علت روغن سوزی پراید چیست و چگونه رفع می‌شود؟

23

در مفاله قبل در مورد تعویض روغن موتور پراید صحبت کردیم و در اینجا به علت روغن سوزی پراید و رفع مشکل روغن سوزی پراید می پردازیم . زمانی که از عمر خودروی پراید بیش از ۵ سال گذشته باشد، می‌توانید منتظر روغن سوزی آن باشید. علت روغن سوزی پراید در علل مختلفی جای می‌گیرد که هر یک به نوعی قابل پیشگیری هستند. اما بیش از این‌ها، اهمیت زیادی دارد که علائم روغن سوزی پراید را شناخته و به موقع عکس العمل نشان دهید. با استادکار اپلیکیشن درخواست خدمات همراه باشید .

دانلود اپلیکیشن استادکار

 • نسخه IOS استادکار
 • نسخه اندروید استادکار
 • دریافت از اپ استور و سیب اپ
 • دریافت از گوگل پلی، کافه بازار و مایکت
دریافت این خدمت از استادکار

روغن سوزی پراید چیست؟

پیش از هر چیزی احتمالا مایل هستید که مفهوم روغن سوزی پراید یا هر خودروی دیگری را به خوبی درک کنید. روغن سوزی به معنای اختلاط سوخت بنزین و مقداری روغن است. به این معنا که موتور حین سوخت مخلوط هوا و بنزین، مقداری از روغن موتور نیز می‌سوزاند. به این صورت نخستین اتفاقی که انتظارش را باید داشته باشیم، کم شدن غیرمعمول روغن موتور است. هزینه تعمیر روغن سوزی پراید را نباید در شرایط فعلی ناچیز بدانید، به همین علت حتما نسبت به علائم و دلایل رخ دادن این مورد، آگاه و هشیار باشید.

بیشتر بدانید دلایل نشتی روغن گیربکس چیست؟

علت روغن سوزی پراید چیست و چگونه رفع می‌شود؟
روغن سوزی پراید به معنای سوختن مقداری از روغن موتور به همراه ترکیب سوخت و هوا است که می تواند هزینه های زیادی در صورت پیشرفت، بر جای بگذارد.

علائم روغن سوزی پراید کدامند؟

علائم روغن سوزی پراید را می‌توانیم در موارد زیر خلاصه کنیم:

 • کم شدن بی منطق و زود به زود روغن موتور: با یک بار ریختن روغن موتور در مخزن آن، باید حداقل ۵ هزار کیلومتر کارکرد مفید داشته باشید. در صورتی که زودتر از این موعد با پایین آمدن محسوس سطح روغن (در این مورد کم شدن روغن پراید) مواجه شدید، حتما به روغن سوزی شک کنید.
 • خارج شدن دود آبی رنگ و بدبو از اگزوز خودرو: برای تست این مورد، خودروی خود را روشن کرده و پس از کمی کار کردن، به رنگ دود خارج شده از اگزوز آن دقت کنید؛ آیا دود آبی رنگ و غلیظ به نظر می‌رسد؟ ، برای دریافت اطلاعات بیشتر می توانید نشانه های پارگی یا خرابی تسمه تایم را نیز بخوانید .
علائم روغن سوزی پراید کدامند؟
با مشاهده دود آبی رنگی که از اگزوز پراید خارج می شود، به روغن سوزی خودروی خود مشکوک شده و عیب یابی را انجام دهید.
 • استشمام بوی روغن سوخته: این بو تلخی خاصی داشته و کاملا متوجه آن خواهید شد.
 • روغنی و چرب شدن شمع‌ها: شمع‌ها را بررسی کنید، اگر سر شمع‌ها روغنی بود، به احتمال زیاد خودروی پراید عزیز شما، ساز ناکوک روغن سوزی را آغاز کرده است.
 • لمس چربی و روغن در دهانه اگزوز: برای چک کردن این مورد، کافی است که یک تکه دستمال کاغذی را داخل همان یک بند نخستین اگزوز کرده و ببینید که آیا به روغن و چربی آغشته می‌شود یا خیر!
دلایل روغن سوزی پراید کدامند؟
با لمس یک سانت از داخل دهانه اگزوز پراید، وجود یا عدم وجود چربی و روغن را چک کنید. در صورت چرب بودن این ناحیه، احتمال روغن سوزی وجود دارد.

دلایل روغن سوزی پراید کدامند؟

اما با توجه به علائمی که در بالا ذکر کردیم، باید دید عامل روغن سوزی پراید چیست؟ به جز طول عمر و فرسودگی و استهلاک زودرس خودرو که در ابتدا به آن اشاره کردیم، باید دید چه عوامل فنی دیگری در این اتفاق، موثر هستند.

 • معیوب بودن واشر سرسیلندر: در صورتی که واشر سرسیلندر معیوب باشد، آب بندی و عایق کاری میان مسیر روغن و مسیر منتهی به محفظه احتراق، نشتی پیدا کرده و روغن با سوخت مخلوط می‌گردد.
 • شکستن یاتاقان‌ها: یاتاقان‌های پراید خیلی زود فرسوده شده و کیفیت عملکرد خود را از دست می‌دهند. همان طور که می‌دانید یاتاقان‌ها برای جلوگیری از اصطکاک میان بخش‌های مختلف فلزی موتور، کارایی دارند. این قطعات روی روغن حرکت کرده و ارتباط میان میل لنگ و شاتون را ممکن می‌سازند. در صورتی که یاتاقان‌ها شکسته و یا کارایی مثبت خود را از دست داده باشند، حرکت روغن مختل شده و مقداری از آن به احتراق راه خواهد یافت. چگونگی تبدیل گیربکس دستی به اتوماتیک را بدانید .
معیوب بودن واشر سرسیلندر و یاتاقان های فرسوده از دلایل روغن سوزی پراید هستند .
یاتاقان های فرسوده و معیوب می توانند یکی از علل به روغن سوزی افتادن پراید باشند. در این صورت چاره ای جز تعویض آن ها باقی نمی ماند.
 • معیوب گشتن دیواره پیستون‌ها: همان طور که می‌دانید پیستون‌ها در عمقی‌ترین قسمت موتور قرار گرفته و برای تست معیوب شدن آن‌ها، حتما باید از تعمیرکار ماهر استفاده شود. در صورتی که پیستون‌ها معیوب شده باشند، اختلاط روغن و سوخت امکان پذیر شده و روغن سوزی اتفاق می‌افتد. با خراب شدن پیستون، فشار در محفظه احتراق پایین آمده و روغن را به درون خود راه می‌دهد.
 • معیوب گشتن دیواره سیلندرها: همین اتفاق در خصوص دیواره سیلندرها نیز تکرار می‌شود. در صورتی که سوراخ یا خوردگی و احتمال نفوذ در این دیواره‌ها به وجود آید، روغن از مسیر خود به بخش احتراق نشت پیدا کرده و همراه با سوخت، می‌سوزد.
 • معیوب گشتن شیر pvc: معیوب گشتن این سوپاپ، باعث می‌شود که روغن وارد محفظه احتراق شود. این اتفاق با افزایش فشار و رها شدن واشر نگهدارنده حاصل می‌گردد.
رفع روغن سوزی خودرو پراید به چه صورت انجام می‌شود؟
با معیوب گشتن یا شکستن سوپاپ Pvc، روغن به محفظه احتراق راه می یابد و با سوختن آن همراه با بنزین و هوا، روغن سوزی و خروج دود نامطبوع آبی رنگ رخ می دهد.
 • خراب شدن کاسه نمد: یکی از وظایف کاسه نمد، جلوگیری از نشت روغن است و بدیهی است که با خراب شدن آن، روغن به چرخه سوخت راه پیدا خواهد کرد.

رفع روغن سوزی خودرو به چه صورت انجام می‌شود؟

توجه داشته باشید که برای رفع روغن سوزی خودرو، کار خاصی از دست شما برنمی‌آید؛ مگر آن که مکانیک حرفه‌ای باشید. به همین دلیل اگر سررشته‌ای از تعمیر فنی خودرو ندارید، این کار را به دست کاردان آن سپرده و از یک تعمیرکار ماهر بخواهید که خودروی شما را عیب یابی کرده و نسبت به تعویض قطعه معیوب، اقدام کند.
اما هر آن قدر که در خصوص تعمیر روغن سوزی پراید، محتاج به تعمیرکار حرفه‌ای هستید؛ در باب پیشگیری از آن، اقدامات درخوری می‌توانید انجام دهید. اگر علاقه مند هستید در مورد هواگیری باک بنزین پراید بیشتر بدانید مقاله ما در این باره را بخوانید . اگر علاقه مندید در مورد نحوه تعویض دلکو پراید بدانید ما مقاله ای در این باره برای شما داریم .

پیشگیری از روغن سوزی پراید
برای رفع روغن سوزی پراید؛ باید به سراغ مکانیک ماهر بروید و کاری از دست خود شما ساخته نخواهد بود.

پیشگیری از روغن سوزی پراید

برای پیشگیری موثر از روغن سوزی پراید، به نکات زیر توجه داشته باشید:

 • فیلتر روغن را در هر بار تعویض روغن، عوض کنید.
 • روغن خودرو را پیش از آن که کیفیت خود را از دست بدهد، تعویض نمایید.
 • انتخاب روغن موتور سازگار با مدل خودروی خود (برای پراید باید از روغن موتور ۲۰-۵۰ نیمه سینستیک استفاده نمایید.)
از کجا بفهمیم ماشین روغن سوزی دارد؟
با تعویض به موقع روغن پراید و نیز تعویض همزمان فیلتر روغن، از روغن سوزی خودروی خود پیشگیری به عمل آورید.
 • به هیچ وجه موتور خودرو را با شوینده‌های خورنده و چیزی مانند گازوئیل نشویید. این شوینده‌ها موجب خوردگی روکش قطعات شده و نشتی روغن را محتمل‌تر می‌سازند.

از کجا بفهمیم ماشین روغن سوزی دارد؟

در نهایت برای اطلاع از این که خودروی پراید شما به روغن سوزی افتاده است یا نه، باید توجه به مخزن روغن داشته باشید و هر ماه، حتی هر هفته آن را چک نمایید. کم شدن روغن پراید یک علامت هشدار بزرگ است. به یاد داشته باشید که انتظار برای روشن شدن چراغ چک روغن در میان چراغ‌های پشت آمپر، نوش دارویی بعد از مرگ سهراب خواهد بود!

منبع: reglazh

23 نظرات
 1. کمال می گوید

  سلام من پراید مدل ۹۲ یورو۴ دارم چند ماهیه ماشین گاز نمیخوره صافی بنزین سنسور دور موتور و سنسور میل بادامکی رو تعویض کردم ولی همچنان مشکل پابر جاست گاز نخوردنش هم گه گاهیه مکانیک میبرم اون لحظه نشون نمیده بنظرشما مشکل چیه؟

  1. Ali می گوید

   تسمه تایمتو چک کن احتمالا یک یا دو دندونه جابه جا شده

 2. کمال می گوید

  سلام و خدا قوت من پراید مدل ۹۲ یورو۴ دارم چند ماهیه ماشین گاز نمیخوره صافی بنزین سنسور دور موتور و سنسور میل بادامکی رو تعویض کردم ولی همچنان مشکل پابر جاست گاز نخوردنش هم گه گاهیه مکانیک میبرم اون لحظه نشون نمیده بنظرشما مشکل چیه؟

  1. نواب می گوید

   عزیز من نمیدونم این سوال شما مال چه زمانی هست عیب رفع شده یا نه.به هر حال بدون شک سنسور دریچه گاز یا سیمهای ان ایراد دارد خلاص همین وبس

  2. مجتبی می گوید

   ممکنه اختلالی در پمپ یا فیلتر بنزین وجود داشته باشه. برسی کنید

  3. علی زانتیا می گوید

   سنسوراکسیژن بالا

 3. محمد می گوید

  سلام ماشین من تازه تعمیره اساسی اماهمچنان روغن سوزی داره علت چیه

  1. امین می گوید

   سلام،چپقی روی در قالپاق موتور رو هم چک کن شاید اون خرابه و روغن ازش مکیده میشه داخل منیفولد.

  2. علی زانتیا می گوید

   سنسوراکسیژن بالا

 4. سعید می گوید

  چیزی که بلد نیستی چرا به مردم اطلاعات اشتباه میدید سمیرا خانم
  ۸۰ درصد مطالب اشتباه کاسه نمد چه ربطی ب روغن سوزی داره خخخخ. عوامل که باعث روغن سوزی ۱-لاستیک گیت سوپاپ۲-رینگ پیستون ضعیف ۳-از بین رفتن سیلند۴-احتمال خیلی کم نشتی واشر سرسیلند

 5. میثم می گوید

  سلام خسته نباشید یه پراید ۱۱۱مدل ۹۷ خریدم روغنش یکم سیاه بود عوض کردم بهران پیشتاز ۱۰ .۴۰ ریختم یکم درقاب موتورو که باز میکنم یکم بخار داره خواستم ببینم این طبیعی هست یا مورد داره ؟ ممنون اگر جواب بدین

 6. محسن می گوید

  فکر کنم دنده کیلومتر هرز شده …اگه یه دفعه گاز میخوره ماشین دور میگیره ول میکنه دوباره گاز میخوره ول میکنه از دنده کیلومتر باز کن نگاه کن ببین دنده هاش هرز نشده باشه

 7. سجادی می گوید

  با سلام مدتیه پراید مدل89 صبح که روشن میکنم دود ابی میکنه اما در طول روز دودی نداره و روغن کم میکنه آیا موتور روغن سوزه؟ یا عیب دیگه ای داره؟

 8. محسن کرمی می گوید

  سلام پراید مدل ۸۵ دارم دود میکنه روغن سوزی داره رینگ عوض کنم بهتره با رینوپیستون میشه راهنمایی کنید من میخوام فقط رینگ عوض کنم که روغن قاطی بنزین نشه خوب میشه یانه

 9. سعید بوسف نیا می گوید

  سلام ماشینمو تازه کملت تعمیر کردم امروز ماشینو روشن کردم دود میکرد که بوی روغن سوخته میداد میتونه بخاطر سوزن باشه

 10. محسن می گوید

  سلام پراید۸۸ دارم تعمیرکامل کردم دوماه پیش الان هم روغن کم میکنه هم دود میزنه الان دوباره بازش کردم مکانیک میگه رینگ پیستون گیت سوپاپ سالمه ممنون میشم راهنماییم کنید بخدا خیلی اعصابمو خراب کرده درصورت نیاز زنگ هم بزنید ۰۹۳۶۱۵۴۱۷۱۰

 11. محسن می گوید

  سلام پراید یرو4 صبح زود بد کار میکنه قالپاق روغن سفید میکنه واشر عوض کردم اما رفع نشده مشکل نمیدونم از چیه

 12. یوسف می گوید

  پراید دوگانه 94 دارم بعد هر باز تعویض روغن حدود یک لیترو خورده ای روغن کم میکنه تازه تعمیر موتور کردم !

 13. رضا می گوید

  سلام پراید 89 دارم پارسال خرداد ماهتعمیر کامل کردم حتی سر سیلندر و حای رینگها هم تراشکاری بردمکل موتور رو تراشکاری صاف کرد بعد یکسال خورده ای هنوز باهاش 500 کیلومتر هم نرفتم پشت اگزوز ماشین روغنی هست از اگزوز به اندازه یه بند انگشت روغتی هست و دود ابی گاهی میکنه ممنون میشم کمکم کنید

 14. بهمن می گوید

  سلام من پرایدم روغن کم نمیکنه همیشه روغن رو سر وقت با فیلتر روغن و فیلتر هوا عوض میکنم ولی معاینه فنی الان میگه دود آبی شدید داره .
  ولی مکانیک چیزی نمیبینه .؟ الان چیکار کنم

 15. امیر می گوید

  من پراید دوگانه ۹۳ دارم بعد از اینکه واشر سرسیلند سوزوندم و تعمیر کردم ماشینم به شدت روغن کم میکنه به طوری که هر ۵ هزار تا ۲ لیتر روغن کم میشه بنظرتون مشکل چیه

 16. حسن می گوید

  ازکاسه نمد منظورش لاستیک گاید سوپاپ

 17. فریاد می گوید

  پراید مدل 85دارم
  رینگ و پیستون ضعیف شده بود دود میکرد
  رینگ و پیستون عوض کردم
  هیچ فرقی نکرد بازم همونه تازه دودش بیشترم شده
  لطفا کسی اطلاعاتی داره بگه ماشاالله تعمیرکارا فقط تعویض کار شدن میگن یه موتور نو بنداز
  علت چیه لوازم اشغاله؟؟
  روغن مورد داره؟
  تعمیرکار ناشیه؟
  09150421393
  کسی میتونه کمکم کنه
  تا الان نزدیک به 7 میلیون خرجش کردم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 + نه =