علائم خرابی پمپ بنزین خودرو چیست؟

تقریبا تمام وسایل نقلیه مدرن با موتورهای احتراق داخلی مجهز به پمپ‌های سوخت هستند. پمپ بنزین وظیفه تحویل سوخت از مخزن بنزین به موتور را در فشار مورد نیاز برای عملکرد خودرو، بر عهده دارد. با استارت زدن، پمپ سوخت فعال و تحت فشار قرار می‌گیرد که در بعضی از اتومبیل‌ها این عملکرد با صدایی همراه خواهد بود. البته لازم است بدانید که هر صدای باک بنزین، صدایی نیست که بتوانید آن را عادی تلقی کنید.

به همین دلیل است که می‌بایست هر از گاهی نسبت به تست و تشخیص خرابی پمپ بنزین خودرو اقدام نمایید. صدای قل قل از باک بنزین یا صدای ویز از پمپ بنزین می‌تواند علائم نیم سوز شدن پمپ بنزین یا در کل علائم خرابی پمپ بنزین خودرو باشد. در این مطلب ما قصد داریم علائم خرابی فشار شکن پمپ بنزین، نشانه نیم سوز شدن پمپ بنزین پراید، علت صدای زوزه پمپ بنزین پراید و علت صدای پمپ بنزین ۲۰۶ را مورد بررسی قرار دهیم. با استادکار همراه شوید.

تشخیص خرابی پمپ بنزین خودرو و صدای باک بنزین

همان‌طور که گفته شد، پمپ‌های بنزین خودرو نقش بسیار مهمی را در سوخت رسانی در اتومبیل ایفا می‌کنند و خرابی پمپ بنزین خودرو به منزله کاهش و یا مختل شدن عملکرد سوخت رسانی در خودرو خواهد بود. پمپ‌های سوخت در اکثر وسایل نقلیه مدرن برقی هستند و در مخزن سوخت نصب می‌شوند. با این حال، برخی از وسایل نقلیه مجهز به پمپ‌های سوخت درون خطی یا به سبک مکانیکی هستند. در کل باید علائم خرابی پمپ بنزین خودرو را جدی بگیرید تا بتوانید شاهد عملکرد مناسبی در سیستم سوخت‌رسانی خودرو باشید. علائم خرابی پمپ بنزین خودرو به شرح زیر است:

علائم خرابی پمپ بنزین خودرو چیست
یکی از قطعات مهمی که درون خودرو وجود دارد، باک بنزین است که صدای زیاد آن حین استفاده خبر از خرابی پمپ بنزین خودرو می‌دهد.

صدای ویز از پمپ بنزین

یکی از اولین علائم خرابی پمپ بنزین خودرو صدای ویز از پمپ بنزین است. یک پمپ بنزین قدیمی یا فرسوده ممکن است هنگام اجرای کار صدای زوزه و ویز محسوسی را ایجاد کند. البته گاهی ممکن است حین کار صداهایی از پمپ به گوش رسد، اما صداهای غیرعادی مانند ویز، صدایی نیست که خبر از عملکرد صحیح پمپ دهد. صدای قل قل از باک بنزین هم از آن دست صداهایی است که خبر از خرابی پمپ سوخت می‌دهد.

بیشتر بدانید آموزش تعمیر و تقویت سیستم جلوبندی پراید

اگر خودرویی به سختی برای شروع حرکت استارت بخورد، می‌توان آن را نشانه‌ای از خرابی پمپ سوخت خودرو دانست.
اگر خودرویی به سختی برای شروع حرکت استارت بخورد، می‌توان آن را نشانه‌ای از خرابی پمپ سوخت خودرو دانست.

سخت استارت خوردن خودرو

علامت دیگری که معمولا خبر از خرابی پمپ بنزین خودرو می‌دهد، مشکل در استارت زدن خودرو است. از آنجایی که پمپ بنزین خودرو در هر زمان استارت زدن کار می‌کند، امکان فرسوده شدن و تضعیف شدن آن بالا می‌رود. پمپ سوخت ضعیف ممکن است بتواند امکان سوخت رسانی را فراهم کند، اما ممکن است سبب سخت استارت خوردن خودرو شود.

پرش موتور

یکی از مهم‌ترین شاخصه‌های خرابی پمپ بنزین خودرو، پرش موتور است که اغلب در سرعت زیاد رخ می‌دهد. اگر در حال رانندگی در سرعت زیاد متوجه پرش موتور شدید، احتمالا پمپ بنزین خراب شده که باید نسبت به تعمیر آن اقدام نمایید.

استال خودرو در دمای بالا

استال کردن خودرو ممکن است به دلایل مختلفی رخ دهد، اما هنگامی که آمپر خودرو، حرارت بالا را نشان می‌دهد، حاکی از خرابی پمپ بنزین خودرو است.

بیشتر بدانید تعویض صافی بنزین هر چند کیلومتر است؟

اگر حین بالا رفتن از سربالایی خودرو شما توان خود را از دست داد، خبر از خرابی پمپ سوخت می‌دهد.
اگر حین بالا رفتن از سربالایی خودرو شما توان خود را از دست داد، خبر از خرابی پمپ سوخت می‌دهد.

از دست رفتن قدرت موتور

یکی دیگر از نشانه‌های وجود پمپ سوخت خراب و معیوب، از بین رفتن قدرت هنگام فشار به وسایل نقلیه است؛ مانند حرکت در سربالایی، سنگینی خودرو یا هنگام شتاب‌گیری. در این حالت اگر پمپ معیوب باشد، هنگام افزایش درخواست سوخت در شرایط ویژه، نمی‌تواند عملیات سوخت‌رسانی را به خوبی انجام دهد، لذا قدرت موتور کاهش می‌یابد.

گاز بدون شتاب

اگر به نظر می‌رسد که با فشردن پدال گاز زیاد، مسافت پیموده کم است، از علائم خرابی پمپ بنزین خودرو خواهد بود. در این حالت ممکن است سوپاپ داخل پمپ سوخت باز نشود و باعث ریختن سوخت بیشتر از حد لازم در سیستم موتور شود.

بیشتر بدانید علت روشن نشدن چراغ cng پراید و سایر خودرو ها

نشانه نیم سوز شدن پمپ بنزین پراید و علت صدای پمپ بنزین ۲۰۶
یکی از علت‌‌هایی که سبب روشن نشدن اتومبیل می شود، خرابی پمپ بنزین خودرو است.

اتومبیل روشن نمی‌شود

یکی دیگر از علائم خرابی پمپ بنزین خودرو، روشن نشدن اتومبیل است. اگر پمپ سوخت به طور کامل خراب شود – تا جایی که قادر به تأمین سوخت کافی برای کار موتور نباشد- خودرو روشن نخواهد شد. با استارت زدن، خودرو شما خواهد لرزید، اما روشن نمی‌شود. اما روشن نشدن خودرو می‌تواند دلایل دیگری داشته باشد که در این صورت باید به تعمیرگاه مراجعه نمایید تا علت را برای شما بررسی نمایید.

نشانه نیم سوز شدن پمپ بنزین پراید و علت صدای پمپ بنزین ۲۰۶

اگر خودرو شما حین گاز خوردن به خوبی حرکت نمی‌کند و یا سخت استارت می‌خورد، باید بدانید که پمپ بنزین پراید شما نیم سوز شده است و می‌بایست برای رفع آن، در سریع‌ترین زمان ممکن به تعمیرگاه مراجعه نمایید. همچنین می‌توانیم بگوییم که علت صدای زوزه پمپ بنزین پراید نیز از نشانه‌های خرابی این قطعه مهم است. از سوی دیگر، هر یک از علائم فوق در ارتباط با پژو ۲۰۶ نیز صدق می‌کند. همچنین لازم است بدانید که صدای پمپ بنزین ۲۰۶ هم نشان از خرابی این قطعه در این خودرو خواهد بود.

سخن پایانی

درست است که اغلب پمپ‌های بنزین خودرو به گونه‌ای ساخته و طراحی شده‌اند که برای مدت زمان طولانی کار کنند، اما با این وجود ممکن است طی زمان دچار فرسودگی شده و از کار بیفتند. به همین دلیل لازم است تا با بروز هرگونه از علائم خرابی پمپ بنزین خودرو، نسبت به رفع آن‌ها اقدام نمایید.

منبع: yourmechanic.com

سمیرا نقیبی
سمیرا نقیبی نویسنده استادکار است. سمیرا ریاضی محض خوانده و به نوشتن و ترجمه علاقمند است. حوزه اصلی همکاری وی با استادکار در زمینه خودرو، تاسیسات و تعمیرات و دکوراسیون است اما او به راحتی میتواند در سایر زمینه ها نیز بنویسد. در زمینه هنر از سمیرا سوال کردیم گفت: «خیالبافی یکی از هنر های اصلی من است و در این زمینه دارای ذوق و قریحه هستم!» سمیرا در اوقات فراغتش رمان میخواند و به روانشناسی و فلسفه نیز علاقمند است. مطالب حوزه خودرو، تکنولوژی و سلامت و زیبایی از بهترین مطالبی است که سمیرا در استادکار نوشته که پیشنهاد میکنیم از دستشان ندهید.