هر خودرویی برای آنکه بتواند عملکرد صحیحی داشته باشد، از اجزایی تشکیل شده است که آن‌ها با قرارگیری در کنار یکدیگر می‌توانند به حرکت درآمدن خودرو کمک نمایند. یکی از همین اجزای مهم در خودرو، کلاچ و جعبه دنده است؛ چرا که با این سیستم است که دستور حرکت و تغییر سرعت به خودرو داده می‌شود. اما همان‌طور که می‌دانید، کلاچ‌ها در خودروها به صورت‌های مختلف دستی و برقی قرار داده می‌شوند.

کسانی که علاقه چندانی به کلاچ گرفتن و تغییر دنده به صورت دستی ندارند، دوست دارند که خودروی آن‌ها کلاچ برقی یا اتوماتیک داشته باشد؛ لذا برخی از افراد با نصب کلاچ برقی، کلاچ خودروشان را تغییر می‌دهند؛ آن هم بدون اطلاع از مشکلات کلاچ برقی! اما حقیقت این است که معایب کلاچ برقی شمردنی است و این کلاچ چندان بدون عیب محسوب نمی‌شود.

وجود کلاچ برقی هوشمند می‌تواند در برخی از خودروها دردسرساز شود و مشکلاتی را به وجود آورد. ما در این مطلب قصد داریم شما را با مزایا و معایب کلاچ برقی و همچنین هزینه کلاچ برقی آشنا نماییم چرا که امروز شاهد وجود کلاچ برقی سمند و کلاچ برقی پراید هستیم و بسیاری از افراد از معایب و مزایای کلاچ برقی کاملا بی خبر هستند. پس به شما پیشنهاد می‌کنیم با استادکار در این مطلب همراه شوید.

معایب کلاچ برقی

پیش از آنکه به بررسی معایب کلاچ برقی بپردازیم، خوب است که در ابتدا با کلاچ برقی آشنا شوید:

کلاچ برقی چیست؟

کلاچ برقی در واقع همان کلاچ اتوماتیک است که راننده را از گرفتن کلاچ و دنده عوض کردن به طور دستی رهایی می‌دهد. در واقع با این نوع کلاچ‌ها، راننده دیگر نیازی به استفاده دستی از کلاچ و همچنین گیربکس دنده‌ای به منظور تغییر دنده و سرعت ندارد. برای برخی از راننده‌ها عمل کلاچ گرفتن و دنده عوض کردن همان لذت رانندگی محسوب می‌شود. اما برخی دیگر دوست دارند تا این کار را به عهده کلاچ برقی هوشمند بسپارند. درست است که کلاچ برقی دارای مزایای بسیاری است، اما نمی‌توان از معایب کلاچ برقی نیز چشم پوشید:

بیشتر بدانید کلاچ اتوماتیک چیست؟

کلاچ برقی چیست؟
کلاچ برقی یا همان گیربکس اتوماتیک، سیستم بسیار محبوب است که رانندگان را از کلاچ گرفتن در ترافیک و سربالایی ها رهایی می دهد.

هزینه زیاد

بدون تردید یکی از مشکلات کلاچ برقی ، هزینه بیشتری است که بر دوش خریداران قرار می‌دهد. خودروهایی که مجهز به کلاچ برقی هستند، به مراتب قیمت بیشتری از سایر خودروها با کلاچ دستی دارند. از طرف دیگر هزینه‌های تعمیر کلاچ برقی نیز زیاد است و حین خرابی، رانندگان می‌بایست هزینه‌های زیادی را پرداخت نمایند.

محدودیت اساسی دارد

درست است که در کلاچ‌های اتوماتیک، شما نیازی به تغییر دنده دستی ندارید، اما لازم است بدانید که یکی از معایب کلاچ برقی، محدودیت اساسی است که پدید می‌آورد. در واقع شما نمی‌توانید در این نوع از کلاچ‌ها، به صورت آزادانه نسبت به تغییر دنده تصمیم بگیرید، لذا این برای شما یک محدودیت ایجاد می‌کند.

یکی از معایب کلاچ برقی، محدودیتی است که برای رانندگان پدید می‌آورد چرا که رانندگان نمی‌توانند به صورت آزادانه نسبت به تغییر دنده تصمیم گیری نمایند.
یکی از معایب کلاچ برقی، محدودیتی است که برای رانندگان پدید می‌آورد چرا که رانندگان نمی‌توانند به صورت آزادانه نسبت به تغییر دنده تصمیم گیری نمایند.

خطر گرمای بیش از اندازه

کلاچ‌های برقی به دلیل نوع عملکردی که دارند، گرمای زیادی تولید می‌کنند که گاه این گرمای بیش از اندازه تولید شده، می‌تواند دردسرساز شود. به همین دلیل لازم است تا سرویس‌های دوره‌ای این خودروها به طور منظم انجام شود تا گرمای به وجود آمده آسیب‌های جدی به خودرو وارد نسازد.

عدم کارکرد درست در صورت بروز مشکلات برقی در سیستم

یکی دیگر از معایب کلاچ برقی عدم کارکرد درست در صورت بروز مشکلات برقی در سیستم است. از آنجایی که مکانیزم عملکردی این سیستم به کمک برق است، لذا بروز هرگونه مشکل در سیستم برق‌رسانی، مشکلات جدی را برای کلاچ برقی به وجود خواهد آورد.

کلاچ برقی رانندگی آسان و راحت‌تری را برای افراد به خصوص معلولین به ارمغان می‌آورد
کلاچ برقی رانندگی آسان و راحت‌تری را برای افراد به خصوص معلولین به ارمغان می‌آورد و مشکلات جسمانی احتمالی حین رانندگی طولانی مدت را کاهش می‌دهد.

مزایای کلاچ برقی

علی رغم معایب کلاچ برقی که در بالا به آن‌ها اشاره نمودیم، به طور قطع این سیستم دارای مزایایی است که در ادامه به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت:

  • رانندگی آسان و راحت در ترافیک‌ها و همچنین بالا رفتن از سربالایی‌ها
  • رانندگی آسان‌تر برای جانبازان و معلولین
  • بیشتر شدن میزان راندمان و عملکرد سیستم کلاچ و دیسک به سبب کاهش خطاهایی که هنگام کلاچ‌گیری توسط فرد صورت می‌گیرد.
  • کاهش دادن عوارض جانبی که برای فیزیک راننده حین رانندگی به وجود می‌آید: مانند کمردرد، زانو درد و ..
  • کاهش یافتن میزان مصرف سوخت در ترافیک‌
  • افزایش واکنش‌ها در سرعت‌های بالا در مقایسه با کلاچ‌گیری سنتی
  • امکان اجرای سیستم کلاچ برقی و سنتی به صورت همزمان

هزینه کلاچ برقی

باتوجه به آن‌چه که گفتیم، برخی از افراد با نصب کلاچ برقی، سیستم کلاچ‌گیری را در خودروهایشان تغییر می‌دهند. لذا دانستن هزینه کلاچ برقی به آن‌ها در اتخاذ این تصمیم کمک می‌کند. لازم به ذکر است که هزینه نصب کلاچ برقی از چیزی حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان آغاز می‌شود و این مبلغ می‌تواند از خودرو به خودروی دیگر و همچنین با برندهای گوناگون، متفاوت باشد.

بیشتر بدانید آیا تعویض دنده بدون کلاچ برای ماشین ضرر دارد؟

کسانی که مایل به راندن خودروهایی با کلاچ برقی هستند، می‌توانند اقدام به نصب کلاچ برقی نمایند.
کسانی که مایل به راندن خودروهایی با کلاچ برقی هستند، می‌توانند اقدام به نصب کلاچ برقی نمایند.

سخن پایانی

امروز بسیاری از افراد که دوست دارند خودروهای اتوماتیک برانند اما توانایی خرید خودروهایی با کلاچ برقی هوشمند را ندارند، اقدام به نصب کلاچ برقی می‌نمایند. از این رو است که در بازار لوازم یدکی خودرو، شاهد خرید و فروش کلاچ برقی سمند و کلاچ برقی پراید هستیم. لازم است بدانید که برخی از کارشناسان، استفاده از این سیستم‌ها روی این دسته از خودروها را چندان کار عاقلانه‌ای نمی‌دانند، چرا که به گمان آن‌ها، این خودروها سازگاری درستی با سیستم‌های برقی ندارند. اما برخی دیگر بر این باورند که کلاچ برقی طراحی شده برای این خودروها، می‌تواند به اندازه کافی کارآمد باشند. در کل اگر قصد تعویض سیستم کلاچ و گیربکس خودروتان را دارید، بهتر است نکاتی که در ارتباط با معایب کلاچ برقی برشمردیم را به خاطر داشته باشید.

منبع: zingapp.ir | autoprotips.com

سمیرا نقیبی
سمیرا نقیبی نویسنده استادکار است. سمیرا ریاضی محض خوانده و به نوشتن و ترجمه علاقمند است. حوزه اصلی همکاری وی با استادکار در زمینه خودرو، تاسیسات و تعمیرات و دکوراسیون است اما او به راحتی میتواند در سایر زمینه ها نیز بنویسد. در زمینه هنر از سمیرا سوال کردیم گفت: «خیالبافی یکی از هنر های اصلی من است و در این زمینه دارای ذوق و قریحه هستم!» سمیرا در اوقات فراغتش رمان میخواند و به روانشناسی و فلسفه نیز علاقمند است. مطالب حوزه خودرو، تکنولوژی و سلامت و زیبایی از بهترین مطالبی است که سمیرا در استادکار نوشته که پیشنهاد میکنیم از دستشان ندهید.