آسیب­‌ها و عوارض کم تحرکی و بی تحرکی برای بدن و مقابله با آن

0

در زندگی مدرن و امروزی، هر چه پیش می‌رویم کم تحرک‌تر از پیش می‌شویم. کارها و تفریحات ما اغلب طوری هستند که یک جا نشسته‌ایم. پشت میز می‌نشینیم و با کامپیوتر کار می‌کنیم، هنگام کار کردن با گوشی‌های موبایلمان نیز اغلب نشسته‌ایم و تحرک خاصی نداریم. تلویزیون تماشا کردن نیز یکی دیگر از تفریحات روزمره اغلب افراد است که موجب می‌شود زندگی آن‌ها بیش از پیش بی تحرک باشد. اما در این میان کمتر کسی از عوارض کم تحرکی و بی تحرکی خبر دارد. ورزش نکردن و داشتن یک زندگی غیرفعال و بی تحرک برای بدن می‌تواند بسیار خطرناک باشد.

وقتی زندگی کم تحرکی را پیش می‌گیرید اتفاقات زیر برای بدنتان رخ می‌دهد:

 • کالری کمتری می‌سوزانید که می‌تواند منجر به اضافه وزن و چاقی شود.
 • قدرت ماهیچه‌هایتان کم می‌شود چرا که ماهیچه‌هایتان نسبت به قبل کمتر حرکت دارند.
 • استخوان‌هایتان ضعیف می‌شود و احتمالا میزان مواد معدنی موجود در بدنتان نیز کم شود.
 • متابولیسم بدنتان تحت تاثیر قرار می‌گیرد و ممکن است دچار مشکلات تنفسی شوید.
 • سیستم ایمنی بدنتان تضعیف می‌شود.
 • جریان خون ضعیف می‌شود.
 • تعادل هورمون‌ها بهم می‌خورد.
عوارض کم تحرکی و بی تحرکی برای بدن
شما ممکن است مدت زمان طولانی را جلوی تلویزیون بنشینید بدون اینکه هدف خاصی داشته باشید یا بخواهید برنامه خاصی نگاه کنید. این زمان‌ها ممکن است ذهن درگیری داشته باشید که فقط با عوض کردن شبکه‌ها می‌توانید آن را آرام کنید. اما بهتر است از این عادت دست بکشید.

۶ عوارض کم تحرکی که می‌تواند خطرناک باشد

 1. نوسانات خلق و خو

همانطور که گفته شد، کم تحرکی می‌تواند به روی هورمون‌ها بدن تاثیر بگذارد. نامتعادل بودن هورمون‌ها نیز به روی خلق و خو تاثیرگذار است. بی تحرکی به روی عملکرد مغز نیز تاثیر دارد و موجب می‌شود حتی هنگام فکر کردن نیز زودتر از معمول خسته شوید و همین موجب می‌شود خیلی زود از کوره در بروید و از چیزی ناراحت شوید. در کنار این نوسانات خلق و خو، مواردی همانند ناامیدی، عصبانیت و اضطراب نیز در اثر بی تحرکی بوجود می‌آید. حتی یک پیاده روی ساده روزانه می‌تواند به روی چنین رفتارهایی تاثیرگذار باشد.

عوارض کم تحرکی و بی تحرکی برای بدن
کم تحرکی شاید لزوما شما را چاق نکند اما در طولانی مدت به روی خلق و خوی شما تاثیر می‌گذارد و احتمال افسردگی را بیشتر می‌کند.
 1. ریسک ابتلا به سرطان و بیماری‌های قلبی 

زندگی بی تحرک به هیچ وجه زندگی سالمی نیست. همچنین ربطی به سن و سال ندارد. بی تحرکی و مصرف موادغذایی ناسالم در طول روز یکی از دلایل اصلی مبتلا شدن به اضافه وزن و مشکلات چاقی است. اما در کنار این مشکلات، کم تحرکی می‌تواند به سرطان ختم شود. کم تحرکی می‌تواند خطر حمله قلبی، ابتلا به دیابت نوع ۲ و افسردگی را افزایش دهد.

 1. بالا رفتن قند خون

یکی از جدی‌ترین عوارض بی‌تحرکی بالا رفتن قند خون است. شاید عجیب به نظر برسد اما حتی ممکن است زمانیکه وزن ایده‌آلی هم دارید در اثر بی تجرکی قند خونتان بالا برود. بنابراین ربطی به چاق بودن یا لاغر بودن ندارد، داشتن یک زندگی فعال و پرتحرک برای کنترل و تعادل قند خون نیاز است.

 1. فراموشی

در هر حال بی تحرکی به نوعی برایتان تنبلی بهمراه می‌آورد. تنبلی به خودی خود در اثر یک دستور ذهنی رخ می‌دهد. بنابراین وقتی بیشتر بخواهید بخوابید یا دلتان نخواهد از جایتان تکان بخورید این تنبلی را در مغز خود ایجاد کرده‌اید. به مرور زمان مغز خسته و تنبل دچار فراموش می‌شود. به همین دلیل است اغلب افرادی که ورزش می‌کنند حافظه قوی‌تری دارند.

 1. اختلالات خواب

در حالیکه یکی از عوارض کم تحرکی تنبلی است و تنبلی نیز با خواب بیشتر همراه است اما این کم تحرکی می‌تواند در خواب اختلال نیز ایجاد کند. این اختلال به این صورت رخ می‌دهد که ممکن است یک روز کاملا احساس خواب آلودگی داشته باشید و روز دیگر دچار بیخوابی شوید. این اختلال در طولانی مدت می‌تواند به روی سلامت کلی بدن فرد تاثیر بگذارد. با شروع کردن ورزش متوجه بهبود این اختلال خواهید شد.

 1. درد کمر و پشت

اغلب افراد عادت به نشستن طولانی مدت جلوی کامپیوتر دارند. شاید این نشستن موجب شود کارهایتان پیش برود و از لحاظ شغلی ارتقا پیدا کنید اما برای سلامت شما کاملا مضر است. اگر ۴ ساعت پشت میز بنشینید و به کار با کامپیوتر بپردازید احتمال اینکه به کمردرد و گردن درد مبتلا شوید بسیار زیاد است. اگر این ساعات بیشتر شود در ساختار بدن و ستون فقراتتان تاثیر می‌گذارد و به مرور زمان متوجه دردهای شدیدتری در این نواحی خواهید شد. دردهایی که با شروع یک زندگی فعال می‌توانستید خیلی پیش‌تر جلوی آن را بگیرید.

عوارض کم تحرکی و بی تحرکی برای بدن
کمردرد از جمله عوارض کم تحرکی و زیاد نشستن است که اغلب کارمندان به آن دچار هستند. در این میان رعایت اصول ارگونومی محیط کار نیز بسیار اهمیت خواهد داشت.

برای اینکه در سبک زندگیتان تغییری ایجاد کنید و تحرک بیشتری داشته باشید، شروع کردن ورزش بسیار مهم است. حتما نیازی نیست ورزش سنگین و سختی را آغاز کنید، حتی یک پیاده روی ساده روزانه نیز می‌تواند تا حد بسیار زیادی تاثیرگذار باشد.

فراموش نکنید، داشتن یک زندگی ساکن و کم تحرک به اندازه سیگار کشیدن کشنده است.

چطور در خانه تحرک بیشتری داشته باشیم؟

خانه یکی از جاهاییست که بیشتر اوقاتمان را در آن سپری می‌کنیم. بیشتر مواقع کم تحرکی در خانه رخ می‌دهد چرا که تمام کارهایمان را نشسته انجام می‌دهیم و تحرک خاصی نداریم. اما برخی از کارهای خانه و برخی حرکات می‌توانند در خانه شما را از این بی تحرکی خارج کنند.

 • به مرتب کردن و نظافت منزل بپردازید، یا اگر باغچه دارید به رسیدگی به گل و گیاه یا آبیاری آن‌ها بپردازید.
عوارض کم تحرکی و بی تحرکی برای بدن
رسیدگی به گل و گیاه یا باغچه خانه نه تنها موجب ایجاد تحرک در زندگی شما می‌شود بلکه در روحیاتتان نیز بسیار تاثیرگذار خواهد بود.
 • هرزگاهی هنگام تماشای تلویزیون از جای خود بلند شوید و ایستاده به تلویزیون نگاه کنید. یا کمی در خانه حرکت کنید.
 • می‌توانید زمان‌های خاصی از روز را به انجام حرکات کششی یا یوگا اختصاص دهید. برای این کار می‌توانید به روی تلفن همراه خود ریمایندر بگذارید.
عوارض کم تحرکی و بی تحرکی برای بدن
برای تحرک داشتن حتما نیاز نیست یک ورزش سخت انجام دهید، حرکت دادن پا در حالیکه در جایتان ایستاده‌اید نیز تاثیرگذار خواهد بود.
 • پیاده روی کنید. اغلب برای خرید خانه به بیرون بروید یا اگر حیوان خانگی نظیر سگ دارید برای پیاده روی او را نیز همراهتان ببرید تا کمی مجبور باشید قدم‌های بلندتر و تندتری بردارید و پا به پای سگتان بدوید.
 • کودکانتان را صبح با پای پیاده به مهد یا مدرسه ببرید.
 • هنگام صحبت با تلفن بایستید.
 • شاید این ایده خیلی کارساز نباشد اما اگر اهل ورزش کردن هستید می‌توانید برخی ابزار ورزشی نظیر تردمیل را برای خانه خود تهیه کنید. اما باید نسبت به ورزش کردن با آن بسیار مصمم باشید.

چطور هنگامی که سر کار هستیم تحرک بیشتری داشته باشیم؟

پس از خانه، این محل کار ما است که موجب بی تحرکی ما می‌شود. احتمالا وقتی به روی یک پروژه سنگین و عجله‌ای کار می‌کنید فراموش می‌کنید زمان چگونه می‌گذرد و بدون اینکه متوجه شوید ساعت‌ها سر میز خود نشسته‌اید. بنابراین لازم است ساعاتی از روز را حتما برای بلند شدن از جایتان تنظیم کنید.

 • تایمر بگذارید تا به شما سر ساعات خاص یادآوری کند باید بلند شده و کمی قدم بزنید.
 • اگر یک دقیقه از کارتان دست بکشید تا بایستید و چند حرکت کششی انجام دهید هیچ مشکلی در کارهایتان پیش نمی‌آید.
عوارض کم تحرکی و بی تحرکی برای بدن
هیچ کارفرمایی از شما نمی‌خواهد کل زمان خود را پشت میز بنشینید، سلامت شما از کارها واجب‌تر است بنابراین اگر درگیر کار هستید نیز می‌توانید چند دقیقه ایستاده کار کنید یا چند حرکت کششی ساده انجام دهید.
 • به جای آسانسور از پله‌ها استفاده کنید.
 • زمان ناهارخوری خود را به قدم زدن در ساختمان اختصاص دهید.
 • به جای اینکه با همکاران خود در اتاق‌های دیگر با ایمیل یا چت صحبت کنید، از جای خود بلند شوید و تا میز همکارتان بروید.
 • به جای اینکه نشسته با همکارانتان جلسه بگذارید و صحبت کنید این کار را ایستاده انجام دهید.
 • زمانی از رفت و آمد روزانه خود را به قدم زدن اختصاص دهید. از محل کار تا ایستگاه اتوبوس یا از خانه تا مترو می‌تواند ایده خوبی باشد.

شاید جالب باشد بدانید درصد بالایی از افراد در روز ۱۵ ساعت از زمانشان را صرف نشستن می­کنند بدون اینکه شاید متوجه این زمان زیاد شوند.

سخن پایانی

تحقیقات نشان داده است اگر هر ساعت حداقل یک یا دو­ دقیقه از جایتان بلند شوید و حتی فقط بایستید و حرکتی نکنید تا حدود زیادی آثار مخرب بیش از حد نشستن و کم تحرکی را کم کرده­اید. اگر روزانه بیش از ۶ ساعت از زمان خود را به نشستن اختصاص دهید ریسک ابتلا به بیماری‌های قلبی را ۶۴% افزایش داده‌اید. بنابراین بسیار مهم است سبک زندگیتان را تغییر دهید و کمی تحرک و فعالیت بیشتری در طول روز داشته باشید. ورزش کردن راهکار بسیار خوبی خواهد بود اما حتی اگر فرصت انجام ورزش را نیز ندارید با راهکارهایی که ارائه شد می‌توانید حداقل سی دقیقه از زمانتان را در طول روز به یک فعالیت ساده همانند پیاده روی اختصاص دهید.

منابع: medlineplus ، doctor.ndtv

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 + 7 =