راهکارهای صحیح و بی خطر تمیز کردن لپ تاپ

آخرین باری که اقدام به تمیز کردن لپ تاپ خود کردید کی بود؟ لپ تاپ‌ها دستگاه های الکترونیکی حساسی هستند که به دلیل مصرف روزانه ما می‌توانند حامل آلودگی و میکروب شوند و بهتر است حداقل ماهی یک بار آنها را تمیز کنید. در زیر راهکارهای صحیح و بی خطر تمیز کردن این دستگاه برایتان آورده شده است.

راهکارهای صحیح و بی خطر تمیز کردن لپ تاپ
لپ تاپ ها به دلیل استفاده روزانه حامل آلودگی و میکروب هستند

اهمیت تمیز کردن لپ تاپ

ایجاد لکه و نشستن گرد و غبار روی لپ تاپ (صفحه نمایش و کیبورد) می‌تواند عملکرد لپ تاپ شما را مختل کند. پیش از شروع تمیزکاری لپ تاپ  آن را خاموش کرده و از پریز برق بکشید. همچنین بهتر است باتری را خاموش کنید و اقلامی مانند موارد زیر را در دسترس خود قرار دهید:

 • پارچه نرم میکرو فایبر
 • اسپری حاوی تمیزکننده سبک مانند شیشه شوی
 • الکل سفید برای ضدعفونی کردن
 • دمنده هوا
 • گوش پاک کن

چه قسمت هایی از لپ تاپ باید تمیز شوند؟

به طور کلی ۴ قسمت اصلی که باید در لپ تاپ شما تمیز شوند عبارتند از:

 • صفحه نمایش LCD
 • صفحه کلید لپ تاپ و صفحه لمسی
 • پورت ها
 • دریچه خنک کننده یا فن

شما می‌توانید پشت لپ تاپ خود را باز کنید و سپس اقدام به تمیز کردن فن آن کنید اما این راهکار را تنها در صورتی پیشنهاد می‌کنیم که راه حل باز و بسته کردن آن را بدانید. پاکسازی فن لپ تاپ می تواند مشکل گرم شدن بیش از حد آن را کاهش داده و به عمر آن بیافزاید. دستورالعمل‌های زیر را  برای تمیز کردن لپ تاپ دنبال کنید.

بیشتر بدانید انواع کابل های hdmi

راهکارهای صحیح و بی خطر تمیز کردن لپ تاپ
پیش از شروع تمیزکاری لپ تاپ آن را خاموش کرده و از پریز برق بکشید. همچنین بهتر است باتری را خارج کنید

تمیز کردن صفحه نمایش و بدنه لپ تاپ

پارچه ظریف خود را آغشته به اسپری پاک کننده و اندکی الکل کنید. البته تنها آن را مرطوب کنید و نیاز به خیس کردن پارچه نیست. دور تا دور بدنه لپ تاپ را پاک کرده و سپس درب لپ تاپ را باز کنید و علاوه بر پاک کردن محیط دور صفحه کلید، صفحه نمایش را تمیز کنید. از اسپری کردن مستقیم روی صفحه نمایش خودداری کنید. باز هم تاکید می کنیم که جنس پارچه مورد استفاده شما در اینجا مهم است و از پارچه‌هایی که خط و خش روی صفحه نمایش ایجاد می‌کنند خودداری کنید.

محلولهای شما نباید بر پایه آمونیاک باشند و سعی کنید از محلول‌های سبک مخصوص تمیز کردن مانیتور که در مغازه‌های کامپیوتری موجود است استفاده کنید. از بالا به پایین صفحه نمایش را تمیز کنید و با حرکات دایره ای از چپ به راست آلودگی و جرم‌های روی مانیتور را بزدایید. برای تمیز کردن گوشه‌های لپ تاپ نیز از پنبه یا گوش پاک کن استفاده کنید.

راهکارهای صحیح و بی خطر تمیز کردن لپ تاپ
از پارچه هایی که خط و خش روی صفحه نمایش ایجاد می کنند خودداری کنید.

تمیز کردن کیبورد و تاچ پد

با استفاده از یک دمنده هوا گرد و خاک و مو و مواد غذایی یا هر چیز دیگری که ممکن است در بین کلیدها گیر افتاده باشد، کیبورد را پاک کنید. همچنین می‌توانید لپ تاپ را اندکی متمایل کرده و با ضربه زدن آرام به پشت، بقایای آشغال‌ها و خوراکی‌های گیر کرده در لپ تاپ را بتکانید. الکل، آب مقطر و حتی اندکی سرکه که روی پارچه میکروفایبر شما ریخته شما می‌تواند برای ضدعفونی این قسمت که احتمالا آلوده‌ترین قسمت لپ تاپ شما باشد مفید واقع شود.

با دستمال تمام دکمه ها را به صورت جداگانه پاک کنید تا کاملا تمیز و ضدعفونی شوند. با گوش پاک کن نیز می‌توانید فضای بین کیبوردها را تمیز کنید. اگر روی کیبورد شما نوشیدنی های چسبناک شیرین ریخته می توانید کلیدها را کامل باز کرده و با یک گوش پاک کن زیر آنها را تمیز کنید. در دفترچه راهنمای لپ تاپ آموزش درآوردن کلیدها توضیح داده شده است اما انجام این کار نیاز به تبحر دارد و به شما توصیه نمی‌شود.

راهکارهای صحیح و بی خطر تمیز کردن لپ تاپ
کیبوردها از آلوده ترین بخش های لپ تاپ هستند که می بایست ضدعفونی شوند

تمیز کردن پورت ها

مجددا با استفاده از هوای دمنده به پورت ها هوا بدمید تا گرد و خاکی که داخل آنها مانده بیرون بیاید. برای پاک کردن شکاف‌ها و پورت ها از گوش پاک کن نیز می توانید استفاده کنید. آن را زیاد خیس نکنید و تنها به صورت دایره ای داخل پورت‌ها بکشید و از فشار بیش از حد خودداری کنید. هر چه لپ تاپ شما بیشتر پورت و درز داشته باشد، بیشتر در معرض آلودگی ناشی از گردو غبار خواهد بود.

تمیز کردن فن خنک کننده

فن و بخش‌های درونی همانطور که در بالا اشاره شد یکی از بخش‌های اصلی و نهایی تمیز کاری شماست. اگر لپ تاپ شما مشکل بیش از حد گرم شدن دارد، تمیز کردن فن، بدنه پشتی و مجراهای خروجی هوا می تواند تا حدی این مشکل را برطرف کند. اگر در دفترچه راهنمای لپ تاپ تان طریقه باز شدن ذکر شده می‌توانید با باز کردن فضای پشتی فن را تمیز کنید، اما اگر جرئت و آشنایی این کار را ندارید بهتر است تنها با استفاده از یک هوای دمنده گرد و خاک را از همان راه دور بزدایید. یادتان نرود که با باز کردن این قسمت گارانتی لپ تاپ بی اعتبار می شود.

راهکارهای صحیح و بی خطر تمیز کردن لپ تاپ
می توانید فن را از فضای پشتی و باز کردن لپ تاپ تمیز کنید. یادتان نرود که با باز کردن این قسمت گارانتی لپ تاپ بی اعتبار می شود.

در لپ تاپ هایی که بازشدنی نیستند، سر مخزن هوای فشرده را وارد یکی از درزهای فن کنید و گردوخاک را بروبید. از اسپری کردن مستقیم روی فن خودداری کنید چرا که ممکن است مایع روی تیغه‌های فن قرار گیرد و موجب آسیب آن شود. در انتهای تمیزکاری فضای بیرونی لپ تاپ را نیز با الکل و پارچه تمیز کرده و اجازه دهید لپ تاپ اندکی هوا بخورد تا خشک شود و پس از آن اقدام به روشن کردن لپ تاپ کنید.

موارد بالا در تمیز کردن بی خطر لپ تاپ شما می‌تواند کمک کننده باشد. بنابراین اگر قصد تمیز کردن لپ تاپ خود را دارید حتما به نکات بالا توجه کنید و تجربه خود را با ما در میان بگذارید.

منبع : lifewire

تعمیر موبایل و تبلت در محل

تعمیر موبایل و تبلت در محل

 • تعویض باتری موبایل و تبلت
 • تعمیر و تعویض دوربین موبایل و تبلت
 • تعمیر گوشی­ های آب خورده
 • حل مشکل وای فای و بلوتوث موبایل
دریافت این خدمت از استادکار
هدی رضایی
هدی رضایی نویسنده تیم استادکار، علاقه مند به نویسندگی، ترجمه و تولید محتوا در زمینه‌های مختلف است. او بخشی از این توانایی را مدیون لیسانس مترجمی و ارشد MBA ‌خود است. هدی خبرنگار روزنامه و مجلات هم بوده و نوشتن یکی از علاقه‌مندی‌های اصلی زندگی‌اش است. او روحیه هنری دارد و به عکاسی و نواختن موسیقی علاقه‌مند و یکی از طرفداران پر و پاقرص ورزش، خصوصا فوتبال است. بن بست برای هدی معنی ندارد و خودش می‌گوید: روی هر دیواری که در مسیرش ببیند پنجره می‌کشد.