روش صحیح شارژ باتری موبایل، گوشی خود را چگونه شارژ کنم؟

0

شما هم از جمله افرادی هستید که تا پاسی از شب با گوشی خود مشغول اینترنت گردی ، عکاسی با موبایل یا گوش کردن به پادکست هستید و وقتی شارژ گوشی شما تمام شد، آن را تا صبح به شارژ زده و می‌خوابید؟! باید بدانید که شارژ باتری موبایل به شیوه درست اصولی دارد که در زیر با آنها آشنا خواهید شد.

اهمیت شارژ باتری موبایل به صورت صحیح

این روزها کاربران در هنگام خرید گوشی به میزان شارژ باتری و قدرتمند بودن آن بسیار توجه می‌کنند و به دنبال گوشی ای با عمر باتری طولانی‌تر هستند. در حالی که شارژرهای سریع دنیای مدرن کار ما را راحت کرده اند، اما هنوز هم باتری‌های لیتیوم یون معمولی در گوشی همه ما وجود دارد که بدون محافظت از باتری و عدم توجه به روش صحیح شارژ باتری موبایل می تواند یک گوشی با باتری معیوب روی دست ما بگذارد. متاسفانه ظرفیت باتری‌ها در طول زمان کاهش می‌یابد و این امر اجتناب ناپذیر است، اما می‌توانید با روش‌های مناسب شارژ گوشی، طول عمر باتری را افزایش دهید. آیا تاکنون به این فکر کرده‌اید که بهترین روش شارژ باتری موبایل چیست؟

روش صحیح شارژ باتری موبایل
ظرفیت باتری ها در طول زمان کاهش می یابد و این امر اجتناب ناپذیر است،

چه زمانی باید گوشی ام را به شارژ بزنم؟ آیا ۱۰۰% شارژ شود؟

اصل کلی در باتری‌های لیتیوم یون این است که هنگامی که شارژ به ۴۰-۵۰ % رسید زمان به شارژ زدن آن رسیده است. اما بهتر است آن را به صورت ۱۰۰% و فول شارژ نکنید. یکی  از نکاتی که شاید شما هم شنیده باشید این است که بهتر است نگذارید شارژ باتری ۱۰۰% شود و پیش از آن، شارژر را از برق بکشید. اما همه ما حتما بارها این کار را انجام داده ایم! بهتر است میزان فول شدن شارژ باتری را کاهش دهید تا به عمر باتری گوشی موبایل شما لطمه وارد نشود. محدوده خوب و مناسب برای شارژ کردن گوشی‌های لیتیوم یونی ۴۰-۵۰ درصد است و در این بازه اقدام به شارژ مجدد کنید. سعی کنید که میزان باتری به کمتر از ۲۰% نرسد.

البته ذکر این نکته خالی از لطف نیست که افراد مجرب در این خصوص می‌گویند که بهتر است یک بار در ماه عمل بارگزاری مجدد موبایل خود را به این صورت انجام دهید که آن را از ۰% به ۱۰۰% برسانید. آنها اعتقاد دارد که زمانی می‌توانید باتری گوشی خود را تا ۱۰۰ درصد شارژ کنید که شارژ آن به ۰ درصد رسیده باشد. همچنین این افراد توصیه می‌کنند که ماهی یک مرتبه این عمل را بر روی گوشی موبایل خود انجام دهید، به این شکل که شارژ آن را به ۰ برسانید و سپس تا ۱۰۰ درصد شارژ کامل انجام دهید. آنها این عمل را برای تنها ۱ بار در ماه مفید می‌دانند.

روش صحیح شارژ باتری موبایل
بهتر است نگذارید شارژ باتری ۱۰۰% شود و پیش از آن، شارژر را از برق بکشید

شارژ جزئی مضر نیست

پیش از این تصور می شد که زدن گوشی به شارژ و کندن آن در فواصل کوتاه بدون رسیدن به شارژ کامل می‌تواند به گوشی آسیب برساند. اما اکنون به این نتیجه رسیده‌اند که می توانید باتری‌های لیتیوم یون خود را هر زمان که خواستید شارژ کنید و حتی بدون فول شدن آن را از برق بکشید. شارژ جزئی حتی می‌تواند برای باتری های لیتیوم یونی خوب باشد و اثرات مثبتی نیز روی طول عمر سلول باتری داشته باشد. بنا به گفته‌‌های  سایت batteryuniversity، شارژهای جزئی موجب آسیب رساندن به گوشی شما نمی‌‌شوند.

روش صحیح شارژ باتری موبایل
شارژ جزئی برای گوشی مضر نیست، پس هر زمان توانستید گوشی خود را شارژ کنید

در هنگام شارژ با گوشی بازی نکنید

دیدن فیلم یا بازی کردن با گوشی درست در همان زمانی که گوشی در حال شارژ است، برای عمر باتری شما خوب نیست. زیرا در همان لحظه که باتری شارژ می‌شود، برای دیدن فیلم و بازی نیز انرژی می‌گذارد و اصطلاحا دِشارژ می شود. بنابراین بهترین حالت این است که در هنگام شارژ گوشی خود را خاموش کنید و اگر امکان این کار را ندارید، حدالامکان برنامه ها و وای فای را خاموش کرده و گوشی را روی میز به حال خود رها کنید تا کامل شارژ شود.

نگذارید باتری کامل خالی شود

یکی از اشتباهاتی که کاربران در هنگام شارژ باتری موبایل می کنند این است که می گذارند باتری آنها به طور کامل خالی شده و از ۰% آن را شارژ می کنند. در صورتی که بهترین زمان زدن به شارژ همانطور که در بالا اشاره شد در بازه ۴۰% است. سعی کنید که دیگر گوشی خود را به ۰% نرسانید. این کار موجب آسیب دیدن باتری خواهد شد. بنابراین هرزمان که دسترسی به شارژر داشتید گوشی خود را شارژ کنید.

شب تا صبح باتری را شارژ نکنید

با توجه به اینکه در بالا به این موضوع اشاره شد که باتری گوشی خود را ۱۰۰% شارژ نکنید بنابراین بهتر است که آن را شب تا صبح به حال خود نگذارید. کامل شارژ شدن و ولتاژ بالا برای باتری مناسب نیست و در بلند مدت می تواند دوام آن را کاهش دهد. بنابراین در طول مدت شب که می خواهید به رختخواب بروید گوشی خود را به شارژ متصل نگه ندارید و پس از پر شدن آن را از پریز بکشید.

روش صحیح شارژ باتری موبایل ، گوشی خود را چگونه شارژ کنم؟
شب تا صبح گوشی را متصل به شارژر نگه ندارید

استفاده از شارژر اصلی

هنگام شارژ باتری موبایل سعی کنید که از شارژ اصلی و اوریجینال گوشی خود استفاده کنید یا دست کم مطمئن شوید که شارژرهای دیگر به گوشی شما آسیب نمی رسانند. بسیاری از شارژهای فیک عمل شارژ شدن را به صورت طولانی تر انجام می‌دهند که این خود می تواند موجب آسیب باتری شود. بنابراین دور شارژرهای ارزان قیمت مترویی را خط بکشید!

همچنین بهتر است به جای شارژهای بی‌سیم از همان شارژر سیمی خود استفاده کنید. شارژ شدن با پورت لپ تاپ را نیز به حداقل برسانید. شارژرهای بی‌سیم با توجه به درگیری کردن بخش وای فای و انتقال دیتا، گرمای بیشتری تولید می کنند و این برای باتری مضر است. سعی کنید که میزان گرم شدن باتری را در هنگام شارژ حتما کاهش دهید. قاب گوشی را درآورید، برنامه‌ها و وای فای را خاموش کرده و بگذارید گوشی شما کامل شارژ شود و سپس به سراغ آن روید.

روش صحیح شارژ باتری موبایل ، گوشی خود را چگونه شارژ کنم؟
شارژ بی سیم یا از طریق لپ تاپ می تواند موجب گرمای باتری شود

با انجام گام های بالا مطمئن شوید که گوشی خود را به درستی شارژ می کنید و به میزان عمر بهینه آن می افزایید. با خواندن مقاله بالا به این فکر کردید که کدام گام ها را اشتباه انجام می دادید؟

منابع:  www.androidauthority.com

www.techadvisor.co.uk

www.businessinsider.fr

تعمیر موبایل و تبلت در محل

تعمیر موبایل و تبلت در محل

  • تعویض باتری موبایل و تبلت
  • تعمیر و تعویض دوربین موبایل و تبلت
  • تعمیر گوشی­ های آب خورده
  • حل مشکل وای فای و بلوتوث موبایل
دریافت این خدمت از استادکار
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

19 + دوازده =