انواع بو در خودرو و دلایل آن

1

ممکن است در حالی که داخل خودروی خود نشسته و در حال رانندگی به سمت مقصد هستید، متوجه بوی ناخوشایند و عجیبی شوید. این بو می‌تواند منشأ مختلفی داشته و به دلایل گوناگونی ایجاد گشته باشد. گذشته از ناخوشایندی بوی به مشام رسیده، مهم است که بدانید انواع بو در خودرو را باید به دلایل مختلفی وابسته دانسته و حتما نسبت به پیگیری آن‌ها، اقدام کنید. با استادکار اپلیکیشن درخواست خدمات همراه باشید،

برخی اوقات ممکن است این بوهای خاص و عجیب به مشام رسیده از موتور خودرو یا اگزوز آن، راه حل‌های ساده‌ای داشته و برخی اوقات دیگر نیاز به کمک گرفتن از تعمیرکار حرفه‌ای خواهد بود. اگر مشکل کدر شدن چراغ خودرو را دارید مقاله رفع کدری چراغ خودرو را بخوانید .

دانلود اپلیکیشن استادکار

  • نسخه IOS استادکار
  • نسخه اندروید استادکار
  • دریافت از اپ استور و سیب اپ
  • دریافت از گوگل پلی، کافه بازار و مایکت
دریافت این خدمت از استادکار

انواع بو در خودرو را بشناسیم

بوی پلاستیک سوخته از ماشین صفر

در صورتی که بوی پلاستیک سوخته را استشمام کردید، احتمالا عیب به سیستم ترمز یا صفحه کلاچ بازمی‌گردد. معمولا این اتفاق برای راننده‌های تازه کار رخ می‌دهد که با خودروی صفر کیلومتر خود در حال رانندگی بوده و هنوز عادت درستی در خصوص گرفتن نیم کلاچ ندارند. این افراد نیم کلاچ را طولانی‌تر از حد معمول نگاه داشته و برای کنترل خودروی خود، به صفحه کلاچ فشار مضاعف وارد می‌کنند. در این صورت بوی صفحه بلند شده و همان حس بوی پلاستیک سوخته را تداعی می‌کند. در این شرایط، خودروی خود را متوقف ساخته و به صفحه کلاچ فرصت دهید تا کاملا خنک شود. همین طور در ادامه حرکت از نگاه داشتن طولانی نیم کلاچ بپرهیزید.

به علاوه اگر ترمزدستی را غیرفعال نکرده باشید، نیز احتمال استشمام چنین بویی وجود دارد. البته در ثانیه‌های اول حرکت با ترمز دستی بالا، خبری از بوی سوختگی نخواهد بود و احتمالا پس از گذشت دقیقه‌ای، بو را متوجه خواهید شد. در این صورت لازم است که بلافاصله ترمز دستی را غیرفعال ساخته و با سرعت مطمئنه حرکت کنید.

بوی سوختگی، شبیه به بوی پلاستیک سوخته می تواند به نشت روغن به بخش های داغ موتور یا چسبیدن قطعه ای پلاستیکی به موتور در حال حرکت باشد.

در ضمن، اگر یکی از بخش های لاستیکی داخل کاپوت خودرو مانند درب مخزن آب پاش جدا شده و در تماس با بخش‌های داغ موتور، قرار گرفته باشد؛ همین بوی پلاستیک سوخته به مشام می‌رسد. همچنین می توانید مقاله  از بین بردن لکه و خش بدنه ماشین را مطالعه کنید .

بوی سیم سوخته از ماشین

استشمام بوی سیم سوخته از ماشین، احتمالا به سوختن اتصالات برقی و عایق‌های حرارتی باشد. حتما خودروی خود را متوقف ساخته و با بالا دادن درب کاپوت، کلیه مسیرهای فیوزها و اتصالات سیمی را دنبال کنید. آیا جایی قطع شدگی یا اتصال مشاهده می‌کنید؟

بوی سوختگی از ماشین نو

بوی سوختگی از ماشین نو نیز به دلیل نو بودن برخی از قطعات به مشام می‌رسد. نخستین مراتبی که قطعات موتور یا لاستیک‌ها کار کرده و داغ می‌شوند، احتمالا بویی شبیه به سوختگی از آن‌ها متصاعد می‌شود که آن قدرها نگران کننده نیست. اما در صورتی که این بو ادامه پیدا کرد، لازم است که بررسی‌های جدی‌تری صورت بگیرد.

به دلیل نو بودن لاستیک ها و قطعات داخل کاپوت ماشین نو، ممکن است در دفعات اول روشن کردن و حرکت با آن، بویی شبیه به سوختگی احساس کنید.

بوی روغن سوخته از ماشین

علت بوی سوختگی از موتور ماشین را باید به طور کلی به نشتی روغن، نسبت دهیم. البته بوی ناشی از ساییدگی صفحه کلاچ نیز، چنین وضعیتی به وجود خواهد آورد. اگر روغن نشتی داشته و روی بخشی از موتور (به ویژه قسمت‌های گرم شده و داغ آن) بریزد، بوی روغن سوختن را استشمام خواهید کرد. در صورتی که نشتی روغن به داخل منیفولد را هم داشته باشیم، همین بوی روغن سوخته، پس از مدتی حرکت خودرو، احساس خواهد شد. البته اگر روغن به اگزوز وارد شود، در همان شروع حرکت نیز بوی روغن را متوجه خواهید شد.

بوی سوختگی از بخاری ماشین

اگر از بخاری خودروی شما، بوی سوختگی احساس می‌شود، احتمال سیم کشی‌های برق خودرو، مشکلی داشته و در بخشی اتصالی کرده‌اند. در این صورت باید سیم کشی‌ها مورد بررسی قرار بگیرند. به علاوه بوی نامطبوع و زننده از بخاری خودرو را نیز باید با تعویض فیلترهای سیستم تهویه، برطرف سازید.

در صورتی که از بخاری ماشین، بویی شبیه به سوختگی استشمام می کنید، حتما لازم است که کلیه سیم کشی های آن بررسی شوند. در نهایت بازرسی فیلترهای بخاری نیز توصیه می شود.

بوی بنزین داخل اتاق خودرو

شیوع بوی بنزین داخل اتاق خودرو که یکی از انواع بود در خودرو به شمار می‌رود، می‌تواند ناشی از شل بودن درب باک بنزین یا مشکلی در مسیر انتقال بنزین به محفظه احتراق باشد. دقت داشته باشید که این موضوع بسیار خطرناک است و در صورت عدم توجه به موقع نسبت به آن، ریسک آتش سوزی و حوادث شدید، وجود دارد. به همین دلیل در صورت استشمام بوی بنزین، بلافاصله خودرو را متوقف ساخته و به بررسی درب باک بپردازید. اگر درب باک بنزین مشکلی نداشت و همچنان بوی بنزین به مشام می‌رسید، لازم است که مسیر سوخت رسانی حتما بازبینی شود. نکات مهم در مورد روغن ماشین را بخوانید .

بوی شیرین از داخل موتور از انواع بو در خودرو

استشمام بوی شیرین از داخل موتوری که گرم شده و مدتی کار کرده است، به مایع خنک کننده ارتباط دارد. وجود اتیلن گلیکول در مایع خنک کننده موتور و البته نشتی آن، به دلیل شل شدن واشر سرسیلندر، به ایجاد بوی شیرین منجر می‌شود. در این صورت لازم است که واشر سرسیلندر بررسی شده و در صورت معیوب بودن، تعمیر یا تعویض شود.

در صورتی که نشتی مایع خنک کننده موتور رخ دهد، بویی شیرین و گرم احساس می کنید. در این صورت لازم است که واشرسرسیلندرها حتما بررسی و عیب یابی شوند.

استشمام بوی گوگرد از موتور ماشین

مشکل در گیربکس و ماندگی بیش از حد روغن آن، به ایجاد بویی شبیه به گوگرد منجر می‌شود. این بوی گوگردی به دلیل گوگرد موجود در روغن گیربکس است و برای رفع آن باید گیربکس‌ها بازبینی شده و روغن گیربکس تعویض گردد.

بوی ماندگی و تخم مرغ فاسد از انواع بو در خودرو

استشمام این بو در زمان روشن کردن کولر یا بخاری خودرو، نشانه‌ای قطعی از قرار داشتن آلودگی داخل سیستم تهویه خودرو بوده و باید با شستشو و نظافت کولر خودرو و احتمالا تعویض فیلترها، این سیستم را تمیز کرده و از شر بوی نامطبوع آن خلاص شوید.

بوی ماندگی و استشمام چیزی شبیه به تخم مرغ فاسد شده از داخل کولر خودرو و سیستم تهویه، به احتمال زیاد نشانه ای از کثیفی و آلودگی زیاد فیلترهای کولر و دریچه های تهویه است.

توصیه نهایی

به یاد داشته باشید که استشمام انواع بو در خودرو به نوعی نشانه‌هایی از مشکل‌های کوچک یا بزرگ در سیستم فنی خودرو هستند. به همین دلیل سهل انگاری و نادیده گرفتن این بوها، می‌تواند مشکلات عدیده‌ای برایتان به وجود آورد. همیشه در خودرو هشیار باشید و هر نشانه فنی یا بوی نامطبوع را با دقت دنبال نمایید.

منبع: charkhan ، carstan ، saharbattery

1 نظر
  1. مهدی می گوید

    سلام . هر روز صبح که میخوام سوار ماشین بشم بوی زباله از داخل ماشین میاد بااینکه ماشین رو بردم کارواش و همه جا رو شسته بازم بو میاد .ماشینم ۲۰۶هست . لطفااا راهنمایی کنین

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

13 − 7 =