قرص اورژانسی و نحوه استفاده و عوارض مصرف قرص ضد بارداری

4

بسیاری از افراد قرص اورژانسی را به نام یکی از روش‌های جلوگیری از بارداری می‌شناسند. در واقع قرص اورژانسی که انواع مختلفی دارد با به تاخیر انداختن تختمک گذاری به پیشگیری از بارداری کمک می‌کند. اما آیا این قرص برای سلامت بدن بی ضرر است؟ آیا طریقه مصرف آن به دلخواه است؟ و سوالات دیگری که ممکن است در ذهن من و شما نقش بسته باشد. اگر می‌خواهید با قرص اورژانسی بیشتر آشنا شوید با این مطلب همراه شوید تا از نحوه استفاده آن گرفته و انواع مدل‌های آن تا عوارض این قرص را با یکدیگر بررسی کنیم.

قرص اورژانسی چیست؟

همانطور که از نام این قرص پیدا است، یک داره کاملا اورژانسی برای پیشگیری از بارداری است. این قرص انواع مختلفی دارد که برای هر مدل دُز خاصی تعریف شده است. درست است که این قرص بدون نسخه در داروخانه‌ها به فروش می‌رسد اما بهتر است برای مصرف مداوم آن حتما از یک متخصص زنان راهنمایی بخواهید. (پیشنهاد مطالعه: علائم بارداری و تشخیص بارداری در هفته‌های ابتدایی)

در واقع قرص اورژانسی حاوی هورمون‌های پروژستین است که از تخمک گذاری در طول دوره قاعدگی جلوگیری می‌کند. علاوه بر این، مواد تشکیل دهنده این قرص سبب می‌شود تا مایع واژن از رسیدن اسپرم به تخمک( در زمان لقاح) جلوگیری کرده و پوشش داخلی رحم را برای جلوگیری از اتصال تخمک بارور ضخیم‌تر کند. البته فراموش نکنید که این قرص به شما در حین دوران بارداری کمکی نخواهد کرد و تنها برای زمان قبل از بارداری می‌تواند تاثیرگذار باشد. (پیشنهاد مطالعه: ملاحظات ویژه دوران بارداری )

قرص اورژانسی، نحوه استفاده و عوارض مصرف قرص ضد بارداری
قرص اورژانسی یک روش پیشگیری سریع و اورژانسی برای بارداری است که توصیه می‌شود به صورت منظم از آن استفاده نشود.

انواع قرص اورژانسی

قرص‌های اورژانسی انواع مختلفی دارند که معروف‌ترین آن را به نام قرص لوونورژسترول نیز می‌شناسند که حاوی هومون است و با اسم‌های مختلفی شناخته شده است مانند: قرص My Way، Plan B One-step، Preventeza) و قرص Take action. علاوه بر این قرص HD و قرص LD نیز جز دسته قرص‌های اورژانسی هستند که هر کدام دُز مختلفی دارند.

قرص اورژانسی، نحوه استفاده و عوارض مصرف قرص ضد بارداری
فرقی ندارد که کدام مدل قرص اورژانسی را بسته به نیاز خود انتخاب می‌کنید، اما بهتر است تنها در مواقع ضروری و حدالمکان با مشورت از پزشک خود، آن هم به تعداد کم استفاده کنید.

روش مصرف قرص اورژانسی

قرص لوونورژسترول که بسیاری از افراد شاید آن را با نام لنوول نیز بشناسند با جلوگیری از آزاد شدن تخمک‌ها، امکان بارور شدن را متوقف می‌کند و اجازه نمی‌دهد تخمک‌های بارور شده( در هنگام لقاح) وارد رحم شوند. معمولا چون اگثر قرص‌های اورژانسی بدون نسخه قابل خریداری است هر فردی روش خودش را برای نحوه استفاده از آن تعریف می‌کند که این کار بسیار خطرناک است زیرا مصرف بیش از اندازه قرص اورژانسی در یک بازه زمانی کوتاه عواقب بسیار زیادی را به همراه دارد. به طور معمول استفاده مصرف یک عدد قرص در ظرف ۷۲ ساعت بعد از رابطه جنسی می‌تواند برای پیشگیری از بارداری کافی باشد. البته ناگفته نماند که شما از هر مدل قرص اورژانسی، چه با دُز بالا و چه معمولی استفاده کنید، تنها امکان ۹۰ درصد پیشگیری از بارداری را دارید. (پیشنهاد مطالعه: آموزش ساخت ۶ روغن برای لاغری شکم)

قرص اورژانسی، نحوه استفاده و عوارض مصرف قرص ضد بارداری
مصرف انواع قرص اورژانسی می‌تواند عوارضی مانند حالت تهوع، خونریزی در مدفوع و سردردهای پیاپی را همراه داشته باشد که در صورت بروز چنین مشکلاتی حتما باید از پزشک متخصص زنان مشورت بگیرید.

چه کسانی نباید از قرص اورژانسی استفاده کنند؟

همانطور که قبل‌تر هم بهه آن اشاره کردیم، استفاده از قرص‌های اورژانسی در طول دورا ن بارداری اثری نخواهد داشت و حتی ممکن است مصرف آن در طول دوران بارداری با عواقب بسیار بدی مانند به دنیا آمدن فرزند مرده همراه باشد پس اگر در حال حاضر از بارداری خود مطمئن هستید، هرگز از این قرص استفاده نکنید.

علاوه بر این مصرف قرص‌های اورژانسی برای افرادی که بیماری‌های خاصی مانند آسم دارند و یا بدنشان حساسیت زیادی به قرص‌های هورمونی دارد پیشنهاد می‌کنیم هرگز از این مدل قرص‌ها استفاده نکنند. همچنین قرص‌های اورژانسی با داروهای بسیاری تداخل دارد پس اگر داروهایی از قبیل: دارو گیاهی، دارو بیماری‌هایی چون سرع، سل و ایدز، آنتی بیوتیک (مثل ریفابوتین و ریفامپسین) استفاده می‌کنید، هرگز از قرص اورژانسی استفاده نکنید.

قرص اورژانسی، نحوه استفاده و عوارض مصرف قرص ضد بارداری
با مصرف داروهای متداخل برخی از انواع قرص‌ها اورژانسی مانند قرص الا، کارایی خود را از دست می‌دهند اما استفاده از قرص لوونل با دُز بالا می‌تواند همچنان تاثیرگذار باشد.

مصرف قرص اورژانسی در زمان شیردهی

نظریه‌های مختلف درباره استفاده از چنین قرص‌هایی در زمان شیردهی گوناگون است. برخی از متخصصین بر این باورند که مصرف برخی از قرص‌های ضد بارداری در دوران شیردهی بلامانع است اما ممکن است برخی از هورمون‌های قرص ضد بارداری از طریق شیر به نوزاد منتقل شود و اما برخی دیگر از متخصصین هنوز درباره آثار چنین قرص‌های مانند قرص الاوان مطمئن نیستند و پیشنهاد می‌دهند بعد از مصرف چنین قرص‌هایی بهتر است تا یک هفته به نوزاد خود شیر ندهند. (پیشنهاد مطالعه: نکات رنگ کردن مو در دوران بارداری)

قرص اورژانسی، نحوه استفاده و عوارض مصرف قرص ضد بارداری
استفاده از قرص اورژانسی در موارد خاصی مانند شیردهی، استفاده از داروهای خاص و یا داشتن بیماری‌های خاص بهتر است با تایید دستور پزشک انجام شود تا عوارض جانبی خطرناکی را به همراه نداشته باشد.

عوارض قرص اورژانسی چیست؟

همانطور که می‌دانید هر دارویی با عوراض خاصی همراه است که کاملا طبیعی است اما اگر این عوارض بیش از اندازه رخ دهد نشان دهنده حساسیت بدن شما نسبت به آن دارو است از این رو بایستی طبق نظر پزشک از آن استفاده کنید یا دارو را بلافاصله قطع کنید. و اما عوارضی که قرص‌های اورژانسی به همراه دارند شامل موارد زیر است:

 • حالت تهوع
 • درد در ناحیه شک و تخمدان‌ها
 • احساس سرگیجه و خستگی
 • سردردهای پیاپی
 • تغییرات مختلف در عادات ماهیانه ( درد، خونریزی شدید، کوتاه شدن طول دوره، تاخیر در عادات ماهانه و …)
 • خونریزی در مدفوع( نشان دهنده هساسیت بدن نسبت به قرص)
قرص اورژانسی، نحوه استفاده و عوارض مصرف قرص ضد بارداری
اگر عوارض جانبی همراه با مصرف قرص‌های اورژانسی با مشکلات زیادی همراه بود حتما به دکتر مراجعه کنید و اگر نسبت به این گونه داروها آلرژی دارید هرگز از چنین داروهایی استفاده نکنید و سعی کنید روش‌های جایگزین پیدا کنید.

IUD جایگزینی مناسب برای قرص اورژانسی

IUD جسمی است که فرم آن شبیه به حرف T است و جنس آن از پلاستیک و یا مس است. این وسیله به کمک یک پرستار یا پزشک متخصص درون رحم جاگذاری می‌شود و کمک می‌کند تا تخمک‌های بارور شده وارد رحم نشوند. استفاده از IUD در مدت زمان ۵ تا ۷ روز بعد از رابطه جنسی محافظت نشده می‌تواند تا ۹۹ درصد امکان پیشگیری از بارداری را فراهم کند. افرادی که بنا به هر دلیلی به قرص‌های اورژانسی آلرژی داشته و یا مشکلات دیگری دارند می‌توانند این راه‌حل را جایگزین مصرف قرص کنند.

قرص اورژانسی و نحوه استفاده و عوارض مصرف قرص ضد بارداری
استفاده از IUD باید طبق نظر یک پزشک متخصص باشد تا با مشکلاتی مانند عفونت رحم یا آسیب دیدن آن همراه نباشد.

سخن آخر:

توصیه پزشکان به زوجین این است که تا حد امکان برای پیشگیری از مسائلی مانند بارداری سعی شود از روش‌های رایج جهت محافظت از رابطه استفاده شود و اما در غیر این صورت برای پیشگیری به سراغ راه‌های اورژانسی مانند مصرف قرص بروند زیرا مصرف هرگونه قرص دارای هورمون می‌تواند در بلند مدت تاثیرات بدی بر روی سلامت فرد بگذارد.

خدمات نظافت منزل توسط آقا در استادکار

نظافت منزل

 • شستن دیوار‌ها و پنجره‌ها
 • شستن و تی کشیدن کف
 • نظافت پذیرایی‌و نظافت اتاق‌ها
 • شستن سرویس بهداشتی و حمام
دریافت این خدمت از استادکار
4 نظرات
 1. مری می گوید

  سلام
  ایا امکان این وجود داره با خوردن قرص اورژانسی دچار عفونت شد؟

  1. تکتم کوثری می گوید

   مری عزیز،
   طبق تحقیقات انجام شده، عفونت‌های ادراری در زنانی که مصرف بالای قرص‌های ضد بارداری دارند بیشتر دیده میشه و چناچه اگر مبتلا به بیماری دیابت و یا قند خون باشند خطر بروز شدید عفونت نیز دوچندان می‌شود. با این حال بهترین راه برای پاسخ به سوال شما مشورت و گرفتن راهنمایی از یک دکتر زنان باتجربه است.

 2. مریم می گوید

  سلام
  مصرف ۲ بار با فاصله ۱۰ روزاز قرص اوریانس چه عواقبی دارد؟

 3. مرسل می گوید

  سلام 26 ساله هستم ازدواج کردم اما حالا نمیخواهی طفل دار شم در حال که لکه بینی داشتم با شوهرم همبستر شدم و بعداز 40 ساعت قرص اورژانسی الا مصرف کردم دو روز بعد یک لکه بینی بسیار خفیف داشتم آیا حامله استم ؟؟؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × 1 =