آب پاش برف پاک کن خودرو
آب پاش برف پاک کن یکی از قطعات خودرو می باشد که برای دید بهتر راننده مورد استفاده قرار می گیرد

چرا آب‌پاش برف پاک‌کن خودرو کار نمی‌کند؟

تمامی خودروها به سیستمی مجهز هستند و آن برف پاک‌کن اتومبیل نام دارد. برخی از ما رانندگان قدر این قطعه با‌ارزش را نمی‌دانیم، تا زمانی که باران ببارد و یا شیشه اتومبیل‌مان آنقدر کثیف شود که دیگر جایی را نبینیم. اگر در این شرایط قرار گرفتید و هرچه اهرم مربوط به برف پاک‌کن را فشردید، آب‌پاش برف پاک‌کن به درستی کار نکرد، چه باید کنید؟ نگران نباشید، ما در این مطلب به بررسی این مشکل خواهیم پرداخت و راه کارهایی را ارائه می‌کنیم.

علل کارنکردن آب‌پاش برف پاک‌کن

قبل از آنکه به بررسی علل کارنکردن آب‌پاش برف پاک‌کن خودرو بپردازیم، خوب است نگاهی کوتاه به سیستم برف پاک‌کن داشته باشیم:

آب پاش برف پاک‌کن چگونه کار می‌کند؟

برف پاک‌کن به سادگی کار می‌کند. اجزای آن را یک موتور الکتریکی، گیربکسی کوچک، یک بازو و یا همان تیغه برف پاک‌کن تشکیل می‌دهند. تمام این‌ قطعات در کنار هم حرکت رفت و برگشتی را سبب می‌شوند که به واسطه آن، شیشه خودرو تمیز می‌گردد.

برف پاک کن
برف پاک‌کن خودرو از پمپ، موتور و بازو تشکیل می شود.

آب‌پاش برف پاک‌کن خودرو سیستمی ساده دارد؛ یک سوئیچ، ماژول کنترل و موتور که پمپی به آن متصل است. اما این سیستم ساده در برخی مواقع به درستی کار نمی‌کند. حتما برای شما هم مانند من پیش آمده است که حین شستشوی شیشه خودرو، با کارنکردن آب‌پاش برف پاک‌کن مواجه شده باشید! باور کنید برف پاک‌کن و نظافت شیشه خودرو به اندازه روغن موتور مهم است.

تعویض روغن انواع خودرو های ایرانی و خارجی تعویض روغن گیربکس روغن دنده و روغن ترمز در منزل و محل کار

تعویض روغن در محل

  • تعویض روغن خودروهای ایرانی و خارجی
  • تعویض صافی بنزین
  • تعویض فیلتر روغن، فیلتر هوا و فیلتر کابین
  • تعویض روغن گیربکس، واسکازین، تعویض روغن ترمز، ریختن ضد یخ و شیشه شور
دریافت این خدمت از استادکار

اگر آب‌پاش برف پاک‌کن شیشه اتومبیل کار نمی‌کند، می‌توانید به کمک ما عیب یابی نمایید.

اول از همه این سوالات را بپرسید و به آن‌ها پاسخ دهید:

آیا هوا بیرون سرد است؟ بله یا خیر
آیا تنها یکی از آب‌پاش‌های برف پاک‌کن کار می‌کند؟ بله یا نه، هیچ‌ کدام کار نمی‌کنند.
هنگامی که شما سوئیچ را فشار می‌دهید، با روشن شدن چراغ مربوطه، صدای موتور مخصوص پمپ را می‌شنوید؟ بله یا خیر.

در برخی از خودروها، پمپ شیشه شور دارای فیوزی مستقل است. اگر برف پاک‌کن خودرو شما به خوبی کار نمی‌کند، ابتدا لازم است فیوز را بررسی نمایید. موتور را خاموش و سوئیچ را باز نگه دارید. در این حالت می‌بایست صدای پمپ را بشنوید و آب روی سطح شیشه پاشیده شود. در صورتی که آب از پمپ خارج نشد، می‌توانید به موارد زیر شک کنید:

خالی شدن مخزن، گرفتگی آب‌پاش برف پاک‌کن، نشتی شلنگ ارتباط و یا قطع شدن آن، آب و هوا.

برف پاک کن اتومبیل
در صورت گرفتگی آب‌پاش برف پاک‌کن خودرو، این قطعه به خوبی کار نمی کند

خالی شدن مخزن

گاهی چراغی که میزان مایع شیشه شور را نشان می‌دهد، به درستی کار نمی‌کند. تنها راه برای آنکه از میزان شیشه شور مطمئن شوید، چک کردن مخزن است. پس به جای اکتفا به چراغ‌های گمراه کننده، آستین را بالا زده و خودتان بررسی را آغاز کنید. خالی شدن و یا پر نبودن مخزن خود می‌تواند یکی از کار نکردن برف پاک‌کن ماشین باشد. برای رفع این مشکل، مایع شیشه شور را خریداری کرده و مخزن را پر کنید تا بتوانید از این قطعه خودرو به درستی استفاده نمایید.

نشتی شلنگ مخزن و یا قطع شدن آن

گاهی با چک کردن مخزن خودرو، در خواهید یافت که مایع شیشه شور به اندازه کافی موجود است. اینجاست که باید اتصالات شلنگ مربوطه را بررسی نمایید. چگونه؟ در این حالت کمی کنجکاوی بیشتری خرج کنید و به دنبال نشتی شیشه شور بگردید. این شلنگ‌ها می‌تواند در جایی قطع شده و یا نشتی پیدا کرده باشند. در این صورت می‌بایست شلنگ را تعویض نمایید تا بتوانید از شیشه شور خودرو استفاده کنید. حتی خوب است مخزن را نیز مورد بررسی قرار دهید؛ گاهی نشتی از خود مخزن شیشه شور است و شما می‌بایست آن را تعویض نمایید.

گرفتگی آب‌پاش برف پاک‌کن

گاهی همه چیز سرجای خود قرار دارد، هم مخزن پر است و هم خبری از قطعی اتصالات شلنگ نیست. در این مواقع نوبت به بررسی مجرای و دهانه برف پاک‌کن می رسد. یک گرفتگی ساده سبب می‌شود که مجرای آب بسته شود و شیشه شور به خوبی روی شیشه اسپری نشود.

مایع شیشه شور در هوای سرد یخ زده است

اگر هوای بیرون سرد باشد، احتمال این وجود دارد که مایع درون مخزن، یخ زده باشد که این با کاهش دما رخ می‌دهد. در این حالت ممکن است چند ساعت طول بکشد تا مایع درون مخزن دوباره ذوب شود. بنابراین بهتر است از شیشه شورهای مرغوب استفاده کنید، چرا که این مایعات نه تنها در مخزن بلکه درون شیلنگ و سایر مسیرها نیز ممکن است یخ بزند که این به خودرو شما آسیب وارد می‌کند.

بیشتر بدانید مشکلات رایج و چگونگی تعمیر پراید انژکتوری

شیشه شور خودرو
برای جلوگیری از یخ زدگی شیشه شور خودرو در زمستان، شیشه شور مرغوب را خریداری کنید.

اهمیت سالم بودن آب‌پاش برف پاک‌کن

برف پاک کن و آب پاش آن قطعاتی بسیار ضروری در اتومبیل‌ها هستند. همان‌طور که مشاهده کردید، کارنکردن آب‌پاش برف پاک‌کن از علت‌های کوچکی ناشی می‌شود که شما می‌توانید با یک بررسی ساده، آن‌ها را برطرف نمایید. شاید ضرورت اهمیت این وسیله و یا قطعه را تا بروز آلودگی روی شیشه خودرو درک نکنیم، اما همه می‌دانیم که بدون یک شیشه تمیز و شسته شده، نمی‌توانیم به خوبی رانندگی کنیم.

منبع: samarins.com

سمیرا نقیبی
سمیرا نقیبی نویسنده استادکار است. سمیرا ریاضی محض خوانده و به نوشتن و ترجمه علاقمند است. حوزه اصلی همکاری وی با استادکار در زمینه خودرو، تاسیسات و تعمیرات و دکوراسیون است اما او به راحتی میتواند در سایر زمینه ها نیز بنویسد. در زمینه هنر از سمیرا سوال کردیم گفت: «خیالبافی یکی از هنر های اصلی من است و در این زمینه دارای ذوق و قریحه هستم!» سمیرا در اوقات فراغتش رمان میخواند و به روانشناسی و فلسفه نیز علاقمند است. مطالب حوزه خودرو، تکنولوژی و سلامت و زیبایی از بهترین مطالبی است که سمیرا در استادکار نوشته که پیشنهاد میکنیم از دستشان ندهید.