علائم آپاندیس؛ از شروع درد آپاندیس تا نشانه های هشدار دهنده آن

1

اگر جزو افرادی هستید که نسبت به علائم و نشانه‌های بدنتان بی‌محلی می‌کنید، حتما این گزارش را مطالعه کنید؛ شما باید بدانید که باید هریک از نشانه‌های بدن را جدی بگیرید. چون بسیاری از این علائم در صورتی که به موقع مورد بررسی قرار بگیرند، می‌توانند از یک فاجعه جلوگیری کنند. علائم آپاندیس از جمله همین موارد است.

آیا نشانه ها و علائم بیماری آپاندیس را می‌شناسید؟ آیا هر دل دردی،نشانه عود کردن آپاندیس است؟ آیا تاخیر در مراجعه به پزشک بعد از مشاهده علائم آپاندیس خطرناک است؟ بعد از دیدن این علائم چه باید کرد؟ برای اینکه پاسخ این سوالات‌تان را بگیرید و بتوانید با شناختن علائم آپاندیس سریعا از یک فاجعه جلوگیری کنید، با ما باشید تا کاملا با این مشکل رایج و خطرناک آشنا شوید

آپاندیس چیست و آپاندیسیت به چه معناست؟

به ندرت پیش می‌آید که افراد با این عضو بدن آشنایی داشته باشند و اطلاعاتی کافی از اینکه آپاندیس چیست و عفونت و التهاب آن چه عوارضی دارد،در اختیار داشته باشند.

آپاندیس کجا قرار دارد؟

آپاندیس در بخش راست و پائین شکم شماست و کیسه‌ای باریک و لوله‌ای شکل است که به روده بزرگ متصل شده است. اگر چه آپاندیس بخشی از دستگاه گوارش است ولی عضوی حیاتی نیست و عملکردی حیاتی در بدنتان برعهده ندارد و شما می‌توانید بدون آپاندیس هم زندگی عادی را دنبال کنید. دلیل وجود آپاندیس هنوز مشخص نشده؛ برخی ها بر این باورند که آپاندیس دارای بافت‌هایی است که به سیستم ایمنی بدن کمک می‌کنند.

آپاندیسیت چیست؟

مسدود شدن و یا انسداد در آپاندیس، منتهی به آپاندیسیت می‌شود؛ آپاندیسیت در حقیقت التهاب و عفونت آپاندیس است. مخاط بدن، انگلها و یا حتی تکه‌ای مدفوع ممکن است باعث انسداد آپاندیس شود. وقتی مانعی آپاندیس را مسدود کند، تراکم باکتری‌ها دراین عضو افزایش خواهد یافت و این باعث تحریک و تورم آپاندیس و نهایتا بروز آپاندیسیت می شود. پس در نتیجه، نام درست این عضو آپاندیس و نام بروز و التهاب آن، آپاندیسیت است

در تصویر سمت چپ، آپاندیس سالم را مشاهده می کنیم و در تصویر راست، آپاندیس ملتهب و متورم
در تصویر سمت چپ، آپاندیس سالم را مشاهده می کنیم و در تصویر راست، آپاندیس ملتهب و متورم

عود کردن آپاندیس

اگر آپاندیس شما ملتهب شده، باید سریعا مشکل را بررسی کنید و در غیراین صورت آپاندیس می‌ترکد و باکتری‌های خطرناک آن در داخل حفره شکمی پخش خواهد شد و این بسیار خطرناک است و ممکن است به قیمت جان شما تمام شود. پارگی آپاندیس به ندرت در ۲۴ ساعت ابتدایی عود کردن، اتفاق می‌افتد ولی ریسک ترکیدن آپاندیس در ۴۸ ساعت بعد از بروز علائم آپاندیس افزایش می‌یابد. پس اطلاع از علائم آپاندیس خیلی لازم و ضروری به نظر می‌رسد.

علائم آپاندیس

آپاندیسیت نشانه ها و علائم مشخصی دارد:

 • درد درناحیه شکمی

درد آپاندیسیت عموما دردی ناگهانی و تدریجی است که شروعی ملایم دارد و معمولا در سمت راست و پائین شکم آغاز می‌شود. گاهی هم فرد احساس گرفتگی و یا درد در سراسر شکم دارد. این احتمال هم وجود دارد که درد از ناحیه اطراف ناف شروع شود و تدریجا به سمت پائین و سمت راست شکم‌تان حرکت کند. هر چه آپاندیس متورم‌تر وملتهب‌تر شود، درد در ناحیه پایین و سمت راست شکم افزایش می یابد و تدریجا درد ثابت و شدیدتر می شود.

هروقت سرفه می کنید و یا راه می روید، این درد معمولا افزایش می یابد

اگر آپاندیس فرد در پشت روده قرار داشته باشد، دردها ممکن است در ناحیه پائین کمر و یا محدوده لگن خودش را نشان دهد.

دردهای آپاندیسیت در ناحیه شکمی، ریتم و سبک مشخصی دارد
دردهای آپاندیسیت در ناحیه شکمی، ریتم و سبک مشخصی دارد
 • اندکی تب

یکی دیگر از علائم آپاندیس داشتن تب اندکی است. تبی بین ۳۷٫۲ سانتی گراد تا ۳۸ درجه. اگر آپاندیس شما بترکد، عفونت باعث می شود تا تب شما بیشتر شود و دمای بدنتان به دمایی بالاتراز ۳۸٫۳ خواهد رسید و تپش قلبتان نیز افزایش خواهد یافت.

 • حالت تهوع و بالا آوردن

آپاندیس باعث ایجاد حالت تهوع و حتی بالا آوردن بیمار می‌شود.

 • کاهش اشتها

شما د رعین حال اشتهایتان را از دست خواهید داد و دوست ندارید چیزی بخورید.

 • یبوست و یا اسهال

حتی ممکن است به شدت دچار یبوست شده و یا اسهال بگیرید.

 • مشکل در دفع باد

اگر برای دفع باد دچار مشکل شده‌اید، ممکن است خطر آپاندیسیت شما را تهدید کند.

 • نفخ یا تورم شکم

البته همه افراد، علائم آپاندیس مشابهی ندارند ولی داشتن چند تا از این نشانه‌ها کافی است تا سریعا به پزشک مراجعه کنید. طبق گفته متخصصان مرکز جان هاپکینز، بین ۴۸ ساعت تا ۷۲ ساعت بعد از بروز علائم ابتدایی آپاندیس، احتمال ترکیدن آن وجود دارد. البته از آنجا که علائم آپاندیس با عفونت ادراری و مشکلات معده، شباهت زیادی دارد، ممکن است خیلی وقت‌ها این علائم اشتباه گرفته شوند ولی همیشه بهتر است که ریسک نکنید و سریعا به پزشک مراجعه کنید؛ چون ترکیدن آپاندیس ممکن است به قیمت جان شما تمام شود.

علائم آپاندیس در کودکان

هر زمان در مورد احتمال بروز آپاندیسیت درکودک‌تان دچار تردید شدید، سریعا او را به بیمارستان ببرید. چون کودکان خیلی وقتها نمی‌توانند احساسات و حالات درونی‌شان را توصیف کنند. مشخص‌ترین علائم آپاندیس در کودکان عبارتند از

 • بالا آوردن
 • نفخ و تورم شکم
 • حساسیت در ناحیه شکمی
 • حس تهوع
 • درد در ناحیه پائین و راست شکم
به محض مشاهده اولین علائم آپاندیس در کودکان، سریعا به پزشک مراجعه کنید
به محض مشاهده اولین علائم آپاندیس در کودکان، سریعا به پزشک مراجعه کنید

علائم آپاندیس در خانم‌های باردار

اگرچه علائم آپاندیس در تمام انسانها یکسان است ولی از آنجا که خانم‌های باردار ممکن است به خاطر بزرگ شدن شکم‌شان، متوجه برخی علائم نشوند؛ این اتفاق بیشتر در ماه‌های آخر بارداری رخ می‌دهد. بزرگ شدن رحم در طول دوران بارداری، آپاندیس را بالاتر هل می دهد. در نتیجه این باعث می‌شود که درد در ناحیه بالاتری نسبت به حالت طبیعی حس شود.

به علاوه خانمهای بارداری که دچار آپاندیسیت می‌شوند، به احتمال بیشتری دچار سوزش سر دل، یبوست و یا اسهال می‌گردند.

نحوه تشخیص آپاندیس در بیمارستان

وقتی با این علائم به نزد پزشک می‌روید، او شما را معاینه کرده و سوالاتی درمورد علائم و نشانه‌هایتان می‌پرسد. در نهایت هم آزمایش‌های مختلفی انجام می‌دهد تا اطمینان حاصل کند:

 • آزمایش خون برای مشخص شدن تعداد گلبول‌های سفید (درصورت وجود عفونت در خون، تعداد گلبولهای سفید افزایش می یابد)
 • آزمایش ادرار، برای چک کردن وجود سنگ کلیه و یا عفونت ادراری
 • سونوگرافی شکم و یا سی تی اسکن شکم برای تشخیص آنکه آیا آپاندیس ملتهب شده است یا خیر

اگر پزشک عود کردن آپاندیس شما را تشخیص داد، در ادامه تصمیم گیری خواهد کرد که آیا به جراحی اورژانسی نیاز دارید یا خیر. معمولا قبل از انجام عمل جراحی، داروهای آنتی بیوتیک برای شما تجویز می شود تا بدین ترتیب از افزایش این تورم جلوگیری شود.

تصویری از یک آپاندیس ملتهب
تصویری از یک آپاندیس ملتهب

عمل جراحی آپاندیسیت

شما به اتاق عمل منتقل خواهید شد تا آپاندیس شما خارج شود. این کار آپندکتومی نام دارد. پزشک ممکن است یک جراحی باز روی شکم شما انجام دهد و ممکن هم هست از طریق لاپاروسکوپی و آپاندکتومی مشکل را برطرف کند. همه چیز به شرایط آپاندیس شما بستگی دارد.

بعد از جراحی آپاندیسیت

بعد از انجام جراحی پزشک از شما خواهد خواست تا در بیمارستان بمانید تا اوضاع درد شما تحت کنترل باشد و مصرف مایعات را شروع کنید. ممکن است پزشک شما را برای چند روزی در بیمارستان بستری کند.

ریسک های بروز علائم آپاندیس

طبق اعلام انیستیتوی ملی بیماریهای دیابت و گوارش و کلیه آمریکا، آپاندیسیت رایج ترین دلیل دل دردهایی است که منتهی به جراحی می شود و حدود ۵ درصد از امریکایی‌ها در طول زندگی، مجبور به جراحی آپاندیس‌شان می‌شوند. در بیشترین موارد این مشکل در بین سنین ۱۰ تا ۳۰ سال بروز می‌کند و در میان آقایان رایج تر از خانم‌هاست

شما هرگز نمی‌توانید مانع از بروز آپاندیسیت شوید ولی با مصرف موادغذایی غنی از فیبر، می‌توانید ریسک بروز آپاندیسیت را کاهش دهید:  پس رژیم غذایی سالم مملو از میوه‌ها و سبزیجات را در برنامه غذایی‌تان بگذارید. از جمله موادغذایی با فیبر بالا می‌توان به این موارد اشاره کرد: سیب، گلابی، بروکلی، عدس، جو،اوتمیل و..

دانلود اپلیکیشن استادکار

 • نسخه IOS استادکار
 • نسخه اندروید استادکار
 • دریافت از اپ استور و سیب اپ
 • دریافت از گوگل پلی، کافه بازار و مایکت
دریافت این خدمت از استادکار

سخن آخر

اگر یک یا چند تا از علائم آپاندیس را در بدنتان حس کردید، در مراجعه به نزد پزشک تردید نکنید؛ چون پارگی وترکیدن آپاندیس می تواند یک فاجعه بزرگ به بار آورده و به قیمت جانتان تمام شود. درست است که شاید هر دل دردی، جزو علائم آپاندیس نباشد؛ ولی بدانید که ما پزشک نیستیم و حتی پزشکان هم با یک معاینه ساده نمی توانند مشکل را تشخیص دهند و معمولا به آزمایشها و تستهای مختلف برای تشخیص مشکل نیاز دارند. پس درمورد سلامتی تان ریسک نکنید.

اگر تجربه مشابهی دارید و یا آپاندیس خود را عمل کرده اید، حتما تجربیاتتان را با ما در میان بگذارید.

منابع:

healthline ، mayoclinic

1 نظر
 1. فرشته می گوید

  سلام وعرض ادب
  من در حدود یکماه درد شکمی اونم سمت چپ داشتم
  هر چی سونو آزمایش وسی تی انجام دادم
  متوجه نشدن
  تا اینکه کروسکوپی انجام دادم که فهمیدن اپاندیسم چرکی شده ‌سوراخ
  اما دردش وحشتناکه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

12 − 9 =