برچسب انرژی روی وسایل مختلف چیست و چه معنایی دارد؟

3

همه شما احتمالا برچسب انرژی با نشان‌های رنگی که روی لوازم برقی مانند یخچال فریزر و ماشین لباسشویی وجود دارد را دیده‌اید. آیا تاکنون از خود پرسیده اید که این برچسب های انرژی به چه کاری می‌آیند و وجود آنها روی لوازم الکتریکی چه معنایی دارد؟ با استادکار اپلیکیشن درخواست خدمات همراه باشید .

دانلود اپلیکیشن استادکار

 • نسخه IOS استادکار
 • نسخه اندروید استادکار
 • دریافت از اپ استور و سیب اپ
 • دریافت از گوگل پلی، کافه بازار و مایکت
دریافت این خدمت از استادکار

چرا باید وسایل برقی را با برچسب انرژی بخریم؟

در حال حاضر لوازم خانگی الکتریکی یکی از مهمترین لوازم مصرف کننده برق در خانه ها هستند که مسلما تاثیر بسزایی در هزینه ‌های برق شهری خانوارها دارند. بنابراین در انتخاب و خرید لوازم خانگی برقی علاوه بر کیفیت و کارایی، فاکتورهای مهمی مانند اطمینان از ایمنی، کیفیت، کمیت در بازدهی و میزان مصرف انرژی دستگاه‌های موردنظر با توجه به خدماتی که ارائه می‌دهند برای مصرف‌کنندگان دارای اهمیت زیاد است.

امروزه علائم و استاندارد های روی وسایل مانند برچسب انرژی می توانند به منزله راهنمای بسیار مفیدی در زمینه ایمنی و میزان مصرف انرژی تلقی شوند و اطلاعات کاملی در مورد میزان و نحوه مصرف برق به شما بدهند.

برچسب انرژی روی وسایل مختلف چیست و چه معنایی دارد؟
در هنگام خرید لوازم خانگی برق به برچسب انرژی و میزان مصرف آن دقت کنید

برچسب انرژی چیست؟

برچسب انرژی در واقع تگی است که روی لوازم خانگی الکتریکی می‌چسبانند و به وسیله آن در خصوص مصرف انرژی آن وسیله اطلاع رسانی می‌کنند. روی این برچسب علائمی به صورت رنگی از حروف A تا G وجود دارد که از رنگ های سبز تیره تا قرمز درجه بندی شده و نشان دهنده میزان مصرف انرژی است. در واقع در بالای این نمودار و رنگ سبز مصرف انرژی کمتر و هر چه به سمت پایین و رنگ قرمز نزدیک می شویم، مصرف انرژی بیشتر است.

به عبارت دیگر حرف A نشان دهنده کمترین مصرف انرژی و بیشترین بازدهی دستگاه و حرف G نشان دهنده بیشترین مصرف انرژی و کمترین بازدهی دستگاه است. معمولا در بیشتر دستگاه های امروزی (مدل های ۲۰۱۱ به بعد) خود نشانگر A دارای بخش‌هایی چون A، +A++ و A+++ شده است. مشتریان این دستگاه‌ها می‌توانند با توجه به این اطلاعات در هنگام خرید، دستگاهی را انتخاب کنند که در مقایسه با سایر مدل‌های مشابه دارای مصرف انرژی کمتر و بازدهی بیشتری باشد. بنابراین اگر به فروشگاهی رفتید که دو مدل ماشین لباسشویی یکی با رتبه A و دیگری با رتبه C دیدید، باید بدانید آنکه رتبه A است انتخاب بهتری برای خرید است چرا که مصرف برق کمتری دارد.

تفاوت مصرف انرژی a و a+

در این قسمت به تفاوت مصرف انرژی a و a+ می پردازیم ، چند سال قبل به جز رده های معمول انرژی که به رنگ های سبز تا قرمز نشان داده می شد، ۹ سال پیش در همین روزها یعنی تاریخ ۳۱ جولای ۲۰۱۰، سه دسته بندی دیگر به گروه A به نام های a، +a++ و a+++ اضافه شد. در واقع وسایل الکتریکی که این نشان های گروه A را دارند، دارای کمترین میزان مصرف انرژی هستند و محصولی که a++ را به عنوان برچسب انرژی خود دارد، میزان مصرف انرژی کمتری نسبت به برچسب a+ دارد.

برای مثال اکثر مدل های یخچال فریزر را با رتبه مصرف انرژی a و a+ می سازند و مدل های رده بالا را با رتبه ی a++  می سازند. اما به طور کلی کمتر مدلی به رتبه  a+++ دست پیدا می کند. همچنین لازم به ذکر است که تا قبل از تاریخ ۱ جولای ۲۰۱۴؛ به یخچال هایی با بهره وری انرژی بیشتر از  ۴۲درصد رده  A+ داده می شد و پس از این تاریخ یخچال هایی که میزان بهره وری انرژی شان بیشتر از ۴۴ درصد باشد می توانند در این رده از انرژی قرار گیرند.

برچسب انرژی a+++

محصولی که این برچسب انرژی یعنی برچسب انرژی a+++ را روی خود دارد، کمترین میزان مصرف انرژی را در میان محصولات الکتریکی دارد و به عنوان بهترین رتبه از نظر میزان مصرف انرژی محسوب می شود. بدون شک افرادی که می خواهند تا حد امکان در مصرف انرژی در خانه شان صرفه جویی کنند باید هر چه بیشتر به شاخص های بالایی A مانند a+++ نزدیک شوند تا هزینه کمتری را نیز بابت مصرف انرژی پرداخت کنند. شاید در حال حاضر محصولاتی با این برچسب انرژی زیاد در بازار نباشند، اما انتظار می رود که از سال ۲۰۲۱ به بعد که فضای بیشتری برای نوآوری وجود دارد، محصولات جدید بیشتری به رده انرژی a+++ برسند.

تفاوت مصرف انرژی a و a+
حرف A نشان دهنده کمترین مصرف انرژی و بیشترین بازدهی دستگاه و حرف G نشان دهنده بیشترین مصرف انرژی و کمترین بازدهی دستگاه است

جالب است بدانید که طبق تحقیقات در در یخچال و فریزرها به ازای افزایش یک رتبه در برچسب انرژی حدود ۱۴درصد صرفه‌جویی در مصرف برق صورت می‌گیرد. روی این برچسب به فراخور نوع دستگاه اطلاعات دیگری مانند اطلاعات اختصاصی، مدل، شرکت سازنده و میزان بهینه بودن عملکردهای مختلف دستگاه نوشته شده است.

چه لوازم خانگی برچسب انرژی دارند؟

 • یخچال فریزر
 • فریزهای خانگی
 • ماشین لباسشویی
 • کولر گازی
 • کولر آبی
 • اتوی برقی
 • سایر لوازم برقی آشپزخانه
 • تلویزیون
 • لامپ
 • ماشین ظرفشویی
 • خودرو
چه لوازم خانگی برچسب انرژی دارند؟ - تفاوت مصرف انرژی a و a+
جالب است بدانید در خارج از کشور خودروها نیز دارای برچسب مصرف انرژی هستند

مزیت استفاده از برچسب انرژی چیست؟

برچسب های انرژی علاوه بر اطلاع رسانی در مورد کاهش مصرف انرژی و بهینه سازی مزیت‌های دیگری چون موارد زیر دارند: آنها موجب می شوند که خریداران با دید باز انتخاب درستی از لوازم برقی خود داشته باشند و با میزان کارایی و بازدهی وسایل خانگی خود آشنا شوند، می توانند بر هزینه های برق خانوار مدیریت کنند و انرژی مصرفی را با کمک لوازم کم مصرف کاهش دهند، به کاهش آلودگی محیط زیست کمک کنند، در مورد مدل دستگاه و کارخانه و اطلاعات اضافی دستگاه آگاهی به دست آورند، وسایل پربازده و کم بازده را مقایسه کنند. علاوه بر این سازندگان وسایل برقی خانگی نیز در پی افزایش رقابت به دنبال با کیفیت‌تر کردن تولیدات داخلی افتاده می توانند مصرف انرژی محصولات خود را استاندارد جهانی برسانند و در صادرات موفق تر از پیش عمل کنند.

برچسب انرژی در ماشین لباسشویی

به طور کلی برچسب انرژی در در ماشین لباسشویی علاوه بر نشان دادن میزان مصرف برق، نشانگر میزان قدرت پاک کنندگی، قدرت خشک کن، ظرفیت و میزان آب و … است.. سرعت دور تند و قدرت آبگیری نیز از دیگر مشخصه‌هایی است که روی برچسب‌های انرژی در ماشین لباسشویی برندهای مختلف وجود دارد.

مزیت استفاده از برچسب انرژی چیست؟ - برچسب انرژی در ماشین لباسشویی
نشانگر میزان قدرت پاک کنندگی، قدرت خشک کن و … روی برچسب ماشین لباسشویی وجود دارند

برچسب انرژی کولر گازی

کولر گازی نیز یکی دیگر از وسایل خانه است که برق زیادی مصرف می‌کند و نیاز است که پیش از خرید از میزان مصرف آن مطمئن شوید. برچسب انرژی روی کولر گازی علاوه بر دارا بودن نشانگرهای رنگی اطلاع دهنده مصرف برق، دارای اطلاعات دیگری چون توان مصرفی، دسته بندی ناحیه آب و هوایی مورد استفاده (مانند مناطق گرمسیر و …)، ظرفیت سرمایش دستگاه، نسبت بازده انرژی، ضریب عملکرد سرمایش، راندمان حرارتی و … است.

برچسب انرژی یخچال

در یخچال نیز برچسب انرژی نشانگر حجم یخچال و فریزر دستگاه است و آخرین بخش برچسب انرژی در تمامی وسایل آرم موسسه استاندارد را نشان می‌دهد. علاوه بر این مثلا در یخچال فریزرهای ال جی، میزان مصرف به کیلووات به سال، گنجایش یخچال به لیتر ، و میزان صدایی که تولید می‌کند نیز روی برچسب انرژی درج شده است که می تواند در نوع خود مفید واقع شود.

برچسب انرژی یخچال فریزر
یک نمونه برچسب انرژی یخچال فریزر

حال که با برچسب انرژی و مزیت‌های آن آشنا شدید، دفعه بعد که قصد خرید یک لوازم خانگی برقی را داشتید، حتما از اطلاعات این مقاله استفاده کنید و تجربه خود را با ما در میان بگذارید.

منبع: uswitch

تعمیر موبایل و تبلت در محل

تعمیر موبایل و تبلت در محل

 • تعویض باتری موبایل و تبلت
 • تعمیر و تعویض دوربین موبایل و تبلت
 • تعمیر گوشی­ های آب خورده
 • حل مشکل وای فای و بلوتوث موبایل
دریافت این خدمت از استادکار
3 نظرات
 1. حسن درویشی می گوید

  سلام .سوال دارم :برچسب انرژی دارای چندرده وبه ازای هرعلامت+جلوی حرف Aدربرچسب انرژی چنددرصدصرفه جوئی انرژیبیشتری خواهیم داشت.لطفا به جواب بدین

 2. طه عزیزی می گوید

  باسلام سوال من این است برای نمونه یخچال فریزرامرسان فقط بایک رده ی انرژی یخچال تولید میکند یا با همه یردهه های انرژی

  1. هدی رضایی می گوید

   با سلام. برای پاسخ دقیق‌تر شما را به بازدید از سایت شرکت و بررسی دقیق مشخصات آن راهنمایی می‌کنیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

19 − هفده =