انواع تیغه برف پاک کن؛ بهترین زمان برای تعویض تیغه برف پاک کن

1

تا زمانی که زیر باران یا برف رانندگی نکرده باشید، عنصر حیاتی تیغه برف پاک کن در عملکرد خودروی خود را درک نخواهید کرد. با وجودی که تیغه برف پاک کن عملکردی ساده دارد و فرآیند آن هیچ گونه پیچیدگی در خود جای نداده است، اما راندن اتومبیل بدون داشتن این قطعه، بی‌احتیاطی محض خواهد بود. تهیه شیشه شور خودرو خانگی را پیش از این آموختیم، با آگاهی یافتن از انواع تیغه برف پاک کن و نحوه تعویض آن‌ها در این زمینه نیز خودکفا می‌شویم.

انواع تیغه برف پاک

زمانی که خودروی خریداری شده خود را از کمپانی تحویل می‌گیرید، تیغه برف پاک کن فابریک روی آن نصب است. اما وقتی که خود شما قصد تعویض این قطعه را داشته باشید، انتخاب کمی گسترده‌تر خواهد شد. شما می‌توانید یکی از انواع تیغه برف پاک کن معمولی، ژله‌ای یا برف گیردار را خریداری کنید.

توجه داشته باشید که این تیغه به عنوان یکی از حیاتی‌ترین تجهیزات در دو گروه اصلی شیشه جلو و عقب خودرو تعریف می‌شود. برترین برندهای تیغه برف پاک کن بوش، بورگ جرمنی، هیوندای جنیون پارتز، التکس، لیفان، پاسیکو و … هستند. البته در بازار لوازم یدکی و تجهیزات خودرو ایران، به مقادیر زیادی تیغه‌های متفرقه نیز خواهید یافت که توصیه می‌کنیم از این مدل ها استفاده ننمایید.

تمیز نکردن برف و باران از روی شیشه خودرو، می‌تواند موجب یخ زدگی شیشه شده و در پس آن باید نسبت به تمیز کردن یخ زدگی شیشه اتومبیل اقدام نمایید.

تیغه برف پاک کن معمولی

غالبا در خودروها تیغه‌های برف پاک کن معمولی مورد استفاده قرار می‌گیرند و همان قطعاتی هستند که به دیدن آن‌ها عادت داریم. بدیهی ست که این تیغه‌ها ارزان ترین در نوع خود هستند. بخش فلزی این تیغه‌ها صاف بوده و قسمت لاستیکی نیز از نوعی پلاستیک فشرده و متمرکز می‌باشد.

تیغه برف پاک کن معمولی
تیغه برف پاک کن معمولی

تیغه برف پاک کن ژله ای

در این مدل مدرنیته بیشتری به کار رفته شده و استفاده جنس سیلیکون با قابلیت انعطاف پذیری عملکرد سطح بالاتری ایجاد کرده است. این قطعه سیلیکونی انعطاف پذیر، به برف پاک کن میدان عمل بهتری می‌دهد و در ضمن طول عمر بالاتری از آن دریافت می‌کنیم. البته برای هزینه کردن نیز باید کمی گشاده دست‌تر باشید!

انواع تیغه برف پاک کن و بهترین زمان تعویض آن ها
تیغه برف پاک کن ژله ای؛ کاربردی ترین نوع تیغه

تیغه برف پاک کن برف گیردار

این تیغه همان طور که از نام آن پیداست قدرت بیشتری در زدودن برف از روی شیشه خودرو دارد. معمولا از این تیغه برای اتومبیل‌هایی که در مناطق دارای وضعیت آب و هوایی معمولی در رفت و آمد هستند، استفاده نمی‌شود. اما رانندگی در زمستان و مناطق کوهستانی نیازمند چنین تیغه‌ای خواهد بود.

انواع تیغه برف پاک کن و بهترین زمان تعویض آن ها
تیغه برف پاک کن برف گیر، بهترین تیغه برای مناطق کوهستانی و سردسیر

بهترین زمان تعویض تیغه برف پاک کن

بهترین زمان تعویض تیغه برف پاک کن را نمی‌توانیم یک عدد یا تعداد روز قطعی بدانیم. این به فاکتورهای گوناگونی بستگی دارد. به طور مثال این که شما در چه منطقه جغرافیایی زندگی کرده و این که چه عادات رانندگی داشته باشید.

بدیهی ست رانندگی در آب و هوای مرطوب و تماس مداوم با برف و باران و احیانا تگرگ و … استفاده بیشتری از برف پاک کن به همراه داشته و عمر این قطعه را کاهش می‌دهد. لازم است که به طور دوره‌ای این تیغه را مورد بازرسی قرار داده و در صورت مشاهده پارگی یا فرسودگی در لایه لاستیکی آن، نسبت به تعویض تیغه اقدام نمایید. به موازات این، زنگ زدگی‌های بخش فلزی یا همان قاب تیغه برف پاک کن نیز باید مد نظر قرار داده شده و در صورت مشاهده هرگونه زنگ زدگی، تعویض را انجام دهید.

کارواش نانو بخار در محل

کارواش نانو بخار در محل

  • شستشوی بدنه و سطوح خارجی
  • شستشوی سطوح داخلی با استفاده از بخار خشک
  • روتولوکس انواع خودرو شامل روشویی، جاروبرقی و نظافت داخل کابین و صندوق عقب، شستشوی کفپوش و واکس داشبورد و لاستیک می‌باشد.
دریافت این خدمت از استادکار

اما در نظر داشته باشید که حتی در صورت مواجه نشدن زیاد با بارش‌های آسمانی، تابش نور خورشید نیز می‌تواند بخش پلاستیکی و نیز فلزی تیغه را فرسوده ساخته و پوسیدگی‌هایی ایجاد کند. به همین دلیلی به صرف استفاده نکردن از تیغه برف پاک کن به دفعات زیاد، نسبت به سلامت آن اطمینان نداشته باشید. بهترین توصیه این است که هر ۶ ماه یک بار تیغه را مورد بررسی قرار داده و در صورتی که وضعیت آن را نامناسب تشخیص دادید، تعویض برف پاک کن را صورت دهید.

نشانه های معیوب بودن تیغه برف پاک کن

اما اگر شما از آن دسته افرادی هستید که به صورت خودجوش قطعات خودروی خود را بررسی نکرده و منتظر اعلام خرابی از سوی خود قطعه می‌مانید، لازم است که علائم زیر را در مورد خرابی و عیب این وسیله، در نظر داشته باشید:

– تولید صدای ناخوشایند هنگام حرکت کردن تیغه برف پاک کن
– تمیز نکردن کامل سطح شیشه خودرو
– لرزیدن تیغه‌ها هنگام تمیز کردن سطح شیشه
– خش انداختن سطح شیشه خودرو (البته این مورد زمانی است که لاستیک تیغه به کلی از بین رفته و در واقع مرحله آخر محسوب می‌شود.)

نشانه های معیوب بودن تیغه برف پاک کن
نشانه های معیوب بودن تیغه برف پاک کن کدامند؟

قیمت تیغه برف پاک کن

زمانی که برای خرید تیغه برف پاک کن در میان مدل‌های گوناگون جستجو می‌کنید، تنها چیزی که باید در نظر داشته باشید، طول تیغه است. طول تیغه باید با ارتفاع شیشه جلو ماشین همخوانی داشته باشد.

این اندازه داخل دفترچه راهنمای خودرو نوشته شده است به علاوه می توانید خودتان نیز آن را اندازه گیری نمایید.

قیمت تیغه از ۳۰ هزار تومان برای برندهای ارزان قیمت آغاز شده و تا مبالغ ۲۰۰ الی ۳۰۰ هزار تومانی بالا می‌رود.

چطور تیغه برف پاک کن را تعویض کنیم؟

تعویض کردن این تیغه فرآیند ساده‌ای دارد. کافی است تیغه را به میزان کمی خم کرده و آن را از فریم فلزی‌اش جدا سازید. سپس تیغه خریداری شده را به جای آن قرار داده و دقت کنید که در جای خود ثابت شود.

چطور تیغه برف پاک کن خودرو را تعویض کنیم؟
روش تعویض تیغه برف پاک کن

بهترین تیغه برف پاک کن

در نهایت باید بگوییم اگر چه تیغه برف پاک کن ژله‌ای به نظر می‌رسد که بهترین مدل از تیغه باشد؛ اما در واقع برترین تیغه، همانی است که برای خودروی شما عملکرد بهتری داشته باشد و به اصطلاح به خوبی روی شیشه خودرو بنشیند.

منبع: www.goodyearautoservice.com

1 نظر
  1. هانی می گوید

    سلام همکار نمیخوای؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

12 − دو =