کولر دوال خودرو
کولر دوال خودرو چیست و عملکرد آن چگونه است؟

شاید برای شما هم سوال باشد کولر دوال چیست؟ یا کولر دوال ماشین یعنی چی؟ ، کولر دوال خودرو، یکی از جذاب‌ترین انواع کولرهای خودرو است که اختلاف سلیقه‌ها در کابین را پوشش داده و مانع بالا گرفتن ماجرای گرمادوستی یا سرمادوستی می‌شود! احتمالا برای شما نیز پیش آمده است که حین قرار داشتن در خودرو، اختلاف نظری با سایر سرنشینان در خصوص سرما یا گرما داشته باشید. برخی مایل به استفاده از کولر هستند و برخی دیگر ترجیح می‌دهند باد گرمی را روی صورت خود احساس کنند. در این شرایط کولر دوال خودرو یا همان تهویه دوگانه، چاره ساز خواهد بود. در ادامه با استادکار اپلیکیشن درخواست خدمات همراه باشید .

دانلود اپلیکیشن استادکار

  • نسخه IOS استادکار
  • نسخه اندروید استادکار
  • دریافت از اپ استور و سیب اپ
  • دریافت از گوگل پلی، کافه بازار و مایکت
دریافت این خدمت از استادکار

این سیستم در بیشتر خودروهای پیشرفته تعبیه شده و از امکانات پیشرفته رفاهی به حساب می‌آید. در ادامه نگاهی به عملکرد، مزایا و معایب این سیستم‌های تهویه می اندازیم.

کولر دوال خودرو چیست؟

کولر دوال خودرو، سیستم تهویه‌ای است که قادر به تفکیک بادهای خروجی بوده و سرنشینان می‌توانند دو نوع باد گرم و سرد را در زمان واحد، از آن دریافت کنند. به زبان ساده بگوییم که به وسیله کوال دوال یا تهویه دوگانه، راننده می‌تواند خنکای باد سرد را از کولر خودرو، دریافت کرده و سرنشین کناری؛ به صورت مجزا باد گرم را احساس کند. همچنین تنظیم درجه دما نیز امکان پذیر بوده و فن‌ها نیز به صورت جداگانه فعال خواهند بود.

چگونه بوی بد کولر ماشین را از بین ببریم ؟ مشکل بسیاری را حل کرده است آن را نیز مطالعه کنید .

کولر دوال چیست ؟ منظور از کولر دوال خودرو چیست ؟
کولر دوال خودرو یا سیستم تهویه دوگانه چیست و چه کاربردی دارد؟

این نوع سیستم تهویه اتوماتیک خودرو، در بیشتر خودروهای لوکس به ویژه خودروهای ژاپنی یافت می‌شود. همچنین می‌توان آن را به عنوان یک گزینه اضافی برای خودروی خریداری شده از کارخانه سفارش داده و طبیعتا هزینه اضافی آن را پرداخت کرد.
این نوع کولر بیشتر برای فصولی از سال چون بهار و پاییز که هوا را می‌توان نیمه سرد و نیمه گرم یافت، مناسب خواهد بود. در این مواقع ممکن است افراد احساسات متفاوتی در خصوص دمای داخل کابین خودرو داشته و نیاز آن‌ها به باد سرد یا گرم، متفاوت باشد.

کولر دوال چیست ؟ معایت و مزایای کولر دوال خودرو جیست
کولر دوال خودرو قادر به پمپاژ دو نوع هوای سرد و گرم در زمان واحد به سرنشینان در طرفین است.

سایر کولرهای چندگانه خودرو

جالب است بدانید که ماجرای سیستم‌های تهویه پیشرفته و مدافع سلایق گوناگون، فقط در کولرهای دوال خودرو، ختم نمی‌شود؛ بلکه انواع کولرها یا سیستم‌های تهویه سه گانه و چهارگانه را نیز داریم.

سیستم تهویه سه گانه خودرو

سیستم تهویه یا کولر سه گانه خودرو، تنظیم انواع دمای باد برای دو سرنشین جلو و سرنشین‌های عقب ماشین را داراست. این نوع سیستم تهویه در خودروهای بزرگ‌تر به ویژه SUV ها، کاربرد دارد. کنترل هوای اتوماتیک در سه منطقه، سبب می‌شود تا سفرهای خانوادگی با لذت بیشتری همراه شده و همه سرنشینان خودرو، رضایت داشته باشند.

کولر دوال چیست
تهویه سه گانه خودرو می تواند بادرسانی به سرنشینان را در سه گونه مختلف و در سه جهت متفاوت انجام دهد.

سیستم تهویه چهارگانه خودرو

در سیستم تهویه چهارگانه خودرو، دو سرنشین جلو و هر یک از سرنشینان صندلی‌های عقب، می‌توانند تنظیم باد در دمای متفاوتی داشته باشند. این سیستم پیشرفته می‌تواند در زمان واحد برای هر یک از سرنشینان خودرو، دمای متفاوتی تولید کرده و بادهای کاملا متضادی به فضای بیرونی پمپاژ کند.

کولر دوال خودرو
تهویه چهارگانه خودرو برای دو سرنشین جلو و دو سرنشین عقب، کاربرد داشته و باد در دمای متفاوت را به فضای داخل کابین پمپاژ می کند.

مزایای استفاده از کولر دوال خودرو

اصلی‌ترین مزیت استفاده از کولر دوال خودرو، تفکیک دماسازی و پمپاژ باد به فضای داخل کابین است. این سیستم‌های تهویه دوگانه دارای کیفیت بالایی نیز هستند و علی رغم عملکرد پیچیده‌شان، طول عمر قابل توجهی دارند.

معایب استفاده از کولر دوال خودرو

قیمت بالا

همان طور که انتظار داریم، قیمت سیستم‌های تهویه دوگانه، نسبت به کولرهای معمولی خودروها که عادت به استفاده از آن‌ها داریم، بیشتر است. با این حساب خودروهایی که از این سیستم تهویه دوگانه بهره مند هستند، مقداری افزایش قیمت را بر دوش می‌کشند. همین طور اگر بخواهید سیستم تهویه فعلی خودروی خود را با یک کولر دوال یا دوگانه، تعویض نمایید؛ متحمل هزینه افزون‌تری خواهید شد.

کولر دوال خودرو
کولر دوال خودرو نسبت به کولرهای معمولی قیمت بالاتری داشته و تنظیمات پیچیده تری نیز دارد.

تنظیمات حساس

تنظیمات سیستم‌های تهویه دوگانه، به شکلی که باد مجزا با دمای متفاوت به سرنشینان بزند، مقداری پیچیده است. حداقل در چند بار اول، این کار را به سختی انجام خواهید داد و نمی‌توانیم امیدوار باشیم که به راحتی از پس آن بربیایید. توجه داشته باشید که در این حالت معمولا تنظیم دریچه‌ها به سمتی که هوا جریان کلی داشته باشد، موضوعیت نداشته و هر سرنشین باید دریچه را به سمت خود بچرخاند تا هوای گرم و سرد به صورت مجزا پمپاژ شود.

سرویس‌های دوره‌ای

کولر دوال خودرو، مانند کولرهای معمولی که در ماشین‌ها دیده و عادت به استفاده از آن‌ها را داریم؛ نیاز به سرویس‌های دوره‌ای و آماده سازی فصلی دارند. برای داشتن بهره وری کامل از این کولرهای چندگانه، لازم است که پیش از شروع فصول گرم یا سرد سال، سرویس لازم به وسیله تعمیرکار و سرویس‌کار کولر خودرو را انجام دهید تا هر مشکل یا عیب احتمالی، مرتفع شود.

منبع: certifiedautoplex

خدمات مکانیکی سیار و تعمیر خودرو در محل

مکانیکی سیار و تعمیر خودرو در محل

  • تعمیر تخصصی خودرو در محل توسط مکانیک سیار
  • خدمات تخصصی مکانیکی، باطری سازی و تعمیرگاه سیار خودرو
  • تعمیرات اتومبیل ایرانی و وارداتی
  • دیاک و تعمیر موتور خودرو، تعمیر گیربکس، دیفرانسیل و جعبه دنده
دریافت این خدمت از استادکار

سمیرا نقیبی
سمیرا نقیبی نویسنده استادکار است. سمیرا ریاضی محض خوانده و به نوشتن و ترجمه علاقمند است. حوزه اصلی همکاری وی با استادکار در زمینه خودرو، تاسیسات و تعمیرات و دکوراسیون است اما او به راحتی میتواند در سایر زمینه ها نیز بنویسد. در زمینه هنر از سمیرا سوال کردیم گفت: «خیالبافی یکی از هنر های اصلی من است و در این زمینه دارای ذوق و قریحه هستم!» سمیرا در اوقات فراغتش رمان میخواند و به روانشناسی و فلسفه نیز علاقمند است. مطالب حوزه خودرو، تکنولوژی و سلامت و زیبایی از بهترین مطالبی است که سمیرا در استادکار نوشته که پیشنهاد میکنیم از دستشان ندهید.