دلایل لرزش موتور خودرو کدامند؟ به همراه روش‌های تشخیص و رفع عیب

48

لرزش موتور خودرو از آن دسته مواردی‌ست که می‌تواند هر صبح و هنگام روشن کردن خودرو، اوقاتتان را حسابی تلخ کند. این که چرا موتور خودرو پس از روشن کردن و یا حین حرکت می‌لرزد، شاید علتی جزئی داشته باشد؛ اما شکل لرزش و ناآگاهی نسبت به آن، یک صبح زیبای آفتابی را تلخ کرده و جیب شما را به هراس خرج تراشی جدیدی، برای تعمیر خودرو می‌اندازد. اما اگر از چرایی لرزش موتور خودرو آگاه بوده و به موقع نسبت به رفع عیب و یا حتی پیشگیری از آن، اقدام کنید؛ هزینه چندانی برایتان ایجاد نخواهد شد.

به این منظور در زیر دلایل ریز و درشتی که منجر به لرزش موتور خودرو می‌شوند را دنبال می‌کنیم با استاد کار همراه باشد .

خدمات مکانیکی سیار و تعمیر خودرو در محل

مکانیکی سیار و تعمیر خودرو در محل

 • تعمیر تخصصی خودرو در محل توسط مکانیک سیار
 • خدمات تخصصی مکانیکی، باطری سازی و تعمیرگاه سیار خودرو
 • تعمیرات اتومبیل ایرانی و وارداتی
 • دیاک و تعمیر موتور خودرو، تعمیر گیربکس، دیفرانسیل و جعبه دنده
دریافت این خدمت از استادکار

علل لرزش موتور خودرو

هوای سرد

اگر در فصل سرما قرار داشته و یا به هر دلیل خودروی شما در محلی سرد پارک شده باشد، لرزش جزئی موتور که پس از گرم شدن متوقف گردد، را باید به سرما ربط دهیم. اما در این حالت باید پس از چند دقیقه یا حتی کمتر، لرزش متوقف شده و روند کار موتور عادی گردد.

لرزش موتور خودرو
روشن کردن خودرو در هوای سرد، می تواند با لرزش موتور همراه باشد. این لرزش پس از چند دقیقه متوقف خواهد شد.

شمع‌های معیوب

عیب در شمع‌ها و یا تمام شدن طول عمر آن‌ها نیز یکی از دلایل بسیار رایج لرزش موتور است. در این صورت با تعویض شمع خودرو، لرزش متوقف شده و دیگر چنین مشکلی نخواهید داشت. توجه داشته باشید که عیب در شمع‌ها، با لرزش ابتدایی همراه نبوده و اتفاقا پس از مدتی حرکت، خود را نشان می‌دهد.

عیب در سیستم ترمز

دقت کنید؛ در صورتی که لرزش در حین ترمز گرفتن، افزایش پیدا می‌کند و به نوعی به ترمزگیری بستگی دارد، احتمالا عیب در سیستم ترمز بوده و نیاز به تعویض لنت ترمز داریم.

لرزش موتور خودرو
ایراد در سیستم ترمز و به ویژه لنت ها، موجب لرزش موتور شده و حین ترمز گرفتن، لرزش بیشتری را احساس خواهید کرد.

عدم سوخت رسانی صحیح

یکی از دلایل رایج لرزش موتور خودرو، عدم سوخت رسانی صحیح است. اگر مسیر سوخت رسانی گرفتگی داشته و یا احتراق به درستی صورت نگیرد؛ امکان لرزش موتور خودرو را خواهیم داشت. در این صورت سوخت مورد نیاز به موتور نرسیده و عملکرد آن با اختلال روبروست که خود را به شکل لرزش نمودار می‌سازد. به ویژه این اتفاق زمانی که سرعت بیشتری گرفته و به ماشین شتاب می‌دهید، بارزتر خواهد بود.

عیب در دمپر میل لنگ

در شرایطی که دمپر میل لنگ که اتفاقا مسئولیت ثابت و بدون لرزه نگه داشتن قطعات موتور را دارد، مشکلی داشته و معیوب باشد، حین حرکت لرزش‌های ضعیف تا جدی را تجربه خواهید کرد.

لرزش موتور خودرو
دمپر میل لنگ وظیفه ثابت و بی لرزه نگه داشتن میل لنگ ها و به طور کلی قطعات وابسته به آن ها را داشته و در صورت عیب، لرزش موتور را ایجاد خواهد کرد.

خرابی دسته موتورها

دسته موتورها نیز از قطعاتی هستند که ثبات، تعادل و پایداری موتور خودرو را فراهم می‌سازند. با این حساب بدیهی‌ست که در صورت خرابی دسته موتورها یا بدتر شکسته شدن آن‌ها، باید انتظار لرزش موتور خودرو را داشته باشیم. دسته موتورها باید در سرویس‌های بازدید موتور خودرو، چک شده و در صورت نیاز تعویض گردند. این مورد، بیشتر حین خاموش کردن خودرو، موجب لرزش می‌شود. به این معنا که اگر حین خاموش کردن موتور خودرو، متوجه لرزش موتور خودرو گشتید، باید به عیب در دسته موتورها شک کرده و این قطعه را بررسی نمایید.

تنظیم نبودن موتور

به طور کلی پایین بودن دور موتور و عدم هماهنگی با دنده‌ای که روی آن قرار داریم، یکی از دلایل لرزش موتور ماشین خواهد بود. در این شرایط با گاز دادن، مسأله برطرف خواهد شد. اما اگر موتور ماشین نیز تنظیم نباشد، پی در پی با لرزش‌های موتور روبرو خواهید شد. در این صورت تنها یک تنظیم موتور کامل، صورت مسأله را پاک خواهد کرد.

لرزش موتور خودرو
در صورتی که موتور خودرو از تنظیم خارج شده باشد، دور موتور در جای صحیح خود قرار نگرفته و در شتاب های بالا، با لرزش روبرو می شویم.

خرابی سنسور هوا

خراب بودن سنسور هوا و عیب در عملکرد آن، مانع تنظیم میزان هوای ورودی به انژکتورها شده و در نتیجه اطلاعات صحیح به کامپیوتر انتقال داده نمی‌شود. به این صورت سوخت رسانی مختل شده و میزان لازم سوخت به موتور نمی‌رسد. در صورتی که سنسور هوا مشکل متوسط و کمی داشته باشد، با لرزش موتور روبرو خواهیم شد؛ اما به خاطر داشته باشید که شکل بسیار جدی‌تر آن، صدمات بزرگتری به بار آورده و می‌تواند به خفه کردن موتور نیز منجر شود.

سوختن واشر سرسیلندر

اگر واشر سرسیلندر خودروی شما سوخته باشد، به اصطلاح خودرو آب روغن قاطی کرده و این به محفظه احتراق نیز سرایت خواهد کرد. با وارد شدن آب به محفظه احتراق، اوضاع بهم ریخته و عمل احتراق به شکل صحیح انجام نمی‌گیرد. با نبود احتراق درست، کارکرد موتور خودرو نیز مختل گشته و لرزش‌هایی را احساس خواهید کرد.

بیشتر بدانید مشکلات رایج و چگونگی تعمیر پراید انژکتوری

لرزش موتور خودرو
سوختن واشر سرسیلندر و وارد شدن آب به محفظه احتراق، موجب لرزش خودرو خواهد شد.

عیب در سنسور فشار منیفولد

اگر سنسور فشار منیفولد مشکلی داشته باشد، ترکیب سوخت و هوا بهم ریخته و از تنظیم درست خود، خارج می‌شود. در این حالت سوخت رسانی و احتراق مختل گشته و باز لرزش را خواهیم داشت.
توضیح: سنسور فشار منیفولد، وظیفه تنظیم میزان سوخت و هوا در ترکیب با یکدیگر را دارد و پیش از احتراق، یک عنصر کلیدی محسوب می‌گردد.

عیب در کلاچ

عیب در کلاچ به ویژه صفحه کلاچ و تمام شدن آن، موجب می‌گردد که در ابتدای حرکت با لرزش روبرو شوید. همچنین کثیف شدن صفحه کلاچ نیز شرایط مشابهی به وجود می‌آورد. در این صورت با سرویس صفحه کلاچ و احیانا تعویض دیسک و صفحه، مشکل برطرف شده و مجددا خودروی خود را سرحال خواهید یافت.

بیشتر بدانید علائم خرابی واترپمپ پراید

لرزش موتور خودرو
دیسک و صفحه به طور مستقیم در پایداری سیستم کلاچ خودرو تاثیر داشته و در صورت خرابی یا کثیفی این قطعات، اختلال در عملکرد کلاچ و لرزش را خواهیم داشت.

رفع لرزش موتور خودرو

اگر به دنبال رفع علت تکان خوردن موتور ماشین هستید برای رفع لرزش موتور خودرو، مراحل زیر را دنبال کنید .

ولی اگر در این باره اطلاعات خاصی ندارید بهتر است از یک تعمیر کار حرفه ای کمک بگیرید .

خدمات مکانیکی سیار و تعمیر خودرو در محل

مکانیکی سیار و تعمیر خودرو در محل

 • تعمیر تخصصی خودرو در محل توسط مکانیک سیار
 • خدمات تخصصی مکانیکی، باطری سازی و تعمیرگاه سیار خودرو
 • تعمیرات اتومبیل ایرانی و وارداتی
 • دیاک و تعمیر موتور خودرو، تعمیر گیربکس، دیفرانسیل و جعبه دنده
دریافت این خدمت از استادکار

منشاء مشکل را شناسایی کنید

برای رفع هر مشکلی، ابتدا باید منشاء اصلی آن را شناسایی کنید. یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای شما این است که کدهای عیب یابی یا دیاگ را بررسی کنید. در این عیب یابی متوجه می‌شوید که آیا سیلندرها دچار ایرادی شده‌اند یا مشکل از جای دیگری است. امیدوارم باشیم که سیلندرها ایرادی پیدا نکرده باشند. در این صورت مشکل می‌تواند در سنسورهای اکسیژن، تامین سوخت، تامین هوا و یا کامپیوتر خودرو باشد. لازم است که هر یک از این موارد را مورد بررسی قرار داده و ایراد در عملکرد موتور را تشخیص دهید.

رفع لرزش موتور خودرو
نخستین قدمی که برای رفع لرزش موتور خودرو باید بردارید، عیب یابی و تشخیص ایراد به وجود آمده است.

مشکل را آنالیز و تحلیل کنید

درک مشکل به وجود آمده، اهمیت زیادی دارد. زیرا یک اشتباه در تشخیص و درک نکردن عیب رخ داده، می‌تواند به از دست دادن کلی موتور خودرو منجر شده و هزینه‌های به شدت سنگینی به بار بیاورد. با این حساب لازم است که عیب یابی با درستی و به دقت زیاد انجام شود.

احتراق ناقص یک سیلندر

در صورتی که تنها یک سیلندر با احتراق نادرست، روبرو باشد؛ احتمالا مشکل در انژکتور سوخت و یا در سیستم احتراق است. در اینجا لازم است که شمع‌ها، سوکت‌‌های احتراق و سیم کشی را بررسی کنید. اگر کویل سیلندر شکسته شده باشد، تشخیص و تعمیر آن بسیار ساده خواهد بود. توجه داشته باشید که برخی از خودروها دارای یک کویل برای دو سیلندر هستند و با بروز پیدا کردن مشکلی برای این کویل، هر دو سیلندر مختل می‌شوند.

بیشتر بدانید راهنمای نصب سیستم مولتی مدیای خودرو

رفع لرزش موتور خودرو
ایراد در سیستم احتراق و عیب سیلندرها، به عنوان یک عامل در ایجاد لرزش موتور خودرو، شناخته می شوند.

احتراق ناقص در بیش از یک سیلندر

رانندگان معمولا از این نکته غافل هستند که مشکلات معمول به وجود آمده برای موتور خودرو، از سیستم هوا رسانی، تامین سوخت و یا سیستم های الکترونیکی نشأت می‌گیرد. سنسور جریان هوای کثیف و مانند آن، می‌توانند مجرمان اصلی ارتعاش و لرزش موتور خودرو باشند.

خرابی‌های مکانیکی

حلقه پیستونی آسیب دیده، واشر سرسیلندر معیوب و … از ایرادات مکانیکی هستند که به عملکرد موتور صدمه زده و باعث می‌شوند تا حین حرکت لرزش احساس کنید. در ضمن بسیاری از موتورها دارای متعادل کننده هارمونیک هستند. بنابراین اگر لرزشی در موتور خودروی خود احساس می‌کنید، این متعادل کننده را بررسی نمایید، زیرا ممکن است ایرادی در آن به وجود آمده باشد.

قطعات آسیب دیده خودرو را جایگزین کنید

اکنون نوبت درخواست کمک از یک تعمیرکار ماهر و کاردان می رسد. شما عیب یابی خودروی خود را انجام داده و از این پس باید کار را به دست کاردان بسپارید.

جایگزینی قطعات آسیب دیده
پس از عیب یابی و تشخیص ایراد، باید از تعمیرکار کمک گرفته و قطعات معیوب موتور خودرو با نمونه سالم، تعویض نمایید.

چطور از لرزش موتور خودرو پیشگیری کنیم؟

برای پیشگیری از لرزش موتور خودرو، لازم است که به موقع قطعات داخلی خودرو از جمله سیستم احتراق و سوخت رسانی، دیسک و صفحه، دسته موتورها، سیسم ترمز به ویژه لنت ترمز و … را بازرسی کرده و در صورت هر عیبی، تعمیر یا تعویض انجام شود. به خاطر داشته باشید که لرزش موتور خودرو تنها یک عارضه آزاردهنده برای راننده و سرنشینان نیست، بلکه این علامتی از عیبی در یکی از قطعات خودرو بوده و باید حتما نسبت به آن، عکس العمل مناسب داشته باشید.

منبع: carfromjapan

48 نظرات
 1. داود می گوید

  سلام کمری دارم هنگام پست چراغ قرمز وا روی ترمز هست ماشین یه ارزش کوچک داره که این لرزش با روشن کردن چراغ بیشتر میشه علت چیست

  1. ali می گوید

   سلام این میتونه از بوستر ترمز باشع البته اگه لرزشش کم باشه مهم اگر زیاد بود اونوقت اقدام کنید

 2. ابراهیم می گوید

  سلام . دستتون درد نکنه . مطالب برای بنده مفید بودند .متشکرم

 3. امین می گوید

  سلام.من یه پژو پارس با موتورxu7دارم ..ماشین روشن ک میکنم لرزش پیدا میکنه بطوری ک موتور،فرمان کل ماشین میلرزه…در حال حرکت لرزش نداره..فقط در حالت درجا اینطوریه..چنتا تعمیگاه بردم چندبار دستگاه زدم خطا نداره کسی نمیدونه مشکل چیه..فیلتر هوا صافی بنزین و شمع تازه عوض شده..همه سنسورام سالمه تست کردم..از ته پلوس میتونه باشه؟یا بالانس نبودن چرخا هم در حالت ایستاده میتونه به لرزش بندازه؟
  لطفا راهنماییم کنید
  ممنون

  1. وحید می گوید

   سلام شمع و کویل هارو چک کن

   1. هوشنگ می گوید

    سلام.پرایدمدل۹۵دارم..ماشین موقع درجاکار کردن کمی لرزش داره وصدای موتور کمی زیاده موقعی که دور موتور زیر درجه یک هست منظورم ۸دهمه که درحالت در جا کارکردن استانداره.صدای موتور نسبت به قبلنا درحدود ۱ الی۲درصد زیاد شده.ممنون میشم راهنمایی بکنید

  2. هومن می گوید

   اگر شمع و کویل هات سالم باشن احتمالا واشر سر سیلندرت باشه ( زمانی که ماشین خنکه روشن میکنی لرزش از همیشه بیشتره وقتی ماشین گرم بشه لرزش کمتر میشه ) در اینده ممکنه اب رادیات کم کنه ، لطفا تجربه درست کردنت هم به اشتراک بزار استفاده کنیم

 4. وحیده صالح میرحسنی روان می گوید

  سلام.خودروم نه بلکه خودم واشر سوزوندم و تکان شدیدمیخورم.وحیده صالح میرحسنی روان.سپاس

  1. Vahedi می گوید

   سوزوندی پس،از فشار روانی هست

  2. افشین می گوید

   باید بدی یه فرد وارد به کار .1 سوپاپاته عوض کنه.2.زیربندیتم دستکاری کنه.3روغنکاریم نیاز داری باروغن طبیعی

 5. امیر حسین می گوید

  سلام موتور ماشین رو تازه تعمیر کردم و کلیه قطعات مصرفی نو وجدید هستن .ولی موتور ماشین کما فی سابق لرزش و ارتعاش داره ….انژکتور میتونه باعثش باشه یا نه ممنونم

 6. هادی می گوید

  سلام
  ال نود دارم. 50 هزار کارکرده. اول صبح که استارت می زنم در حدود 10 ثانیه لرزش خفیفی داره بعد از بین میره. شمع ها را هم چک کردم مشکلی نداره. دلیل چی می تونه باشه. لرزش فقط اول صبح است در طول روز دیگه مشکل نداره.

 7. احسان می گوید

  سلام. من به پژو پارس xu7مدل 92 دارم. جدیدا بعضی وقتا خیلی سخت روشن میشه و برای روشن شدن حتما باید گاز بدم تازه در این حالت هم به سختی روشن میشه. بهد از روشن شدن هم دور موتور روی نیم یا حتی پایین تر از نیم وایمیسته و مدام باید با ماشین گاز بدم و اگر تو دنده خلاص گاز ندم با تعویض دنده خیلی طول بکشه ماشین کاملا خاموش میشه. این حالت تا یه ربع ادامه و بعد یه ربع دورموتور خود به خود میاد بالا و همه چیز عادی میشه. لطفا اگه کسی ميدونه مشکل کجاست کمکم کنه.

 8. مهرداد می گوید

  سلام پژو پارس سال مدل نود دارم ماشین وقتی دور موتور بین ۱تا ۳ که هست لرزش خفیفی داره چه در حالت خلاص چه دنده مشکا از کجا میتونه باشه

 9. سمیرا نقیبی می گوید

  سلام دوست عزیز، حتما شمع های خودرو خود را بازبینی کنید. به احتمال زیاد مشکل از شمع های خودرو باشد.

 10. حسام می گوید

  باسلام من یه MVM X22 دارم وقتی ماشین روشن میکنم دور موتور ماشینم روی نیم است ماشین میلرزه میگن سلو ماشینم پایین است نمایندگی هم رفتم گفتند نمیشه سلو ماشین رو بالا برد باید چیکار کنم

 11. امین می گوید

  سلام ماشین من پارس تیوفایو مدل ۹۶ ماشین درجا بد کار میکنه و موتور لرزش شدید داره اما یکم که گاز میدم صاف میشه دریچه گاز شمع وایر کوئل سنسورها صافی بنزین سوزن انژکتورا همه عوض میکنم ولی ماشینم درست نشد لطفا کمکم کید

 12. امین می گوید

  سلام ماشین من پارس تیوفایو مدل ۹۶ ماشین درجا بد کار میکنه و موتور لرزش شدید داره اما یکم که گاز میدم صاف میشه دریچه گاز شمع وایر کوئل سنسورها صافی بنزین سوزن انژکتورا همه عوض میکنم ولی ماشینم درست نشد لطفا کمکم کید

 13. مهدی می گوید

  سلام وقتتون بخیر
  یه ال ۹۰ دارم یه هفته هست که دسته موتور و تسمه دینامشو عوض کردم لرزش موتور و بدنه از قبل تعویض هم بیشتر شده
  علتش چیه ؟

 14. محمد می گوید

  سلام وقتتون بخیر یه مزدا دوکابین ۲۰۰۰ دارم هنگام روشن کردن لرزش داره به اندازه یه دقیقه بنظرتون مشکلشچیه

 15. روزگار می گوید

  من پراید مدل ۸۷ دارم وقت درجا کار کردن ستون عقب سمت شاگرد لرزه زیاد داره وقتی اگزوزفشار میدم سمت پایین صدا میوفته علت چیه

 16. Reza می گوید

  تسمه تایم و دسته موتور بالای ماشین ال نود عوض شده ماشین به لرزه افتاده وصدای اتاق زیاد شمع ه و در حین سرعت بالا صدای موتور زیاده شده

 17. محسن چناقچی می گوید

  سلام من یه ام وی ام 110 سه سیلندر دارم که وقتی دور موتور روی 2هست یه لرزش خاصی کل ماشین و فرمان رو میلرزونه…این لرزش فقط رو دور موتور 2هست چه تو حرکت چه درجا!
  ممنون میشم کمکم کنید
  لرزش فقط روی دور موتور 2

 18. امین می گوید

  سلام من ی پراید مدل 89دارم در سرعت 60 تا80اتاق ماشین میلرزه ولی کلاچ رو تو همین سرعت میگیرم نمیلرزه

 19. محمد می گوید

  سلام من هایما s7 توربو دارم تو حالت ایستاده ،موقعی که ماشین رو حالت d وr هستش ،کابین میلزره

 20. هورمزد می گوید

  سلام
  النترا مدل ۲۰۱۵ دارم و در حالت توقف کامل موتور و اتاق ماشین لرزش داره ولی به محض اینکه حرکت میکنم لرزش کاملا از بین میره میخواستم دلایل احتمالی رو بدونم
  متشکرم

 21. علیرضا می گوید

  باسلام .ماشیم تیبا ۲ از وقتی دیسک وصحفه عوض کردم ماشبن حالت درجا لرزش زیاد داره فلایویل هم تراش دادم بازم درست نشد .دستا موتور ها سالمه لطفا راه حل بدین

 22. Behi می گوید

  من یه سمند 98 دارم جدیدا تو ترافیک یا تو تعویض دنده 1 و 2 ماشین تکون میخوره لرزش داره انگار دسته موتور پاره ست اما همه چی و چک کردم سالمه شمع و انژکتور هم تمیز کردم تو دیاگ هم چیزی نشون نمیده مکانیک هم نتونست عیب یابی کنه ممنون میشم کمک کنین

 23. حمیدرضا می گوید

  باسلام بنده یه پژوپارس ۹۱ دارم چندروزی هست تسمه تایم تسمه دینام واتر پمپ قرقره هرزگرد قرقره تنظیم تسمه تایم دسته موتور پایین بالا تعویض کردم شمع ها یک ماه نیست تعویض شده سوزن ها شسته شده ولی دور درجا اینه بغل فرمان اتاق لرزش داره چندجاهم بردم گفتن مشکلی نداره موتورهم صاف صاف کارمیکنه درضمن صبحها چون گاز یه مقدار بالاست خوبه گاز میاد پایین لرزشش شروع میشه دورموتورمم بین ۱با نیم لطفا کسی علتشو میدونه ممنون میشم باتشکر

 24. محمدرضا می گوید

  من سمند ای اف سون (دوگانه) دارم، چراغ چک روشن میشه، اول نشتی فشار گاز بود که قطعه هسته پوسته عوض کردم الان دوباره روشن شد !

 25. ایمان می گوید

  سلام من یه سمند ایکس۷ دارم بعضی اوقات ماشین خیلی نرم و بی صدا حرکت میکنه معمولا اول صبح ولی گاهی اوقات روی یه ترک ریز جاده انگار کل ماشین رو روی هم میکوبن و صدای موتور خیلی بالا میره کسی میدونه مشکلش کجاشه چند جا هم بردم کسی تشخیص نداده

 26. محمد می گوید

  سلام .من ماشین کوییک خشک گرفتم حالا ماشین روشن میکنم در حالت بدون حرکت لرزش شدید به فرمان و داخل اتاق و دسته دنده منتقل میشه اما موقعی ک حرکت میکنم لرزش از بین میره ..بنظرتون مشکل از کجاست؟

 27. مجتبی می گوید

  سلام خسته نباشید ماشین من یک اپتیما ۲۰۱۳ است که هنگام خلاص بودن خودرو دچار لرزش کمی است که البته وقتی کمی دور موتور رو بالا میبرم رفع میشه این حالت تو زمانی که توی. دنده هست و مثلا پشت چراغ قرمز پام روی پدال ترمز هست نیز لرزش رو داره ممنون میشم راهنماییم کنید

 28. مسعود می گوید

  سلام من ریو مدل ۸۵ تازه خریدم کولر وقتی میگیریم دوره موتور به زیره ۱ اومده و وقتی کمپرسور قطع میشه کمی دوره موتور بالاتر میرود نزدیک ۱ میشود وبا اتومات کولر بار افت دوره موتور میشود دلیلش چی میشود

 29. حمیدرضا می گوید

  با سلام
  پراید کاربراتوری دارم. درجا لرزش داره. سوخت تنظیم و کاربراتور سرویس شده.

 30. سجاد می گوید

  سلام. من X33 دارم . صبح یا وقتی که ماشین سرده ، استارت که میزنم ماشین با فشار روشن میشه و صدایی مثل به هم کشیده شدن دو قطعه فلزی به همدیگه مرتب تکرار میشه که با کمی گاز دادن به طور موقت و با گرم شدن ماشین به طور دائم صدا قطع میشه . اگه در حین سرد بودن ماشین حرکت کنم صدا زنگوله مانند میشه . موتور ماشین هم خیلی تکون میده یعنی یجورایی ماشین میخواد خاموش بشه . اخیرا هم متوجه شدم که دور موتور ماشینم از 4000 بالاتر نمیره و بوی بدی هم از اگزور میاد و حتی سر اگزوز ماشین هم خیسه . اگه کسی بتونه راهنماییم کنه که مشکل دقیقا چی میتونه باشه ممنونشم .

 31. مهدی می گوید

  سلام
  من وقتی ماشین روشن میشه و درجا کار می کنه یه حالتی مثل ضربه زدن بصورت نامنظم هر سه چهار ثانیه یکی می زنه حالت لرزش نداره. تو حرکت اصلا حس نمیشه ولی در حالت درجا مخصوصا وقتی ماشین سرد هست این اتفاق میفته. ماشین ریو هست.

 32. Arman می گوید

  سلام،ساینا دارم، وقتی که ماشین خوب گرم هست و بعد از طی مسافتی توقف میکنم در حالت درجا ماشین لرزش داره که به شکل منقطع هستش ،ینی به فواصل زمانی کوتاه لرزش قطع و وصل میشه،مشکل از کجاس؟؟
  ممنون

 33. ایمان می گوید

  سلام
  خودرو پراید دارم در حالت درجا لرزش زیادی توی کابین هست.
  کسی می دونه مشکل چیه؟

 34. جعفر لطیفی می گوید

  سلام دوستان من پراید مدل ۸۷دارم تمیز ماشین وقتی درجا ماشین روشن باشه یه مقدار لرزش چند ثانیه ای پیش میاد و بعد میره حتی در دور بالا در سرعت ۱۴۰ تا هم این لرزش رو از فرمون و رو داشپردی احساس میشه که به مدت چند ثانیه لرزش پیش میاد بعد میره ددستان لطفا کمک کنید …از جلوبندی نیست نو کردم لاستیک نو بالانس رینگ نو تسمه و دیسک و هاینا هم عوض کردم

 35. علیرضا می گوید

  سلام من هیوندا ولستر دارم هر سه دسته موتور رو عوض کردم همچنان لرزش در فرمان درحال توقف دارم .ماشین مقداری گرم میشه لرزش کمتر میشه .البته وقتی به ماشین گاز میدم صدای موتور در فرمان احساس میکنم ممنون میشم کمکم کنید خستم کرده الان یکسالو نیمه درگیرشم .بقیه اجزا ماشین مشکلی نداره علیرضا

 36. شیما می گوید

  سلام.پراید ۸۸ دارم سرعت پایین و بالا چرخهای عقب دوتاشون انگار روی برفه سرعت بالا در یک دست انداز کوجیک میخوره بدتر میشه اما زمانی کسی سوار میشه ماشین دیگه مشکلش حل میشه لطفاً راهنمای کنید ممنونم

 37. امید می گوید

  سلام پراید85دارم دردنده2موقع حرکت دورموتوررومیارم پایین سرعت زیر20میادماشین میلرزه فقط دنده2

 38. حسین کاظمی می گوید

  سلام پریروز روغن پراید۱۳۱ روعوض کردم باتوجه به پیشنهادسایت بهران سوپرپیشتاز ۱۰-۴۰ ریختم ….تعویض روغنی همه ۴لیترروغن روریخت ولی بافول چک میکنم سطح روغن اضافه نیست فیلترروغنم تعویض کردم
  ازبعدتعویض درحالت سکون دورموتورپایین لرزش ماشین زیادشده
  علت نوع روغن میتونه باشه؟ اضافه ریختن روغن میتونه باشه؟ چجوری چک کنم علت چیه

 39. صالح می گوید

  مشکل از تلسکوپی فرمونت هست رولبرینگاش خراب شده

 40. مسعود شهدادی می گوید

  سلام من پژو اس ال ایکس موتور TU5دارم چند روزی هست که وقتی ماشین روشن میکنم موتور لرزش داره وضربه میزنه در حرکت یه خرده مکث میکنه ودوباره دور میگیره رفتم سوزنهای انژیکتور رو شستم حالا علاوه بر ضربه موتور ماشین داغ میکنه وکولر که اصلآ نمیشه زد فن های ماشین از کار افتاده رله نو بستم درست نشد سنسور دمای نو بستم درست نشد نظر شما چیه

 41. امیر می گوید

  سلام، من پراید 132مدل90 دارم. ماشین کمی لرزش داره ولی بعد از روشن کردن چراغها، لرزش بیشتر میشه علت چی میتونه باشه؟

 42. امیر می گوید

  سلام،

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × 4 =