کابل HDMI (کابل اچ دی ام آی) چیست و چه کاربردهایی دارد؟

0

دنیای تکنولوژی با تولید کابل HDMI توانست کیفیت و وضوح تصویر و صدای بالاتری را به مردم جهان ارائه کند. کابل اچ دی ام آی رابط انتقال تصویر و صدا به صورت دیجیتال است و این دو المان را به صورت غیرفشرده منتقل می‌سازد. با ظهور کابل‌های HDMI صدا و تصویر در قالب یک کابل منتقل شده و از کابل‌های جداگانه قبلی که هر یک به صورت مجزا صدا و تصویر را انتقال می‌دادند، بی نیاز شدیم.

معرفی کابل HDMI

کابل‌های HDMI برای نخستین بار در سال ۲۰۰۲ میلادی ساخته شده و به بازار جهانی وارد گشتند. از این کابل‌ها در تلویزیون‌های اچ دی و بالاتر، سینمای خانگی، کنسول‌های بازی، دوربین‌های فیلم برداری دیجیتال، لپ تاپ و … می‌توان استفاده نمود.

کابل اچ دی ام آی در واقع مخفف عبارت High Definition Multimedia Interface است. این کابل‌ها به جای رابط‌های AV سه گانه که آن ها را با رنگ‌های قرمز، سفید و زرد به خاطر می‌آوریم، عرضه شده و نیاز به سه کابل جداگانه را برطرف ساختند. کابل‌های اچ دی ام آی با یک اتصال مستقیم، نه تنها کاربران را از دردسر سه فیش نجات دادند، بلکه به موازات آن کیفیتی به مراتب بهتر را ارائه می‌کنند.

خاصیت عدم فشرده سازی در این کابل باعث می‌شود که کیفیت تصویر و صدا در سطح بالاتری از گیرنده دریافت شده و به فرستنده ارسال گردد. البته دستگاه نیز باید دارای پورت HDMI بوده و قابلیت ارسال و دریافت تصاویر و صدای غیرفشرده وجود داشته باشد.

در میان دستگاه‌ها و ابزار الکترونیکی مانند تلویزیون، دوربین‌های فیلم برداری و … آن‌هایی که با شاخصه اچ دی یا فول اچ دی و بالاتر معرفی می‌شوند، همان‌هایی هستند که از فرمت تصاویر و صدای غیرفشرده پشتیبانی می‌کنند.

کابل اچ دی ام آی قادر است انتقال صدا و تصویر را با سرعت ۵ گیگابایت در ثانیه به انجام برساند. این نوع کابل دیجیتال تصاویر را با وضوحی بالاتر از ۱۰۸۰ پیکسل، به همراه سرعت ۶۰ فریم در ثانیه انتقال می‌دهد. همین طور صدا به وسیله کابل HDMI در هشت کانال و با نرخ ۱۹۲ کیلوهرتز از فرستنده به گیرنده منتقل می‌شود.

جالب است بدانید که کابل های اچ دی ام آی در ساختار خود ۱۹ سیم را جای داده‌اند که هر یک وظیفه‌ای از انتقال را برعهده دارد.

بیشتر بدانید معرفی بهترین نرم افزار ویرایش فیلم

کابل HDMI چیست و چه کاربردی دارد؟
انواع کابل اچ دی ام آی و کاربردهای آن

سیستم CEC در کابل‌های اچ دی ام آی

سیستم CEC، از ویژگی‌های کابل های HDMI به شمار می‌رود که به واسطه آن فایل‌های الکترونیکی نیز به وسیله این کابل جا به جا می‌شوند. همین طور CEC این قابلیت را فراهم می‌سازد که به وسیله کابل اچ دی ام آی، دستگاه الکترونیکی را کنترل نماییم.

انواع کابل‌های HDMI

مانند تمام کالاهای دیگر، زمانی که برای خرید کابل اچ دی ام آی به فروشگاه‌های حقیقی یا مجازی مراجعه می‌کنید، با انواع و اقسام گوناگونی از آن‌ها روبرو خواهید شد. این چیزی ست که در ابتدا می‌تواند کمی گیج کننده باشد.

اما در نظر داشته باشید که اگر چه تفاوت قیمت و ظاهر و حتی رنگ این کابل‌ها ممکن است فریبنده و سرگیجه آور باشد؛ اما در نهایت تمام کابل‌های دیجیتال از یک فناوری پیروی می‌کنند.

در خصوص کابل‌های HDMI اوضاع با کابل‌های قدیمی فرق دارد. زمانی که شما یک کابل اچ دی ام آی را خریداری کرده و آن را به دستگاه خود وصل می‌کنید، دو حالت بیشتر پیش رویتان قرار ندارد:

– کابل جواب داده و تصویر و صدای باکیفیت دریافت خواهید کرد.
– کابل کار نکرده و به طور کلی تصویر و صدایی نخواهید داشت.

همان طور که گفتیم حالت وسطی وجود ندارد. در واقع با اتصال کابل های HDMI، نقطه صفر و ۱۰۰ را داریم و تنها در صورتی که کابل برای دستگاه شما مناسب نباشد، تصویری دریافت نخواهید کرد. به طور مثال ممکن است تلویزیون شما ۴K بوده، اما کابل HDMI کشش پشتیبانی از این سطح کیفیت را نداشته باشد. در این حالت به طور کلی تصویر و صدایی دریافت نمی‌کنید.

هوشمندسازی منازل

هوشمندسازی منازل (این خدمت موقتا غیرفعال است)

  • کنترل کلیه سیستم‌های الکترونیکی منزل
  • هوشمندسازی روشنایی،برق و تهویه مطبوع
  • هوشمندسازی شیر برقی آب و گاز
دریافت این خدمت از استادکار

ورژن های مختلف کابل‌های HDMI

کابل‌های HDMI در ورژن های مختلف ۱٫۰، ۱٫۱، ۱٫۲، ۱٫۳، ۱٫۴ و ۲٫۰ از سال ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۳ تولید شدند.
مشخصات کابل‌های فوق را در زیر دنبال می‌کنیم:

کابل HDMI 1.0

حداکثر نرخ ارسال: ۴٫۹۵ گیگابیت در ثانیه
حداکثر رزولوشن: ۱۶۰۰*۱۲۰۰ پیکسل
حداکثر کانال صدا: ۸ کانال با نرخ ۷۶۸ کیلوهرتز

کابل HDMI 1.1

حداکثر نرخ ارسال: ۴٫۹۵ گیگابیت در ثانیه
حداکثر رزولوشن: ۱۶۰۰*۱۲۰۰ پیکسل
حداکثر کانال صدا: ۸ کانال با نرخ ۷۶۸ کیلوهرتز
فرمت DVD Audio در این نوع کابل مورد پشتیبانی قرار گرفت.

کابل HDMI 1.2

حداکثر نرخ ارسال: ۴٫۹۵ گیگابیت در ثانیه
حداکثر رزولوشن: ۱۶۰۰*۱۲۰۰ پیکسل
حداکثر کانال صدا: ۸ کانال با نرخ ۷۶۸ کیلوهرتز
پشتیبانی از اترنت و اتصال به کامپیوترها در این ورژن اضافه گردید.

کابل HDMI 1.3

حداکثر نرخ ارسال: ۱۰٫۲ گیگابیت در ثانیه
حداکثر رزولوشن: ۲۰۴۸*۱۵۳۶ پیکسل
حداکثر کانال صدا: ۸ کانال با نرخ ۷۶۸ کیلوهرتز
اچ دی ام آی ورژن ۱٫۳، با قابلیت پشتیبانی از فرمت‌های صوتی Dolby True HD و DTS-HD به بازار عرضه شد.

کابل HDMI 1.4

حداکثر نرخ ارسال: ۱۰٫۲ گیگابیت در ثانیه
حداکثر رزولوشن: ۴۰۹۶*۲۱۶۰ پیکسل
حداکثر کانال صدا: ۸ کانال با نرخ ۷۶۸ کیلوهرتز
در این ورژن از تصاویر ۳D یا همان سه بعدی پشتیبانی می‌شود.

کابل HDMI 2.0

حداکثر نرخ ارسال: ۱۸ گیگابیت در ثانیه
حداکثر رزولوشن: ۴۰۹۶*۲۱۶۰ پیکسل
حداکثر کانال صدا: ۳۲ کانال با نرخ ۱۵۳۶ کیلوهرتز
پشتیبانی قوی از تصاویر ۴K در این ورژن، مشخصه اصلی آن به شمار می‌رود.

اما از سال ۲۰۱۰ میلادی به بعد کلیه کابل‌های HDMI با دو نوع Standard و High-Speed عرضه شده و نوعی همگام سازی ایجاد شد. این دسته بندی سردرگمی کمتری ایجاد کرده و مصرف کنندگان را در مقابل گزینه‌های خط کشی شده تری قرار داد.

کابل‌های High-Speed همان طور که از نام آن انتظار می‌رود تا سرعت ۱۰٫۲ گیگابیت در هر ثانیه انتقال را انجام می‌دهند. به واقع برای تلویزیون‌های ۴K یا دریافت تصاویر ۳D و نیز صدای اچ دی، استفاده از کابل های اچ دی ام آی با سرعت بالا مناسب خواهد بود.

بیشتر بدانید حل مشکل شارژ نشدن باتری لپ تاپ

انواع کابل اچ دی ام آی
کابل HDMI چیست و چه کاربردی دارد؟

کابل اچ دی ام آی مفتولی و فلت

در حال حاضر به لحاظ شکل ظاهری دو نوع کابل HDMI گرد و مفتولی و فلت در بازار یافت می‌شود. کابل‌های اچ دی ام آی مفتولی و گرد همان ساختاری را دارند که از سیم های ضخیم یا کابل‌ها انتظار داریم. اما کابل‌های HDMI فلت، همان طور که از نام آن‌ها برمی‌آید تخت و نازک هستند.

این کابل‌ها در حین کاربری، راحتی بیشتری داشته و قابلت انعطاف پذیری بالاتری دارند. ساختار این کابل‌ها نیز به شکلی ست که کمترین میزان آسیب و خم شدگی یا شکستگی را در آن‌ها خواهیم داشت.

برندهای کابل اچ دی ام آی

برای خرید کابل اچ دی ام آی، نیاز است که به کیفیت ساخت آن توجه داشته باشید. بدیهی ست که کابل‌های با کیفیت ساخت پایین و ارزان قیمت، در بخش اتصالات و خود طول کابل ضعیف بوده و با راحتی قطعی و شکنندگی را تجربه خواهند کرد.

در حال حاضر در بازار تجهیزات الکترونیکی ایران، انواع کابل‌های اچ دی ام آی با برندهای D-Link، Sony، KNet، Datalife، Datis، Prolink، Cabbrix، Ugreen، Daiyo، Somo و … عرضه می‌شوند.

طول کابل‌های HDMI

کابل‌های HDMI به لحاظ طولی نیز با هم تفاوت دارند. برای خرید این کابل‌ها باید در نظر بگیرید که به چه طولی نیاز دارید. معمولا برای کابردهای خانگی کابل‌های ۱ تا ۳ متری خریداری می‌شود. این کابل‌ها قیمت‌های متوسط و مناسبی داشته و تفاوت چندانی با هم ندارند.

اما زمانی که به سراغ کابل‌های ۵ متری و بالاتر می‌رویم، سطح قیمتی نیز به همان تناسب بالاتر می‌رود. علاوه بر طول متراژ بالاتر، برای حفظ کیفیت در این کابل‌ها، ساخت آن ها نیز تحت تاثیر قرار گرفته است.

کابل اچ دی ام آی اکتیو و پسیو

در متراژهای بالای ۱۰ متر به یک دسته بندی دیگر نیز می‌رسیم. در این نوع کابل‌ها، دو نوع اکتیو و پسیو را داریم.

کابل‌های اچ دی ام آی اکتیو، سیگنال‌های دریافتی را در یک جهت انتقال می‌دهند. این کابل ها در مسیر خود از تقویت کننده داخلی برخوردار هستند و علت یک طرفه بودن انتقال در آن‌ها نیز همین تقویت کننده است. اما کابل‌های HDMI پسیو، قادر به انتقال سیگنال‌ها در دو جهت مسیر هستند.

کابل HDMI چیست و چه کاربردی دارد؟
انواع کابل های اچ دی ام آی و راهنمای خرید

قیمت کابل HDMI

کابل‌های HDMI بسته به برند، طول و ورژن خود می توانند رده قیمتی از ۱۰ هزار تومان تا ۲۰۰ هزار تومان و بالاتر داشته باشند.

توصیه آخر

اما توصیه نهایی ما برای خرید کابل اچ دی ام آی، این است که برای خرید کابل‌های خیلی ارزان قیمت را انتخاب نکنید. در عین حال این تصور را نیز نداشته باشید که به حتم گران قیمت‌ترین کابل، می‌تواند بالاترین کیفیت را به شما ارائه دهد.

به متراژ، نوع و برند سازنده و اعتبار آن توجه نموده و کابلی در سطح متوسط و مناسب با کاربری‌تان انتخاب نمایید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 + 8 =