علائم بارداری؛ تشخیص بارداری در هفته‌های ابتدایی

1

چه آنان که می‌خواهند باردار شوند و چه آنان که نمی‌خواهند باردار شوند، دانستن علائم بارداری برای‌شان مهم است. هردوی این افراد، که احتمالاً شما نیز جزو یک دسته از این افراد هستید، می‌خواهند همان روزهای اول پس از بارداری بفهمند که باردار شده‌اند تا اقدامات لازم را انجام دهند. البته راه‌های مختلفی برای اطمینان‌حاصل‌کردن از بارداری وجود دارند، از بی‌بی‌چک گرفته تا آزمایش خون، اما بااین‌حال برخی نشانه‌ها وجود دارند که از آن‌ها با عنوان علائم اولیه بارداری یاد می‌شود و بسیاری از زنان چند مورد از این علائم را در روزهای اول بارداری تجربه می‌کنند. در این نوشتار به همین علائم اولیه بارداری می‌پردازیم و خواهیم گفت که در روزهای اول پس از لقاح ممکن است زن چه نشانه‌هایی را تجربه کند.

علائم بارداری | علائم اولیه بارداری

۱- خونریزی لانه‌گزینی

هفته اول تا چهارم: همه‌چیز در سلول‌ها اتفاق می‌افتد. تخمک‌های بارور شده در حال ایجاد یک بلستوسیست هستند، بلستوسیستی که اعضای بدن کودک را می‌سازد.

۱۰ الی ۱۴ روز پس از لقاح، یعنی هفته چهارم، بلستوسیست درون آندومتر یا اندومتریوم قرار می‌گیرد و این‌جاست که احتمالاً خونریزی لانه‌گزینی رخ می‌دهد، خونریزی‌ای که بسیاری از زنان ممکن است آن را با یک پریود سبک اشتباه بگیرند.

اما خونریزی لانه‌گزینی، که یکی از اصلی‌ترین علائم بارداری است، تفاوت‌هایی با خونریزی پریود دارد از جمله:

 • رنگ خون ناشی از لانه‌گزینی صورتی یا قهوه‌ای است و در موارد کمی قرمز است.
 • خونریزی لانه‌گزینی معمولاً بسیار کم و سبک است.
 • خونریزی لانه‌گزینی علاوه بر آن که سبک است، مدت‌زمان کمی نیز طول می‌کشد. در اغلب مواقع این خونریزی بیش‌تر از ۳ روز به طول نمی‌انجامد.
علائم بارداری | تشخیص بارداری در هفته‌های ابتدایی
صورتی و قهوه‌ای دو رنگ رایج خونریزی لانه‌گزینی هستند.

موردی که در ارتباط با خونریزی لانه‌گزینی وجود دارد و باید درنظر گرفته شود این است که این نوع خونریزی نیز می‌تواند با درد، و گاه حتی درد شدید، همراه باشد. در این دوران باید از استعمال سیگار، نوشیدن الکل و مصرف هر نوع ماده‌ی مخدر اجتناب شود.

۲- تأخیر در عادت ماهانه

آن‌زمان که لانه‌گزینی تمام می‌شود، بدن اقدام به تولید یک هورمون، که به هورمون hCG یا گونادوتروپین کوریونیک انسانی معروف است، می‌کند. این هورمون موجب می‌شود که بدن بارداری را حفظ کند. علاوه بر این، این هورمون کاری می‌کند که تخمدان عملیات تخمک‌گذاری را متوقف کند و درنتیجه معمولاً ۳ الی ۴ هفته پس از لقاح، خونریزی پریود رخ نمی‌دهد و زن باردار پریود را تجربه نمی‌کند. نکته‌ای که وجود دارد این است که اکثر تست‌های بارداری خانگی قادر به تشخیص این هورمون هستند، آن هم ۸ روز پس از لقاح.

علائم بارداری | تشخیص بارداری در هفته‌های ابتدایی
عقب‌‌افتادن پریود از علائم کلاسیک بارداری است.

۳- خستگی

در روزها و هفته‌های اول بارداری، سطح هورمون پروژسترون در بدن زن افزایش می‌یابد. ازآن‌جا که سطح زیاد هورمون پروژسترون در بدن زن می‌تواند خستگی و خواب‌آلودگی را در پی داشته باشد، روزها و هفته‌های اول بارداری زن همراه است با خستگی و کوفتگی و خواب‌آلودگی او.

۴- تهوع با یا بدون استفراغ

تهوع بارداری یا تهوع صبح‌گاهی یکی دیگر از علائم بارداری است. این تهوع فقط مخصوص صبح نیست و گاه ممکن است ظهر و شب نیز رخ دهد. در برخی موارد تهوع بارداری همراه با استفراغ است و گاهی هم هیچ خبری از استفراغ نیست. دقیقاً مشخص نیست که زنان باردار، خصوصاً در هفته‌های اول بارداری، چرا درگیر حالت تهوع می‌شوند اما احتمالاً به‌سبب تغییرات هورمونی خصوصاً هورمونی استروژن باشد. افزون بر این، زنان باردار در اوایل بارداری حس بویایی‌شان بسیار قوی می‌شود و بوهای مختلفی را حس می‌کنند که این امر نیز می‌تواند در بروز حالت تهوع در آن‌ها نقش داشته باشد.

علائم بارداری | تشخیص بارداری در هفته‌های ابتدایی
علت تهوع بارداری دقیقاً مشخص نیست، اما احتمالاً تغییرات هورمونی و افزایش قدرت بویایی زن باردار در این امر مؤثر هستند.

۵- تغییر در سینه‌ها

سینه‌های زن باردار در اوایل بارداری حساس‌تر از همیشه می‌شوند. افزون بر این، ممکن است در این دوران زن باردار شاهد تورم سینه‌های خود باشد. این امر به دلیل تغییرات هورمونی است و رفته‌رفته که بدن به این تغییرات هورمونی عادت کند این علائم نیز از بین می‌روند.

۶- سردرد

در اوایل بارداری ممکن است به سبب تغییرات هورمونی، گردش خون زن باردار افزایش یابد. این افزایش گردش خون احتمالاً سردردهای خفیفی را در پی داشته باشد. بنابراین می‌توان سردرد را نیز یکی از علائم بارداری یا به‌عبارت بهتر یکی از علائم اولیه بارداری دانست.

علائم بارداری | تشخیص بارداری در هفته‌های ابتدایی
افزایش گردش خون در دوران بارداری سردردهای خفیف را در پی دارد.

۷- افزایش دمای بدن

زن باردار عمدتاً در پی کارهای معمولی، مثلاً ورزش کردن، افزایش دمای بدن را تجربه می‌کند. این علامت یکی از علائم کلاسیک بارداری است.

۸- تغییرات خلق‌وخو

در دوران بارداری، سطح استروژن و پروژسترون زیاد است و مدام نیز تغییر می‌کند. افزایش سطح این دو هورمون تأثیر زیادی روی حالت رفتاری زن باردار دارد. بنابراین طبیعی است که زن باردار، خصوصاً در اوایل بارداری، تغییرات زیادی در حالت روانی خود داشته باشد.

علائم بارداری | تشخیص بارداری در هفته‌های ابتدایی
تغییرات خلق‌وخو از جمله احساس افسردگی، اضطراب و تحریک‌پذیری در دوران بارداری عادی هستند.

۹- افزایش وزن

افزایش وزن یکی دیگر از علائم بارداری است که عمدتاً در سه‌ماهه‌ی نخست خود را بیش‌تر نشان می‌دهد. در اوایل بارداری نیاز به کالری خیلی احساس نمی‌شود و بنابراین در این دوران احتمالاً زن باردار به مصرف غذای بیش‌تر تمایل نداشته باشد، اما رفته‌رفته ممکن است نیاز به خوردن غذا نیز افزایش یابد.

۱۰- بروز آکنه و قرمزی صورت در بارداری

قرمزی صورت در بارداری و جوش‌زدن از جمله علائم رایج بارداری هستند. این دو مورد در میان بسیاری از زنان شناخته‌شده هستند. تغییرات هورمونی و افزایش گردش خون موجب می‌شوند که غدد چربی‌ساز نیز بیش‌تر کار کنند و چربی پوست را افزایش دهند و لذا بروز آکنه را موجب شوند.

انجام تست خانگی بارداری

وجود این علائم ۱۰۰ درصد به معنای باردار بودن زن نیست. منظور این است که اگر یک یا چند مورد از این علائم را در خود می‌بینید و به‌تازگی نیز نزدیکی داشته‌اید به معنای آن نیست که حتماً باردار هستید. برای اطمینان‌حاصل‌کردن از بارداری باید به پزشک مراجعه کرده و یا آزمایش خون بارداری بدهید.

البته در منزل نیز امکان تست بارداری وجود دارد، ولی این تست نیز ممکن است با خطاهایی همراه باشد و همواره کاملاً و ۱۰۰ درصد دقیق نیست. رایج‌ترین تست بارداری خانگی استفاده از بی‌بی‌چک است. برای انجام این تست، یک بی‌بی‌چک از داروخانه بخرید و چند قطره از ادرارتان را روی آن بریزید. برای این کار، یعنی ریختن ادرار روی بی‌بی‌چک، دو راه وجود دارد. یکی این‌که آن را زیر جریان ادرار بگیرید و دیگر این که ادرارتان را در ظرف مخصوص آن ریخته و سپس با استفاده از قطره‌چکان مقداری از ادرار را روی بی‌بی‌چک بریزید. با ریخته‌شدن ادرار در محل مخصوص یک الی دو دقیقه صبر می‌کنید و بی‌بی‌چک نتیجه را به شما اعلام می‌کند.

علائم بارداری | تشخیص بارداری در هفته‌های ابتدایی
نتیجه‌ی یک‌خط بی‌بی‌چک به‌معنای عدم بارداری و نتیجه‌ی دو خط بی‌بی‌چک به‌معنای مثبت‌بودن تست بارداری است.

اگر علائم بالا را در خود می‌بینید بهتر است به بی‌بی‌چک اکتفا نکنید و در اولین فرصت به پزشک مراجعه کنید و یا آزمایش خون بارداری بدهید تا با اطمینان بیش‌تری از بارداری یا عدم بارداری خود مطلع شوید.

منابع: kidspot | healthline

1 نظر
 1. karan می گوید

  مرکز توریسم درمانی ایران
  مت سنتر
  نابروری
  جراحی
  و…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهارده − هشت =