در مفاله قبل در مورد تعویض روغن موتور پراید صحبت کردیم و در اینجا به علت روغن سوزی پراید و رفع مشکل روغن سوزی پراید می پردازیم . زمانی که از عمر خودروی پراید بیش از ۵ سال گذشته باشد، می‌توانید منتظر روغن سوزی آن باشید. علت روغن سوزی پراید در علل مختلفی جای می‌گیرد که هر یک به نوعی قابل پیشگیری هستند. اما بیش از این‌ها، اهمیت زیادی دارد که علائم روغن سوزی پراید را شناخته و به موقع عکس العمل نشان دهید. با استادکار اپلیکیشن درخواست خدمات همراه باشید .

دانلود اپلیکیشن استادکار

 • نسخه IOS استادکار
 • نسخه اندروید استادکار
 • دریافت از اپ استور و سیب اپ
 • دریافت از گوگل پلی، کافه بازار و مایکت
دریافت این خدمت از استادکار

روغن سوزی پراید چیست؟

پیش از هر چیزی احتمالا مایل هستید که مفهوم روغن سوزی پراید یا هر خودروی دیگری را به خوبی درک کنید. روغن سوزی به معنای اختلاط سوخت بنزین و مقداری روغن است. به این معنا که موتور حین سوخت مخلوط هوا و بنزین، مقداری از روغن موتور نیز می‌سوزاند. به این صورت نخستین اتفاقی که انتظارش را باید داشته باشیم، کم شدن غیرمعمول روغن موتور است. هزینه تعمیر روغن سوزی پراید را نباید در شرایط فعلی ناچیز بدانید، به همین علت حتما نسبت به علائم و دلایل رخ دادن این مورد، آگاه و هشیار باشید.

بیشتر بدانید دلایل نشتی روغن گیربکس چیست؟

علت روغن سوزی پراید چیست و چگونه رفع می‌شود؟
روغن سوزی پراید به معنای سوختن مقداری از روغن موتور به همراه ترکیب سوخت و هوا است که می تواند هزینه های زیادی در صورت پیشرفت، بر جای بگذارد.

علائم روغن سوزی پراید کدامند؟

علائم روغن سوزی پراید را می‌توانیم در موارد زیر خلاصه کنیم:

 • کم شدن بی منطق و زود به زود روغن موتور: با یک بار ریختن روغن موتور در مخزن آن، باید حداقل ۵ هزار کیلومتر کارکرد مفید داشته باشید. در صورتی که زودتر از این موعد با پایین آمدن محسوس سطح روغن (در این مورد کم شدن روغن پراید) مواجه شدید، حتما به روغن سوزی شک کنید.
 • خارج شدن دود آبی رنگ و بدبو از اگزوز خودرو: برای تست این مورد، خودروی خود را روشن کرده و پس از کمی کار کردن، به رنگ دود خارج شده از اگزوز آن دقت کنید؛ آیا دود آبی رنگ و غلیظ به نظر می‌رسد؟ ، برای دریافت اطلاعات بیشتر می توانید نشانه های پارگی یا خرابی تسمه تایم را نیز بخوانید .
علائم روغن سوزی پراید کدامند؟
با مشاهده دود آبی رنگی که از اگزوز پراید خارج می شود، به روغن سوزی خودروی خود مشکوک شده و عیب یابی را انجام دهید.
 • استشمام بوی روغن سوخته: این بو تلخی خاصی داشته و کاملا متوجه آن خواهید شد.
 • روغنی و چرب شدن شمع‌ها: شمع‌ها را بررسی کنید، اگر سر شمع‌ها روغنی بود، به احتمال زیاد خودروی پراید عزیز شما، ساز ناکوک روغن سوزی را آغاز کرده است.
 • لمس چربی و روغن در دهانه اگزوز: برای چک کردن این مورد، کافی است که یک تکه دستمال کاغذی را داخل همان یک بند نخستین اگزوز کرده و ببینید که آیا به روغن و چربی آغشته می‌شود یا خیر!
دلایل روغن سوزی پراید کدامند؟
با لمس یک سانت از داخل دهانه اگزوز پراید، وجود یا عدم وجود چربی و روغن را چک کنید. در صورت چرب بودن این ناحیه، احتمال روغن سوزی وجود دارد.

دلایل روغن سوزی پراید کدامند؟

اما با توجه به علائمی که در بالا ذکر کردیم، باید دید عامل روغن سوزی پراید چیست؟ به جز طول عمر و فرسودگی و استهلاک زودرس خودرو که در ابتدا به آن اشاره کردیم، باید دید چه عوامل فنی دیگری در این اتفاق، موثر هستند.

 • معیوب بودن واشر سرسیلندر: در صورتی که واشر سرسیلندر معیوب باشد، آب بندی و عایق کاری میان مسیر روغن و مسیر منتهی به محفظه احتراق، نشتی پیدا کرده و روغن با سوخت مخلوط می‌گردد.
 • شکستن یاتاقان‌ها: یاتاقان‌های پراید خیلی زود فرسوده شده و کیفیت عملکرد خود را از دست می‌دهند. همان طور که می‌دانید یاتاقان‌ها برای جلوگیری از اصطکاک میان بخش‌های مختلف فلزی موتور، کارایی دارند. این قطعات روی روغن حرکت کرده و ارتباط میان میل لنگ و شاتون را ممکن می‌سازند. در صورتی که یاتاقان‌ها شکسته و یا کارایی مثبت خود را از دست داده باشند، حرکت روغن مختل شده و مقداری از آن به احتراق راه خواهد یافت. چگونگی تبدیل گیربکس دستی به اتوماتیک را بدانید .
معیوب بودن واشر سرسیلندر و یاتاقان های فرسوده از دلایل روغن سوزی پراید هستند .
یاتاقان های فرسوده و معیوب می توانند یکی از علل به روغن سوزی افتادن پراید باشند. در این صورت چاره ای جز تعویض آن ها باقی نمی ماند.
 • معیوب گشتن دیواره پیستون‌ها: همان طور که می‌دانید پیستون‌ها در عمقی‌ترین قسمت موتور قرار گرفته و برای تست معیوب شدن آن‌ها، حتما باید از تعمیرکار ماهر استفاده شود. در صورتی که پیستون‌ها معیوب شده باشند، اختلاط روغن و سوخت امکان پذیر شده و روغن سوزی اتفاق می‌افتد. با خراب شدن پیستون، فشار در محفظه احتراق پایین آمده و روغن را به درون خود راه می‌دهد.
 • معیوب گشتن دیواره سیلندرها: همین اتفاق در خصوص دیواره سیلندرها نیز تکرار می‌شود. در صورتی که سوراخ یا خوردگی و احتمال نفوذ در این دیواره‌ها به وجود آید، روغن از مسیر خود به بخش احتراق نشت پیدا کرده و همراه با سوخت، می‌سوزد.
 • معیوب گشتن شیر pvc: معیوب گشتن این سوپاپ، باعث می‌شود که روغن وارد محفظه احتراق شود. این اتفاق با افزایش فشار و رها شدن واشر نگهدارنده حاصل می‌گردد.
رفع روغن سوزی خودرو پراید به چه صورت انجام می‌شود؟
با معیوب گشتن یا شکستن سوپاپ Pvc، روغن به محفظه احتراق راه می یابد و با سوختن آن همراه با بنزین و هوا، روغن سوزی و خروج دود نامطبوع آبی رنگ رخ می دهد.
 • خراب شدن کاسه نمد: یکی از وظایف کاسه نمد، جلوگیری از نشت روغن است و بدیهی است که با خراب شدن آن، روغن به چرخه سوخت راه پیدا خواهد کرد.

رفع روغن سوزی خودرو به چه صورت انجام می‌شود؟

توجه داشته باشید که برای رفع روغن سوزی خودرو، کار خاصی از دست شما برنمی‌آید؛ مگر آن که مکانیک حرفه‌ای باشید. به همین دلیل اگر سررشته‌ای از تعمیر فنی خودرو ندارید، این کار را به دست کاردان آن سپرده و از یک تعمیرکار ماهر بخواهید که خودروی شما را عیب یابی کرده و نسبت به تعویض قطعه معیوب، اقدام کند.
اما هر آن قدر که در خصوص تعمیر روغن سوزی پراید، محتاج به تعمیرکار حرفه‌ای هستید؛ در باب پیشگیری از آن، اقدامات درخوری می‌توانید انجام دهید. اگر علاقه مند هستید در مورد هواگیری باک بنزین پراید بیشتر بدانید مقاله ما در این باره را بخوانید . اگر علاقه مندید در مورد نحوه تعویض دلکو پراید بدانید ما مقاله ای در این باره برای شما داریم .

پیشگیری از روغن سوزی پراید
برای رفع روغن سوزی پراید؛ باید به سراغ مکانیک ماهر بروید و کاری از دست خود شما ساخته نخواهد بود.

پیشگیری از روغن سوزی پراید

برای پیشگیری موثر از روغن سوزی پراید، به نکات زیر توجه داشته باشید:

 • فیلتر روغن را در هر بار تعویض روغن، عوض کنید.
 • روغن خودرو را پیش از آن که کیفیت خود را از دست بدهد، تعویض نمایید.
 • انتخاب روغن موتور سازگار با مدل خودروی خود (برای پراید باید از روغن موتور ۲۰-۵۰ نیمه سینستیک استفاده نمایید.)
از کجا بفهمیم ماشین روغن سوزی دارد؟
با تعویض به موقع روغن پراید و نیز تعویض همزمان فیلتر روغن، از روغن سوزی خودروی خود پیشگیری به عمل آورید.
 • به هیچ وجه موتور خودرو را با شوینده‌های خورنده و چیزی مانند گازوئیل نشویید. این شوینده‌ها موجب خوردگی روکش قطعات شده و نشتی روغن را محتمل‌تر می‌سازند.

از کجا بفهمیم ماشین روغن سوزی دارد؟

در نهایت برای اطلاع از این که خودروی پراید شما به روغن سوزی افتاده است یا نه، باید توجه به مخزن روغن داشته باشید و هر ماه، حتی هر هفته آن را چک نمایید. کم شدن روغن پراید یک علامت هشدار بزرگ است. به یاد داشته باشید که انتظار برای روشن شدن چراغ چک روغن در میان چراغ‌های پشت آمپر، نوش دارویی بعد از مرگ سهراب خواهد بود!

منبع: reglazh

سمیرا نقیبی
سمیرا نقیبی نویسنده استادکار است. سمیرا ریاضی محض خوانده و به نوشتن و ترجمه علاقمند است. حوزه اصلی همکاری وی با استادکار در زمینه خودرو، تاسیسات و تعمیرات و دکوراسیون است اما او به راحتی میتواند در سایر زمینه ها نیز بنویسد. در زمینه هنر از سمیرا سوال کردیم گفت: «خیالبافی یکی از هنر های اصلی من است و در این زمینه دارای ذوق و قریحه هستم!» سمیرا در اوقات فراغتش رمان میخواند و به روانشناسی و فلسفه نیز علاقمند است. مطالب حوزه خودرو، تکنولوژی و سلامت و زیبایی از بهترین مطالبی است که سمیرا در استادکار نوشته که پیشنهاد میکنیم از دستشان ندهید.