علائم خرابی شمع خودرو و نکاتی برای پیشگیری از آن

32

در این مقاله به بررسی علائم خرابی شمع خودرو  وایر شمع خودرو می پردازیم . شمع خودرو با همه‌ی کوچکی‌اش یکی از قطعات اصلی خودرو است، اما از آن قطعاتی که نیاز به رسیدگی و تعویض دارند. در صورت خرابی شمع، یکی از علائمی که راننده احساس می‌کند لرزش غیرعادی خودرو است، لرزشی که برای هیچ راننده‌ای که به خودروی خود اهمیت می‌دهد پذیرفتنی نیست. این نوشتار بر روی شمع خودرو و خرابی شمع خودرو تمرکز دارد. چنان‌چه می‌خواهید بیش‌تر در ارتباط با این قطعه و هم‌چنین علائم خرابی این قطعه بدانید این نوشتار را تا انتها دنبال کنید. استادکار بهترین اپلیکیشن درخواست خدمات در ایران .

وظیفه شمع خودرو چیست؟

شمع خودرو قطعه‌ی کوچکی است که درون سیلندر خودرو قرار می‌گیرد. ولتاژ از یک سو به شمع وارد شده و از سوی دیگر شمع وظیفه دارد که این ولتاژ را به جرقه تبدیل کند تا مخلوط هوا و بنزینی که در سیلندر وجود دارد از طریق این جرقه منفجر شده و به این ترتیب انرژی مورد نیاز موتور تأمین شود. اگر علاقه مندید در مورد دلایل روشن شدن چراغ چک ماشین بیشتر بدانید مقاله قبلی ما را مطالعه کنید .

علائم خرابی وایر شمع 206 و پراید و پژو
علائم خرابی شمع در بیشتر خودرو ها یکسان می باشد و با علائم ای مانند مشکل در استارت خوردن موتور نمود پیدا می کند .

علائم خرابی شمع خودرو

اگر شمع خراب باشد و نتواند کار خود را انجام دهد موتور نیز به درستی کار نخواهد کرد. در این بین گفته می‌شود که موتور اصطلاحاً خام‌سوزی دارد. همین خام‌سوزی می‌تواند در نهایت کاتالیست خودرو را درگیر سازد و موجب شود که آلایندگی خودرو تا حد زیادی افزایش یابد.

مشکل دیگری که ممکن است به هنگام خرابی شمع خودرو بروز کند این است که فرآیند استارت زدن دشوار می‌شود، خصوصاً اول صبح زمستانی که سرما هم در ماجرا دخیل شده است.

افزون بر این، به هنگام دور گرفتن موتور نیز ممکن است صداهایی از اگزوز به گوش برسد، صداهایی که گاهی برای برخی خودروها همراه است.

ضمناً سیاه شدن شمع خودرو نیز می‌تواند علامت دیگری از خرابی شمع خودرو باشد. در کل به طور خلاصه می‌توان موارد زیر را به عنوان علائم خرابی شمع خودرو معرفی کرد:

 • مشکل در استارت خوردن موتور
 • مشکل در شتابگیری
 • لرزش ماشین
 • روشن شدن چراغ چک
 • سیاه شدن شمع خودرو
علائم خرابی شمع خودرو پژو، پراید و ۲۰۶
علائم خرابی شمع خودرو هایی مثل ۲۰۶، پراید و پژو سیاه شدن شمع می باشد .

علائم خرابی وایر شمع

علائم خرابی وایر شمع خودرو هایی مانند پژو، پراید، ۲۰۶ و سایر ماشین ها به صورت چشمی قابل دیدن نیست ولی با مشاهده ترک یا پارگی وایر بهتر است وایر خودرو را تعویض کنید .

در ادامه بهتر به این مورد پرداخته شده است . شاید برای شما سوال باشد که چرا چراغ روغن خودرو روشن می‌شود؟ می توانید مقاله ما را بخوانید .

وایر شمع خودرو از سری سیم و کابل های انتقال برق به سر شمع های خودرو می باشد که باعث ایجاد جرقه و احتراق در موتور می شود و در صورتیکه که یکی از این وایر ها خرابی و عدم کارکرد داشته باشد باعث بد کار کردن و سوختن بنزین خواهد که در ذیل به نکاتی پیرامون آن خواهیم پرداخت.
هرچند علائم خرابی و مشکل در وایر شمع قابل رویت نیست، اما برای افزایش کارایی موتور باید آن‌ها هر چند وقت یکبار و همچنین هنگام تنظیم موتور مورد بررسی قرار داد و حتما بعد از گذشت یکسال باید وایرها را تعویض نمود. ترک خوردگی و پارگی در وایرها قابل مشاهده هستند، اما وایرهای مرغوب از جنس رویه‌ی سیلیکونی هستند که این عیوب را در آن‌ها نمی‌توان مشاهده نمود.

در مورد این نوع از وایرهای شمع و برای شناسایی ایراد در آن باید خودرو را روشن نموده و در محیط تاریک اطراف وایر را به دقت بررسی نمود تا از نشت جرقه که نشان از ترک و پریدگی روی لایه سیلیکونی وایر است مطلع گشت. نکته مورد توجه این است که هر وایر را باید به شمع خود آن وایر متصل نمود و از وصل نمودن آن‌ها به صورت جا به جا پرهیز شود. باید بدانید در هنگام تعویض وایر شمع‌ها باید همه آن‌ها را به صورت یکجا تعویض نمایید و بهتر است از مرغوب‌ترین وایرها استفاده نموده و همواره بهتر است همان برند و همان جنس قبلی را برای وایر شمع خودرو خود انتخاب کنید. منبع : جوان خودرو

علائم خرابی شمع و وایر
در حال حاضر انواع شمع گرم، شمع سرد، شمع نیکلی، شمع ایریدیومی، شمع پلاتینیومی و شمع چند الکترودی در بازار موجود است .

نکاتی در ارتباط با شمع خودرو و پیشگیری از خرابی شمع خودرو

۱- در حال حاضر انواع مختلفی از شمع‌های خودرو در بازار هستند از جمله: شمع گرم، شمع سرد، شمع نیکلی، شمع ایریدیومی، شمع پلاتینیومی و شمع چند الکترودی.

شمع گرم برای موتورهایی است که دمای‌شان پایین است. این نوع شمع‌ها گرمای خود را سخت‌تر از دست می‌دهند. شمع سرد اما برای موتورهایی است که دمای‌شان بالا است. پایه‌ی این نوع شمع‌ها برخلاف شمع‌های گرم کوتاه است. جنس الکترودهای به کار رفته در شمع نیکلی از آلیاژ نیکل بوده و همچنین طول عمر کمی دارد. به ترتیب شمع ایریدیومی و شمع پلاتینیومی نیز هر یک الکترودهای‌شان از جنس ایریدیوم و پلاتینیوم است. دست آخر شمع چند الکترودی دارای چند الکترود منفی است که این امر موجب عمر بالای این نوع شمع شده است.

۲- برقی که به شمع می‌رسد تا شمع آن را به جرقه تبدیل کند از طریق کویل تأمین می‌شود. بنابراین خرابی کویل‌ها نیز دست آخر به اختلال در عملکرد شمع‌ها منجر خواهد شد.

۳- گفته می‌شود که هر ۱۵ هزار یا هر ۲۰ هزار کیلومتر شمع را تعویض کنید. البته این امر به موارد مختلفی بستگی دارد. اما در کل بهتر است هر ۱۵ هزار کیلومتر و یا هر دو سال یک بار نسبت به تعویض شمع اقدام کنید. تعویض شمع خودرو هزینه‌ی زیادی نیاز ندارد و چه بهتر که این مورد زود به زود انجام شود.

۴- در صورتی که با علائم خرابی شمع خودرو مواجه شدید، درنگ نکنید و خودرو را جهت تعویض شمع‌ها به متخصص بسپارید. طولانی شدن خرابی شمع خودرو به تدریج باعث مشکلاتی دیگر می‌شود و به همین دلیل است که باید خیلی زود نسبت به تعویض شمع خودرو اقدام کنید.

برای دسترسی به متخصص خودرو نیازی به آن نیست که کل شهر را بگردید و همچنین مجبور نیستید که خودرو را به تعمیرگاه ببرید، کافی ست از طریق اپلیکیشن استادکار سفارش‌ تان برای تعمیر خودرو را ثبت کنید تا یکی از بهترین متخصصین خودرو در زمان دلخواه‌تان در محل شما جهت تعویض شمع خودرو حاضر شود. اگر مشتاق هستید در مورد زمان تعویض باتری ماشین بیشتر بدانید مقاله استادکار را در این رابطه مطالعه فرمایید .

برای دسترسی به اپلیکیشن می‌توانید از باکس زیر استفاده کنید:

دانلود اپلیکیشن استادکار

 • نسخه IOS استادکار
 • نسخه اندروید استادکار
 • دریافت از اپ استور و سیب اپ
 • دریافت از گوگل پلی، کافه بازار و مایکت
دریافت این خدمت از استادکار

در ضمن امکان سفارش از طریق سایت استادکار نیز هست. لینک زیر مخصوص سفارش تعویض شمع و وایر از طریق سایت است:

علائم خرابی شمع خودرو و نکاتی برای پیشگیری از آن

تعویض شمع و وایر

 • تعویض شمع و وایر برای خودروهای داخلی
 • بدون دریافت اجرت و هزینه ایاب و ذهاب
دریافت این خدمت از استادکار
32 نظرات
 1. ابولی می گوید

  بله..تعویض شمع کار پیچیده وبسیاربسیارسخت و طاقت فرسایی هست..وحتما که بایدباشماتماس بگیریم وشمابهترین متخصص دنیارابفرستین تاشمع هاراعوض کنه و۱۰۰ تومن هم دستمزد بگیره…!!!!!!!!!!!!!!!
  چون مجرب ترین متخصص رافرستادین واینکار ازدست هرمتخصصی برنمیاد!!!!!!……

  1. اوس قلی می گوید

   دمت گرم خدایی 😁😆😄

 2. فری می گوید

  از متخصصان سوالی داشتم : برای تعویض شمع فقط سرسیلندر رو باز کنیم یا سیلندر و متعلقات اون هم باید باز شود،ممنون میشم راهنماییم کنین.

  1. مسلم می گوید

   حالت خوبه..برای تعویض شمع …موتور را باز کردی؟ 😂😂😂😂😂

  2. بنیامین می گوید

   واقعا داری جدی میگی یا این استادکاره بیچاره رو ایسگا کردی؟؟؟

  3. Nima می گوید

   Wtf🙄😳

 3. موسی می گوید

  فری عزیز شما بهتره یک بار ببرید براتون شمع رو عوض کنن
  اگه دست به آچار باشی و یاد بگیری دفعه بعد رو خودت میتونی عوض کنی
  برای تعویض شمع نیازی به باز کردن سرسیلندر و … نمیباشد

 4. شیخ علی می گوید

  فری عزیز
  تعویض شمع خیلی آسونه اگر یک آچار شمع داشته باشین ۵ دقیقه زمان میبره

 5. فرهاد می گوید

  سلام ماشین من پژو ۴۰۵ ۱۸۰۰ سی سی تازگی صبح راحت روشن میشه ولی وقتی خاموش میکنم دوباره سخت روشن میشه علت چی هست ممنون میشم

  1. Ali می گوید

   نمیشه دقیق گفت میتونه ازواشرسرسیلندریا سنسوراستپرموتوریاشمع ووایرباشه درموردسرسیلندررادیاتورماشین چک بشه اگه آثارروغن باشه یاکمپرس موتورباعث سرریزشدن آب بشه یادرگیج روغن آثارمخلوط شدن آب مشاهده بشه سریعا نسبت به تعویض واشرسرسیلندراقدام بشه

 6. میلاد می گوید

  ابولی لایک
  دوستان یه آچر شمع میخوای فقط برای تعویض شمع
  برای اینکه وایرهارو اشتباهی وصل نکنی هر شمع و باز کردی ،شمع نو رو نصب کن و وایرو وصل کن بعد برو سراغ شمع بعدی به همین سادگی

 7. ابراهیم می گوید

  اگر وایر شمع خراب باشد ماشین در دور بالا ریپ می زند چرا اینو نگفتی پول پرست می دونم که نظرم هم اینجا جواب نمی دهی

 8. فرزاد می گوید

  دستت دردنکنه داداش ولی دیگه واسه تعویض شمع که استادکارنیازنیست بیاد.اطلاعات خوبی میزارین ولی آخرداستان بخاطرتعویض شمع زنگ بزنیم به شماتایکی بفرستین بیادیه کم ضایع بود

 9. حسین بهشتی می گوید

  عجب پس هروقت خواستیم شمع ماشینو عوض کنیم یک سفارش بندازیم شما بیاین شمع هارو عوض کنین چشم حتما😂😂😂
  عجب خدمتی میکنید شما حالا سفارش رایگان هم میده 😂 شمع عوض کردن اصلا نمیخواد بری مکانیک برو جلو ابزار فروش اگه شماره اچار شمعتو نمیدونی بگیر ازش یدونه بعد یک عمر هروقت خواستی خودت عوض کن 2دقیقه طول نمیکشه

 10. حسینی می گوید

  سلام ماشینم پراید است روی بنزین ریپ نمیزنه ولی رولی گاز موقعی که سرد هست خوبه ولی کم کم درحالت گاز دادن ریپ میزنه میشه راهنمایی کنید متشکرم

 11. اسد می گوید

  سلام ام وی ام ۳۱۵ دارم خواستم وایر و شمع ها رو تعویض کنم که وایرها به قدری محکم بودند که تا مرز پاره شدن پیش رفتن اماخارج نشدن چکار کنم به نظر شما

 12. بایکوت می گوید

  تروخدا یکی از اون متخصصان فوق العاده را بفرستین واسم میخوام شمع عوض کنه

 13. ایمان می گوید

  سلام مایکی از فامیلامون فوت شده شمع سر مزارش داره تموم میشه ممکنه یکی بفرستید شمع ها رو عوض کنه😀😀😀

 14. محمد می گوید

  عجب جک های دوستان گفتن مطالب مفید هم توش بود مرسی از همتون

 15. امیر حسین می گوید

  فقط کارتون مسخره مردم باشه ها کار دیگه ای تو دیدگاههاتون نکنید،،، مردم عزیز ایشون به خاطر شما این همه مسائل و تایپ کردن عوض تشکر کردنتون فقط مسخره بازی در بیارید یا بگید شما از همه بهتر میدونید، 🤔برادر بابت اطلاعات کامل شما متشکریم.

 16. باسط می گوید

  سلام موقع حرکت کردن ماشین من گاهی میلرزه یاتق تق صدا میده. وگاز میخوره ولی شتاب نداره گاهی هم عالی شتابش خوبه استاد ازچیه راهنمایی کنید ممنونم

 17. باسط می گوید

  سلام موقع حرکت کردن ماشین من گاهی میلرزه یاتق تق صدا میده. وگاز میخوره ولی شتاب نداره گاهی هم عالی شتابش خوبه استاد ازچیه راهنمایی کنید ممنونم میشه جواب‌ بدین

 18. سعید می گوید

  جناب شمس سپاسگزارم.واقعا که از ابرانی بودن خودم خجالت میکشم.همش نیمه خالی لیوان همه چیز به مسخره گرفتن.انگار عالم و ادم به ما بدهکارن همیشه طلبکار همیشه حق به جانب و مورد ظلم قرار گرفته.لعنت به این ژن.

 19. آقا زاده می گوید

  یک بار اومدم شمع باز کنم دسته آجار شمع شکست

 20. اکبر می گوید

  ببخشید یه سوال داشتم.برای تعویض شمع باید جک بزنیم زیر ماشین؟؟

 21. محسن می گوید

  تعویض شمع کار سختی نیست ولی چند مورد باید رعایت شود نوع شمع مناسب خودرو باشد+دهانه شمع در صورت باز یا بسته بودن بیش از حد تنظیم شود+ مواظب باشیم در صورتی که نوک شمع به جایی برخورد کند از تنظیم خارج می شود+با دقت باز و بسته شود پیچ رو پیچ نبندید که ممکن است به رزوه ها اسیب برسد+محل شمع را با وسیله ای قبلا تمیزکنید+مواظب باشید چیزی وارد سر سیلندر نشود مخصوصا فلزی+وایرها را علامت بزنید تا اشتباه وصل نکنید+از محکم بودن شمع ها وایرها مطمن شوید

 22. فریدون فرخزاد می گوید

  یه نوع شمع های ژله ای اومده تو بازارکه عمرش بالاست،دیر خاموش میشه،دود نداره وارزونه

 23. فرشاد می گوید

  سلام
  ی سوال داشتم ماشینم سمند موتور ملی دوگانه سوز هس
  بعضی وقتا چراغ چک روشن میشه و ماشین گاز نمیخوره و تک کار میکنه
  اشکال کجاس ؟؟؟

 24. حسین می گوید

  ممنون بابت مطالب مفید و خوبتون

 25. امير سعادتمند می گوید

  به هر حال كسي كه تا حالا شمع ماشين باز نكرده اطلاع درستي از محلش و عملكردش نداره ، جاي اينكه كسي كه يك متن مفيد نوشته رو مسخره كنيد هميشه به اينه نگاه كنيد و به خودتون اندكي عميق و با تامل بنگريد عناصر بصري زيادي پيدا ميكنيد براي مسخره كردن ،

 26. امير سعادتمند می گوید

  به هر حال كسي كه تا حالا شمع ماشين باز نكرده اطلاع درستي از محلش و عملكردش نداره ، جاي اينكه كسي كه يك متن مفيد نوشته رو مسخره كنيد هميشه به اينه نگاه كنيد و به خودتون اندكي عميق و با تامل بنگريد عناصر بصري زيادي پيدا ميكنيد براي مسخره كردن ،

 27. علی می گوید

  سلام علت لرزش موتور ماشین چیست و اینکه موقع گاز دادن هم ماشین لگد میزنه هم جون نداره راه بره واگزوز صدای پت پت میده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

19 + ده =