خرابی شمع خودرو

در این مقاله به بررسی علائم خرابی شمع خودرو  وایر شمع خودرو می پردازیم . شمع خودرو با همه‌ی کوچکی‌اش یکی از قطعات اصلی خودرو است، اما از آن قطعاتی که نیاز به رسیدگی و تعویض دارند. در صورت خرابی شمع، یکی از علائمی که راننده احساس می‌کند لرزش غیرعادی خودرو است، لرزشی که برای هیچ راننده‌ای که به خودروی خود اهمیت می‌دهد پذیرفتنی نیست. این نوشتار بر روی شمع خودرو و خرابی شمع خودرو تمرکز دارد. چنان‌چه می‌خواهید بیش‌تر در ارتباط با این قطعه و هم‌چنین علائم خرابی این قطعه بدانید این نوشتار را تا انتها دنبال کنید. استادکار بهترین اپلیکیشن درخواست خدمات در ایران .

وظیفه شمع خودرو چیست؟

شمع خودرو قطعه‌ی کوچکی است که درون سیلندر خودرو قرار می‌گیرد. ولتاژ از یک سو به شمع وارد شده و از سوی دیگر شمع وظیفه دارد که این ولتاژ را به جرقه تبدیل کند تا مخلوط هوا و بنزینی که در سیلندر وجود دارد از طریق این جرقه منفجر شده و به این ترتیب انرژی مورد نیاز موتور تأمین شود. اگر علاقه مندید در مورد دلایل روشن شدن چراغ چک ماشین بیشتر بدانید مقاله قبلی ما را مطالعه کنید .

علائم خرابی وایر شمع 206 و پراید و پژو
علائم خرابی شمع در بیشتر خودرو ها یکسان می باشد و با علائم ای مانند مشکل در استارت خوردن موتور نمود پیدا می کند .

علائم خرابی شمع خودرو

اگر شمع خراب باشد و نتواند کار خود را انجام دهد موتور نیز به درستی کار نخواهد کرد. در این بین گفته می‌شود که موتور اصطلاحاً خام‌سوزی دارد. همین خام‌سوزی می‌تواند در نهایت کاتالیست خودرو را درگیر سازد و موجب شود که آلایندگی خودرو تا حد زیادی افزایش یابد.

مشکل دیگری که ممکن است به هنگام خرابی شمع خودرو بروز کند این است که فرآیند استارت زدن دشوار می‌شود، خصوصاً اول صبح زمستانی که سرما هم در ماجرا دخیل شده است.

افزون بر این، به هنگام دور گرفتن موتور نیز ممکن است صداهایی از اگزوز به گوش برسد، صداهایی که گاهی برای برخی خودروها همراه است.

ضمناً سیاه شدن شمع خودرو نیز می‌تواند علامت دیگری از خرابی شمع خودرو باشد. در کل به طور خلاصه می‌توان موارد زیر را به عنوان علائم خرابی شمع خودرو معرفی کرد:

 • مشکل در استارت خوردن موتور
 • مشکل در شتابگیری
 • لرزش ماشین
 • روشن شدن چراغ چک
 • سیاه شدن شمع خودرو
علائم خرابی شمع خودرو پژو، پراید و ۲۰۶
علائم خرابی شمع خودرو هایی مثل ۲۰۶، پراید و پژو سیاه شدن شمع می باشد .

علائم خرابی وایر شمع

علائم خرابی وایر شمع خودرو هایی مانند پژو، پراید، ۲۰۶ و سایر ماشین ها به صورت چشمی قابل دیدن نیست ولی با مشاهده ترک یا پارگی وایر بهتر است وایر خودرو را تعویض کنید .

در ادامه بهتر به این مورد پرداخته شده است . شاید برای شما سوال باشد که چرا چراغ روغن خودرو روشن می‌شود؟ می توانید مقاله ما را بخوانید .

وایر شمع خودرو از سری سیم و کابل های انتقال برق به سر شمع های خودرو می باشد که باعث ایجاد جرقه و احتراق در موتور می شود و در صورتیکه که یکی از این وایر ها خرابی و عدم کارکرد داشته باشد باعث بد کار کردن و سوختن بنزین خواهد که در ذیل به نکاتی پیرامون آن خواهیم پرداخت.
هرچند علائم خرابی و مشکل در وایر شمع قابل رویت نیست، اما برای افزایش کارایی موتور باید آن‌ها هر چند وقت یکبار و همچنین هنگام تنظیم موتور مورد بررسی قرار داد و حتما بعد از گذشت یکسال باید وایرها را تعویض نمود. ترک خوردگی و پارگی در وایرها قابل مشاهده هستند، اما وایرهای مرغوب از جنس رویه‌ی سیلیکونی هستند که این عیوب را در آن‌ها نمی‌توان مشاهده نمود.

در مورد این نوع از وایرهای شمع و برای شناسایی ایراد در آن باید خودرو را روشن نموده و در محیط تاریک اطراف وایر را به دقت بررسی نمود تا از نشت جرقه که نشان از ترک و پریدگی روی لایه سیلیکونی وایر است مطلع گشت. نکته مورد توجه این است که هر وایر را باید به شمع خود آن وایر متصل نمود و از وصل نمودن آن‌ها به صورت جا به جا پرهیز شود. باید بدانید در هنگام تعویض وایر شمع‌ها باید همه آن‌ها را به صورت یکجا تعویض نمایید و بهتر است از مرغوب‌ترین وایرها استفاده نموده و همواره بهتر است همان برند و همان جنس قبلی را برای وایر شمع خودرو خود انتخاب کنید. منبع : جوان خودرو

علائم خرابی شمع و وایر
در حال حاضر انواع شمع گرم، شمع سرد، شمع نیکلی، شمع ایریدیومی، شمع پلاتینیومی و شمع چند الکترودی در بازار موجود است .

نکاتی در ارتباط با شمع خودرو و پیشگیری از خرابی شمع خودرو

۱- در حال حاضر انواع مختلفی از شمع‌های خودرو در بازار هستند از جمله: شمع گرم، شمع سرد، شمع نیکلی، شمع ایریدیومی، شمع پلاتینیومی و شمع چند الکترودی.

شمع گرم برای موتورهایی است که دمای‌شان پایین است. این نوع شمع‌ها گرمای خود را سخت‌تر از دست می‌دهند. شمع سرد اما برای موتورهایی است که دمای‌شان بالا است. پایه‌ی این نوع شمع‌ها برخلاف شمع‌های گرم کوتاه است. جنس الکترودهای به کار رفته در شمع نیکلی از آلیاژ نیکل بوده و همچنین طول عمر کمی دارد. به ترتیب شمع ایریدیومی و شمع پلاتینیومی نیز هر یک الکترودهای‌شان از جنس ایریدیوم و پلاتینیوم است. دست آخر شمع چند الکترودی دارای چند الکترود منفی است که این امر موجب عمر بالای این نوع شمع شده است.

۲- برقی که به شمع می‌رسد تا شمع آن را به جرقه تبدیل کند از طریق کویل تأمین می‌شود. بنابراین خرابی کویل‌ها نیز دست آخر به اختلال در عملکرد شمع‌ها منجر خواهد شد.

۳- گفته می‌شود که هر ۱۵ هزار یا هر ۲۰ هزار کیلومتر شمع را تعویض کنید. البته این امر به موارد مختلفی بستگی دارد. اما در کل بهتر است هر ۱۵ هزار کیلومتر و یا هر دو سال یک بار نسبت به تعویض شمع اقدام کنید. تعویض شمع خودرو هزینه‌ی زیادی نیاز ندارد و چه بهتر که این مورد زود به زود انجام شود.

۴- در صورتی که با علائم خرابی شمع خودرو مواجه شدید، درنگ نکنید و خودرو را جهت تعویض شمع‌ها به متخصص بسپارید. طولانی شدن خرابی شمع خودرو به تدریج باعث مشکلاتی دیگر می‌شود و به همین دلیل است که باید خیلی زود نسبت به تعویض شمع خودرو اقدام کنید.

برای دسترسی به متخصص خودرو نیازی به آن نیست که کل شهر را بگردید و همچنین مجبور نیستید که خودرو را به تعمیرگاه ببرید، کافی ست از طریق اپلیکیشن استادکار سفارش‌ تان برای تعمیر خودرو را ثبت کنید تا یکی از بهترین متخصصین خودرو در زمان دلخواه‌تان در محل شما جهت تعویض شمع خودرو حاضر شود. اگر مشتاق هستید در مورد زمان تعویض باتری ماشین بیشتر بدانید مقاله استادکار را در این رابطه مطالعه فرمایید .

برای دسترسی به اپلیکیشن می‌توانید از باکس زیر استفاده کنید:

دانلود اپلیکیشن استادکار

 • نسخه IOS استادکار
 • نسخه اندروید استادکار
 • دریافت از اپ استور و سیب اپ
 • دریافت از گوگل پلی، کافه بازار و مایکت
دریافت این خدمت از استادکار

در ضمن امکان سفارش از طریق سایت استادکار نیز هست. لینک زیر مخصوص سفارش تعویض شمع و وایر از طریق سایت است:

علائم خرابی شمع خودرو و نکاتی برای پیشگیری از آن

تعویض شمع و وایر

 • تعویض شمع و وایر برای خودروهای داخلی
 • بدون دریافت اجرت و هزینه ایاب و ذهاب
دریافت این خدمت از استادکار
آرش شمسی
آرش شمسی رسما یک نویسنده و فیلسوف تمام عیاره. او در حوزه فلسفه مطالعات عمیقی داشته و تونسته در این زمینه کتاب نیز چاپ و منتشر کنه. آرش بیشتر فراغتش رو به مطالعه کتاب و یادگیری مفاهیم دیجیتال مارکتینگ اختصاص میده. یکی از تخصص‌های پنهان آرش، تعمیر وسایل منزل و تاسیساتی است. این استعداد آرش در استادکار کشف شد و تونستیم از آرش کمک بگیریم و کمک کنیم تا شما هم وسایل منزلتون رو به راحتی بشناسید، نگهداری کنید و یا به خوبی تعمیر کنید. آرش خیلی موسیقی گوش میده و اتفاقا به همه سبک موسیقی آشنایی داره اما طرفدار سرسخت بلک متال هست. مطالب آرش نثر خاصی دارند که پیشنهاد میکنیم حتما اونها رو مطالعه کنید و از دست ندید.