آموزش عیب یابی پراید انژکتوری، مشکلات رایج و چگونگی تعمیر پراید انژکتوری

2

عیب یابی خودرو پراید انژکتوری چطور انجام می‌شود؟ سرویس انژکتور پراید چه ایراداتی می‌تواند داشته باشد؟، بررسی علت کله زدن ماشین، چگونگی مراقبت از یک خودرو، رابطه مستقیمی با درک درست از قطعات مهم اتومبیل دارد. متاسفانه یکی از مهم‌ترین موارد گیج کننده در خودروهای جدید، شیوه سوخت رسانی به موتور است. همه ما می‌دانیم که این سیستم از اهمیت بالایی برخوردار بوده، چرا که تمامی عملکرد خودرو به آن وابسته است. خودروهای جدید به قطعه‌ای به نام انژکتور مجهز هستند که این وظیفه را برعهده دارد. از آنجایی که درون پراید نیز این قطعه تعبیه شده، قصد داریم در این مطلب آموزش عیب یابی پراید انژکتوری را در اختیارتان قرار دهیم. با استادکار همراه باشید . در صورت داشتن سوال از قسمت نظرات با ما در ارتباط باشید .

عیب یابی پراید انژکتوری

در صورتی که سرویس انژکتور پراید به درستی کار نکند، می‌بایست کار را برای عیب یابی انژکتور پراید را آغاز نمایید. عیبابی این قطعه کار سختی نیست و می‌توانیم با به کارگیری ترفندهایی، به رفع این مشکل بپردازیم. اما قبل از پرداختن آموزش عیب یابی پراید انژکتوری بپردازیم، خوب است با نقش انژکتور در خودرو آشنا شوید.

بیشتر بدانید صافکاری بدون رنگ چگونه انجام می‌شود؟

یکی از مهم ترین قطعات خودرو، انژکتور است و وظیفه سوخت رسانی به موتور خودرو را برعهده دارد
یکی از مهم ترین قطعات خودرو، انژکتور است و وظیفه سوخت رسانی به موتور خودرو را برعهده دارد. اختلال در عملکرد این سیستم، اختلال کار موتور را در پی خواهد داشت.

نقش انژکتور چیست؟

انژکتورها وظیفه دارند تا در مدت زمان مناسب و با جهت‌گیری درست، انتقال سوخت به موتور خودرو را ممکن سازند تا ساز و کار کلی خودرو با تنظیمات صحیح حفظ شود. در صورت بروز هرگونه مشکل در کارایی انژکتورها، سیستم موتور خودرو قادر نخواهد بود عملکرد صحیح خود را حفظ کند و نتیجتا اساس کار خودرو دچار مشکل خواهد شد. لذا ضرورت دارد که در صورت بروز کوچک‌ترین مشکل در ساختار کار انژکتور نسب به رفع نقص‌های به وجود آمده و تعمیر آن اقدام نماییم.

انژکتور با عملکرد صحیح در خودرو، سوخت رسانی به موقع و درستی را به موتور انجام می دهد و لذا شتاب گیری، سرعت و عملکرد خودرو تضمین می شود.
انژکتور با عملکرد صحیح در خودرو، سوخت رسانی به موقع و درستی را به موتور انجام می دهد و لذا شتاب گیری، سرعت و عملکرد خودرو تضمین می شود.

عیب یابی خودروهای انژکتوری چگونه انجام می‌شود؟

در صورتی که بتوانیم از همان ابتدای بروز مشکل در این سیستم، آن را تشخیص دهیم و سریع‌تر آن را برطرف سازیم، می‌توانیم با قدرت بیشتری شرایط خودرو را بهبود بخشیم. اما در برخی از خودروها که سیستم جدید و پیچیده دارند و جزئیات و اساس کار سیستم آن‌ها غالبا کامپیوتری و پیشرفته است، تشخیص نقص‌های فنی ایجاد شده مشکل خواهد شد.

به عبارت دیگر در خودروهای جدید که سیستم پیشرفته‌تری نسبت به خودروهای قدیمی دارند، ایرادات جزئی و سطحی در زمینه سوخت رسانی انژکتورها به واسطه خود سیستم و به صورت اتوماتیک تشخیص داده شده و به رفع این قبیل مشکلات پرداخته می شود و در صورتی که مشکلات بزرگ‌تر و عمیق‌تر شوند، راننده خودرو باید در صدد پیدا کردن مشکل، تشخیص صحیح چگونگی ایجاد شدن آن و در نهایت حل کردن این مشکلات برآید. به همین دلیل است که سرویس انژکتور پراید و یا هر خودروی دیگری باید در سریع‎‌ترین زمان ممکن صورت گیرد.

بیشتر بدانید دلایل لرزش موتور خودرو کدامند؟

چنانچه هنگام فشردن پدال گاز، خودرو شتاب لازم را نداشت، می بایست نسبت به عیب یابی پراید انژکتوری اقدام نمایید.
چنانچه هنگام فشردن پدال گاز، خودرو شتاب لازم را نداشت، می بایست نسبت به عیب یابی پراید انژکتوری اقدام نمایید.

مشکلات رایج و چگونگی تعمیرات پراید انژکتوری

شاید گاهی برای صاحبان خودروی پراید اتفاق افتاده باشد که هنگام رانندگی، شتاب اولیه خودروشان را کافی نیابند. در این حالت گویا قدرتی اتومبیل را از عقب می‌کشد و از شتاب‌گیری اولیه می‌کاهد وامکان پیشروی به آن نمی‌دهد. اکثرا در آغاز حرکت اتومبیل یا به هنگام فشردن پدال گاز ممکن است این اتفاق بیفتد. اما گاهی اتفاق افتاده که در زمان دور گرفتن اتومبیل نیز این مشکل رخ داده است. بنابراین زمان بروز چنین مشکلی می‌بایست به سرعت نسبت به عیب یابی پراید انژکتوری اقدام نمایید.

کثیف شدن انژکتورها، اختلال در ECU، ریپ زدن خودرو، افزایش مصرف سوخت، عدم شتاب گیری و ... همگی از عملکرد نادرست انژکتور پراید خبر می دهند.
کثیف شدن انژکتورها، اختلال در ECU، ریپ زدن خودرو، افزایش مصرف سوخت، عدم شتاب گیری و … همگی از عملکرد نادرست انژکتور پراید خبر می دهند.

عیب یابی پراید انژکتوری و مشکلات آن

 • کثیف شدن و انسداد انژکتورهای پراید جز مشکلات رایجی است که در کارایی آن‌ها خلل ایجاد می‌کند. عواملی مانند خراب شدن فیلتر بنزین باعث می‌شود که آلودگی‌ها و کثیفی‌های مختلف وارد انژکتور خودرو شود و راه سوخت رسانی مسدود گردد. استفاده از سوخت‌ها و بنزین‌های ناخالص و بی کیفیت نیز در روند آلودگی انژکتورها بی‌تاثیر نیستند. همچنین لازم به ذکر است که آلودگی‌هایی که در باک خودرو رسوب می‌کنند در آلودگی انژکتور نقش دارند. پس در صورت اطمینان از آلودگی انژکتورها باید به سرعت به شست و شو و پاکسازی آن‌ها اقدام نمایید تا سوزن انژکتور یا سیستم داخلی آن دچار مشکلات جدی‌تری نشود. شستن انژکتورها هم به صورت دستی و هم به کمک دستگاه‌ها و مواد مخصوص انجام می‌شود. البته شستن انژکتورها نمی‌تواند به طور کامل تمامی آلاینده‌ها را از انژکتور بزداید، پس بهتر است روند شست و شو را به دستگاه‌های مخصوص و متخصصان واگذار نمایید.
 • گاهی ممکن است صداهایی از سوی انژکتورها و موتور به گوش رسد یا لرزش‌های محسوسی ایجاد شود که آن را می‌توان به وجود مشکل در انژکتور نسبت داد. علت این رخداد می‌تواند عدم ایجاد احتراق کامل در موتور باشد و لازم است که سریع‌تر به حل کردن آن مبادرت کنید.
 • گاهی نیز با ریپ زدن خودرو مواجه خواهید شد و قدرت خودرو افت پیدا می‌کند. در این حالت در زمان فشردن پدال گاز، موتور خودرو عملکرد قوی و همیشگی خود را نشان نمی‌دهد. این مشکل هم می‌تواند به وجود ایراد در انژکتورها مربوط باشد که برای رفع آن باید انژکتورها یا سوزن‌های انژکتور را تعمیر نمایید.
 • افزایش مصرف سوخت و عدم شتاب‌گیری درست، یکی دیگر از نشانه‎های مشکل و نقص در سیستم انژکتور پراید است.
 • ECU یا همان کامپیوتر خودرو، وظیفه مهمی را برعهده دارد و اختلال در آن، می‌تواند اختلال در عملکرد کل سیستم موتور و به خصوص انژکتورها را در پی داشته باشد. چرا که این قطعه اطلاعات مهمی را از سنسورها دریافت کرده و با توجه به این اطلاعات، دستورهای لازم را صادر می‌کند. ممکن است در عیب یابی پراید انژکتوری ردپایی از وجود نقص فنی در ECU را شاهد باشید.

عدم عملکرد صحیح انژکتورها به هنگام ایجاد شتاب در موتور خودرو (دور گرفتن‌های بالا)، بالا رفتن میزان آلودگی‌ها و آلاینده‌ها و همچنین خاموش شدن همراه با لرزش موتور خودرو به صورت ناگهانی در دورهای پایین ماشین را نیز می‌توان از دیگر مشکلات مربوط به کارایی ناقص و نادرست انژکتورها دانست. عیب‌ یابی پراید انژکتوری و برطرف نمودن مشکلات سریع آن‌ها برای حفظ عمر مفید موتور خودرو و سلامت آن ضروری تلقی می‌شود. در عیب یابی پراید انژکتوری، در ابتدا از سیستم دیاگ استفاده می‌کنند و سپس به بررسی این قطعه می‌پردازند.

سخن پایانی

همان‌طور که گفته شد، انژکتور یکی از قطعات مهم در پراید و سایر خودروها است. به همین دلیل عدم کارکرد صحیح آن می‌تواند به طور مستقیم روی کار خودرو تاثیر گذارد. عیب یابی خودرو پراید انژکتوری را پشت گوش نیندازید و در صورت مشاهده هر یک از این علائم، نسبت به سرویس انژکتور پراید اقدام نمایید. در آخر مقاله کارنکردن آب‌پاش برف پاک‌کن خودرو که مشکلات بسیاری می باشد را پیشنهاد میکنیم بخوانید .

منابع: ۴mechanics.blogfa | carbibles.com

خدمات مکانیکی سیار و تعمیر خودرو در محل

مکانیکی سیار و تعمیر خودرو در محل

 • تعمیر تخصصی خودرو در محل توسط مکانیک سیار
 • خدمات تخصصی مکانیکی، باطری سازی و تعمیرگاه سیار خودرو
 • تعمیرات اتومبیل ایرانی و وارداتی
 • دیاک و تعمیر موتور خودرو، تعمیر گیربکس، دیفرانسیل و جعبه دنده
دریافت این خدمت از استادکار

2 نظرات
 1. مهدی می گوید

  سلام پرایدم مدل 96 هس وقتی هوا سرده خوب راه میره وقتی هوا گرم میشه 120تا رو به زور باز میکنه از چیه؟؟

 2. مهدی می گوید

  تا شما جواب بدین ماها مردیم البته نوه هامون دریافت خواهن کرد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سیزده + دو =