این روش‌ها و خوراکی‌ها، برای تقویت مغز و تقویت حافظه عالی اند

1

این که به دنبال روش‌هایی برای تقویت مغز یا به عبارت دیگر افزایش قدرت مغز هستید بسیار عالی است. تقویت عملکرد مغز تبعات مفید بسیاری در پی دارد. مغز کنترل بدن در اختیارش است و احساس و تفکر نیز ناشی از آن است و لذا تقویت آن می‌تواند به تقویت بدن و احساس و تفکر نیز بیانجامد. خوشبختانه با استفاده از یک سری روش‌های کم‌هزینه و در دسترس می‌توان نسبت به تقویت مغز و البته تقویت حافظه اقدام کرد. این نوشتار بر روی این روش‌ها تمرکز دارد. بنابراین درصورتی‌که خواهان بهبود عملکرد مغزتان هستید تا انتهای این مطلب با ما در مجله استادکار همراه باشید.

روش‌های تقویت مغز

۱- خواب کافی داشته باشید

یکی از ساده‌ترین کارها و البته مهم‌ترین کارها برای تقویت مغز  این است که به اندازه‌ی کافی بخوابید. کسی که خواب کافی ندارد، تمرکزش، حافظه‌اش، قدرت تفکرش و خلاقیت‌اش کم می‌شوند. سعی کنید ۶ الی ۸ ساعت بخوابید و البته جز کمیت خواب به کیفیت آن نیز توجه کنید. داشتن خوابی بدون استرس، بدون دغدغه‌ی زود بیدار شدن و موارد این قبیل، بسیار در افزایش انرژی مغز نقش دارند.

برای این کار، شب‌ها قبل از خواب – حداقل نیم ساعت قبل از خواب –  از هر گونه ابزار الکترونیکی دوری کنید. همچنین می‌توانید در ساعات نزدیک به خواب از دم‌نوش‌های گیاهی آرامش‌بخش مانند دم‌نوش گل‌گاوزبان، دم‌نوش بابونه و دم‌نوش سنبل‌الطیب استفاده کنید.

تقویت مغز + تقویت حافظه
به یاد داشته باشید که با ورودتان به اتاق خواب باید هر نوع دغدغه‌ی کاری و روزمره را در پشت درِ اتاق خواب جای بگذارید و فارغ از هر نوع نگرانی آماده‌ی یک خواب آرام شوید.

۲- بیش‌تر ورزش کنید

افزایش فعالیت بدنی به شکل منظم و اصولی، مانند ورزش، می‌تواند در افزایش اکسیژن‌رسانی به مغز و تبعاً برای تقویت عملکرد مغز مفید باشد. افزون بر این، ورزش می‌تواند موجب ترشح مواد شیمیایی در راستای بهبود خلق و خوی شما و همچنین محافظت از سلول‌های مغزی شود. حتی برخی کارشناسان و متخصصان اعتقاد دارند که ورزش می‌تواند برای تولید نورون‌های بیش‌تر نیز مفید باشد.

اما نکته‌ای که در این راستا قابل ذکر است این است ورزش‌های رزمی و همچنین رقص بهتر از سایر ورزش‌ها می‌توانند در جهت بهبود عملکرد مغز مفید باشند، زیرا این موارد علاوه بر نیاز به قدرت بدنی و صرف انرژی، افزایش کارکشیدن از مغز در راستای تصمیم‌گیری، خلاقیت و برنامه‌ریزی را در پی دارند که این امر خود می‌تواند برای مغز مفید باشد. کسانی که به صورت حرفه‌ای رقص – از هر نوع آن- را دنبال می‌کنند مجبور به هماهنگی با موسیقی هستند و این امر به تمرکزی بالا نیاز دارد.

۳- به مدیتیشن روی آورید

این برای همگان بدیهی است که افزایش فشارهای روزمره و درگیر بودن فکر به موارد مختلف می‌توانند تأثیری منفی روی مغز داشته باشند و به همین دلیل است که بارها در چنین شرایطی از این و آن شنیده‌ایم که می‌گویند «اون‌قدر درگیری ذهنی دارم و فکرم جاهای مختلف مشغوله که دیگه مغزم کار نمی‌کنه».

دور شدنِ احساسات و افکار منفی، کم‌شدن استرس و فارغ‌شدن از دغدغه‌های سطحی و روزمره می‌توانند تأثیری بسیار بر عملکرد مغز داشته باشند و آن را آرام‌تر کنند و خلاصه کاری کنند که بهتر بتوانید از مغزتان استفاده کنید. همه‌ی این‌ها را می‌توانید با مدیتیشن یا مراقبه به دست آورید.

تقویت مغز + تقویت حافظه
اگر تا کنون از مدیتیشن استفاده نکرده‌اید احتمالاً دیگه زمان آن رسیده که این هدیه از شرق را بپذیرید و به کارش گیرید و مزایای‌اش را دریافت کنید.

۴- آب کافی بنوشید

پیش‌تر در همین مجله به طور مفصل در باب فواید نوشیدن آب بحث کرده‌ایم. برای دسترسی به این مطلب می‌توانید از این لینک استفاده کنید: فواید نوشیدن آب.

اما یکی از فواید آب این است که به بهبود وضعیت مغز شما کمک می‌کند. حدود ۸۰ درصد مغز آب است و اگر به میزان کافی در بدن وجود نداشته باشد در عملکرد مغز اختلال ایجاد خواهد شد. به خاطر داشته باشید که می‌توانید علاوه بر آب ساده از آب تازه‌ی میوه‌ها و سبزیجات نیز استفاده کنید. پلی‌فنول‌های موجود در میوه‌ها و سبزیجات می‌توانند از مغز در برابر آسیب‌های احتمالی محافظت کنند.

۵- مواد غذایی تقویت‌کننده‌ی مغز بخورید

مواد غذایی‌ای که دارای اسید چرب امگا ۳، منیزیم، ویتامین ب ۱۲، کولین و یا کربوهیدرات‌های پیچیده هستند می‌توانند در راه تقویت مغز و تقویت حافظه به کار آیند. از جمله مهم‌ترین و مفیدترینِ این مواد می‌توان از موارد زیر نام برد:

قهوه

تقویت مغز + تقویت حافظه
قهوه

آنتی‌اکسیدان‌های موجود در قهوه و همچنین کافئین موجود در آن هر دو می‌توانند برای تقویت مغز و تقویت حافظه مفید باشند. ضمناً گفته می‌شود قهوه می‌تواند در افزایش تولید سروتونین، هورمون احساس خوب، مفید باشد. (منبع)

بروکلی

تقویت مغز + تقویت حافظه
بروکلی

یکی از بهترین و مفیدترین مواد غذایی موجود در طبیعت برای انسان، بروکلی است. این سبزی برگ‌سبز از معجزه‌های طبیعت است و برای پیشگیری از بسیاری بیماری‌ها و تقویت بسیاری از اعضای بدن از جمله مغز فوایدی بسیار دارد. این سبزی سرشار از آنتی‌اکسیدان‌ها و همچنین سرشار از ویتامین K است. ویتامین K عنصری ضروری برای تشکیل اسفنگولیپیدها است و از این طریق به تقویت مغز کمک می‌کند. ضمناً یک مطالعه نشان از آن دارد که ویتامین K برای تقویت حافظه نیز بسیار مفید است. (منبع)

ماهی‌های چرب

ماهی‌های چرب، از جمله ساردین و سالمون، سرشار از امگا۳ هستند و به همین دلیل است که همواره در فهرست غذاهای مفید برای افزایش قدرت مغز نام آن‌ها وجود دارد.

چای سبز

تقویت مغز + تقویت حافظه
چای سبز

چای سبز از طریق کافئینی که دارد می‌تواند موجب بهبود وضعیت مغز شود. اما گفتنی است که جز کافئین، ال‌تئانین موجود در چای سبز نیز از طریق افزایش بسامد امواج آلفا در مغز می‌تواند به مغز کمک کند. جز کافئین و ال‌تئانین، چای سبز سرشار از انواع آنتی‌اکسیدان‌ها نیز هست و بنابراین در کل یکی از بهترین مواد غذایی برای تقویت مغز و تقویت حافظه است.

۶- استرس‌تان را کنترل کنید

استرس دشمن سلامتی بدن و ذهن است. متأسفانه بسیاری از اعضای بدن از استرس تأثیر می‌پذیرند و دچار اختلال می‌شوند و مغز نیز جزو این اعضا است. استرس می‌تواند حتی موجب نابودی سلول‌های مغزی شود. بنابراین برای داشتن مغزی قدرت‌مند باید استرس را کنترل کنید.

استفاده از مراقبه، درگیر نشدن با افکار روزمره، فارغ‌بودن از گذشته و آینده، تنفس عمیق، ورزش، موسیقی آرام، استفاده از دم‌نوش‌های آرام‌بخش و موارد این قبیل می‌توانند در کاهش استرس مؤثر باشند.

۷- چیز جدید یاد بگیرید

سعی کنید از مغزتان استفاده کنید. درگیر کردن مغز با فعالیت‌های مغزی – از جمله یاد گرفتن چیزهای جدید – می‌تواند کمک بسیاری به تقویت آن کند.

تقویت مغز + تقویت حافظه
یادگیری یک زبان جدید، یک تخصص فنی، یک رشته‌ی نظری جدید مانند روان‌شناسی، فلسفه و موارد این قبیل می‌توانند افزایش قدرت مغز را در پی داشته باشند.

سخن آخر

تقویت حافظه و تقویت مغز از طریق انجام برخی کارها و خوردن برخی مواد غذایی قابل دسترسی اند. آن‌چه که در بالا آمد را به کار گیرید و منتظر باشید که رفته‌رفته قدرت مغزتان افزایش یابد تا تفکر و احساسی قوی‌تر را تجربه کنید.

منابع: healthline | wikihow

1 نظر
  1. مصطفی می گوید

    سلام
    عالی بود تشکر از شما

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 + 17 =