نمای کامپوزیت طرح سنگ چیست؟

0

نمای کامپوزیت طرح سنگ از انواع پرکاربرد نمای ساختمان‌های امروزی به شمار می‌رود. با این وجود بسیاری از افراد ممکن است ندانند که سنگ کامپوزیت چیست و چه ویژگی‌هایی دارد. این جنس از نما، به دلایل بسیار زیادی امروزه بسیار استفاده می‌شود. اگر شما هم در حال ساخت ساختمان هستید یا تصمیم دارید نمای ساختمان خود را تغییر دهید، این راهنما به شما کمک خواهد کرد با یکی از بهترین و پرکاربردترین نماهای ساختمان آشنا شوید.

نمای کامپوزیت طرح سنگ چیست؟

پیش از هرچیزی لازم است بدانیم این نوع نما از چه موادی ساخته شده است. نمای کامپوزیت طرح سنگ، از سنگ طبیعی با روکش نازک طرح سنگ ساخته می‌شود. این روکش با لایه‌ای از آلومنیوم نازک تقویت شده است. کامپوزیت‌های طرح سنگ ممکن است از هرنوع سنگی ساخته شده باشد. این سنگ ممکن است مرمر، سنگ آهک یا هر نوع سنگ دیگری باشد.

سنگ طبیعی نمای بسیار زیبا و در عین حال مقاومی به این کامپوزیت‌ها می‌دهد. یکی از دلایلی که باعث گسترش روز افزون استفاده از پنل‌های کامپوزیت طرح سنگ شده همین زیبایی، تنوع و مقاومت آن‌ها است. نکته بسیار مهم این‌جاست که طرح سنگ‌های طبیعی معمولا بسیار خاص هستند و بسیار بعید است شما دو سنگ طبیعی با طرح‌هایی شبیه به هم دیده باشید. همین مسئله باعث می‌شود نمای کامپوزیت طرح سنگ در هر خانه بسیار خاص و ویژه باشد. این ویژگی برای دکوراتورها و طراحان نمای ساختمان بسیار مهم و حیاتی است.

سنگ طبیعی نمای بسیار زیبا و در عین حال مقاومی به این کامپوزیت‌ها می‌دهد.
سنگ طبیعی نمای بسیار زیبا و در عین حال مقاومی به این کامپوزیت‌ها می‌دهد.

موارد استفاده کامپوزیت‌های طرح سنگ

کامپوزیت‌های طرح سنگ در نماهای بیرونی و داخلی حتی استخرها قابل استفاده هستند. البته باید به این نکته توجه داشته باشید که این جنس نما وزن بیشتری نسبت به برخی نماهای دیگر دارد و ممکن است برای همه ساختمان‌ها مناسب و قابل اجرا نباشد.

کامپوزیت طرح سنگ مناسب استفاده در کف ساختمان هم هست. به عنوان مثال کف‌سازی ورودی برخی ساختمان‌ها با کمک این نماها انجام می‌شود. این کف‌سازی معمولا بعد از پولیش‌کاری نهایی می‌شود و جلوه بسیار باشکوه و مدرنی به وردی ساختمان‌ها می‌دهد.

بیشتر بدانید راهنمای خرید و استفاده چسب کاشی سرامیک

کف‌سازی ورودی برخی ساختمان‌ها با کمک این نماها انجام می‌شود
کف‌سازی ورودی برخی ساختمان‌ها با کمک این نماها انجام می‌شود

دلیل استفاده از کامپوزیت طرح سنگ

کامپوزیت طرح سنگ در برابر خوردگی،‌ خراشیدگی و آب بسیار مقاوم است. به همین دلیل قابلیت استفاده در محیط‌های پر رفت و آمد را هم دارد. در برخی ساختمان‌ها از این نما برای پوشش کف و سقف آسانسور هم استفاده می‌شود. نمای کامپوزیت طرح سنگ در آسانسور علاوه بر جلوه خاص، این محل پر رفت و آمد را در مقابل ضربه و خراشیدگی تا مدت‌ها بیمه می‌کند.

مقاومت خوب کامپوزیت طرح سنگ در مقابل آب، این نما را برای استفاده در محیط‌هایی مثل استخر و سونا هم مناسب کرده است. این نما می‌تواند محافظ بسیار خوبی برای این محل‌ها باشد چون با تقریب بسیار خوبی می‌توان کامپوزیت طرح سنگ را برای آب غیرقابل نفوذ دانست.

با این وجود، ذکر این نکته بسیار مهم است که کامپوزیت طرح سنگ برای محیط‌هایی که در معرض مواد شیمایی قرار دارند یا احتمال سر خوردن وسایل و افراد وجود دارد، مناسب نیست. این جنس از نما در مقابل مواد شیمایی مقاومتی ندارد و ترکیب آن با مواد شیمایی سلامتی افراد را به خطر خواهد انداخت. همچنین سطح کامپوزیت طرح سنگ به دلیل پولیش‌کاری، ممکن است لیز باشد.

به علت مقاومت خوب کامپوزیت طرح سنگ در مقابل آب، این نما در محیط‌هایی مثل استخر و سونا استفاده می شود
به علت مقاومت خوب کامپوزیت طرح سنگ در مقابل آب، این نما در محیط‌هایی مثل استخر و سونا استفاده می شود

اجرا کردن نمای کامپوزیت طرح سنگ

نمای کامپوزیت طرح سنگ به زیرسازی اولیه نیاز ندارد و به همین دلیل بسیار سریع‌تر از سایر نماها قابل اجرا است. در بسیاری از پروژه‌ها این نما که برای پوشش سقف و دیوار استفاده می‌شود، در آخرین مرحله اجرا می‌شود و بسیار سریع به پایان می‌رسد.

این نوع نما همچنین ضایعات بسیار کمی هم دارد و از این نظر به شدت مقرون‌به‌صرفه است. سایر انواع نما به دلیل داشتن ضایعات و دور ریز، هزینه‌های اضافه زیادی به صاحبان پروژه تحمیل می‌کنند.

همچنین باید به این نکته هم اشاره کرد که کامپوزیت طرح سنگ، رنگ کاملا ثابتی دارد و برای سال‌ها شرایط ظاهری خود را حفظ می‌کنند. تجربه ثابت کرده در صورتی که از مواد اولیه استاندارد استفاده شود و پروژه توسط نصاب حرفه‌ای اجرا شود، تا بیشتر از سه دهه نیازی به تعمیر و تعویض هیچ بخشی از این نما وجود نخواهد داشت.

حتی نور خورشید و اشعه ماورا بنفش هم تاثیری روی رنگ این نما ندارد. به همین دلیل کامپوزیت طرح سنگ برای نمای ساختمان‌هایی که در مناطق گرم و آفتابی ساخته می‌شوند بسیار مناسب و از نظر اقتصادی دارای توجیه بیشتر است.

بیشتر بدانید سرامیک طرح پارکت چیست؟

حتی نور خورشید و اشعه ماورا بنفش هم تاثیری روی رنگ این نما ندارد
حتی نور خورشید و اشعه ماورا بنفش هم تاثیری روی رنگ این نما ندارد

هزینه اجرای نمای کامپوزیت طرح سنگ

هزینه اجرای نمای کامپوزیت طرح سنگ به سه پارامتر اصلی بستگی دارد:

  • قطر ورق
  • نوع رنگ
  • کیفیت ورق

هرکدام از این سه پارامتر ممکن است به دلایل مختلف در پروژه‌های مختلف، با هم تفاوت‌های زیادی داشته باشد. به عنوان مثال ممکن است در برخی پروژه‌ها نیاز به ورقه‌های کامپوزیت قطور نباشد و در نتیجه هزینه نهایی این پروژه کم‌تر از پروژه‌های مشابه باشد.

البته ناگفته پیداست که بخش زیادی از هزینه اجرای این پروژه به هزینه نصب آن هم بستگی دارد. این هزینه در پروژه‌های مختلف و با توجه به پارامترهای مختلف، ممکن است تفاوت‌های چشم‌گیری نیز با هم داشته باشند.

هزینه اجرای نمای کامپوزیت طرح سنگ به سه پارامتر اصلی قطر، کیفیت و رنگ ورق بستگی دارد
هزینه اجرای نمای کامپوزیت طرح سنگ به سه پارامتر اصلی قطر، کیفیت و رنگ ورق بستگی دارد

جمع بندی

کامپوزیت طرح سنگ به دلیل مقاومت بالایی که دارد می‌تواند در مکان‌های خارجی و داخلی بسیاری مورد استفاده قرار گیرد و اگر توسط نصاب ماهر نصب شود تا سال‌ها نیاز به تعویض و هزینه‌های جانبی ندارد.

بازسازی خانه و ساختمان

بازسازی خانه و ساختمان

  • بازسازی و تعمیرات ساختمان
  • مرمت بنا و تمام خدمات بنایی ساختمان
  • تخریب و بازسازی انواع دیوار و کف
  • خدمات بازسازی خانه، آپارتمان و واحدهای تجاری
دریافت این خدمت از استادکار

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو + یازده =