رفع بخار شیشه ماشین چطور امکان پذیر است؟

5

تصور کنید در یک شب سرد زمستانی به قصد حرکت سمت جایی سوار ماشین خود شده و راه می‌افتید. در میانه‌های راه احساس می‌کنید دیگر قادر به دیدن مسیر رو به رو نیستید. آینه‌های بغل و جلو هم به شما کمکی نمی‌کنند؛ زیرا تمام شیشه‌ها بخار کرده‌اند.اما شما در حال رانندگی در اتوبان هستید و فرصت اینکه با دستمال به جان شیشه‌ها بیفتید را ندارید. اگر هم همراهی این کمک را به شما بکند و بخار شیشه ماشین را با دستمال پاک کند، خواهید دید که مدتی نگذشته بخارها دوباره ظاهر می‌شوند.

بخار شیشه ماشین
بخار شیشه ماشین دید راننده را کم و ریسک رانندگی را بالا می برد. آن را جدی بگیرید.

خب؟ پس در چنین موقعیتی چه باید کرد؟

آیا راه حل‌هایی هست که خطر بخار شیشه ماشین را از بین ببرد و زمان زیادی هم نخواهد؟

من به شما می‌گویم بله! هست و چه بسا ساده! پس برای آموختنشان شما را به مطالعه کامل این مطلب دعوت می‌کنم: )

علت به وجود آمدن بخار شیشه ماشین چیست؟

خب در مرحله اول بهتر است به شرح علت پدید آمدن بخار شیشه ماشین بپردازیم. تا بتوانید به تناسب فصلی که در آن هستید این مسئله را رفع کنید.

مهم‌ترین علتی که همه ما به آن آگاه هستیم تفاوت زیاد دمای درون و بیرون ماشین است. پس بخار کردن شیشه ماشین محدود به فصل زمستان نمی‌شود.

بخار شیشه همان رطوبتی ست که در فضا موجود بوده و حالا محل امنی برای مایع شدن یافته و به آن چسبیده است. این رطوبت ممکن است از تنفس افراد ، از رطوبت هوای خارج ماشین (مثلا مه یا شرجی) یا از تفاوت سطح دمای خارج و داخل ماشین ایجاد شده باشد. آنچه در اینجا اهمیت دارد این است که نباید اجازه دهیم این محل امن برای رطوبت هوا شیشه ماشین ما باشد. اما چگونه؟

برف پاک کن ها می توانند بخار روی شیشه را از بین ببرند اما به یاد داشته باشید که اصلا نباید از شیشه شور همراه آن استفاده کنید زیرا باعث رطوبت و بخار بیشتر می شود.
علت بخار شیشه ها می تواند بیرونی باشد. در این صورت بخار از پشت شیشه رخ می دهد و دسترسی به آن سخت تر است و باید توسط راهکارهای ارائه شده از قبل پیش گیری شود.

برطرف کردن بخار شیشه ماشین

رفع بخار شیشه ماشین در فصل گرما

 • وقتی دمای بیرون ماشین زیادی گرم است، شما باید سعی کنید فاصله دمای داخل را به آن نزدیک کنید. بنابراین شیشه را کمی پایین بدهید.
 • کولر را روشن کنید؛ اما جهت آن را به سمت شیشه‌ها تنظیم کنید؛ زیرا هوای خشک کولر رطوبت هوا را میگیرد.
 • اگر شیشه از بیرون بخار کرده‌اند، به سادگی برف پاک کن را روشن کرده و تا از بین رفتن بخار روی کمترین درجه بگذارید.
بخار شیشه ماشین
برف پاک کن ها می توانند بخار روی شیشه را از بین ببرند اما به یاد داشته باشید که اصلا نباید از شیشه شور همراه آن استفاده کنید زیرا باعث رطوبت و بخار بیشتر می شود.
خدمات کارواش سبز روشویی و توشویی ماشین های سواری و شاسی بلند در منزل و محل کار

کارواش سبز در محل

 • شستشوی انواع خودروهای شاسی بلند
 • شستشوی انواع خودروهای سواری
 • توشویی و روشویی انواع خودرو
 • واکس و پولیش داشبورد و لاستیک
دریافت این خدمت از استادکار

رفع بخار شیشه ماشین در فصل سرما

 • اکثر ماشین‌ها مجهر به دکمه‌ای هستند که منشا هوای داخل ماشین را تغییر می‌دهد. یعنی شما می‌توانید انتخاب کنید که هوا به طور ثابت داخل ماشین بچرخد یا از بیرون وارد شود. اگر در شرایطی هستید که هوای خارج ماشین سردتر از داخل است، تنظیمات تهویه خود را تغییر دهید و اجازه دهید تا هوا از بیرون وارد فضای ماشین شود.
 • سریع‌ترین و همچنین سخت‌ترین راه حل این است که شما همزمان فن‌های خود را روشن کرده و سیستم گرمایشی را تا درجه ای که می توانید پایین بیاورید. با اینکار بخارها درجا از بین می روند و شما می توانید کم کم دمای ماشین را به حالت متعادل باز گردانید. مراقب باشید که دما مجددا زیادی گرم نشود.
 • دریچه‌های خنک کننده زیر شیشه جلو ماشین را به کار بیندازید. این کار مستقیما با شیشه جلو ماشین ارتباط دارد و بخار آن را از بین می برد. اما برای رفع بخار سایر شیشه‌ها همچنان لازم است دمای کلی ماشین را پایین بیاورید.
بخار شیشه ماشین
هوای خشک بخاری هم می تواند به رفع بخار شیشه ماشین کمک کند.

راه حل‌های مشترک در هر فصل

 • این راه حل ممکن است کمی برایتان عجیب باشد؛ اما قطعا جواب می دهد. فراموش نکنید بخار شیشه ماشین همان رطوبت و نم است که روی شیشه جمع می شود. پس اگر بتوانیم این رطوبت را از بین ببریم مشکل حل می‌شود. سیلیسیم موجود در خاک گربه ماده ای ست که رطوبت بستر گربه را خشک می کند و باعث جلوگیری از بوی بد آن می‌شود. شما می توانید بسته های آن را از پت شاپ ها یا برخی داروخانه ها تهیه کنید. داخل یک جوراب ساق کوتاه را از آن پر کرده و سر آن را با یک نخ محکم کنید. این پک را روی داشبورد خود گذاشته و تماشا کنید چگونه رطوبت فضای داخل ماشین را به خود جذب می‌کند و دیگر بخاری در کار نخواهد بود.
 • کرم اصلاح یا صابون کمک کننده مهم دیگری ست که شما را شگفت زده خواهدکرد. یک پارچه نرم را به کرم خود آغشته کنید و کمی روی آن آب بریزید تا کفی شود و سپس به تمام شیشه‌ها بکشید. در آخر با یک دستمال خشک آن‌ها را پاک کنید. شیشه‌های شما تا مدت‌ها بخار نخواهند کرد.
بخار شیشه ماشین
با رفع بخار شیشه ماشین خود بی دغدغه و استرس از هوای بارانی و مه آلود لذت ببرید.
 • تمیز کردن شیشه ماشین خود به تنهایی نکته‌ی مهمی در ممانعت با بخار شیشه ماشین شمرده می‌شود. زیرا بخار هوا بدنبال ذرات گردو غباری ست که روی آن بنشیند و به مایع تبدیل شود. با تمیز نگه داشتن شیشه‌ها این فرصت را از آن بگیرید.
 • سیب زمینی خام را دست کم نگیرید. ابتدا باید ماشین را به خوبی نظافت کنید و سپس روی آن برش‌های سیب زمینی را بکشید تا سیب زمینی روی سطح آن چسبندگی ایجاد نکند. مراقب باشید که اگر سطح سیب زمینی آلوده شد آن را به قسمت‌های دیگر شیشه نمالید و از برش جدیدی استفاده کنید. لایه ای که سیب زمینی از خود به روی شیشه‌ها باقی می گذارد، مانع جذب بخار خواهد شد.
  خدمات کارواش سبز روشویی و توشویی ماشین های سواری و شاسی بلند در منزل و محل کار

  کارواش سبز در محل

  • شستشوی انواع خودروهای شاسی بلند
  • شستشوی انواع خودروهای سواری
  • توشویی و روشویی انواع خودرو
  • واکس و پولیش داشبورد و لاستیک
  دریافت این خدمت از استادکار

منبع: ۱

5 نظرات
 1. روح الله می گوید

  در حالی که بخاری کار میکند و شیشه جلو بخار کرد در همون وضیعت دکمه کولر را بزنید سریع بخار رفع میشه

 2. محمد می گوید

  هم دریچه باز کنید هم بخاری بزنید هیچ وقت حین رانندگی بخار نمیکنه

 3. Tak setare Tanha می گوید

  سلام.باعرض معذرت باید به این دو دوست گرامی عرض کنم ک راه حلهای اونا اصلا خوب نیست.اول ک دررسته با. روشن کردن کولر سریع بخار روی شیشه رو میگیره.اما معایبیم داره ک اصلا ادم ب غلط کردن میندازه چون کولر روشن کردن حتی ب اندازه یک دقیقه هم روشن باشه داخل کابینو سرد میگنه فکرشوبکنید تو ماشین زن و بچهاتم باشن بعدچند دقیقه مجبور میشی ک فنو بزاری رو بخاری تازه اینجا مشکل اصلی ک گفتم ب غلط کردم ادم میفتن میرسیم بدتر از همه اینه وقتی میای میندازی رو بخاری تمام شیشه میشه بخار حتی یک متر جلوترتم امکان نداره ببینی.حتما بیاید بزنی کناربادستمال بخارارو پاکش کنی وتا یک ساعت همینکه تمیز میکنی دوباره شیشه بخار میگیره…..وراه حله دومی ک دوست عزیزمون گفتن خوب هست اما ن واسه کسایی ک بخاری ماشینشون مثله بخاری ماشین من خوب گرم نمیکنهزمانی این کارجواب میده ک بخاری ماشینت میزون باشه و گرمادهیش عالی باشه.اما من چند وقته پیشا ک بارون شدیدیم میزد اتفاقی متوجه شدم همجایه شیشه ماشین بخارداره بجز یجا ب اندازه دوتا بند اگشت ک هرچیم فوتم میزنم بخار نمیگیره واسم جای تعجب داشت ک چرا اون قسمت اصلا بخارنمیگیره دونبال دلیلش گشتم تا یادم افتادک چندروزه پیشا ی قره ابی رو ک روشیشه بودو فندک اتمیرو از داخل گرفتم سمتش ک بخار بشه.بعد اومدم همون کارو دوباره انجام دادم و دیدم هرجا از شیشه رو ک شعله فندک میگیره بهیچ عنوان بخار نمیزنه.بعد بخودم گفتم ک چه چیزی داره این شعله فندک که روی جایه شعله بخار نمیزنه.واقعا چرا این اتفاق میفته من ک ب این نتیجه رسیدم گرمایی ک از شعله فندک روشیشه بجا میزاره چربیهایه روشیشه رو بکلی از بین میبره وحتی تا یک هفته شایدم بیشتر جاهاییرو ک با فنک رو شیشه گرفتی جاش میمونه. و ببخارم نمیگگیره اونجا..البته ی نکته مهم ب همتون بگم هیچ. وقت اینکارو انجام ندین چون امکان ترک خوردن شیشه ماشینتون هست.و اگه یک یا دوثانیه بیشتر شعله رو روشیشه نگه دارید شیشه بخاطر اختلاف دما ترک میگیره واسه من دوبار اتفاق افتاد.البته من خیالم نبود چون چندوقت قبلتر کاپوت جلو ماشینم پریده بود زد شیشه ماشینو نفله کرده بود.دیکه این همه ترک داشت دوتا دیکه هم روش.خخخخخخ.به خودم گفتم اینکارک بافندک بگیری کل شیشهای ماشینو بسوزونی هم عملی نیست هم عاقلانه نیست بخاطر ترک خوردن.ب ریسکش نمیعرضه.اومدم با ی دستماله نانو و گاز پاک کن چربی های رروشیشه ماشینمو قشنگ گرفتم دیدم حتی دیگه جاهاییم ک بافندک روشیشه گرفتنم ناپدید شدشچون قبلش هرچی باپارچه شیشه رو تمیزمیکردم بمهزی ک یکم بخارمیگرفت رد شعلها معلوم میشه.بنظرم این کارو امتحان کنید احتمالا جواب .حالا دستمال نانو هم نداشتید مهم نیست با ی روزنامه گاز پاکنو رو شیشه اسپری کنید و با روزنامه یا پارچه تمیز خوب شیشه ماشینتونو تمیز کنید..امیدوارم نتیجه خوبی بگیرید.بازهم تاکیید میکنم خواهشن یوقت بسرتون نزنه شعله فندکوبگیریید رو شیشه ببینیم طرف رست میگه یانه.البته ب اندازه یک ثانیه نگه داشتن فرض دستتونو حرکت بدین و یجا شعلو نکه نداشته باشین یچ اتفاقی نمی افته …اما بازم میگم ب ریسکش نمی ارضه…باتشکر حسین رزاقی از ساری

 4. Tak setare Tanha می گوید

  راستی یچیزیرو فراموش کردم بهتون بگم اگه این کار معثر بود لایک یادتون نره?????…..متشکرم از شما.بدرود????

 5. Tak setare Tanha می گوید

  یمطلب دیگه هم ک نگفتم درموردگرمای فندک اتمی زیاده مثله هوابرشو می مونه.این گرمایه زیاد باعث ذوب شدن لاایه بیرونی شیشه ک روزنهاایه خیلی ریزی دارن میشه و ااین روزنه باچشم قابل مشاهده نیست.بنظر من ما اگه بتونیم حالا باهر روشی یا چیزی این روزنهارو پر کنیم مشکل بخار زدن شیشهای ماشینمون واسه هممیشه حل میشه.ممن حواسم نبود ک بشما بگم قسمتهاییرو ک شعله فندک گرفتم زمانی ک شیشه بخار میزنه اون قستمها بخارنمیگیره و جاش قشنگ قابل مشاهده هست وهیچوقتم ازبین نمیرن.بعبارتی هیچوقت اون قسمتها بخاری روشیشه نمی مونه…..البته تو روزهای افتابی یا گرم ک شیشه بخار نمیگیره اون قسمتها قابا مشاهده نیست..فقط زمانی جاش نمایان میشه ک روشیشه بخار بزنه.مثله ااین می مونه ک با انگشت رویه شبشه چیزی بنویسیم.همچین حالتی میشه….

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × دو =