آشنایی با مدرن ترین و جدیدترین ابزار های صافکاری ماشین

5

در مقاله قبل در مورد صافکاری با دستگاه مکش صحبت کردیم در این مقاله به توضیح جدیدترین ابزار صافکاری و مدرن ترین ابزار صافکاری ماشین می پردازیم . تصادف رانندگی امروزه یک امر کاملا اجتناب ناپذیر است. هر صاحب خودرویی حتما حداقل یک بار مسیرش به صافکاری و ابزار صافکاری ماشین افتاده است.

با گسترش روز افزون استفاده از خودروهای سواری در شهرهای بزرگ و کوچک، تصادف رانندگی به یک امر اجتناب ناپذیر تبدیل شده است. یک صاحب خودرو هرچقدر هم با احتیاط رانندگی کند و به قوانین احترام بگذارد، در مسیر یک راننده بی احتیاط خواهد افتاد. امروزه خیلی کم پیدا می شوند افرادی که بتوانند ادعا کنند هرگز با خودروی خود تصادفی هرچند کوچک نداشته اند و اتومبیل آن ها همیشه سالم و بدون حتی یک خط باقی مانده است. با استادکار همراه باشید .

دانلود اپلیکیشن استادکار

 • نسخه IOS استادکار
 • نسخه اندروید استادکار
 • دریافت از اپ استور و سیب اپ
 • دریافت از گوگل پلی، کافه بازار و مایکت
دریافت این خدمت از استادکار

آسیب به بدنه خودرو البته به برخورد با وسایل دیگر خلاصه نمی شود. بسیاری از افراد تجربه آسیب به بدنه خودرو خود توسط حیوانات خیابانی را داشته اند. همیشه هم افراد بدشانسی وجود دارند که در جریان باد و طوفان قربانی برخورد یک شاخه درخت یا یک تکه سنگ با بدنه خودروی خود شده اند.

شکی نیست که بدنه خودرو یکی از حیاطی ترین بخش آن است. بدنه خودرو علاوه بر اینکه مثل لباس برای انسان، ظاهر وسیله شما را حفظ می کند، جنبه محافظتی هم دارد و در عین حال حالت آیرودینامیک آن به شما کمک می کند بالاترین راندمان خودروی خود را تجربه کنید. بنابراین کوچکترین آسیب به بدنه خودرو، باید در اسرع وقت برطرف شود.

بیشتر بدانید چگونه صدای اگزوز موتورسیکلت را عوض کنیم؟

اهمیت و آشنایی با ابزار صافکاری ماشین

اهمیت صافکاری و ابزار صافکاری ماشین

اغلب صاحبان خودورو، حداقل یک بار در زندگی سراغ تعمیرگاه های صافکاری بدنه رفته اند. تعمیرگاه هایی که با ابزارهای نسبتا زیاد، سرویس های یکسان در اختیار مشتری های خود قرار می دهند. البته این سرویس های یکسان هرگز نتایج یکسانی ندارند. صافکاری خودرو یکی از مشاغل بسیار حساس و تخصصی در بین مشاغل مرتبط با خودرو به شمار می رود. این حرفه که نیازمند تجربه بسیار زیاد و تسلط کامل است، ابزارهای دقیق و مهمی هم نیاز دارد. پیشنهاد میکنم درباره ی بهترین آب رادیاتور ماشین بیشتر بخوانید .

در این مطلب برخی از اصلی ترین ابزارهای این حرفه را بررسی می کنیم. اگر صاحب خودرو هستید این بررسی به شما کمک خواهد کرد ابزارهایی که یک صافکار استفاده می کند تا به شما خدمات ارائه کند را بهتر بشناسید و بتوانید سرویس بهتری دریافت کنید. اگر صاحب خودرو نیستید هم این بررسی شما را با یکی از مهمترین و در عین حال پولسازترین مشاغل مرتبط با خودرو بیشتر آشنا می کند. اگر می خواهید صافکار شوید، باید اول ابزارهای مورد نیاز آن را بشناسید.

انواع صافکاری صافکاری خودرو - صافکاری با رنگ و صافکاری بی رنگ

انواع صافکاری

صافکاری خودرو به دو حالت کلی انجام می شود:

 • صافکاری با رنگ
 • صافکاری بی رنگ

صافکاری با رنگ

ناگفته پیداست که صافکار در صافکاری بی رنگ، بدون اضافه کردن رنگ جدید به بدنه خودرو، آسیب به وجود آمده را برطرف می کند. این نوع صافکاری اغلب در مواردی که بدنه خودرو در اثر ضربه فرورفته کاربرد دارد. این نوع صافکاری هزینه به مراتب کمتری دارد و در زمان کمتری هم انجام می شود اما همانطور که گفته شد در همه موارد کارساز نیست. ممکن است در برخی موارد صافکاری بی رنگ به دلیل آسیب به رنگ خودرو، تاثیر معکوس داشته باشد.

در صافکاری بدون رنگ که صافکار آن را با تراشید بخش هایی از رنگ بدنه خودرو و رنگ آمیزی مجدد انجام می دهد، ابزارهای بیشتری هم استفاده می شود. پیشنهاد میکنیم برای افزایش اطلاعات خودتان مقاله اقدامات لازم در هنگام جوش آوردن خودرو را بخوانید .

رفع فرورفتگی و تعمیر آسیب دیدگی های بدنه منطبق با طرح اولیه خودرو

سرویس صافکاری و نقاشی در محل

 • بازدید و تعیین نوع صافکاری مورد نیاز
 • رفع فرورفتگی و تعمیر آسیب دیدگی های بدنه منطبق با طرح اولیه خودرو
 • ترمیم رنگ، قلم گیری و پولیش بدنه پس از صافکاری
 • موج گیری و ترمیم خطوط و قوس های ظریف روی بدنه
دریافت این خدمت از استادکار

ابزار صافکاری بارنگ

 • شاسی کش

شاسی کشی یعنی برگرداندن شاسی آسیب دیده‌ اتومبیل به حالت اولیه. این کار  معمولا با کمک جرثقیل یا جک انجام می ‌شود. به این جرثقیل ها شاسی کش گفته می شود. وقتی شدت ضربه  تصادف به حدی زیاد باشد که ستون ‌های اصلی بدنه اتومبیل جابه جا شوند، صافکار باید سراغ شاسی‌ کشی برود. این مرحله، جزو مراحل اولیه صافکاری با رنگ است.

 • سمباده

سمباده های برقی یا دستی که بسته به میزان کار مورد نیاز انتخاب می شوند، ابزارهایی هستند که صافکار به کمک آنها بخش های آسیب دیده را تمیز میکند. برای ترمیم آسیب ابتدا بخش های آسیب دیده سمباده کاری می شود تا بعد از برگرداندن قطعا آسیب دیده به حالت اول، دوباره رنگ آمیزی شوند.

 • دستگاه جوش

در برخی موارد بخش هایی از بدنه خودرو در اثر ضربه از بین رفته است. اگر این بخش ها خیلی کوچک باشند به کمک دستگاه جوش ترمیم می شوند.

 • وسایل بتونه کاری

بعد از ترمیم یا تعویض قطعات آسیب دیده و قبل از شروع مرحله رنگ آمیزی مجدد، صافکار باید بدنه خودرو را بتونه کاری کند. صافکار به کمک این وسایل، زیرسازی لازم برای رنگ آمیزی مجدد بدنه را ایجاد می کند.

ابزار صافکاری بارنگ وسایل بتونه کاری ، دستگاه جوش

 • پمپ رنگ

صافکار بعد از بتونه کاری و ساخت رنگ مورد نظر، این رنگ را به کمک پمپ رنگ روی بدنه خودرو میپاشد.

 • پولیش

آخرین و یکی از مهمترین مراحل صافکاری با رنگ پولیش کاری است. برای اینکه رنگ جدید قابل تشخیص نباشد، صافکاری بخش های تعمیر شده را پولیش کاری می کند.

 • خشک کن رنگ موضعی

خشک کن رنگ موضعی برای خشک کردن قسمت‌های رنگ شده پس از صافکاری به کار می‌رود. این دستگاه با استفاده از لامپ‌های مادون قرمز  قسمت رنگ شده را به سرعت خشک می‌کند. دستگاه خشک کن رنگ موضعی به گونه ای طراحی شده است که بر روی هر قسمتی از بدنه اتومبیل قابل استفاده است. پیشنهاد میکنم علت روغن سوزی پراید را نیز بخوانید .

ابزار صافکاری بدون رنگ - خشک کن رنگ موضعی

ابزار صافکاری بدون رنگ

 • مشتی و قالب تنه

بدنه اتومبیل ممکن است دچار فرو رفتگی یا برآمدگی هایی شود که لازم است صافکار آن را با استفاده از ابزاری مانند مشتی و قالب تنه به شکل اول خود بازگرداند. با پیشرفت ساخت وسایل صافکاری دیگر مشتی و قالب تنه به عنوان ابزارهای منسوخ شده هنر صافکاری شناخته می شوند.

 • میله های صافکاری

این میله ها به عنوان اهرم صافکاری یا اهرم های چوموک کاری هم نام برده می شود. این میله ها برای صافکاری بدون رنگ درب‌ها، کاپوت، سقف، صندوق عقب، ستون و بدنه خودرو استفاده می‌ شوند. استفاده از اهرم های چوموک در صافکاری نیاز به تخصص بالایی دارد.

میله های صافکاری بدون رنگ پی دی آر در دو نوع تولید می شوند:

 • میله های صافکاری پی دی آر مخصوص فرو رفتگی های تیز
 • میله های صافکاری پی دی آر مخصوص فرو رفتگی های نرم
 • ابزار صافکاری تگرگ کش چسبی

یکی از ابزارهای صافکاری دستگاه تگرگ کش چسبی است که جزو حرفه ای ترین ابزار صافکاری روز دنیا می باشد. این دستگاه با استفاده از چسب، گیره هایی را به بدنه فر رفته خودرو می چسباند و با اعمال فشار توسط میله ها و کشنده های فلزی شکل بدنه را به سمت خارج می کشد و فرور فتگی‌های بزرگ را برطرف می کند.

ابزار صافکاری چوبی - دستگاه صافکاری بدون رنگ مغناطیسی

 • ابزار صافکاری چوبی

یکی از ابزارهای جدید در صافکاری اتومبیل هایی با روکش فولا یا آلومینیوم ابزار صافکاری چوبی است که شامل انواع چکش، مشتی و قالب تنه در مدل ها و اندازه های متفاوت است.

 • دستگاه صافکاری بدون رنگ مغناطیسی

دستگاه صافکاری بدون رنگ مغناطیسی از سری دستگاه‌های تگرگ کشی هستند که با امواج گردابی الکتریکی کار می ‌کند. خاصیت این امواج به گونه ای است که مولکول‌های فولاد را به جنبش درآورده و باعث بیرون آمدن فرو رفتگی‌ها می ‌شود.

 • دستگاه صافکاری بدون رنگ هاتباکس

دستگاه هاتباکس یکی از جدیدترین دستگاه‌ های صافکاری بدون رنگ است که به ترمیم فرورفتگی‌ های بدنه خودرو بدون وارد کردن ضربه کمک می کند.. صافکار می‌ تواند با استفاده از این دستگاه بدون باز کردن قطعات داخلی اتومبیل خودرو را تعمیر کند.

رفع فرورفتگی و تعمیر آسیب دیدگی های بدنه منطبق با طرح اولیه خودرو

سرویس صافکاری و نقاشی در محل

 • بازدید و تعیین نوع صافکاری مورد نیاز
 • رفع فرورفتگی و تعمیر آسیب دیدگی های بدنه منطبق با طرح اولیه خودرو
 • ترمیم رنگ، قلم گیری و پولیش بدنه پس از صافکاری
 • موج گیری و ترمیم خطوط و قوس های ظریف روی بدنه
دریافت این خدمت از استادکار

5 نظرات
 1. مسعود می گوید

  چقدر خوب و کامل

  1. هدی رضایی می گوید

   ممنون از حسن توجه شما به این مقاله

 2. مرجان می گوید

  سلام تورفتگی بدنه تیبا (درب )هم با آب جوش و تلمبه درست میشه ؟

  1. امیرعلی می گوید

   تلمبه رو جایی دیگه میزنن مرجان خانم‌

 3. عباس اقا می گوید

  فک نمیکردم خانوما از این چیزا سر در بیارن😂

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × 3 =