راهنمای کامل نظافت اتاق خواب و چک لیست اجرای آن در ۱۵ دقیقه

1

اتاق خواب جایی برای استراحت است، برای داشتن آرامش، برای دور انداختن اضطراب‌ها و فشارهای زندگی روزمره. بنابراین بهتر آن است که این مکان را تا جای امکان بهبود بخشیم و کاری کنیم که به‌واقع بهترین مکان برای استراحت‌مان باشد. یکی از کارهایی که می‌توان در این راستا انجام داد، مرتب کردن و تمیز کردن اتاق خواب است. این نوشتار بر روی همین موضوع تمرکز دارد. در ادامه در مورد نظافت اتاق خواب با شما صحبت خواهیم کرد و خواهیم گفت که برای تمیز کردن اتاق خواب و تبدیل آن به مکانی دنج برای رهایی از استرس و نگرانی‌های روزمره چه کارهایی باید انجام دهید.

اما پیش از آن که به مراحل نظافت اتاق خواب بپردازیم، ذکر این نکته لازم است که در ابتدای این نوشتار برای کسانی که می‌خواهند خیلی سریع این کار را انجام دهند مراحل را ذکر می‌کنیم. پس از آن برای کسانی که جهت نظافت اتاق خواب عجله‌ای ندارند نیز نکاتی را ذکر خواهیم کرد.

بنابراین اگر به دنبال راهنمایی برای نظافت اتاق خواب هستید، با ما در وبلاگ استادکار همراه باشید.

راهنمای نظافت اتاق خواب در ۱۵ دقیقه

۱- یک سری ابزار آماده کنید

برای نظافت اتاق خواب به یک سری ابزار نیاز دارید. البته این ابزارها خیلی ساده هستند و در اکثر خانه‌ها وجود دارند. برای آن که کار نظافت اتاق خواب را شروع کنید، باید ابتدا وسایل زیر را آماده کنید:

 • یک سبد یا جعبه برای قرار دادن وسایل درهم و برهم در آن
 • یک زنبیل یا سبد دیگر
 • جاروبرقی
 • یک سطل برای زباله‌ها

۲- تمامی لباس‌های کثیف را جمع کرده و آن‌ها را در زنبیل یا سبد قرار دهید

در مرحله‌ی بعد هر لباس کثیفی که در اتاق‌تان وجود دارد را جمع کرده و در زنبیل یا سبد قرار دهید. البته جای گفتن ندارد که اگر به لباس‌های‌تان اهمیت می‌دهید این کار را، یعنی جمع آوری لباس‌ها را، سریع اما با دقت انجام دهید و سعی کنید آسیبی به لباس‌ها وارد نیاورید.

راهنمای نظافت اتاق خواب
یک اتاق‌خواب تمیز و مرتب و عالی

۳- لباس‌های تمیز را تا کنید

اگر مقدار زیادی لباس تمیز در اطراف خود دارید و منتظر موقعیتی بودید که تک‌تک آن‌ها را تا کرده و باری دیگر به صورت مرتب آویز کنید، از این مرحله صرف نظر کنید. صرفاً آن‌ها را خیلی سریع تا کنید و به طور مرتب روی تخت قرار دهید. به‌زودی و در سر فرصت مناسب آن‌ها را در کمد لباس آویز خواهید کرد.

۴- زباله‌ها را جمع‌آوری کرده و آن‌ها را در سطل بریزید

برای انجام نظافت اتاق خواب در ۱۵ دقیقه خیلی وقت ندارید که مثلاً فکر کنید آیا مجلات قدیمی را پرت کنید یا نه، یا آیا جورابی که سه ماه پیش خریداری کرده‌اید را باید نگه دارید یا در سطل زباله بریزید؛ بلکه آن‌چه که در این مرحله باید انجام دهید این است که زباله‌هایی که کاملاً زباله هستند و مطمئن هستید که هیچ زمان به کارتان نمی‌آیند و باید پرت کنید را در سطل زباله بریزید.

موارد دیگر مانند همان مجلات قدیمی یا هر چیزی دیگر که برای پرت‌کردن‌شان باید فکر کنید را برای بعداً بگذارید.

۵- تخت را مرتب کنید

البته ممکن است بگویید که برای یک نظافت ۱۵ دقیقه‌ای که نباید تخت را آماده کرد، آن هم در حالی که قرار است شب بری خواب دوباره به آن برگردید. اما اگر این استدلال را برای چیزهای دیگر هم به کار ببریم، دیگر با ظروفی تمیز، کفش‌هایی تمیز و خانه‌ای تمیز روبه‌رو نخواهیم بود.

مرتب بودن تخت، ظاهر اتاق خواب را بسیار مرتب‌تر نشان می‌دهد و دقیقاً عکس این قضیه هم صادق است، یعنی نامرتب بودن تخت موجب می‌شود که اتاق هر چقدر هم که مرتب باشد باز هم نامرتب جلوه کند.

بنابراین سعی کنید خیلی سریع تخت را مرتب کنید.

۶- همه‌ی چیزهای اضافه‌ی روی زمین، تخت، میز و … را در سبد قرار دهید

آن سبد یا جعبه‌ای که پیش از آغاز نظافت اتاق خواب آماده کردید اکنون به درد می‌خورد. کل اتاق را بگردید و هر چیزی که نباید روی زمین، میز و … باشد را جمع کرده و در سبد یا جعبه قرار دهید. مثلاً توپ گلف نباید روی میز آرایش باشد، کلیپس‌تان روی تخت نباید باشد و … .

به یاد داشته باشید که در حال حاضر مهم نیست جای اصلی آن‌ها کجاست و نیازی نیست آن‌ها را در جای اصلی‌شان بگذارید، فعلاً آن‌ها را در سبد بگذارید تا در سر فرصت هر یک از آن‌ها را در جایی که باید باشند قرار دهید.

۷- جارو بکشید

راهنمای نظافت اتاق خواب
جارو کشیدن، مرحله‌ای مهم در نظافت اتاق خواب

به یاد داشته باشید که قرار است زمانی کم در حد ۱۵ دقیقه را صرف نظافت اتاق خواب کنید. بنابراین برای جارو کردن اتاق نیازی به جا به جا کردن وسایل نیست، صرفاً جاهایی که مشخص هستند را خیلی سریع با استفاده از جارو برقی یا جارو شارژی جارو کنید و خلاصه کاری کنید که در نگاه نخست هیچ آشغالی در سطح اتاق به چشم نخورد.

۸- ابزارهای‌تان را جمع کنید

نظافت اتاق خواب ۱۵ دقیقه‌ای در این مرحله با جمع کردن وسایلی که برای نظافت به کار بردید به پایان می‌رسد. امیدواریم که این نظافت سریع به کارتان آمده باشد. این نکته را به خاطر داشته باشید که می‌توانید فردا نیز ۱۵ دقیقه برای نظافت اتاق خواب زمان بگذارید و هر مرحله‌ای که فکر می‌کنید به‌درستی انجام نشده است را تکمیل کنید.

در ضمن، پیش از رفتن به خواب می‌توانید چند دقیقه وقت بگذارید و لباس‌هایی که روی تخت قرار داده‌اید را به چوب‌لباسی آویز کنید.

نکاتی برای نظافت اتاق خواب

اگر عجله ندارید و نمی‌خواهید که کل کار را در ۱۵ دقیقه انجام می‌توانید مراحل بالا را به طور کامل اجرا کنید.

در کل نظافت اتاق خواب کار خیلی سختی نیست، اما آن چه که مهم است این است که:

 • وسایل و ابزارهای لازم را دم‌دست داشته باشید تا نیازی نباشد که بارها و بارها برای آوردن یک وسیله از اتاق به آشپزخانه و از آشپزخانه به انبار بروید.
 • ترتیبی برای کارهایی که قرار است انجام دهید در نظر داشته باشید و بر طبق نظم و برنامه جلو بروید تا کارها به بهترین شکل انجام شوند.

آن چه که ما در بالا به آن پرداختیم در راستای همین دو نکته بود.

اما برای آن که اتاق‌خواب‌تان کم‌تر کثیف شود و در نتیجه کم‌تر به نظافت نیاز داشته باشد و هم‌چنین شرایط بهتری را در آن تجربه کنید، نکات زیر را مد نظر داشته باشید:

۱- هر روز ۲ الی ۳ دقیقه وقت بگذارید و تخت را از بی‌نظمی و شلختگی خلاص کنید.

۲- روزی ۴ الی ۵ دقیقه وقت بگذارید و لباس‌های کثیف را در ماشین لباسشویی ریخته و لباس‌های تمیز را نیز تا کنید و در دراور یا کمد قرار دهید. باور کنید هر چقدر هم که لباس داشته باشید این کارها بیش‌تر از ۵ دقیقه وقت‌تان را نمی‌گیرند.

۳- ۲ یا ۳ روز یک بار یا لااقل هفته‌ای یک بار با استفاده از جاروبرقی یا جاروشارژی به جان کف اتاق بیفتید و آشغال‌ها را جمع کنید. این کار نیز بیش از ۵ دقیقه نمی‌شود، مگر اتاق‌خواب چند متر است و چقدر فضا دارد که یک جارو کشیدن بخواهد کلی اذیت کند و کلی از وقت را هدر دهد؟

۴- سعی کنید اجازه ندهید که ملحفه‌ها کثیف شوند. هر زمان که دیدید کوچک‌ترین اثری از آلودگی بر روی ملحفه‌ها و البته پتوها و تشک‌ها وجود دارد امان‌شان ندهید و خیلی سریع برای شست‌وشوی‌شان اقدام کنید.

سخن آخر

نظافت اتاق خواب کار خیلی زمان‌بر و دشواری نیست، اما اگر به هر دلیلی نمی‌توانید این کار را به طور مرتب انجام دهید نگران نباشید. برای نظافت اتاق خواب و در کل نظافت منزل می‌توانید روی خدمات استادکار حساب کنید. کافی ست که از طریق اپلیکیشن استادکار و یا سایت استادکار سفارش خدمات نظافت منزل را ثبت کنید تا متبحرترین کارگرها برای نظافت منزل راهی محل شما شوند.

خدمات نظافت منزل توسط آقا در استادکار

نظافت منزل

 • شستن دیوار‌ها و پنجره‌ها
 • شستن و تی کشیدن کف
 • نظافت پذیرایی‌و نظافت اتاق‌ها
 • شستن سرویس بهداشتی و حمام
دریافت این خدمت از استادکار

1 نظر
 1. لاله می گوید

  ممنون خوب بود💚

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × پنج =