خواص سرکه سیب برای سلامتی

0

سرکه سیب از قدیمی‌ترین موادی است که بشر هم از آن به‌عنوان خوراکی و هم به‌صورت غیرخوراکی برای کاربردهای گوناگون استفاده کرده است. این ماده هنوز که هنوز است، در قرن بیست‌ویکم، نیز می‌تواند فواید مختلفی داشته باشد. از میان فواید سرکه سیب، در این نوشتار به خواص مربوط به سلامتی این ماده می‌پردازیم. با ما در این نوشتار همراه باشید تا به همراه یک‌دیگر مروری داشته باشیم بر خواص سرکه سیب برای سلامتی.

خواص سرکه سیب

۱- کشتن برخی از انواع باکتری‌های مضر

از دیرباز از سرکه سیب به‌عنوان یک ماده‌ی ضدعفونی‌کننده استفاده می‌شده. گفته می‌شود حتی بقراط نیز برای ازبین‌بردن عفونت و تمیز کردن جای زخم از سرکه استفاده می‌کرده است. امروزه نیز برخی تحقیقات نشان می‌دهند که می‌توان روی سرکه سیب جهت ازبین‌بردن شپش، عفونت گوش، عفونت پا و در کل انواع عفونت‌های باکتریایی حساب کرد. حتی گفته می‌شود که برای محافظت از مواد غذایی در برابر رشد و نفوذ باکتری E.coli نیز می‌توان از سرکه سیب استفاده کرد (منبع اول | منبع دوم | منبع سوم).

خواص سرکه سیب برای سلامتی
افزون بر موارد فوق، برخی گزارش می‌دهند که سرکه سیب می‌تواند موجب رفع آکنه شود، هرچند گویا این قضیه خیلی موثق نیست و تا کنون تحقیق خاصی در مورد آن انجام نشده است.

۲- کاهش قند خون و مبارزه با دیابت

یکی دیگر از خواص سرکه سیب کاهش قند خون است. بالابودن سطح قند خون نه فقط برای افراد دیابتی بلکه برای غیردیابتی‌ها نیز مضر است. هر انسانی باید سعی‌اش برآن باشد که سطح قند خون‌اش را در محدوده‌ی طبیعی حفظ کند. از جمله بهترین راه‌کارها برای کنترل قند خون این است که از مصرف کربوهیدرات‌های تصفیه‌شده و قند زیاد تا حد امکان اجتناب شود. اما جز این راه، گویا مصرف سرکه سیب نیز می‌تواند مفید باشد. نتیجه‌ی یک تحقیق نشان می‌دهد که مصرف ۲ قاشق غذاخوری سرکه سیب قبل از خواب می‌تواند سطح قند خون ناشتا را تا ۴ درصد کاهش دهد (منبع).

مطالعات دیگری نیز نشان می‌دهند که سرکه‌سیب می‌تواند برای بهبود عملکرد انسولین مفید باشد.

۳- کمک به کاهش وزن و رفع چربی شکم و پهلو

سرکه سیب و کاهش وزن در ذهن عامه‌ی مردم ارتباطی تنگاتنگ پیدا کرده‌اند. مطالعات نیز تأیید می‌کنند که این دو با هم ارتباط دارند. اکثر آن‌ها نشان می‌دهند که سرکه سیب از طریق افزایش احساس سیری موجب کاهش وزن می‌شود (مطالعه‌ی اول، مطالعه‌ی دوم و مطالعه‌ی سوم).

با این حال، نکته‌ای که باید در ذهن داشته باشید این است که نه غذا به‌تنهایی، نه ورزش به‌تنهایی و در کل هیچ روشی به تنهایی نمی‌تواند کاهش وزنی بدون عوارض و قطعی در پی داشته باشد، بلکه استفاده‌ی هم‌زمان از ورزش و غذا و سایر روش‌ها است که می‌تواند کاهش وزن را در پی داشته باشد. برای کم‌کردن وزن نباید منتظر معجزه باشید.

۴- کاهش سطح کلسترول خون و بهبود سلامت قلب

یکی دیگر از خواص سرکه سیب که مطالعات متعددی صحت آن را پشتیبانی می‌کنند بهبود سلامت قلب است. در حال حاضر بیماری‌های قلبی اصلی‌ترین علل مرگ‌ومیرهای زودرس در جهان هستند. این بیماری‌ها به عوامل متعددی بستگی دارند ولی خبر خوب این است که برخی از این عوامل را می‌توان به‌واسطه‌ی سرکه سیب رفع کرد. مثلاً چند تحقیق نشان می‌دهند که سرکه سیب در کاهش تری‌گلیسیرید خون و هم‌چنین کاهش سطح کلسترول نقش دارد (منبع اول | منبع دوم).

افزون بر این، چند مطالعه‌ی دیگر نیز نشان از آن دارند که سرکه در کاهش سطح فشار خون نیز مفید است (منبع اول | منبع دوم).

گفتنی است که این مطالعات بر روی حیوانات انجام شده‌اند و از این رو فعلاً نمی‌توان با قاطعیت در مورد فایده‌ی سرکه سیب برای بهبود سلامت قلب در انسان‌ها سخن گفت. با این حال، یک مطالعه‌ی انجام‌شده بر روی انسان‌ها نیز نشان داد که مصرف سالاد با سرکه سیب در زنان با کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی مرتبط است. (منبع).

خواص سرکه سیب برای سلامتی
افزون بر کاهش سطح تری‌گلیسیرید، کلسترول و فشار خون به‌عنوان عوامل بیماری‌های قلبی، همان‌طور که در بالا گفته شد، سرکه سیب در کاهش قند خون نیز نقش دارد. همان‌طور که می‌دانید افزایش سطح قند خون نیز می‌تواند عاملی برای بیماری‌های قلبی باشد.

۵- مقابله با سرطان

ممکن است یکی از خواص سرکه سیب توانایی آن در مقابله با سرطان باشد. قاطعانه نمی‌توان در مورد ارتباط مثبت سرکه سیب و پیشگیری از سرطان صحبت کرد، اما کم نیستند تعداد مطالعاتی که در موش‌ها نشان از ارتباط مثبت سرکه سیب و سرطان داشته‌اند.

با این حال، برای آن که بتوان حکم به مثبت‌بودن سرکه سیب برای پیشگیری از سرطان داد به تحقیقات بیش‌تری نیاز است.

۶- بهبود وضعیت پوست و مو

مطالعات زیادی از مثبت‌بودن سرکه سیب برای پوست و مو پشتیبانی نمی‌کنند، اما با این حال ممکن است طبیعت اسیدی سرکه سیب موجب بهبود وضعیت موها شود. یک مطالعه نشان می‌دهد محصولات قلیایی می‌توانند به موها آسیب برسانند، بنابراین شاید سرکه سیب به عنوان یک ماده‌ی اسیدی بتواند برای بهبود وضعیت موها مفید باشد.

۷- بهبود گردش خون

خواص سرکه سیب برای سلامتی
برخی مطالعات نشان می‌دهند که سرکه سیب می‌تواند در بهبود گردش خون و درنتیجه در بهبود وضعیت رگ‌های واریسی مفید باشد (منبع).

چگونه سرکه سیب مصرف شود؟

خواص سرکه سیب برای سلامتی
البته ذکر خواص سرکه سیب به معنای آن نیست که باید از این ماده بدون محدودیت استفاده کرد. مصرف زیاد سرکه سیب می‌تواند عوارضی به همراه داشته باشد از جمله خرابی مینای دندان، کاهش سطح پتاسیم، سوزش گلو و … .

برای کاهش عوارض سرکه سیب، بهتر است مقداری از آن را در آب ریخته و همراه با آب مصرف کنید و نه آن که مستقیم و به صورت خالص وارد معده کنید. همچنین بهتر است ابتدا با دوز کم شروع کنید.

برای مصرف سرکه سیب راه‌های مختلفی وجود دارند، اما دو روش هستند که می‌توانند بهترین روش‌ها برای مصرف سرکه سیب باشند. نخست آن که چند قاشق چای‌خوری سرکه سیب را در آب بریزید و شب‌ها قبل از خواب و صبح‌ها مصرف کنید و یا آن که سرکه سیب را در سالاد بریزید و نوش‌جان کنید. اگر دیابت و یا هیپوگلیسمی دارید حتماً پیش از مصرف سرکه سیب با پزشک‌تان مشورت کنید. ممکن است سرکه سیب سطح قند خون‌تان را بیش از اندازه پایین آوَرَد و با داروهای مصرفی‌تان سازگار نباشد.

سخن آخر در مورد خواص سرکه سیب

باوجودی‌که در سطح اینترنت موارد متعددی را برای خواص سرکه سیب معرفی کرده‌اند، به‌جرأت می‌توان گفت که صرفاً ۶-۷ مورد از خواص سرکه سیب توسط مطالعات علمی پشتیبانی می‌شوند. در بالا به این موارد پرداخته شد. خواص سرکه سیب به طور خلاصه عبارت اند از:

  • کاهش قند خون
  • کمک به کاهش وزن
  • کمک به کاهش فشار خون
  • کمک به کاهش تری‎گلیسیرید و کلسترول
  • بهبود وضعیت موها
  • کمک به مقابله با سرطان

منابع: draxe | healthline | medicalnewstoday

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پانزده − 9 =