طرز صحیح خوابیدن در دوران بارداری به چه نحو است

0

در طول دوره بارداری، مادر با محدودیت های متعددی روبرو می شود. از محدودیت در مصرف موادغذایی گرفته تا محدودیت های مختلف در نحوه انجام کارهای روزمره و یا حتی طرز خوابیدن در بارداری که گاهی وقتها حسابی کار را برای مادر سخت می کند.

آیا این تجربه را دارید که در هنگام خوابیدن، دچار تنگی نفس شده و یا سوزش معده به سراغتان می آید؟ آیا به خاطر کمردرد نمی توانید شبها خواب راحتی داشته باشید؟ یا بزرگ شدن شکمتان مانع از آن می شود که بتوانید به اندازه کافی بخوابید؟ به شما توصیه می کنیم تا این گزارش را مطالعه کنید. چون با دانستن اطلاعاتی در مورد طرز خوابیدن در بارداری ، می توانید این مشکلات را حل کرده و خواب راحتی داشته باشید.

درست است که بی خوابی های شبانه یکی از بخشهای سخت مادرشدن است ولی قرار نیست که قبل از تولد نوزادتان بدخوابی را تجربه کنید. باید این را بدانید که در طول دوره بارداری بهترین زمان است که با استراحت و خواب مناسب انرژی ذخیره کنید.

 

دلایل مختلف محدودیت در نحوه خوابیدن

وقتی شما باردار هستید، بدن شما با تغییرات متعددی روبرو می شود و به دلایل مختلفی از جمله افزایش سایز شکم، کمردرد، سوزش معده، تنگی نفس و بی خوابی های مکرر، بدخواب می شوید یا نمی توانید خواب راحتی داشته باشید. به علاوه باید هرگونه استرس و نگرانی را از خودتان دور کنید.

بهترین نحوه خوابیدن در زمان بارداری

بهترین روش خوابیدن در دوران بارداری، خوابیدن به پهلو  “SOS Position” است. بهتر این است که به روی پهلوی چپ بخوابید؛ چون این کار حجم خون و موادغذایی که به جفت و در نتیجه جنین می رسد را افزایش خواهد داد.

در عین حال با خوابیدن روی پهلوی چپ، کلیه هایتان نیز بهتر کار می کنند و در نتیجه مواد اضافی و زاید بدن بهتر دفع می گردد.پاها و زانوهایتان را به داخل شکمتان خم کنید و یک متکا بین پاهایتان بگذارید؛ در حالتی دقیقا شبیه به حالت جنین در شکم شما.

خوابیدن به پهلوی چپ، بهترین طرز خوابیدن در بارداری است
خوابیدن به پهلوی چپ، بهترین طرز خوابیدن در بارداری است

توصیه های طرز خوابیدن در بارداری برای داشتن خوابی شیرین

این نکات هم شاید بتوانند به کمک شما بیایند تا خواب راحت تری داشته باشید:

  • اگر در هنگام خوابیدن به پهلو، احساس کمردرد می کنید، سعی کنید یک بالش هم زیر شکمتان قرار دهید. می توانید یک بالش دیگر هم پشت کمرتان بگذارید.
  • اگر در طول شب با سوزش سر دل و معده تان مواجه می شوید، شاید بهتر باشد تا در زیر گردنتان و بین سر و بدنه، یک بالش باریک بگذارید.
  • درماه های پایانی بارداری، ممکن است احساس تنگی نفس کنید. سعی کنید حتما به پهلو بخوابید و زیرسرتان چند بالش قرار دهید.
  • از هفته بیستم بارداری به بعد، حتما یک بالش کوچک زیر شکمتان قرار دهید تا وزن شکمتان را کنترل کند.
قراردادن یک بالش در بین پاها و یک بالش پشت کمر باعث کاهش دردهای دوران بارداری می شود
قراردادن یک بالش در بین پاها و یک بالش پشت کمر باعث کاهش دردهای دوران بارداری می شود

شاید این راهکارها، به ویژه برای افرادی که به خوابیدن روی پشت یا شکمشان عادت دارند، چندان راحت به نظر نرسند ولی حتما این روشها را امتحان کنید. به یاد داشته باشید که از شب تا صبح به یک حالت نمی خوابید و تغییر موقعیت خوابیدن تان هم مشکلی ایجاد نمی کند.

حالتهای خوابیدن در زمان بارداری که باید از آنها اجتناب کرد

۱-خوابیدن به پشت

به ویژه در سه ماهه دوم و سوم بارداری باید از خوابیدن به روی کمر اجتناب کرد. خوابیدن برروی کمر، باعث می شود که وزن شکم، جفت و جنین بر روی روده ها،رگهای خونی و کمر شما می افتد و همین باعث ایجاد کمردرد، دردهای عضلانی ، مشکلات تنفسی و سیستم گوارشی، هموروئید، فشار خون پائین و کاهش گردش خون در قلب شما و جنینتان شود.

به علاوه ممکن است فشار خونتان بیفتد و حس سرگیجه داشته باشید. در برخی خانمها هم خوابیدن به پشت باعث افزایش فشار خونشان می شود.

اما گهگاهی اگر تصادفا از خواب بیدار شدید و دیدید که روی کمرتان خوابیده اید نگران نشوید. خیلی طبیعی است که خانمهای حامله به پهلو می خوابند ولی وقتی بیدار می شوند، می بینند که برروی کمر خوابیده اند.

اما حواستان باشد که وقتی می خوابید، روی کمر نخوابید. چون و در طولانی مدت مشکلات متعددی را به همراه دارد.

باید از خوابیدن به پشت، در طول دوره بارداری اجتناب کرد
باید از خوابیدن به پشت، در طول دوره بارداری اجتناب کرد

 ۲- خوابیدن به روی شکم

وقتی به ماه های پایانی بارداری تان نزدیک می شوید، درد سینه ها و بزرگ بودن شکمتان، خوابیدن بر روی شکم را برای شما سخت وحتی غیرممکن خواهد کرد. پس همان بهتر که همواره تلاش کنید تا به پهلو بخوابید.

سخن پایانی

یکی از محدودیت هایی که دراین مدت به سراغ شما می آید، طرز خوابیدن در بارداری تان است. اگر همیشه عادت به خوابیدن روی پهلو داشته اید، کار برایتان سخت نخواهد بود. نکته مهم این است که در طول مدت بارداری سعی کنید تا بیشترین استراحت لازم را انجام دهید. چند چرت کوتاه در طول شبانه روز بهتر از یک چرت طولانی مدت است.

با رعایت طرز خوابیدن در بارداری، می توانید سلامت خودتان و نوزادتان را تضمین می کنید. اگر تجربیات بیشتری دراین زمینه دارید ،حتما آن را با ما به اشتراک بگذارید.

خدمات نظافت منزل توسط آقا در استادکار

نظافت منزل

  • شستن دیوار‌ها و پنجره‌ها
  • شستن و تی کشیدن کف
  • نظافت پذیرایی‌و نظافت اتاق‌ها
  • شستن سرویس بهداشتی و حمام
دریافت این خدمت از استادکار
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × 2 =