حل مشکل زیرنویس فارسی در برنامه‌های پخش فیلم
حل مشکل زیرنویس فارسی در برنامه‌های پخش فیلم

رفع مشکل زیرنویس فارسی در KM Player،Media Player و سایر برنامه‌ها

احتمالا بارها و بارها با مشکل زیرنویس فارسی در برنامه‌های نمایش ویدئو چون Media Player، KM Player و … روبرو شده‌اید. حتی اگر به زبان اصلی فیلم تسلطی داشته باشید، باز هم مشکل زیرنویس فارسی آزاردهنده بوده و در برخی از صحنه‌های فیلم، به دنبال زیرنویس دقیق هستید.
به همین دلیل لازم است که نسبت به روش‌های حل مشکل زیرنویس فارسی آگاه شده و در صورت نیاز از این روش‌های برای حل مسأله اقدام نمایید.

روش‌های حل مشکل زیرنویس فارسی

روش‌های حل مشکل زیرنویس فارسی در برنامه‌های مختلف به شرح زیر هستند:

حل مشکل زیرنویس فارسی در KM Player

اصلی ترین مشکلی که در زیرنویس‌های فارسی مشاهده می کنیم، عدم هماهنگی میان متن زیرنویس و صحنه فیلم است. ممکن است این زیرنویس عقب تر یا جلوتر از صحنه مورد نظر باشد. برای رفع این مشکل؛ کافیست که با کمک دکمه‌های جهت‌های راست و چپ روی کیبورد سیستم، زیرنویس‌ها را عقب یا جلو ببرید.
اما در روش فنی حل این مشکل باید ویدئو را به اندازه یک ثانیه قبل از لحظه‌ای نگاه دارید که قرار است متن به آن بچسبد. سپس با استفاده از کلیدهای Alt+Q، وارد Subtitle Explorer شوید. در این بخش، باید جمله مورد نظر خود در زیرنویس را یافته و پس از انتخاب آن، روی دکمه S کلیک کنید. به این شکل زیرنویس این قسمت مطابق با ویدئوی آن، در زمان بندی درست قرار می‌گیرد.

بیشتر بدانید معرفی بهترین نرم افزار های ویرایش فیلم

چطور مشکل زیرنویس فارسی در KM Player را برطرف کنیم؟
برای هماهنگ کردن زیرنویس و فیلم در برنامه KM Player می‌توانید از کلیدهای چپ و راست استفاده کنید.

اما مشکل زیر نویس در kmplayer به مورد فوق ختم نمی‌شود، اگر زیرنویس ناخوانا و یا برعکس بود، تکلیف چیست؟ برای رفع این مشکل می‌بایست دکمه F2 کیبورد را فشار دهید تا پنجره ای با عنوان preferences برایتان گشوده شود. بعد از باز شدن پنجره، در قسمت سمت چپ، گزینه Subtitle Processing را پیدا کرده و بعد روی گزینه Font Style کلیک نمایید. بعد قسمتی برای شما باز می‌شود که باید از منوی آن، روی Charset کلیک کرده و بعد گزینه Arabic را انتخاب نمایید. سپس پنجره را ببندید تا شکل به طور کامل برطرف شود.

روش دیگری وجود دارد و آن اینست که شما می‌بایست فایل زیرنویس را به کمک word باز کنید. بعد از باز کردن می‌بایست نوع اینکودینگ (Encoding) را تغییر دهید در واقع باید آن را روی Arabic Windows قرار داده و بر روی ok کلیک نمایید. در این حالت نوشته‌های زیرنویس همگی به شکلی درست نمایش داده می‌شوند. اکنون می‌بایست تمامی نوشته‌های زیرنویس را کپی کنید و آن‌ها را داخل فایل Notepad پیست کنید. توجه داشته باشید که باید فرمت خروجی فایل سیو شده با فرمت srt و اینکودینگ utf-8 باشد.

حل مشکل زیرنویس فارسی در KM Player با کمک Control Panel
حل مشکل زیرنویس فارسی در KM Player با کمک Control Panel

روش سوم آن است که شما می‌توانید از طریق Control Panel زیرنویس را درست کنید. به این منظور باید به مسیر Clock, Language, and Region و یا Region and Language بروید. بعد می‌بایست روی گزینه Region کلیک کنید تا پنجره‌ای با عنوان Administrative برای شما باز شود. سپس روی گزینه Change System local کلیک نمایید و Persian را انتخاب کرده و تمامی پنجره‌های باز شده را با کلیک بر روی Ok ببندید. اکنون مشکل زیرنویس در km player به طور کامل برطرف شده است.

حل مشکل زیرنویس در Media player

برای حل مشکل زیرنویس فارسی در این نرم افزار می‌بایست به قسمت Control Panel بروید و از آن جا گزینه Region and Language را انتخاب نمایید. پنجره‌ای برای شما گشوده می‌شود که باید در آن، Location ایران را انتخاب نمایید. اگر لوکیشن روی ایران از پیش تنظیم شده بود، می‌توانید از این مرحله عبور کنید. قبل از آن که پنجره را ببیندید، از میان گزینه‌های روی سربرگ پنجره‌های باز شده، قسمت Administrative را انتخاب کرده و بعد روی دکمه Change System Local کلیک کنید. سپس باید در قسمتی که باز شده، Persian را پیدا کنید و آن را انتخاب نمایید. بعد از گزینه ok حتما می‌بایست سیستم را ری استارت کنید تا تنظیمات اعمال شود، در غیر اینصورت؛ مشکل برای زیرنویس فارسی پابرجا خواهد ماند.

بیشتر بدانید آموزش گرفتن عکس در حین ضبط ویدئو

چطور مشکل زیرنویس فارسی را در Media Player برطرف سازیم؟
چطور مشکل زیرنویس فارسی را در Media Player برطرف سازیم؟

حل مشکل زیرنویس فارسی در VLC

VLC یکی دیگر از نرم افزارهای پخش ویدئوست که طرفداران زیادی دارد. اگر می‌خواهید مشکل بهم ریختگی زیرنویس فارسی را در این نرم افزار برطرف سازید، می‌بایست به این شکل عمل کنید:

در ابتدا باید نرم افزار VLC را باز کنید و دکمه‌های Ctrl + P را با هم فشار دهید. سپس پنجره ای با عنوان Subtitles / OSD برایتان باز می شود. بعد باید به بخش Subtitle Language بروید و از میان لیست Default Encoding، گزینه Arabic را انتخاب کنید. با این کار شما می‌توانید مشکل به هم ریختگی زیرنویس فارسی را در این نرم افزار حل کنید. جالب است بدانید که در بخش Subtitle Effects می‌توانید اندازه فونت و رنگ آن را هم تغییر دهید.

چطور مشکل زیرنویس فارسی را در VLC Player برطرف سازیم؟
فشردن کلیدهای میانبر Ctrl+P در برنامه VLC Player پنجره‌ای را باز می‌کند که می‌توانید در آن تنظیمات زیرنویس را مشخص کنید.

کنترل پنل؛ کلید اصلی رفع مشکل زیرنویس فارسی

مشکل قرارگیری زیرنویس فارسی و بهم ریختگی در آن‌ها، اغلب رخ می دهد که به تفکیک در نرم افزارهای فوق می‌توانید با روش‌های ذکر شده، نسبت به رفع این مشکل اقدام نمایید. اما لازم به ذکر است که مشکل زیرنویس فارسی در سایر نرم افزارها و پلیرها با مراجعه به قسمت Control Panel قابل حل خواهد بود. شما می‌توانید به راحتی با تغییر Region و همچنین انتخاب گزینه‌های زبان مانند Arabic و Persian فیلم مورد علاقه خود را با زیرنویس درست ببینید.

سمیرا نقیبی
سمیرا نقیبی نویسنده استادکار است. سمیرا ریاضی محض خوانده و به نوشتن و ترجمه علاقمند است. حوزه اصلی همکاری وی با استادکار در زمینه خودرو، تاسیسات و تعمیرات و دکوراسیون است اما او به راحتی میتواند در سایر زمینه ها نیز بنویسد. در زمینه هنر از سمیرا سوال کردیم گفت: «خیالبافی یکی از هنر های اصلی من است و در این زمینه دارای ذوق و قریحه هستم!» سمیرا در اوقات فراغتش رمان میخواند و به روانشناسی و فلسفه نیز علاقمند است. مطالب حوزه خودرو، تکنولوژی و سلامت و زیبایی از بهترین مطالبی است که سمیرا در استادکار نوشته که پیشنهاد میکنیم از دستشان ندهید.