بهترین جک آرام‌بند برای درِ منزل کدام است؟ انواع جک آرام‌بند

2

هر ساختمانی دارای درهای مختلفی است که هر کدام کارایی خاص خود را دارند. ما می‌دانیم که در صورت فرسایش هزینه تعویض آنها زیاد است و ممکن است دیگر نتوانیم همان مدل در را تهیه کنیم. پس بهتر است از ابتدا به فکر افزایش عمر و کارایی در‌ها باشیم. به همین منظور در این یادداشت می‌خواهیم درباره‌ی جک آرام‌بند صحبت کنیم و فواید و کاربردهای آن را به شما معرفی کنیم. پیشنهاد می کنیم مقاله که در مورد تعمیر جک صندلی اداری یا صندلی هیدرولیک را مطالعه کنید . با استادکار همراه باشید .

نصب و تعمیر جک آرام بند

نصب و تعمیر جک آرام بند

 • نصب و راه اندازی انواع جک آرام بند در ساختمانی
 • نصب جک آرام بند پمپی و هیدرولیکی
 • نصب جک آرام بند روی در چوبی، در شیشه ای، در آهنی و در حیاط
 • رگلاژ و تنظیم جک آرام بند
دریافت این خدمت از استادکار

انواع جک آرام‌بند

با توجه به نوع استفاده و نوع در، جک‌های آرام‌بند مختلفی طراحی شده‌اند که در ادامه به شرح آنها خواهیم پرداخت.

۱- جک آرام‌بند بازویی

جک‌ آرام‌بند بازویی یا سربار برای در‌های خروجی خانه استفاده می‌شود. در اصلی آپارتمان‌ها که هم از وزن بالایی برخوردار هستند و هم از طرف داخل نیازی به پوشیده بودن جک آرام‌بند نیست بهترین گزینه برای استفاده این نوع هستند. در این نوع جک آرام‌بند مغزی جک روی خود در نصب و با یک میله دو قسمتی به سطح بالای در وصل می‌شود. انرژی مورد نیاز برای کشش در از طرف مغزی تامین می‌شود و اهرم برای ثابت نگهداشتن در کارایی دارد.

انواع جک آرام‌ بند جک آرام‌ بند بازویی

۲- جک آرام‌بند پنهان داخل در

این نوع جک آرام‌بند بیشتر برای در‌هایی با وزن بالا اما رسمی استفاده می‌شود، در‌های سالن‌های همایش و جلسات مهم. برای این درها با توجه به وزن بالا و نیازی که به زیبایی دارند معمولا از جک آرام‌بند پنهان داخل در استفاده می‌کنند. در این نوع، مغزی داخل در و بالای آن تعبیه شده است و بازویی آن به قاب در یا سطح بالای آن متصل می‌شود. تعمیر و تنظیم این نوع جک آرام‌بند از بالای در انجام می‌شود و مغزی به راحتی قابل تعویض است.

۳- جک آرام‌بند پنهان در قاب

این نوع جک آرام‌بند بیشتر برای در‌های داخلی قابل استفاده است. محیط‌هایی مثل حمام و سرویس بهداشتی که دارای رطوبت هستند به مرور زمان می‌توانند به جنس فلزی جک آسیب بزنند. با توجه به اینکه در‌‍‌های چوبی به مرور تغییر شکل می‌دهند مغزی جک آرام‌بند در قاب فلزی قرار داده می‌شود که از این طریق عمر آن را نیز افزایش می‌یابد. بازویی این جک روی در بسته می‌شود و تعمیر مغزی جک تنها با باز کردن پیچ‌های جک روی قاب انجام می‌شود و پیچیدگی خاصی ندارد و دشوار نیست.

جک آرام‌ بند پنهان داخل در جک آرام‌بند پنهان در قاب

۴- جک آرام‌بند لولایی

برای در‌های کوچک نیاز نیست از جک‌های خیلی سنگین و گران‌قیمت استفاده کرد. در این موراد بسته بودن در مهم است، مثلا برای مراقبت از ظروف داخل کابینت و یا داخل کمد نیاز است که جک آرام‌بند بر روی در نصب شود. جک‌های لولایی درواقع لولاهایی هستند که به فنرهای خاص خود مجهز شده‌اند. این نوع جک معمولا تعمیر نمی‌شود و بخاطر هزینه کم آن در صورت خرابی تعویض می‍‌شوند.

۵- جک آرام‌بند کفپوش

در محیط‌های اداری و یا مغازه‌ها به وفور از در‌های شیشه‌ای استفاده می‌شود. قرار دادن هرکدام از جک‌هایی که تا به حال معرفی کردیم روی این در‌ها زیبایی آنها را از بین می‌برد و از طرفی باتوجه به اینکه بسته شدن با شدت این درها می‌تواند به شکستن در شیشه‌ای منجر شود. به همین منظور صنعتگران سال‌هاست جک آرام‌بندهای کفپوش را تولید می‌کنند. در این نوع جک، مغزی درون و کف زمین قرار داده می‌شود و جای بازویی مخصوص آن، یک تکه فلز متصل به لولا به آن وصل می‌شود. درواقع شما هیچ یک از قطعات جک آرام‌بند کفپوش را مشاهده نمی‌کنید، چرا که برای ظاهر این مدل جک تلاش بسیار زیادی صورت گرفته است. تنظیم و تعمیر جک آرام‌بند کفپوش از طریق باز کردن پیچ‌های روی زمین و برداشتن مغزی انجام می‌شود.

جک آرام‌ بند کفپوش حفاظت در برابر آتش

دلایلی مهم برای اینکه چرا باید در‌ها را به جک آرام‌بند مجهز کنیم!

۱- حفاظت در برابر آتش

از زمانی که آتش شعله‌ور می‌شود تا زمانی که نیروهای آتش‌نشانی بتوانند افراد حاضر در ساختمان را نجات دهند چند دقیقه زمان نیاز است تا بتوان از افراد محافظت کرد. در محیط‌های ساختمانی امروزی که مواد قابل اشتعال بسیاری وجود دارند، باید بتوان به سرعت از پخش شدن آتش و سوختن کل ساختمان جلوگیری کرد.

در ظاهر جک آرام‌بند کاربردی ندارد اما جک می‌تواند از دو جهت به نجات افراد حاضر در ساختمان کمک کند:

 • با بسته شدن در مسیر ورود هوا به داخل فضا مسدود می‌شود و اکسیژن از مثلث آتش حذف شده و انرژی آن را می‌کاهد.
 • با بسته شدن در از ورود دود به بقیه ساختمان جلوگیری می‌شود و تا حدی زمان برای خروج افراد فراهم می‌شود.
 •  ضمن اینکه آتش به بقیه محیط‌های ساختمان نیز نفوذ نمی‌کند.

جالب است بدانید در کشور انگلیس بعنوان یک اصل ایمنی، سازنده‌های ساختمان ملزم هستند از جک آرام‌بند استفاده کنند.

۲- کاهش مصرف انرژی

با افزایش روزافزون قیمت حامل‌های انرژی بسته نگه‌داشتن در‌های داخلی ساختمان‌ها می‌تواند تا حد زیادی از اتلاف انرژی جلوگیری کند. به همین منظور قرار دادن جک‌ آرام‌بند برای در‌ اتاق‌ها و دفاتر، مخصوصا برای محیط‌های اداری، می‌تواند به کاهش هزینه‌ انرژی و قبوض برق و گاز کمک شایانی کند.

دلایلی مهم برای اینکه چرا باید در‌ها را به جک آرام‌بند مجهز کنیم

۳- امنیت

برخی مکان‌ها نیاز دارند تا امنیت بیشتری داشته باشند، و بسته شدن خودکار در حس اطمینان افراد را افزایش می‌دهد. بانک‌ها، طلافروشی‌ها و دیگر مکان‌های مهم با داشتن آرام‌بند و همین‌طور در‌های خیلی سنگین‌تر سرعت خروج سارقین را کاهش می‌دهد و به افزایش امنیت کمک زیادی می‌کند.

۴- حریم خصوصی

در محیط‌های اداری که مراجعه کننده زیادی دارند، برای حفظ اسرار کاری و نیز آرامش محیط نیاز است تا در همواره بسته بماند. جک آرام‌بند تنها راه برای انجام این امر است.

چه فاکتورهایی را برای انتخاب جک ‌آرام‌بند باید لحاظ کنیم

چه فاکتورهایی را برای انتخاب جک ‌آرام‌بند باید لحاظ کنیم؟

 • جک آرام‌بند باید از  شرکت‌هاو برندهای معتبر تهیه شود
 •  جک‌ بایستی از اجزای داخلی قابل تعویض تشکیل شده باشد. (جک آرام‌بندهای چینی از این قابلیت برخوردار نیستند)
 • باید قابل تنظیم باشد تا حین بسته شدن سر و صدای زیادی تولید نکند و به کسی آسیب نرساند.
 • باید با توجه به حجم و وزن در انتخاب شود. چون جک ‌آرام‌بندها در سایزهای مختلفی تولید می‌شوند و اگر درست انتخاب نشود موجب خراب شدن جک و یا درست کارنکردن آن می‌شود.
 • باید به تعداد دفعاتی که در در طول روز باز و بسته می‌شود دقت کرد و جک متناسب با نیاز را انتخاب کرد.
 • نباید عایق محیط را بهم بریزد. (اگر با سرعت غیر عادی باز و بسته شود می‌تواند عایق هوای اتاق را بهم بریزد. مثلا در زمان بسته شدن در، پنجره‌ها باز شوند و صدای آزاردهنده‌ای تولید کنند.)

اجزای کلی آرام بند چیست و چگونه کار می کنیم

عمده ترین خرابی‌های جک آرام بند

خیلی از اوقات ممکن است تصور کنید جک آرام بند خراب شده و به درستی کار نمیکند، اما باید بگوییم در اکثریت این موارد جک نیاز به سرویس دارد و واقعا خراب نشده است. سرویس جک آرام بند شامل روغن کاری در حد نیاز و همینطور تنظیم دو پیچ که به طور معمول بالای جک قرار دارند؛ اما دو پیچ روی جک آرام بند چه کاربردی دارند؟
اگر به الگوریتم روند بسته شدن درب با وجود جک آرام بند دقت کرده باشید، ابتدا درب تا نزدیکی بسته شدن با سرعت بالایی می‌رود و زمانی که به درب رسید توقف کرده و با سرعت خیلی پایین تری بسته میشود. پیچ اولی برای تنظیم شدت حالت اول و پیچ دوم برای زمان وارد عمل شدن بخش دوم بسته شدن درب تعبیه شده است. کافی است تا این دو پیچ را به حد نیاز سفت کنید.

بعد از این موضوع میتوانیم از شکستن چرخ دنده‌های داخل جک بعنوان دومین معضل جک‌های آرام بند یاد کنیم، البته در صورتی که از اجناس معتبر استفاده کرده باشید میتوانید قطعه مورد نظر را تهیه کرده و آن را تعویض کنید. اما در مورد جک‌های چینی و تولید درجه چندم متاسفانه باید به دنبال خرید جک جدید باشید چون قطعات داخلی این جک‌ها معمولا از جنس پلاستیک تهیه شده و قابل تعویض نیستند.

عمده ترین خرابی‌های جک آرام بند هزینه تعمیر و تنظیم جک آرام‌بند

روش تعمیر جک آرام بند

با توجه به نوع مشکل باید بررسی شود که به چه صورت میتوان آن را حل و فصل کرد. اگر درب به طور کامل بسته نمیشود باید پیچ بیرونی را کمی باز کنید و مجددا چک کنید که به درستی بسته می‌شود یا نه، اما اگر درب با سرعت زیاد یا کمتری بسته میشود باید پیج داخلی را باز و بسته کنید. به طور کلی تنظیمات از نظر فاصله و سرعت بر اساس همان پیچ‌ها انجام میشود، اما اگر مشکلی مانند شکستگی قطعات دارید اول چک کنید که جک بیرونی سالم باشد، در صورتی که شکستگی از آن قسمت نبود جعبه جک که به درب متصل است را باز کنید و داخل آن را چک کنید. با توجه به نوع مدل قطعه جایگزین را تهیه کرده و به جای چرخ دنده شکسته شده قرار دهید. توجه کنید که به جایگیری قبلی قطعات نیاز دارید و بهتر است قبل از دست زدن به قطعات داخلی از نحوه چینش آنها عکس تهیه کنید، اما اگر فکر میکنید توانایی انجام آن را ندارید استفاده از یک متخصص بهترین راه حل است.

آموزش روش تعمیر جک آرام بند

آیا جک ‌آرام‌بندهای داخل بازار گارانتی دارند؟

با توجه به اینکه شرکت‌های تولیدکننده جک‌ آرام‌بند در ایران نمایندگی مشخصی ندارند، گارانتی خاصی برای آنها تعریف نشده است. در کنار این موضوع باید توجه کرد که جک‌ آرام‌بندهای چینی و برندهای غیرمعتبر، قطعات قابل‌تعمیر هم ندارند چون تنها یک‌بار از آن برند وارد کشور شده و قطعاتی برای تعمیر در بازار موجود نیست.

هزینه تعمیر و تنظیم جک آرام‌بند چقدر است؟

واقعیت این است که بسیاری از فروشنده‌گان و ارایه‌دهنگان خدمات جک آرام‌بند قیمت مشخصی برای این کار ندارند و این یک ضعف محسوب می‌شود. در نتیجه اعمال قیمت‌های سلیقه‌ای مشتری را ناراضی می‌کند. اما تعمیر و تنظیم جک آرام‌بند در استادکار قیمت تعریف شده‌ای دارد. برای اجرت نصب جک آرام‌‌بند بین ۳۰ تا ۵۰ هزارتومان و برای تعمیر یا تنظیم آن بین ۱۵ تا ۲۵ هزارتومان نیاز است هزینه کنید.

نصب و تعمیر جک آرام بند

نصب و تعمیر جک آرام بند

 • نصب و راه اندازی انواع جک آرام بند در ساختمانی
 • نصب جک آرام بند پمپی و هیدرولیکی
 • نصب جک آرام بند روی در چوبی، در شیشه ای، در آهنی و در حیاط
 • رگلاژ و تنظیم جک آرام بند
دریافت این خدمت از استادکار
2 نظرات
 1. RAVA می گوید

  میلاد عزیز آفرین بر شما .امیدوارم همیشه موفق باشی
  “دنیا پر است از انسانهای مهربان…اگر نمی توانی یکی از آنها را پیدا کنی،خودت یکی از آنها باش”

 2. میثم می گوید

  بنظرم میلاد حالش خوب نیست و به یک روانپزشک نیاز دارد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پانزده − 10 =