مزایا و معایب کولر آبی سلولزی چیست ؟

کولر آبی سلولزی یکی از بهترین مدل‌های کولر آبی است که این روزها رقیب تنگاتنگ کولر آبی پوشالی شده است و با مکانیسم‌ها و قابلیت‌های برتر خود توانسته از کولر آبی پوشالی سبقت بگیرد و در حال حاضر در صدر جدول است.اما حق خریدار این است که از زیر و بم و به قول گفتنی ایرادات و مزایای کولر آبی سلولزی مورد نظر بداند. پس اگر قصد خرید کولر آبی سلولزی دارید این مقاله به شما کمک می‌کند تا با تمام مزایا و معایب کولر آبی سلولزی آشنا شوید ، با استادکار همراه باشید .

دانلود اپلیکیشن استادکار

  • نسخه IOS استادکار
  • نسخه اندروید استادکار
  • دریافت از اپ استور و سیب اپ
  • دریافت از گوگل پلی، کافه بازار و مایکت
دریافت این خدمت از استادکار

کولر آبی سلولزی چیست؟

اخیرا یک جایگزین بسیار خوب برای پوشال‌های چوبی قدیمی وارد بازار شده است به نام پدهای سلولزی که در ساختار کولر آبی به کار می‌رود. نحوه عملکرد کولر آبی سلولزی درست شبیه به مدل کولر آبی پوشالی است و تنها تفاوت آن در پدهای متراکم به کار رفته است که قدرت راندمان و ضریب عملکرد سیستم خنک کننده را بالاتر می‌برد.

بیشتر بدانید چگونه بوی بد کولر آبی را از بین ببریم ؟

درواقع با توجه به اینکه رطوبت جذب شده توسط پدها، علیرغم بالا بودن رطوبت نسبی بیشتر از پوشال‌ها است، ریت انتقال حرارت هم در واسط‌های تبخری آن‌ها به صورت قابل توجهی بالا است. البته طبق گزارشات بدست آمده میزان افزایش انتقال حرارت در کولر آبی سلولزی حدود ۳۰% و میزان افزایش تبرید حدود ۱۵% است.

کولر آبی سلولزی چیست؟
همانطور که از نام کولر آبی سلولزی پیدا است، در ساختار این کولر از پدهای سلولزی به جای پوشال استفاده می‌شود که عملکرد و راندمان کاری کولر آبی را بالا می‌برد.

مزایا و معایب کولر آبی سلولزی در چیست؟

با وجود آنکه اکثرا درباره مزایای کولر آبی سلولزی سخن می‌گویند اما بهتر است بدانید که هیچ سیستم خنک کننده‌ای بی ایراد نیست به همین علت بهتر است علاوه بر مزایا با معایب کولر ابی سلولزی نیز آشنا شوید:

مزایا کولر آبی سلولزی

به کار رفتن پدهای سلولزی در کولر آبی سبب افزایش میزان قدرت جذب آب شده در نتیجه راندمان و خنک سازی کولر بالا رفته طوریکه در هر یک متر مکعب پد سلولزی، جذب آب تا ۶۰ لیتر را خواهیم داشت.

معایب کولر آبی سلولزی چیست؟
در سیستم خنک کننده کولر آبی، هر چه جذب آب بالاتر باشد هوای خنک‌تری ایجاد می‌شود.

طبق گزارشات اعلام شده از سمت متخصصین مربوط به سیستم‌های خنک کننده، میزان راندمان کولر آبی سلولزی بیش از ۸۰% گزارش شده است این در حالی است که در کولر آبی پوشالی این پارامترها به مراتب پایین‌تر است.

معایب کولر آبی سلولزی
هر چه میزان هدر رفت آب و برق کمتر باشد، راندمان بالاتر رفته و صرفه جویی بیشتر می‌شود از این رو کولر آبی سلولزی یکی از سیستم‌های خنک کننده به صرفه است.

پدهای سلولزی به کار رفته در کولر آبی ساختار یکپارچه و شبکه‌ای منظم دارد و استحکام آن بسیار بالا بوده و تغییر شکل یا افتادگی در گذر زمان ندارد. از طرفی منظم بودن ساختار شبکه‌ای پدهای سلولزی سبب شده تا آب به صورت یکنواخت روی سطح جذب شود و هوا خنک‌تر شود.

جنس اغلب پدهای سلولزی گالوانیزه و یا آلومینیوم است که کاملا در برابر آب مقاوم است و دچار اکسیداسیون نیز نمی‌شود در نتیجه ماندگاری بالاتری دارد. در واقع یکی از مزیت‌های پدهای سلولزی نسبت به پوشال این است که نیاز به تعویض سالیانه ندارد بلکه هر ۵ سال کافی است که پدها را تعویض کنید.

بیشتر بخوانید انواع کاشی و سرامیک سرویس بهداشتی

طرفداران زیست محیطی جز افرادی هستند که کولر آبی سلولزی را بسیار قبول دارند زیرا در ساخت پدهای سلولزی از مواد کاملا قابل تجزیه استفاده می‌شود و از طرفی هیچگونه ماده سمی یا آلاینده‌ای در طی فرایند خنک سازی به محیط وارد نمی‌کنند و به همین خاطر است که به نام واسط‌های تبخیر دوستدار طبیعت(Eco Friendly) شناخته شده‌اند.

معایب کولر آبی سلولزی

یکی از مهم‌ترین و بارزترین معایب کولر آبی سلولزی، گران قیمت بودن پدهای آن است. اما به نظر کارشناسان از آنجا که همین پدهای سلولزی موجود در کولر آبی سلولزی میزان راندمان و عملکرد کولر را بالا می‌برد و همچنین سبب کاهش هزینه‌های مصرفی انرژی و هد رفت آب می‌شوند پس قطعا نمی‌توان گفت که هزینه بالا جز ایرادات کولر آبی سلولزی است اما با این حال برای افرادی که بودجه محدودی دارند این هزینه سنگین است.

سخن آخر

من فکر می‌کنم با وجود آنکه مسئله هزینه اولیه برای خرید کولر آبی سلولزی بسیار مشکل است و در واقع بودجه خود را برای خرید کولر محدود کرده‌اند، باز هم هزینه بالا یک مزیت است زیرا شما یک بار و برای همیشه هزینه می‌کنید اما برای مدت ۴ تا ۵ سال بدون آنکه نگران تعویض و یا تعمیر کولر باشید از آن استفاده می‌کنید و در نار در مصرف آب و انرژی نیز صرفه جویی می‌کنید و پول قبض کمتری برای شما صادر می‌شود. اگر شما هم فکر می کنید که کولر آبی شما نیاز به سرویس دارد و نیاز به تعمیرکار کولر آبی دارید، روی ما حساب کنید

تکتم کوثری
تکتم کوثری ادبیات انگلیسی و معماری خوانده. اما کاش هنر میخواند! تکتم خیلی باسلیقه و منظم هست. مترجمی زبان، ترجمه و کار با فتوشاپ از مهمترین کارهایی است که تکتم در طور روز انجام میدهد. ساز مورد علاقه خانم کوثری پیانو است و در نواختن آن دستی بر کلاویه دارد! تکتم به حوزه دکوراسیون و چیدمان محیط بسیار علاقه داره و با هارمونی رنگ بسیار آشناست. حوزه مد و زیبایی و فشن، از توانمندی های تکتم هست. تکتم قریحه خاصی به طراحی داخلی خانه و دکوراسیون داره و گهگاهی نقاشی نیز می‌کشد. تکتم کتاب‌های متعددی در حوزه هنر، روانشناسی، ادبیات، دکوراسیون داخلی و رنگ شناسی خونده و در کل علاقه خاصی به امور مربوط به خانه دارد.