علت ترک خوردن دیوار گچی چیست و چگونه آن را ترمیم کنیم؟

7

دیوارهای گچی زیبا و محکم هستند و معمولا تاثیر زیادی در عدم انتقال صدای منازل و عایق سازی دارند و دقیقا به همین علت‌ها، مسئله ترمیم ترک دیوار گچی هم اهمیت زیادی پیدا می‌کند. زیرا دیوارهای گچی علی رغم استحکام‌، با گذشت زمان و تغییرات آب و هوایی در معرض خرابی و ترک خوردن قرار می‌گیرند. به خصوص اگر در خانه چند کودک شیطان نیز دائما مشغول فعالیت و جنب و جوش باشند، احتمال خرابی و ریختن گچ دیوار هم بیشتر می‌شود. بنابراین می‌توان گفت که تمام خانه‌هایی که دیوار گچی دارند، در نهایت ترک خوردن و ریختن گچ دیوار را تجربه خواهند کرد.

اما علی رغم ظاهر ترسناک ترک‌های بی شمار روی دیوار، ترمیم ترک دیوار گچی، کار غیر ممکنی نیست و شما ممکن است حتی برای این کار نیاز به امکانات ویژه‌ای هم نداشته باشید. در ادامه دلایل ترک خوردن دیوار گچی، راه‌های ترمیم ترک دیوار گچی و ترمیم گچ ریخته دیوار را می‌خوانیم.

دلایل ترک خوردن دیوار گچی

تصور کنید که در خانه نشسته‌اید، در آرامش مشغول چای خوردن هستید و از زیبایی خانه‌ خود لذت می‌برید. در همین حال که مشغول نگاه کردن گوشه و کنار خانه هستید، چشم‌تان به ترکی روی دیوار می‌خورد و … یک ترک دیگر بعد از آن … و البته چند ترک دیگر. و به این شکل است که دیگر آرامش و ادامه نوشیدن‌ چای خود را فراموش می‌کنید و به دنبال دلایل ترک دیوارهایتان می‌گردید. اما باید بدانید که خیلی جای نگرانی نیست و ترک خوردن دیوارهای گچی نسبتا رایج است. دیوارهای گچی ممکن است به دلایل مختلفی ترک بخورند:

تغییرات زمین

زمین به آرامی‌ و دائما در حال تغییر است. به همین علت خانه شما هم دائما در حال دست و پنجه نرم کردن با تغییرات زمین است و در همین حین، ممکن است سطح دیوار گچی نیاز به “کش آمدن” داشته باشد. اما از آنجایی که گچ بسیار محکم است، دیوار گچی به جای کش آمدن “ترک” می‌خورد.

ضعیف بودن برخی قسمت‌های دیوار گچی

برخی از بخش‌های دیوار گچی ذاتا ضعیف‌تر و مستعد ترک خوردن هستند، مانند کناره‌های دیوار و چارچوب‌های در و پنجره و فضای بین کف و راه پله.

ارتعاشات

حوادث طبیعی مانند زلزله، ساخت و سازهای عمرانی نزدیک ساختمان شما، نصب تجهیزات سنگین و عوامل مشابه، ممکن است باعث ایجاد ارتعاش و لرزش و در نهایت ترک خوردن دیوار گچی شوند.

آب و هوا

شرایط آب و هوایی نیز می‌توانند منجر به ترک خوردن دیوارهای گچی شوند. برخی از مصالح مانند رنگ و گچ در برابر سرمای زمستان یا گرمای تابستان مقاوم نیستند. بنابراین این مصالح در زمستان منقبض و در زمستان منبسط می‌شوند. و این خود موجب ترک خوردن و ریختن گچ دیوار می‌شود. این موضوع به خصوص در فضاهایی که به طور فصلی و مقطعی گرم یا سرد می‌شوند و یا رو به نور غروب آفتاب هستند، بیشتر دیده می‌شود.

رنگ کم کیفیت

استفاده از رنگ کم کیفیت برای نقاشی دیوارها باعث می‌شود رنگ به خوبی به دیوار نچسبد و دیوار در طول زمان ترک بخورد. همچنین استفاده از رنگ‌های مختلف برای هر لایه رنگ نیز می‌تواند باعث ترک خوردن دیوار گچی شود.

گچکاری کم کیفیت

اگر به سیمان گچ زمان کافی برای خشک شدن قبل از نقاشی ندهید، ترک خوردن دیوار گچی در آینده قطعی است.

بیشتر بدانید دلیل پوسته پوسته شدن رنگ روی دیوار چیست؟

تغییرات و جابه‌جایی زمین به صورت طبیعی و تدریجی، آب و هوا، لرزش و کم کیفیت بودن گچ یا رنگ دیوار، از دلایل رایج ترک خوردن دیوار گچی هستند.
تغییرات و جابه‌جایی زمین به صورت طبیعی و تدریجی، آب و هوا، لرزش و کم کیفیت بودن گچ یا رنگ دیوار، از دلایل رایج ترک خوردن دیوار گچی هستند.

روش‌های ترمیم ترک دیوار گچی

دلایل ترک خوردن دیوار گچی هر چه که باشد، ترک برای هیچ صاحب خانه‌ای خوشایند نیست. بنابراین خوب است روش‌های ترمیم ترک دیوار گچی را بیاموزید تا بتوانید قبل از بازتر شدن ترک، دیوار منزل یا دفتر کار خود را ترمیم کنید. اما قبل از این که به سراغ ترمیم ترک دیوار گچی برویم، بهتر است اول ببینیم که آیا شما قادر به ترمیم ترک دیوار گچی خانه‌تان هستید یا خیر. به عبارتی آیا ترک دیوار گچی خانه شما، ترکی عادی و رایج است یا پشت آن مشکلات حادتر و تخصصی‌تری پنهان شده‌اند. به عکس زیر نگاه کنید. در این عکس دو مدل ترک روی دیوار دیده می‌شوند.

 ترک سمت راست ترکی ظریف (معمولا با پهنای کمتر از ۴ سانتیمتر) و اصطلاحا مویی است و ترک سمت چپ که عمیق‌تر و پهن‌تر است، ترک سازه‌ای نامیده می‌شود. همانطور که می‌توانید حدس بزنید، شما با امکانات محدود و روش‌های خانگی، تنها قادر به ترمیم ترک دیوار گچی از نوع مویی هستید.
ترک سمت راست ترکی ظریف (معمولا با پهنای کمتر از ۴ سانتیمتر) و اصطلاحا مویی است و ترک سمت چپ که عمیق‌تر و پهن‌تر است، ترک سازه‌ای نامیده می‌شود. همانطور که می‌توانید حدس بزنید، شما با امکانات محدود و روش‌های خانگی، تنها قادر به ترمیم ترک دیوار گچی از نوع مویی هستید.

اگر اخیرا ترک‌های سازه‌ای روی دیوارهای ساختمان‌تان زیاد شده‌اند، بهتر است از کمک یک فرد متخصص استفاده کنید، زیرا این ترک‌ها معمولا در اثر مشکلاتی عمیق‌تر و بنیادی‌تر در بنای ساختمان به وجود می‌آیند.

اما اگر ترک‌های دیوار گچی شما از نوع مویی هستند، با پیروی از مراحل زیر، می‌توانید برای ترمیم آن‌ها تلاش کنید:

 • شاید عجیب به نظر برسد، اما اولین مرحله از ترمیم ترک دیوار گچی، عمیق‌تر کردن آن ترک است! بله درست خواندید، شما باید اول به وسیله یک سنباده، پیچ گوشتی و یا چاقو، ترکِ فعلی را کمی‌ بازتر کنید تا بتوانید سیمان، رنگ و گچ‌های ریخته دیوار را از درون ترک به کمک یک مسواک یا قلم موی ظریف تمیز کنید. این کار باعث می‌شود تا موادی که برای پر کردن ترک دیوار استفاده خواهید کرد، به خوبی داخل آن را پر کنند. اما در حین انجام این کار مراقب باشید. عمیق‌تر کردن ترک باید با ظرافت و حرکات آهسته انجام شود.
عمیق‌تر کردن ترک، اولین گام عجیب اما مهم ترمیم ترک دیوار گچی است.
عمیق‌تر کردن ترک، اولین گام عجیب اما مهم ترمیم ترک دیوار گچی است.
 • پس از اینکه شکاف را پاکسازی کردید، آن را با یک قلم موی آغشته به آب، کمی‌ مرطوب کنید. رطوبت باعث می‌شود ترکیب پر کننده ترک، به خوبی در جای خود بچسبد. سپس ترک را با ترکیبی از پودر گچ و آب پر کنید. مطمئن شوید که مواد به خوبی کل شکاف را پر کرده است.

بیشتر بدانید آشنایی با ۶ ابزار اصلی در بتونه کاری

پر کردن ترک با بتونه، پس از تمیز و مرطوب کردن شکاف
پر کردن ترک دیوار با بتونه، پس از تمیز و مرطوب کردن شکاف
 • سطح روی ترک را با یک سنباده صاف کنید و اجازه دهید مواد طی یک روز خشک شوند.
زمان دادن به ترک پر شده، برای خشک شدن مواد پر کننده
زمان دادن به ترک پر شده، برای خشک شدن مواد پر کننده
 • پس از خشک شدن کامل سطح، آن را به خوبی سنباده بزنید تا یکدست شود.
سنباده کشیدن سطح ترک پر شده
سنباده کشیدن سطح ترک پر شده
 • سطح دیوار را با دستمال یا پارچه‌ای خشک تمیز کنید. سپس روی ترک را رنگ بزنید. اگر تصمیم دارید بیشتر از یک لایه رنگ روی دیوار بزنید، اول مطمئن شوید که لایه‌های زیری به خوبی خشک شده‌اند. فراموش نکنید که برای رنگ آمیزی دیوار بتونه شده، باید ابتدا از آستری رنگ استفاده کنید.

بیشتر بدانید آموزش گام به گام نقاشی ساختمان با غلطک

اجرای آستری و رنگ آمیزی پس از ترمیم ترک دیوار گچی
اجرای آستری و رنگ آمیزی پس از ترمیم ترک دیوار گچی

ترمیم گچ ریخته دیوار

خیلی وقت‌ها برای ما پیش می‌آید که در حین انجام کارهای خانه، به خصوص اموری مثل جارو کشیدن، با اصابت جارو یا سایر وسایل به دیوار، بخشی از گچ دیوار آسیب ببیند و بریزد. در صورتی که این آسیب قابل توجه و در معرض دید است، برای ترمیم گچ ریخته دیوار می‌توانید از روش‌های ذکر شده در قسمت قبل استفاده کنید. اما به جای مرحله اول که مربوط به عمیق‌تر کردن ترک است، بهتر است با یک چاقوی ظریف سطح آسیب دیده را از لایه‌های اضافی گچ صاف کنید. همچنین می‌توانید از مراحل زیر هم برای ترمیم گچ ریخته دیوار در زمان کمتر پیروی کنید:

گاهی اوقات به دلایلی غیر از ترک خوردن دیوار، نیاز به ترمیم گچ ریخته دیوار حس می‌شود، مثلا اصابت جسمی تیز یا سخت به دیوار.
گاهی اوقات به دلایلی غیر از ترک خوردن دیوار، نیاز به ترمیم گچ ریخته دیوار حس می‌شود، مثلا اصابت جسمی تیز یا سخت به دیوار.

روش سریع ترمیم ترک دیوار گچی

 • برای ترمیم گچ ریخته دیوار به اندازه سر انگشت، مقداری بتونه لاتکس آکریلیک را روی ترک قرار دهید.
 • با استفاده از انگشت خود، بتونه را با حرکاتی عمود بر ترک، به داخل شکاف مالش دهید. این کار باعث می‌شود بتونه کاملا وارد ترک شود.
 • بتونه اضافی را با یک اسفنج پاک کنید تا تنها بتونه داخل ترک باقی بماند.
در صورت آسیب دیدن جزئی دیوار، می‌توانید تنها با کمی بتونه اقدام به ترمیم گچ ریخته دیوار کنید. 
در صورت آسیب دیدن جزئی دیوار، می‌توانید تنها با کمی بتونه اقدام به ترمیم گچ ریخته دیوار کنید.

سخن آخر

در این مطلب مراحل ترمیم ترک دیوار گچی و همچنین ترمیم گچ ریخته دیوار را خواندیم. به خاطر داشته باشید که قبل از تصمیم به ترمیم ترک دیوار گچی خانه‌ خود اول به نوع ترک دقت کنید. اگر احساس می‌کنید که ترک روی دیوارتان بیش از حد عمیق و باز است و یا اگر قبلا چندین بار اقدام به ترمیم آن کرده‌اید اما ترک دوباره خودش را نشان داده است، بهتر است حتما از یک فرد متخصص در این زمینه کمک بگیرید.

7 نظرات
 1. مهدی میرزایی می گوید

  نقاشی ساختمان پذیرفته میشود ۰۹۱۴———

  1. سارا چگینی می گوید

   مهدی عزیز
   اطلاعات تماس شما، برای حفاظت از حریم خصوصی شما، نمایش داده نمیشن. پیشنهاد می‌کنم در صورت تمایل، به صفحه ثبت نام متخصصین در استادکار مراجعه و ثبت نام کنید. خوشحال میشیم بتونیم در بخش خدمات نقاشی ساختمان، باهاتون همکاری کنیم.

 2. سعید می گوید

  درود بر شما خیلی عالی بود ممنون./

 3. مهدی می گوید

  سلام مطالب اموزنده بود در مورد ترک دیوار

 4. اکبر می گوید

  سلام مطالبتون خیلی آموزنده بود ممنون ازشما
  اکبرسوادکوهی هستم نقاش ساختمان

 5. علی می گوید

  بعد نقاشی رو ترک و بعضی جاهایی که ترک نداشته پف کرده کسی میدونه چرا اینجوری شده و آیا راه کاری هم وجود داره تا درست بشه؟ ممنون میشم لطف کنید جواب بدید

 6. فریور می گوید

  درود
  با توجه به اقلیم های متفاوت در معماری و احداث بنا و شرایط آب و هوایی که در توضیحات، مبسوط ارائه شد …ترک ها فارق از تفاوت در شکل و شرایط ، رویتی به دو قسم عمودی رونده و افقی ممتد تقسیم میشوند.
  ترک های افقی ساختمان جدی هستند و ناشی از مشکلات رفتاری سازه ی بنااست و بایستی تخریب و تجدید شوند .
  ترک های عمودی و پیش رونده معمولا با توجه به مصالح سنتی متفاوت اند و روش اصلاح آنها نیز منفاوت است .
  ترکها را از مقاطع قابل رویت با سایش لبه ها بازتر کنید تا پوکی حاصل از تردد هوایی برطرف گردد
  از چسب بتن و خمیر کاشی برای پوشش درز ها و ترک های عمیق استفاده کنید .
  گچ های پلیمری و الیافی نیز سختی نسبتا بلایی در پیوند دولایه دارند .
  گچ های زودگیر یا بنایی برای پوشش ترک های سطحی مناسب هستند .
  از نقاشان گرامی تقاضا دارم پوشش ترک های ساختمانی را با بتونه های دست ساز ترکیبی با مل اجرا نفرمایید .
  با سپاس

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

14 + 3 =