آموزش رفع نشتی لوله فاضلاب

آموزش رفع انواع نشتی لوله فاضلاب

بروز نشتی در لوله فاضلاب می‌تواند دردسرهای بزرگی را به همراه داشته باشد. گاهی اوقات نشتی ایجاد شده در لوله فاضلاب به حدی شدید می‌شود که موجب ایجاد نم و ریزش آب به بخش‌هایی از دیوار یا سقف می‌گردد. در این زمان مهم‌ترین کاری که باید انجام دهید، خبر کردن یک لوله‌کش یا استفاده از دستگاه نشت‌یاب برای رفع نشتی لوله فاضلاب است. ترمیم لوله های فاضلاب گاهی به وسیله چسب رفع نشتی و گاهی با به کار بردن مایع درزگیر لوله فاضلاب انجام می‌شود این موضوع به شرایط لوله‌ها و بخشی که نشتی در آن ایجاد شده، مرتبط است. در این مقاله از استادکار قصد داریم تا با روش‌های رفع نشتی لوله فاضلاب بیشتر آشنا شویم.

اهمیت رفع نشتی لوله فاضلاب

زمانی که لوله‌های فاضلاب به دلیل سوراخ شدن لوله یا باز شدن اتصالات دچار نشتی می‌شوند، بررسی عامل بروز مشکل و همچنین داشتن اطلاعات کافی در مورد مشخصات فنی لوله‌کشی‌ها در کنار چگونگی آب‌بندی آن‌ها اهمیت زیادی دارد. از طرفی باید بدانید که لوله‌های فاضلاب جنس‌ها و انواع مختلفی دارند و رفع نشتی لوله فاضلاب در انواع مختلف آن، متفاوت است. معمولا اینکه نشتی آب مربوط به چه بخشی از لوله‌ها باشد، باید توسط یک متخصص تاسیسات باتجربه تشخیص داده شود.

اینکه نشتی آب مربوط به چه بخشی از لوله‌ها باشد، باید توسط یک متخصص تاسیسات باتجربه تشخیص داده شود.
اینکه نشتی آب مربوط به چه بخشی از لوله‌ها باشد، باید توسط یک متخصص تاسیسات باتجربه تشخیص داده شود.

برای اینکه مطمئن شوید نشتی به وجود آمده در سقف حمام یا دستشویی شما مربوط به لوله فاضلاب است، باید یک چراغ قوه بردارید و از فردی بخواهید تا آب مسیر توالت را باز کرده و داخل فاضلاب آب بریزد. اگر بعد از این کار نشتی و چکه کردن آب بیشتر شد، مشکل مربوط به لوله فاضلاب است و می‌بایست هرچه سریع‌تر نسبت به رفع نشتی لوله فاضلاب اقدام کنید. معمولا اگر سیستم لوله‌کشی ساختمان چندان قدیمی نباشد، به راحتی می‌توان مشکل فاضلاب را برطرف نمود.

انواع نشتی لوله فاضلاب

زمانی که نشتی اتفاق می‌افتد، اولین چیزی که اهمیت دارد این است که بفهمید مشکل از کدام قسمت نشات می‌گیرد. برای این کار معمولا نیاز به بررسی دقیق مشکل است؛ زیرا اقداماتی که در شرایط مختلف برای رفع نشتی لوله فاضلاب انجام می‌شود، متفاوت است. به طور کلی معمولا نشتی آب لوله فاضلاب به دو دلیل اتفاق می‌افتد که عبارتند از: باز یا خراب شدن اتصالات و سوراخ یا شکسته شدن لوله فاضلاب.

زمانی که نشتی اتفاق می‌افتد، اولین چیزی که اهمیت دارد این است که بفهمید مشکل از کدام قسمت نشات می‌گیرد.
زمانی که نشتی اتفاق می‌افتد، اولین چیزی که اهمیت دارد این است که بفهمید مشکل از کدام قسمت نشات می‌گیرد.

نشتی بر اثر باز یا شل شدن اتصالات

گاهی اوقات ایجاد نشتی لوله فاضلاب به باز یا شل شدن اتصالات آن مربوط است. ممکن است اتصالات شکسته باشند یا اینکه در اثر شل شدن آن‌ها آب به بیرون از لوله نشت کرده باشد.

گاهی اوقات ایجاد نشتی لوله فاضلاب به باز شدن یا شل شدن اتصالات آن مربوط است.
گاهی اوقات ایجاد نشتی لوله فاضلاب به باز شدن یا شل شدن اتصالات آن مربوط است.

نشتی بر اثر سوراخ شدن یا شکستگی لوله

در این نوع نشتی معمولا لوله در اثر ضربه و یا فشار بیش از حد سوراخ یا شکسته شده است. در این زمان اگر شکستگی شدید باشد، راهی به جز بریدن و تعویض قسمت سوراخ شده لوله ندارید و در صورتی که سوراخ کوچک باشد، می‌توانید از روش‌های ساده‌تری برای برطرف کردن آن استفاده کنید.

زمانی که لوله فاضلاب شکسته شود، لازم است که قسمت آسیب دیده را بریده و لوله جدیدی را جایگزین آن کنید.
زمانی که لوله فاضلاب شکسته شود، لازم است که قسمت آسیب دیده را بریده و لوله جدیدی را جایگزین آن کنید.

راهکارهایی برای رفع نشتی لوله فاضلاب

توجه داشته باشید که درجه و نوع نشتی ایجاد شده در برطرف کردن آن نقش مهمی دارد. اولین مساله‌ای که باید برای ترمیم لوله های فاضلاب و یا رفع نشتی لوله فاضلاب انجام دهید این است که شیر اصلی ورودی به لوله آسیب دیده را ببندید. در صورتی که نمی‌دانید شیر مربوط به آن دقیقا کدام است، بهتر است منبع اصلی ورودی آب را ببندید.

رفع نشتی با برش دادن قطعه یا لوله

اگر نشتی ایجاد شده بین اتصالات و لوله باشد، باید به وسیله یک اره شروع به برش دادن اتصالات کنید، طوری که آسیبی به لوله وارد نشود. سپس قطعه اتصال را دور بیندازید و قطعه جدید را جایگزین کنید. چنانچه اتصال داخل لوله قرار گرفته است، لوله را از بخش پایین‌تر آن برش بزنید، یک سوکت روی آن نصب کنید و اتصال و لوله جدید را در قسمت جدا شده، جاسازی نمایید.

اگر نشتی ایجاد شده در اتصالات باشد، باید به وسیله یک اره شروع به برش دادن اتصالات کنید، طوری که آسیبی به لوله وارد نشود.
اگر نشتی ایجاد شده در اتصالات باشد، باید به وسیله یک اره شروع به برش دادن اتصالات کنید، طوری که آسیبی به لوله وارد نشود.

رفع نشتی با چسب رفع نشتی

معمولا برای برطرف کردن نشتی‌های کوچک و زمانی که تنها یک سوارخ کوچک موجب بروز نشتی شده باشد، از چسب رفع نشتی یا اپوکسی استفاده می‌شود. برای این کار باید محل مورد نظر را مشخص نموده و با ماژیک علامت‌گذاری کنید. سپس مقداری چسب رفع نشتی در محل آسیب دیده بریزید و اجازه دهید تا چسب به خوبی خشک شود. حال باید یک نوار فایبر گلاس بردارید و دور نقطه‌ای را که در آن نشتی ایجاد شده بپوشانید. برای اینکه نوار چسبندگی خوبی داشته باشد، می‌توانید چند دقیقه آن را درون آب گرم قرار داده و بعد استفاده کنید. حداقل ۳۰ دقیقه تا ۱ ساعت صبر نموده و سپس آب‌بندی را امتحان کنید و مطمئن شوید که مشکل برطرف شده باشد.

استفاده از چسب رفع نشتی برای زمانی که سوراخ کوچکی در لوله ایجاد شده است، گزینه مناسبی محسوب می‌شود.
استفاده از چسب رفع نشتی برای زمانی که سوراخ کوچکی در لوله ایجاد شده است، گزینه مناسبی محسوب می‌شود.

استفاده از مایع درزگیر لوله فاضلاب

مایع درزگیر لوله فاضلاب ماده‌ای همانند چسب است که برای آب‌بندی لوله‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. استفاده از مایع درزگیر لوله فاضلاب به شما این امکان را می‌دهد که در مواقعی که شکستگی یا سوراخ بزرگی در لوله ایجاد نشده است، بدون نیاز به برشکاری لوله‌ها مقداری از ماده مورد نظر را روی بخش‌های آسیب دیده لوله ریختته و نشتی لوله را برطرف کنید.

رفع نشتی با ترمیم لوله های فاضلاب

در مواقعی که لوله فضلای آسیب دیده باشد، باید لوله را ۳۰ سانتی‌متر پایین‌تر و بالاتر از بخش آسیب‌دیده ببرید و بخش جدید را جایگزین کنید. بعد از برش قطعه تخریب شده دو عدد سوکت را به وسیله چسب به قسمت بالا و پایین لوله متصل کنید. فاصله دو طرف لوله را اندازه بگیرید و یک لوله با سایز مورد نظر و تقریبا ۲ سانتی‌متر کمتر از سایز مشخص شده برش دهید. توجه داشته باشید که جاسازی لوله معمولا باید با دقت و فشار زیادی انجام شود. مراقب باشید در حین جاسازی کردن لوله موجب آسیب به آن نشوید. قسمت سوکت و لوله باید به چسب فراوان آغشته شوند و محکم داخل هم قرار بگیرند.

بیشتر بدانید دلیل بوی فاضلاب سینک ظرفشویی چیست و چطور آن را رفع کنیم؟

گاهی برای رفع نشتی لوله فاضلاب نیاز به تعویض بخشی از لوله‌ است.
گاهی برای رفع نشتی لوله فاضلاب نیاز به تعویض بخشی از لوله‌ است.

رفع نشتی لوله فاضلاب توکار

زمانی که عایق‌بندی سیستم لوله‌کشی ساختمان دچار مشکل شود، لوله‌ها دچار نشتی می‌شوند. در خصوص رفع نشتی لوله فاضلاب توکار توجه داشته باشید که دسترسی به لوله‌ها به طور مستقیم وجود ندارد. تعمیر این نوع لوله‌ها معمولا بسیار مشکل بوده و خسارات بیشتری نسبت به سایر انواع لوله‌ها به دنبال دارد. اولین روش برای رفع نشتی لوله فاضلاب توکار تخریب کردن و بازسازی مجدد لوله‌ها است. روش بعدی برای رفع نشتی لوله فاضلاب توکار مربوط به زمانی است که امکان دسترسی به لوله‌ها از سقف طبقه پایین و یا کف طبقه بالا وجود داشته باشد. در این شرایط می‌توان به وسیله چسب رفع نشتی یا هر روش موثر دیگری با توجه به میزان مشکل به وجود آمده اقدام به رفع آن نمود.

رفع نشتی لوله فاضلاب چدنی

لوله‌های چدنی بیشتر در قدیم مورد استفاده قرار می‌گرفتند. این لوله‌ها مقاومت و استحکام بالایی دارند و کمتر دچار شکستگی می‌شوند. مهم‌ترین مشکلاتی که در مورد این نوع لوله‌‌کشی وجود دارد، باز شدن عایق‌کاری‌های آن و بروز نشتی از قسمت اتصالات لوله‌ است. از طرفی نصب و تعمیر این لوله‌ها بسیار دشوار است و معمولا آب‌بندی آن هزینه زیادی به دنبال دارد. لوله‌های چدنی در برابر نم و رطوبت مقاومت پایینی دارند و احتمال ایجاد رسوب و رنگ‌زدگی در آنها به مراتب بیشتر است. معمولا برای رفع نشتی لوله فاضلاب چدنی بهتر است قطعه معیوب تعویض گشته و یا از روش عایق‌کاری نانو استفاده شود. استفاده از چسب اپوکسی برای رفع نشتی لوله فاضلاب چدنی روش موثری محسوب می‌شود.

برای رفع نشتی لوله فاضلاب چدنی بهتر است قطعه معیوب تعویض گشته یا از روش عایق‌کاری نانو استفاده شود.
برای رفع نشتی لوله فاضلاب چدنی بهتر است قطعه معیوب تعویض گشته یا از روش عایق‌کاری نانو استفاده شود.

کلام آخر

همان طور که در این مقاله مطالعه کردید، برای رفع نشتی لوله فاضلاب روش‌های متعددی وجود دارد که همگی نیازمند تخصص و تجربه هستند. به یاد داشته باشید که تشخیص زودهنگام و دقیق نشتی می‌تواند به شما کمک کند تا از بروز مشکلات بزرگ‌تر و آسیب بیشتر در لوله‌ها جلوگیری کنید و با راهکارهای ساده‌تری اقدام به رفع آن نمایید.

خدمات لوله کشی آب و فاضلاب

لوله‌کشی آب و فاضلاب

  • لوله کشی آب سرد و گرم
  • لوله کشی فاضلاب و سرویس بهداشتی
  • نشت یابی لوله فاضلاب و رفع ترکیدگی فاضلاب
  • لوله کشی فاضلاب آشپزخانه، سرویس بهداشتی و توالت
دریافت این خدمت از استادکار

مژده عاشوری
مژده شرف عاشوری مترجمِ ورزشکار تیم استادکاره! مژده لیسانسش رو مترجمی زبان انگلیسی و فوق لیسانسش رو فیزیولوژی ورزش خونده. مژده به نوشتن و در کنارش به فتوشاپ و ادیت عکس و ویدئو علاقه داره. مژده عاشوری به کارهای هنری علاقه داره و معمولا بخش عمده ای از زمانش رو به درست کردن کاردستی و کارهای هنری اختصاص میده. مژده در مورد کارهای هنریش میگه: «من دوست دارم همه چیز رو با خلاقیت و فکر خودم درست کنم و از کپی برداری متنفرم» مژده یکی از نویسندگان توانمند استادکار هست که میتونه در موضوعات مختلفی مثل دکوراسیون، مد و زیبایی، تغذیه و ورزش و هر موضوعی که براش جذابیت داشته باشه نویسندگی کنه. خودش میگه که: «من همیشه تنوع در نویسندگی رو بیشتر از تمرکز در یک موضوع خاص دوست دارم» مژده عاشوری یکی از طرفداران اصلی مثبت اندیشیه و کتابهای متعددی در زمینه کنترل ذهن، نیروی اراده و رازهای موفقیت مطالعه کرده. او به شدت به مثبت بودن اعتقاد داره و فکر میکنه اگر هر انسانی آرزوهاش رو دنبال کنه و در این مسیر خوش بین باشه و بخواد که پیشرفت بکنه، حتما میتونه. پیشنهاد میکنیم که مطالب مژده رو از دست ندین.