بیماری پارکینسون چیست و چه علائمی دارد؟

0

بیماری پارکینسون موضوع این نوشتار است. در ادامه به هرآن‌چه که به این بیماری مرتبط است خواهیم پرداخت و سعی بر آن خواهیم داشت که به پاسخ مهم‌ترین و رایج‌ترین پرسش‌ها در ارتباط با این بیماری بپردازیم. از باب مقدمه می‌توان گفت که بیماری پارکینسون یک بیماری پیش‌رونده‌ی عصبی است که عمدتاً افراد مسن را درگیر می‌سازد، هرچند که درصد بسیار کمی از جوانان نیز دچار آن می‌‌شوند. این بیماری با تأثیر بر روی حرکت افراد خود را نشان می‌‌دهد و متأسفانه در حال حاضر درمان خاصی ندارد، مگر آن که از برخی داروها و روش‌ها استفاده گردد تا از شدت علائم آن کاسته شود.

بیماری پارکینسون چیست؟

بیماری پارکینسون، چنان‌که در ابتدای متن نیز گفته شد، یک بیماری حرکتی است که عمدتاً در میان افراد مسن دیده می‌شود. این بیماری بر روی سلول‌های عصبی تأثیر گذاشته و علائم و عوارض گوناگونی را موجب می‌شود. عمدتاً پارکینسون از لرزش یک دست آغاز شده و به تدریج علائم‌اش گسترده می‌شوند و شدت و مساحت بیش‌تری را دربرمی‌گیرند. گفته می‌شود در حال حاضر نیم میلیون نفر در آمریکا با بیماری پارکینسون زندگی می‌کنند و سالانه حول و حوش ۵۰ هزار نفر برآن‌ها اضافه می‌شود.

مردان بیش از زنان درگیر این بیماری می‌شوند. در همین راستا، یک مطالعه در سال ۲۰۱۵ در فرانسه نشان داد مردان ۵۰ درصد بیش از زنان دچار این بیماری می‌شوند.

در ادامه به مهم‌ترین پرسش‌های حول این بیماری خواهیم پرداخت از جمله:

 • پارکینسون چه علائمی دارد؟
 • کِی باید به پزشک مراجعه کرد؟
 • علت بیماری پارکینسون چیست؟
 • عوامل افزایش خطر ابتلا به بیماری پارکینسون
 • چگونه می‌توان از ابتلا به پارکینسون پیشگیری کرد؟
 • پارکینسون چگونه درمان می‌شود؟

پارکینسون چه علائمی دارد؟

پارکینسون از آن بیماری‌هایی است که گاه در برخی موارد در همان مراحل اولیه علائم‌اش بروز می‌کنند. علائم اولیه بیماری پارکینسون عبارت اند از:

 • لرزش: لرزش معمولاً در یک عضو، به‌ویژه انگشتان یا دستان، آغاز می‌شود. در چنین شرایطی دست بیمار زمانی که در حال استراحت است شروع به لرزیدن می‌کند.
بیماری پارکینسون
لرزش دست از رایج‌ترین علائم پارکینسون است.
 • برادی‌کینزی (کندی حرکت): پارکینسون در مراحل اولیه ممکن است موجب کندی حرکت شود، به‌گونه‌ای که بیمار حتی با دشواری می‌تواند از روی صندلی برخیزد. گام‌های او در حین حرکت بسیار کوتاه اند و اغلب کارهای‌اش را با دشواری انجام می‌دهد.
 • سفتی عضلات: سفتی عضلات علامتی دیگر از بیماری پارکینسون است. این سفتی می‌تواند در هر یک از عضلات بدن رخ دهد و دامنه‌ی حرکت را محدود کند.
 • اختلال در تعادل: خم‌شدن قامت بیمار و یا ازدست‌رفتن تعادل او نیز از جمله علائم اولیه‌ی پارکینسون هستند.
 • تغییرات گفتاری: کندی یا تندی صحبت‌کردن و درکل غیرمعمول صحبت‌کردن یکی دیگر از علائم اولیه‌ی بیماری پارکینسون هستند.
 • تغییرات نوشتاری: ممکن است دست‌خط بیمار بد شود و یا کلمات را کوچک‌تر از همیشه بنویسد.
 • تغییرات خواب: اختلالات خواب یکی دیگر از نشانه‌های پارکینسون است.

کِی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر سن‌تان بالاتر از ۵۰ سال است و یک یا چند مورد از علائم بالا را در خود می‌بینید، باید در اولین فرصت به پزشک مراجعه کنید. به خاطر داشته باشید که بروز این علائم حتماً نشان از ابتلای شما به بیماری پارکینسون ندارند، بلکه برای تشخیص باید حتماً به پزشک مراجعه کنید و صرفاً از روی بروز علائم، نگران و مضطرب نشوید.

علت بیماری پارکینسون چیست؟

یک سری از سلول‌های عصبی، یعنی نورون‌ها، به‌تدریج در مغز می‌میرند. این سلول‌ها تا پیش از مرگ موجب ترشح دوپامین می‌شدند اما با ازبین‌رفتن آن‌ها ترشح دوپامین کاهش می‌یابد و بسیاری از علائمی که در بالا به آن‌ها اشاره شد بروز می‌کنند. درواقع با کاهش سطح دوپامین است که اغلب علائم پارکینسون نمایان می‌شوند.

بیماری پارکینسون
ساختار شیمیایی دوپامین

اما موردی که وجود دارد این است که علت اصلی بیماری پارکینسون، که موجب مردن نورون‌ها و کاهش سطح دوپامین می‌شود، دقیقاً مشخص نیست، هرچند حدس‌هایی زده شده از جمله ژن و محیط. برخی از محققین بر این باور اند که ژنیتک برخی از افراد ایجاب می‌کند که آن‌ها به پارکینسون مبتلا شوند، اما تا کنون این مورد اثبات نشده و اوضاع به‌گونه‌ای نیست که اکثر متخصصان این نظریه را پذیرفته باشند.

عوامل افزایش خطر ابتلا به بیماری پارکینسون

 • سن بالای ۶۰ سال: عمده‌ی کسانی که به بیماری پارکینسون مبتلا می‌شوند سن‌شان بالای ۶۰ سال است. البته، همان‌طور که در ابتدا نیز گفته شد، درصدی از مبتلایان به این بیماری جوانان زیر ۴۰ سال هستند.
 • وراثت: وجود یک فرد مبتلا به این بیماری در خانواده‌ی فرد می‌تواند نشانه‌ای از خطر بیش‌تر ابتلای او به این بیماری باشد.
 • مرد بودن: خطر ابتلای مردان به این بیماری بیش از زنان است.
 • قرارگرفتن در معرض سموم و آفت‌کش‌ها: گفته می‌شود کسانی که به سبب شرایط کاری یا زندگی در معرض سموم و آفت‌کش‌ها هستند بیش از سایر افراد به پارکینسون مبتلا می‌شوند.

چگونه می‌توان از ابتلا به پارکینسون پیشگیری کرد؟

ازآن‌جا که علت اصلی این بیماری ناشناخته است، راهی دقیق نیز برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری وجود ندارد. اما با این حال برخی تحقیقات نشان می‌دهند که تمرینات هوازی منظم می‌تواند در کاهش خطر ابتلا به این بیماری مؤثر باشد. افزون بر این، برخی تحقیقات دیگر نیز نشانه‌هایی از ارتباط بین نوشیدن نوشیدنی‌های کافئینی هم‌چون قهوه و کاهش خطر ابتلا به بیماری پارکینسون را یافته‌اند، ولی با این حال هنوز نمی‌توان به طور قاطع پیشنهاد مصرف قهوه برای کاهش خطر ابتلا به این بیماری را داد.

بیماری پارکینسون
برحی تحقیقات دلالت بر تأثیر مثبت تمرینات هوازی یا ایروبیک در پیشگیری از پارکینسون دارند، اما با این حال به تحقیقات بیش‌تری نیاز است.

پارکینسون چگونه درمان می‌شود؟

در حال حاضر آزمایش خاصی برای تشخیص پارکینسون وجود ندارد؛ بنابراین نورولوژیست به‌ناچار باید در طی زمان و با استفاده از تاریخچه پزشکی فرد، علائم این بیماری در بدن فرد و معاینه‌ی فیزیکی این بیماری را تشخیص دهد. گاه پزشک برای تشخیص سایر بیماری‌های ناشی از پارکینسون، ممکن است آزمایش خون و حتی تصویربرداری‌های پزشکی را تجویز کند، اما هیچ‌یک از این‌ها برای تشخیص خود پارکینسون نیستند.

درمان خاصی نیز برای پارکینسون وجود ندارد، اما پزشک از برخی داروها و گاه حتی از جراحی جهت کنترل علائم بیماری استفاده می‌کند. از فیزیوتراپی، گفتاردرمانی و ورزش‌های هوازی نیز برای کنترل علائم این بیماری استفاده می‌شود.

اما داروهایی که عمدتاً برای بیماران مبتلا به پارکینسون تجویز می‌شوند، کارشان جایگزین‌کردن دوپامین و یا افزایش آن است از جمله:

 • لوودوپا: این دارو درواقع یک ماده‌ی شیمیایی است که با ورود به مغز به دوپامین تبدیل می‌شود.
 • آگونیست‌های دوپامین: این ترکیبات برخلاف لوودوپا به دوپامین تبدیل نمی‌شوند اما با این حال در تحریک گیرنده‌های دوپامین مؤثر عمل می‌کنند. ضمناً آگونیست‌های دوپامین در کنترل و کاهش علائم همانند لوودوپا مؤثر نیستند، اما به هر حال مصرف‌شان همراه با لوودوپا می‌تواند مفید باشد.
 • مهارکننده‌های MAO B یا مونوآمین اکسیداز: این داروها شامل سلژیلین (selegiline)، راساژیلین (rasagiline) و سافینامید (safinamide) می‌شوند. فایده‌ی آنان برای بیماران پارکینسونی این است که از طریق مهار مونوآمین اکسیداز مانع از ازدست‌دادن دوپامین می‌شوند.
 • آنتی‌کولینرژیک‌ها: از این داروها عمدتاً برای کنترل رعشه و لرزش افراد مبتلا به پارکینسون استفاده می‌شود.
 • آمانتادین: از آمانتادین نیز برای مقابله با پارکینسون استفاده می‌شود.

سخن آخر در باب بیماری پارکینسون

ناشناخته‌بودن علت پارکینسون و نبود درمانی قطعی برای این بیماری موجب شده‌اند که پزشکان و متخصصان همواره در حال انجام تحقیقات و آزمایش‌های مختلف برای یافتن علت دقیق این بیماری و درمان قطعی آن باشند. به همین سبب است که اگر ژورنال‌های پزشکی را مطالعه کنید با نتایج گوناگونی مواجه می‌شوید. فی‌المثل برخی تحقیقات نشان می‌دهند که زردچوبه، فلفل و گوجه‌فرنگی در مقابله با پارکینسون مفید هستند (این‌ها را ببینید: گوجه‌فرنگی و پارکینسون ۱ | گوجه‌فرنگی و پارکینسون ۲ | زردچوبه و پارکینسون).

یا مثلاً، همان‎طور که در بالا نیز گفته شد، برخی تحقیقات نشان‌گر این امر هستند که ژنتیک در ابتلا به بیماری پارکینسون مؤثر است و حتی برخی باور دارند که از روی ژنتیک فرد نیز می‌توان پیش‌بینی کرد که او در آینده به این بیماری مبتلا می‌شود یا خیر.

با این حال هیچ‌یک از این موارد هنوز قطعی نشده‌اند و راه درازی برای ازبین‌بردن رمز و رازهای این بیماری در پیش است.

منابع: mayoclinic | medicalnewstoday

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سیزده − 12 =