چگونه طراح دکوراسیون داخلی شویم؟

2

دوست دارید یک طراح دکوراسیون داخلی شوید؟ به رنگ‌ها علاقه‌مند هستید و با دیدنشان دچار شور و هیجان می‌گردید؟  در طراحی مهارت دارید؟ دوست دارید همه چیز را بیارایید و خلاق باشید؟ به‌ دنبال تغییر در چیدمان منزل و.. هستید؟ بازدید از وبسایت‌های مشهور جهان در زمینه‌ی دکوراسیون از علایق و دغدغه‌های همیشگی شماست؟

اگر پاسخ شما به سوال‌های پرسیده شده، مثبت است. پس باید به شما گفت که می‌توانید وارد این حرفه‌ی جذاب و هیجان انگیز اما سخت شده و در آن موفق شوید. ما در ادامه چند نکته را یادآوری می‌کنیم تا اطلاعات و دانش بهتری نسبت به این حرفه کسب کنید.

 طراحی داخلی ‌چیست؟

هنر چیدمان داخلی فضای ساختمان بر پایه‌ی سلامت روحی و زیبایی شناختی فرد یا افرادی که در آن زندگی و یا کار می‌کنند را طراحی داخلی می‌گویند. هدف یک طراح ایجاد یک محیط آرام و کاربردی است. کاربران این فضا باید با توجه به راهکارهایی که یک طراح ایده می‌دهد، در محیطی راحت‌تر و زیباتر زندگی کنند.

طراحی داخلی یک حرفه‌ی چند بعدی است که یک طراح باید سه مهارت هنری، فردی و سازمان‌دهی و مدیریت را کسب کند تا بتواند به‌ عنوان یک فرد مطرح و موفق در این حرفه شناخته شود.
طراحی داخلی یک حرفه‌ی چند بعدی است که یک طراح باید سه مهارت هنری، فردی و سازمان‌دهی و مدیریت را کسب کند تا بتواند به‌ عنوان یک فرد مطرح و موفق در این حرفه شناخته شود.

دکوراسیون داخلی چیست و حوزه‌ی فعالیت یک طراح دکوراسیون چیست؟

دکوراسیون از واژه‌ی فرانسوی (dekorāsiyon) گرفته‌شده و در لغت‌نامه‌ی دهخدا به معنای تزیین‌کردن صحنه‌ی نمایش یا سینما و در لغت‌نامه‌ی معین به معنای تزیینات داخلی ساختمان معنا شده‌است. یک دکوراتور داخلی در کنار استعداد ذاتی باید در کارهای متعدد و متنوعی هم مهارت داشته‌باشد تا به‌عنوان یک فرد موفق در این حرفه شناخته‌گردد. اگر بخواهیم به‌صورت کلی ویژگی‌های یک طراح داخلی موفق را بگوییم، این ویژگی‌ها عبارت هستند از داشتن مهارت‌های فردی، تخصصی و مهارت‌های دانشگاهی

می‌توانید برای آشنایی بیشتر با حرفه‌‌ی دکوراسیون داخلی به اپلیکیشن مراجعه کرده و با خدماتی که در این راستا ارائه می‌شود، آشنا گردید.

دانلود اپلیکیشن استادکار

 • نسخه IOS استادکار
 • نسخه اندروید استادکار
 • دریافت از اپ استور و سیب اپ
 • دریافت از گوگل پلی، کافه بازار و مایکت
دریافت این خدمت از استادکار

ما در ادامه‌ی این مقاله، هرکدام از بخش‌های اشاره شده را به‌صورت کامل و جامع برای شما توضیح خواهیم داد:

مهارت های فردی شامل چه چیزهایی می‌شود؟

 • خلاقیت

یک دکوراتور موفق نیاز به خلاقیت دارد تا بتواند عناصر موجود را در کنار یکدیگر به زیبایی قرار دهد. ایجاد هارمونی و همخوانی در تمامی بخش‌های فضا با انتخاب رنگ‌ها، پارچه‌ها، وسایل تزیینی و مبلمان از ویژگی‌های یک طراح دکوراسیون داخلی است. برای آشنایی بهتر کافی است تا به مقاله “خلاقیت در دکوراسیون داخلی منزل” در وبلاگ “استادکار سر بزنید و با ایده‌های ساده و ارزان اما خلاق در زمینه دکوراسیون منزل آشنا شوید.

 • ارتباط موثر

هنر برقراری ارتباط موثر و مدوام با مشتری یکی دیگر از مهارت‌هایی است که یک طراح دکوراسیون داخلی به آن نیاز دارد. زیرا یک دکوراتور حرفه‌ای، برای پیشبرد کارش و آگاهی از نیازها و نظرات مشتری باید جلسات متعددی با کارفرما برگزار کند. او علاوه بر این باید بتواند پیشنهادهایی به کارفرما داده و برخی اوقات نظرات او را رد کرده و نپذیرد، پس داشتن مهارت ارتباط موثر نیز یکی از مهارت‌های توسعه‌ی فردی است که یک طراح دکوراسیون باید به آن تسلط کافی داشته‌باشد.

بیشتر بدانید تفاوت معماری داخلی و طراحی داخلی چیست؟

 • مهارت خوب گوش‌ دادن

از آنجا که در نهایت کارفرما یا مشتری قرار است از پروژه استفاده کند، پس باید به خواسته‌ها و نظراتشان به‌ خوبی گوش کرد و آن‌ها را تا آنجا که ممکن است، اجرا کرد.

 • انعطاف‌پذیر‌ بودن و داشتن تفکر انتقادی

طراح باید در تاریخ اتمام پروژه و تغییراتی که در خود پروژه بنا به خواسته‌ی کارفرما پیش می‌آید، انعطاف پذیر باشد و در عین حال نسبت به طرح و ایده‌ی خود تعصب نداشته باشد. آن چیزی که مهم است، خواسته و سلیقه‌ی مشتری است.

 • توانایی انجام کار گروهی

یک دکوراتیو کار و هنرش را در کنار ناظران و پیمانکاران مختلف انجام می‌دهد. شغل دکوراسیون داخلی نیاز به کار گروهی دارد. بنابراین انعطاف‌پذیر‌ بودن و توانایی انجام کار گروهی از خصلت‌هایی است که قطعاً یک دکوراتور باید در آن مهارت داشته‌باشد.

مهارت‌های تخصصی شامل چه چیزهایی می‌شود؟

 • توانایی مدیریت پروژه

یک طراح دکوراسیون معمولاً پروژه‌های متعدد و مختلف داشته که باید به‌ صورت همزمان آن ها را به اجرا رسانده و تحویل دهد. انجام همزمان چند کار در کنار هم باعث سردرگمی افراد می‌گردد. آن چیزی که در این میان می‌تواند به طراح کمک کند، ذهنی متمرکز و نظم در کارهای اجرایی است. بنابراین یک طراح دکوراسیون داخلی باید بسیار دقیق و ریزبین بوده و با ذهنی متمرکز و منظم به کنترل پروژه‌ها بپردازد.

بازسازی خانه و ساختمان

بازسازی خانه و ساختمان

 • بازسازی و تعمیرات ساختمان
 • مرمت بنا و تمام خدمات بنایی ساختمان
 • تخریب و بازسازی انواع دیوار و کف
 • خدمات بازسازی خانه، آپارتمان و واحدهای تجاری
دریافت این خدمت از استادکار

 • وقت گذراندن با پیمانکاران و صاحبان مشاغل خرد در زمینه‌ی دکوراسیون 

یک دکوراتور موفق باید زمانی را در کنار پیمانکاران و نقاشان، نصابان کابینت‌ساز و حتی برق‌کاران اختصاص دهد و از آن‌ها کار اجرایی را یاد بگیرد. با مشکلات و مسائل هر حرفه آشنایی کامل داشته‌باشد. این امر باعث شده تا تجربه‌های بیشتری کسب کند. وقتی از مراحل کاری که منجر به طراحی داخلی یک فضا می‌شود آگاهی بیشتری داشته‌باشد، علاوه بر کسب تجربه، با افراد مختلف ارتباطات بهتری پیدا کرده و برای پروژه‌های بعدی می‌تواند از روابطش استفاده کرده و یک تیم کاری مخصوص خود داشته‌باشد.

 • مدیریت بودجه و هزینه

یکی دیگر از وظایف یک طراح داخلی مدیریت هزینه‌های مختلف همچون هزینه‌ی دکوراسیون، هزینه‌ی افرادی که در کنار دکوراتور کار می‌کنند و… است. هر پروژه‌ای بودجه‌ای مشخص دارد، هیچ کارفرمایی دوست ندارد که پولش را بدون آگاهی و برنامه‌ریزی مصرف کرده و در حقیقت به‌ هدر دهد. مدیریت بودجه هم از نکات ضروری و واجب است که یک طراح دکوراسیون باید در آن مهارت داشته‌باشد.

 • توانایی نه گفتن

کارفرمایان به این علت طراحان دکوراسیون را استخدام می‌کنند که ایده‌ای در مورد دانش طراحی ندارند و حتی از قیمت اجناس هم اطلاعی ندارند. بنابراین این وظیفه‌ی طراح دکوراسیون داخلی است که کارفرمایان را از فاصله بین نیاز و خواسته‌هایشان آگاه کند. برای این کار باید اعتماد به نفس زیادی داشته باشد و راحت بتواند “نه” بگوید. قاطع و صادق بودن و البته مهربان بودن از مهارت‌هایی است که یک طراح داخلی باید اشراف کامل بر آن داشته‌باشد.

 • آگاهی از مشکلاتی که ممکن است در آینده رخ دهد

از آن جا که در این حرفه طراح با آدم‌های متعدد و متنوعی برخورد دارد، قطعاً مشکلات مختلف و اجتناب‌ناپذیری رخ خواهد داد. مطالعه در زمینه‌ی شخصیت‌های افراد به یک دکوراتور کمک می کند تا موفق‌تر و اصولی‌تر با مشکلاتی که در آینده رخ می‌دهد، برخورد کند.

مهارت‌های دانشگاهی شامل چه چیزهایی می‌شود؟

طراحی دکوراسیون داخلی یکی از رشته‌های بسیار پرطرفدار است که قدمت آن به اواخر قرن ۱۸ و اوایل قرن ۱۹ میلادی برمی‌گردد. این رشته همزمان با انقلاب صنعتی دچار تحولات بزرگ شده‌است. طراحی دکوراسیون داخلی یک رشته‌ی جذاب و پرطرفدار در داخل و خارج ایران است و افراد زیادی دوست دارند در این حرفه فعالیت کنند.

آن‌ها در کنار علاقه‌مندی، سوالات یا دغدغه‌های مختلفی هم در ذهنشان از این حرفه دارند، سوال‌هایی همچون :برای یادگیری طراحی دکورسیون داخلی باید چکار کرد و یا چگونه طراحی داخلی یاد بگیریم، راز موفق شدن در این حرفه چیست، درآمد شغل طراحی دکوراسیون داخلی چگونه است و…

باید این گونه پاسخ داد که برای ورود به این رشته‌ می‌توانید از طریق دبیرستان پس از گذراندن سال اول متوسطه وارد شاخه کاردانی شده و در رشته طراحی معماری داخلی تحصیل کنید و یا از طریق آموزشگاه‌های معتبری که این رشته را آموزش می‌دهند، اقدام نمایید.

رشته طراحی دکوراسیون داخلی چند واحد دارد؟

۱۱۴ واحد دروس اختصاصی ،۲۱ واحد دروس عمومی و ۱۴ واحد اصلی به همراه پایان نامه را باید دانشجو بگذراند تا مدرک آکادمیک این رشته را دریافت کند. این رشته فقط در دانشگاه‌های خاصی ارائه می‌گردد که در دفترچه انتخاب رشته به آنها اشاره شده‌است.

بیشتر بدانید ترفندهای اسباب کشی توسط آقایان

داشتن دانش در کنار عواملی همچون علاقه، ذوق هنری، تجربه و... برای موفق شدن در این حرفه بسیار لازم و ضروری است.
داشتن دانش در کنار عواملی همچون علاقه، ذوق هنری، تجربه و… برای موفق شدن در این حرفه بسیار لازم و ضروری است.

بزرگترین مشکل رشته طراحی دکوراسیون چیست؟

بزرگترین مشکل این رشته وجود تعداد رقبای زیاد و فارغ‌التحصیلان آن از دانشگاه‌ها و موسسات معتبر است. عرضه‌ی بیش از تقاضا باعث ایجاد رقابت تنگاتنگ و دشوار بین افراد شده‌است. آن چیزی که یک طراح داخلی را متمایز می‌کند، ارائه‌ی ایده‌های خاص‌تر و متفاوت‌تر است.

آیا درآمد شغل یک طراح دکوراسیون داخلی خوب است؟

درآمد یک طراح دکورسیون داخلی کاملاً وابسته به خود فرد است. هرچقدر شما سابقه‌ی کاری بهتری داشته‌باشید، مهارت برخورد با مشتری را بدانید، درآمدتان افزایش می‌یابد. در این رشته شما می‌توانید به‌ راحتی برای خودتان دفتر و یا شرکت داشته‌باشید و کار کنید.

بازار کار دکوراسیون داخلی در ایران چگونه است؟

حوزه‌ی فعالیت یک طراح دکوراسیون بسیار گسترده‌است. یک طراح قادر است تا در بخش‌های مختلفی همچون بانک‌ها و محیط‌های اداری، غرفه‌های مراکز فروش، طراحی دکور انواع فروشگاه‌های مختلف همچون کیف، کفش، انواع پوشاک زنانه، کودکان، مردانه فعالیت کند.

از این حرفه می‌توان در طراحی دکوراسیون سالن‌های انتظار بیمارستان‌ها، مطب‌های پزشکان، کلینیک‌ها، دندانپزشکی‌ها، روانپزشکی‌ها، آزمایشگاه‌ها و انواع مراکز بهداشتی و درمانی استفاده نمود. مراکز تفریحی همچون هتل‌ها، کشتی‌های تفریحی، کافه‌ها، صحنه‌آرایی سینمایی و تئاترها، سالن‌های برگزاری مراسم مختلف مانند عروسی‌ها، سالن‌های برگزاری موسیقی و کنسرت‌ها، سالن‌های آتلیه، سالن‌های ورزشی، موزه‌ها، رستوران‌ها، باشگاه‌ها و اماکن مقدس هم به یک طراح داخلی برای دکوراسیون نیاز دارند. همچنین در بخش دولتی و خصوصی می‌توان به مدارس و مهد کودک‌ها دانشگاه‌ها، سالن‌های اجلاس و دفاتر خدمات دولتی نظیر دفاتر شهرداری و…اشاره نمود.

همانطور که مشاهده کردید بازار کار این رشته تقریبا نامحدود است، زیرا در هر فضایی نیاز به این رشته احساس می‌شود. همچنین کسانی که در این رشته تحصیل می‌کنند، می‌توانند با گرفتن پروژه کار کرده و درآمد خوبی کسب کنند. با توجه به بازار کار فوق العاده‌ای که این رشته دارد، می‌توان با داشتن چند مهارت جانبی در این رشته بسیار موفق بود. راه‌اندازی یک سایت، فعالیت در چند شبکه اجتماعی،  تهیه چند طرح و ارائه مشاوره آنلاین، از دیگر فعالیت‌هایی است که فارغ التحصیلان این رشته قادر هستند از طریق آن درآمدهای جانبی خوبی بدست آورند .

از این حرفه می‌توان در طراحی دکوراسیون سالن‌های انتظار بیمارستان‌ها، مطب‌های پزشکان، کلینیک‌ها، دندانپزشکی‌ها، روانپزشکی‌ها، آزمایشگاه‌ها و انواع مراکز بهداشتی و درمانی استفاده نمود.
از این حرفه می‌توان در طراحی دکوراسیون سالن‌های انتظار بیمارستان‌ها، مطب‌های پزشکان، کلینیک‌ها، دندانپزشکی‌ها، روانپزشکی‌ها، آزمایشگاه‌ها و انواع مراکز بهداشتی و درمانی استفاده نمود.

سخن آخر

اگر شما یک خانم خانه‌دار، یک کارگر چوب‌بری و یا دانشجویی در رشته‌ی طراحی دکوراسیون داخلی و یا دانشجو در رشته‌ی غیر مرتبط هستید، ولی دوست دارید یک طراح دکوراسیون داخلی شوید، بدون هیچ محدودیتی می‌توانید وارد این حرفه شده و موفق شوید. تنها شرط این شغل داشتن استعداد، پشتکار، ذوق و خلاقیت به همراه چند نمونه کار خوب در زمینه طراحی داخلی است.

این رشته تنها ترکیب چند رنگ بایکدیگر نبوده و زحمت و سختی فراوانی دارد. در این رشته شما باید با مفاهیم تئوری بسیار زیادی همچون تاریخچه‌ها، سبک‌ها، تشکیلات ساختمانی، ساختار سازه‌ها و انواع ساختمان‌ها، تسلط به کامپیوتر و نرم افزارهای مرتبط با طراحی دکوراسیون داخلی، ارگونومی، روانشناسی رنگ‌ها و… آشنا باشید. درآمد حاصل شده از این حرفه کاملاً به خود شما و روزمه‌ی کاری‌تان بستگی دارد.

پس در کار خود جدی باشید و تا جاییکه می‌توانید پروژه قبول کنید. حتی اگر در ابتدا به‌صورت رایگان و کارآموزی کار بگیرید. جدیت، تلاش، مهارت‌های ارتباطی و دانش کامپیوتری می‌تواند در کسب درآمدتان بسیار موثر باشد.

منابع: چطور | ویرگول | freshome | دکوبوم

بازسازی خانه و ساختمان

بازسازی خانه و ساختمان

 • بازسازی و تعمیرات ساختمان
 • مرمت بنا و تمام خدمات بنایی ساختمان
 • تخریب و بازسازی انواع دیوار و کف
 • خدمات بازسازی خانه، آپارتمان و واحدهای تجاری
دریافت این خدمت از استادکار
2 نظرات
 1. مبینا می گوید

  سلام و خسته نباشید
  عالی بود مطالب و مفید. من اطلاعاتی در این زمینه نداشتم و فقط علاقه مند بودم اما باعث شد دید کلی پیدا کنم با خواندن این مقاله.
  باز هم ممنون

 2. داود می گوید

  باسلام و عرض احترام..مطالبت جامع و عالی بودن.فقط اینکه صحبتی راجع به تخصصهای نرم افزاری در این زمینه،نشده.در بخش مهارتها،کاش درباره نرم افزارهای مرتبط و اینکه اصلا از کجا و چطور میشه شروع کرد هم صحبت میشد.اینکه آیا با کار در منزل و خودآموزی نرم افزارهای مرتبط با دکوراسیون داخلی و معماری داخلی،میشه وارد این فعالیت شد یا نه؟!
  ممنون از شما

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × 2 =