌ها را از بین ببرید. از بین رفتن تاول زمان لازم دارد و باید با دارو این کار را انجام دهید. اگر زیاد با تاول‌ها بازی کنید ممکن است موجب عفونت آن‌ها شوید. شاید بهتر باشد برای درمان تاول‌ها به پزشک مراجعه کنید.
 • اگر درد احساس می‌کنید می‌توانید داروهای مسکن نظیر ادویل یا ایبوپروفن استفاده کنید. اما به میزان مصرف داروها توجه داشته باشید. هرچند اغلب مواقع سوختگی‌های سطحی دردی نداشته و نیازی به مصرف دارو نخواهند داشت و سوختگی‌های دردناک‌تر و عمیق‌تر بهتر است توسط پزشک متخصص درمان شوند.
 • روغن یا کره روی محل سوختگی نمالید. هیچ درمانی از طریق مالیدن این مواد به روی محل سوختگی تایید نشده است و گرم شدن کره و یا روغن حتی ممکن است به پوست بیشتر آسیب رسانده و موجب عفونت محل سوختگی شود.

بیشتر بدانید راه های افزایش ماندگاری آرایش روی پوست صورت

آیا خمیردندان برای درمان سوختگی مفید است؟

شاید جالب باشد بدانید هنگام سوختگی تقریبا ۷۰ درصد افراد از خمیردندان برای درمان سوختگی استفاده می‌کنند. اگرچه در گذشته گفته می‌شد خمیردندان به دلیل خاصیت خنکی که دارد می‌تواند محل سوختگی را خنک نگه داشته و التهاب آن را کاهش دهد. اما این مساله توسط  پزشکان تایید نمی‌شود. مواد موجود در خمیردندان برای تمیزکردن دندان‌ها است و هیچ تاثیری به روی زخم و پوست نخواهد داشت. اگرچه ممکن است تا به امروز این درمان برای شما نتیجه بخش بوده باشد اما این شاید به این دلیل است که سوختگی به قدری سطحی بوده که نیاز به هیچگونه درمان خاصی نداشته است. اما برای سوختگی‌های شدیدتر حتی ممکن است استفاده از خمیردندان مضر نیز باشد چرا که خمیردندان به آن اندازه استریل نیست که بخواهد محیط را برای رشد باکتری‌ها تمیز کند و حتی ممکن است موجب خارش محل سوختگی و عفونت نیز بشود.

بیشتر بدانید از علت ایجاد تبخال تا درمان تبخال در منزل

راهکارهای موثر برای درمان سوختگی درخانه
درمان سوختگی با خمیردندان یک باور غلط است که بین اکثر مردم رواج دارد.

چه زمانی برای درمان سوختگی به پزشک مراجعه کنیم؟

لازم است بدانید چه زمانی می‌توانید سوختگی را در خانه درمان کنید و چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید. هرچند در ابتدا با درجه بندی انواع سوختگی گفته شد سوختگی‌های سطحی درجه یک و دو در خانه قابل درمان هستند و سوختگی‌های سه و چهار به مراقبت پزشک نیاز دارند. در اینجا به شما خواهیم گفت برای چه سوختگی‌هایی با چه علائمی نیاز است به پزشک مراجعه شود:

 • سوختگی‌ که سطح زیادی از بدن را در برگرفته است، فرقی نمی‌کند از کدام درجه سوختگی باشد.
 • سوختگی روی صورت، دست‌ها (بخصوص کف دست)، باسن یا کشاله ران و نواحی از بدن که پوست حساس‌تر و نازک‌تری دارند.
 • زمانی که زخم دردناک است و بو می‌دهد.
 • زمانی که احساس می‌کنید دچار تب شده‌اید.
 • سوختگی شما سطحی نیست و متوجه عمیق بودن سوختگی هستید.
 • اگر آخرین بار ۵ سال پیش واکسن کزاز زده‌اید نیز بهتر است به هنگام سوختگی به پزشک مراجعه کنید.
 • محل سوختگی سفید رنگ و حالت مومی شکل شده است. (نشانه سوختگی درجه سه)
 • محل سوختگی سیاه یا قهوه‌ای شده است.
 • سوختگی در اثر برق گرفتگی ایجاد شده است.

سخن پایانی

اغلب مواقع سوختگی‌های سطحی و آنی در خانه به راحتی قابل درمان هستند. اما سوختگی‌های شدیدتر را باید جدی بگیرید و حتما برای درمان سوختگی به پزشک مراجعه کنید. عادات غلط درمان سوختگی را ترک کنید و از درمان‌های خانگی که توسط پزشکان مورد تایید است استفاده کنید. در صورتی که هر گونه سوختگی شدید در افراد اطرافتان مشاهده کردید به طوری که فرد قادر به مراجعه آنی به پزشک نبود بهتر است با اورژانس تماس بگیرید تا خیلی سریع نسبت به درمان سوختگی در محل اقدام کنند و اگر لازم بود فرد را به بیمارستان منتقل کنند.

منابع: healthline ، colgate

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهارده + 2 =