رادیاتور قرنیزی چیست و مزایا و معایب آن کدام اند؟

2

یکی از معضلات اصلی در طراحی داخلی و دکوراسیون منازل انتخاب یک سیستم گرمایشی مناسب است که در عین بهینه بودن، ظاهری زیبا نیز داشته باشد. یکی از مدرن‌ترین سیستم‌های گرمایشی روز که استفاده از آن به تازگی رایج شده است، رادیاتور قرنیزی است. اگر تا به حال راجع به این نوع سیستم گرمایشی چیزی نشنیده‌اید، حتما این مطلب را بخوانید. در این مطلب به معرفی و برشمردن مزایا و معایب رادیاتور قرنیزی پرداخته‌ایم. با استادکار همراه باشید.

رادیاتور قرنیزی چیست؟

رادیاتور قرنیزی همان طور که از نام آن پیداست، یک سیستم گرمایشی است که داخل پنل‌های قرنیزی از جنس آلومینیوم و در سرتاسر خانه جای می‌گیرد. رادیاتورهای قرنیزی به دو نوع برقی (الکترونیک) و هیدرونیک تقسیم می‌شوند.

رادیاتور قرنیزی برقی (الکترونیک)

رادیاتورهای قرنیزی برقی سریع گرم می‌شوند و بدون دیگ، بویلر یا انواع دیگر سیستم‌های مکانیکیِ مرکزی کار می‌کنند. این رادیاتورها می‌توانند درون پنل الکتریکی اصلی خانه نصب شوند. همچنین مدل‌هایی برای نصب آسان‌تر وجود دارند که می‌توانند با دوشاخه به پریز وصل شوند. زمانی که ترومستات رادیاتور قرنیزی برقی روشن می‌شود، رادیاتور هوای خنک را از نزدیک زمین به داخل کشیده و از کنار پره‌های فلزی که داخل‌شان یک کابل مخصوص رد شده، می‌گذراند. این کابل هوا را گرم می‌کند و سپس یک فن کوچک، هوای گرم را به داخل اتاق بر می‌گرداند. برخی رادیاتورهای برقی ترموستات‌های جداگانه‌ای دارند که دقیقا جلوی پنل‌شان نصب شده است. ترموستات بقیه مدل‌ها هم می‌تواند روی دیوار نصب شود.

بیشتر بدانید نحوه اجرای رادیاتور قرنیزی چگونه است؟

رادیاتور قرنیزی چیست
رادیاتورهای قرنیزی برقی سریع گرم می‌شوند و بدون دیگ، بویلر یا سایر سیستم‌های مکانیکی مرکزی کار می‌کنند.

رادیاتور قرنیزی هیدرونیک

نحوه کار رادیاتور قرنیزی هیدرونیک به این صورت است که ابتدا آب داغ توسط شبکه‌ای از لوله‌های مسی جابه جا می‌شود. این شبکه طوری طراحی شده است که جریان آب گرم را به گونه‌ای طولانی کند که فضای اتاق به تدریج گرم شود. سپس پره‌های متصل به شبکه مسی، انتقال حرارت را تسهیل می‌کنند. هم زمان با جریان آب گرم در لوله‌های مسی، پره‌ها هم گرم شده و سپس هوای اطراف‌شان را هم گرم می‌کنند. علاوه بر این فرایند، هوای سرد اتاق نیز از پایین رادیاتور کشیده شده و توسط پره‌ها گرم می‌شود. این جریان تا زمانی ادامه پیدا می‌کند که دمای هوای اتاق به حد مورد نظر برسد.

رادیاتور قرنیزی هیدرونیک
رادیاتورهای قرنیزی هیدرونیک از طریق انتقال آب گرم در لوله‌های مسی و پره‌های مخصوص، گرما را به محیط انتقال می‌دهند.

مزایای رادیاتور قرنیزی

اشغال فضای کم

رادیاتورهای پنلی به علت طراحی باریک‌شان فضای کمی ‌را داخل منزل شما اشغال می‌کنند، اما رادیاتورهای قرنیزی به علت قرارگیری در نزدیک سطح زمین و باریک بودن‌شان، حتی نسبت به رادیاتور پنلی هم فضای کمتری ‌را اشغال می‌کنند. رادیاتور قرنیزی بسیار کوتاه بوده و به صورت خطی در کنار دیوار خانه قرار می‌گیرد. این رادیاتورها به خصوص برای فضاهایی که اصلا جایی برای رادیاتور عادی ندارند، کاملا مناسب‌اند.

توزیع گرما به صورت متعادل

با وجود اینکه رادیاتورهای عمودی، گزینه‌های بدی برای گرمایش نیستند و ظاهر خوبی هم دارند، گرما را به اندازه رادیاتور قرنیزی، به صورت متعادل و مساوی در فضا پخش نمی‌کنند. این موضوع به خاطر این است که رادیاتور قرنیزی کل محیط را احاطه کرده است. در واقع خیلی فرق می‌کند که گرما از یک سمت اتاق پخش شود و یا از تمام جهت‌ها. همچنین با نصب رادیاتور قرنیزی، تمامی ‌فضاهای خانه شما، مثل اتاق‌ها، سرویس‌های بهداشتی، آشپزخانه و … به یک اندازه گرم خواهند بود.

کم صدا و تمیز

رادیاتورهای قرنیزی کارامد و کم صدا بوده و دیوارهای اطراف‌شان را هم سیاه نمی‌کنند.

نصب آسان و مقرون به صرفه

نصب رادیاتور قرنیزی هم در خانه‌های قدیمی ‌و هم در ساختمان‌های جدید آسان بوده و هزینه بالایی نیز ندارد، زیرا نیازی به نصب داکت‌های بزرگ نیست. البته به یاد داشته باشید که برای جریان یافتنِ آزادِ گرما داخل اتاق، حداقل سالی یک بار باید پنل‌های رادیاتور را در بیاورید و گرد و خاک جمع شده در پره‌های آلومینیومی ‌را به وسیله جارو بگیرید و کاملا تمیز کنید.

کاهش متراژ لوله‌کشی در ساختمان

یکی دیگر از مزایای استفاده از رادیاتور قرنیزی این است که نیاز به لوله‌کشی گسترده را در ساختمان کاهش می‌دهد.

طراحی و ظاهر زیبا

رادیاتورهای قرنیزی در طرح‌ها و رنگ‌های متنوع قابل تهیه هستند و ظاهری بسیار زیبا و لوکس به فضای خانه یا محل کار شما می‌بخشند.

بیشتر بدانید علت گرم نشدن آب پکیج ایران رادیاتور چیست؟

رادیاتورهای قرنیزی جای کمی ‌را اشغال کرده، نصب آسانی داشته و کم صدا هستند.
رادیاتورهای قرنیزی جای کمی ‌را اشغال کرده، نصب آسانی داشته و کم صدا هستند.

 معایب رادیاتور قرنیزی

محدودیت در چیدمان وسایل منزل

از آن جایی که رادیاتورهای قرنیزی دور تا دور خانه نصب می‌شوند، ممکن است نتوانید وسایل و مبلمان خود را دقیقا جایی که می‌خواهید بگذارید. زیرا برای مثال، قرار دادن یک مبل بزرگ جلوی پنل رادیاتور، جریان گرما را مختل می‌کند.

امکان فرسایش

یکی از معایب سیستم گرمایش از طریق قرنیز دیوار این است که چون پوشش روی رادیاتور قرنیزی فلزی است، امکان زنگ زدگی و از فرم خارج شدن آن وجود دارد.

هزینه بالا در مدل برقی

همان طور که احتمالا حدس زده‌اید، ایراد اصلی مدل رادیاتور قرنیزی برقی این است که این مدل رادیاتور بسیار گران است. در واقع برق، گران‌قیمت‌ترین روش ایجاد گرمایش است، بنابراین بهتر است از رادیاتور قرنیزی برقی برای محیط‌های کوچک و یا مناطقی استفاده شود که زمستان‌های سختی ندارند.

بیشتر بدانید علت خاموش شدن پکیج ایران رادیاتور چیست؟

امکان فرسایش در رادیاتورهای قرنیزی بالا بوده و هزینه انرژی نیز در نوع برقی این رادیاتور بالا است.
امکان فرسایش در رادیاتورهای قرنیزی بالا بوده و هزینه انرژی نیز در نوع برقی این رادیاتور بالا است.

سخن آخر

در این مطلب ضمن آشنایی با رادیاتور قرنیزی و انواع آن، برخی از مزایا و معایب آن را نیز مرور کردیم. به طور کلی، این مدل رادیاتور بسیار جدید است و ظاهری زیبا و در عین حال پنهان دارد. پیشنهاد می‌کنیم در صورتی که منزل یا محیط کارتان کوچک است و دیده نشدن رادیاتور و یا کم‌جا بودن آن اهمیت زیادی برایتان دارد و یا اگر اهل امتحان کردن فناوری‌های جدید و لوکس هستید، حتما رادیاتور قرنیزی را به عنوان یکی از گزینه‌های مناسب بررسی کنید.

2 نظرات
 1. تشکریان می گوید

  من از شرکت به دلیل عملکرد نادرست انها به تعهدات شان فوق العاده ناراضی هستم شما نیز اگر قصد قرارداد با این شرکت را دارید حتما متن قرارداد را کامل بخوانیدتا به بهانه های مختلف فاکتور جدید برایتان صادر نکنندمثل اختلاف قیمت زمان عقد قرارداد با ارسال کالا
  زمان تحویل کالا و جریمه ی تاخیر در ارسال
  نصاب و هزینه ی نصب
  نظریه ی کارشناس در خصوص جوابگویی سیستم

  1. تشکریان می گوید

   من از شرکت به دلیل عملکرد نادرست انها به تعهدات شان فوق العاده ناراضی هستم شما نیز اگر قصد قرارداد با این شرکت را دارید حتما متن قرارداد را کامل بخوانیدتا به بهانه های مختلف فاکتور جدید برایتان صادر نکنندمثل اختلاف قیمت زمان عقد قرارداد با ارسال کالا
   زمان تحویل کالا و جریمه ی تاخیر در ارسال
   نصاب و هزینه ی نصب
   نظریه ی کارشناس در خصوص جوابگویی سیستم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیست − سه =